Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

2 ώρες πριν, Stiv79 said:

@Giotis T δεν έχω ενδοδαπέδια.... σώματα και fan coil έχω... Αντιστάθμιση δεν χρησιμοποιώ απλά έχω ορίσει μέχρι 46 τα νερά

Α, οκ, μπερδεύτηκα... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με ποια λογική όμως η μείωση της απόδοσης μόνο  του κυκλοφορητη να ρίχνει την καταναλωση τόσο πολυ;

Μήπως όντως επηρεάζει την απόδοση όλης της αντλίας αυτή η ρύθμιση;

 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, kostasinjeyan said:

Με ποια λογική όμως η μείωση της απόδοσης μόνο  του κυκλοφορητη να ρίχνει την καταναλωση τόσο πολυ;

Μήπως όντως επηρεάζει την απόδοση όλης της αντλίας αυτή η ρύθμιση;

 

Έχει να κάνει με την κάθε εγκατάσταση ξεχωριστά.. και το πόσες θερμίδες απορροφά η εγκατάσταση..δηλ θερμοκρασία αναχώρησης και επιστροφής του νερού στην αντλία.. την εποχή... Αν η αντλία είναι ον οφ ή ινβέρτερ ... Τον όγκο του νερού που διακινεί... Αν δουλεύει ενδοδαπέδια σε ένα επίπεδο ή δύο ή τρία  με συνδιασμό φαν κοιλ με σώματα ή ενδοδαπέδια......

Την Έχω δει να δουλεύει σταθερά στα 2,5 kw/h αλλά έχω δει και συχνά start stop.. inverter δε... Πρέπει οι ρυθμίσεις να καλύψουν ένα εύρος εξωτερικής θερμοκρασίας... Κάτι που με τις καμπύλες είναι αυτοματοποιημένο...αν χρειαστεί θα επέμβω αλλάζοντας τιμές .. σαν σταθερά έχω τους 10-12 βαθμούς εξωτερική 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Stiv79 said:

Έχει να κάνει με την κάθε εγκατάσταση ξεχωριστά.. και το πόσες θερμίδες απορροφά η εγκατάσταση..δηλ θερμοκρασία αναχώρησης και επιστροφής του νερού στην αντλία.. την εποχή... Αν η αντλία είναι ον οφ ή ινβέρτερ ... Τον όγκο του νερού που διακινεί... Αν δουλεύει ενδοδαπέδια σε ένα επίπεδο ή δύο ή τρία  με συνδιασμό φαν κοιλ με σώματα ή ενδοδαπέδια......

Την Έχω δει να δουλεύει σταθερά στα 2,5 kw/h αλλά έχω δει και συχνά start stop.. inverter δε... Πρέπει οι ρυθμίσεις να καλύψουν ένα εύρος εξωτερικής θερμοκρασίας... Κάτι που με τις καμπύλες είναι αυτοματοποιημένο...αν χρειαστεί θα επέμβω αλλάζοντας τιμές .. σαν σταθερά έχω τους 10-12 βαθμούς εξωτερική 

 

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.

Προφανώς και η κατανάλωση εξαρτάται από όλα αυτά που αναφέρεις.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως η μείωση της απόδοσης του κυκλοφορητή από μόνη της (αν υποθέσουμε ότι μόνο αυτό κάνει η συγκεκριμένη ρύθμιση) ρίχνει τόσο πολύ την κατανάλωση, εφόσον όλες οι υπόλοιπες παράμετροι είναι σταθερές. Ίδια αντλία, ίδιος τρόπος θέρμανσης, ίδια εξωτερική και εσωτερική θερμοκρασία.

Μήπως λοιπόν η συγκεκριμένη ρύθμιση επιρεάζει γενικά όλη την αντλία και όχι μόνο τον κυκλοφορητή;

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο ότι θα τη ρίξει μπορεί να την ανεβάσει επίσης. Το παν είναι να πετύχεις την μικρότερη διαφορά θερμοκρασίας από το νερό που φεύγει από την αντλία με το νερό που μπαίνει..αν πχ βάλουμε ένα μπαλάκι μέσα στις σωληνώσεις και το ορίσουμε ως σταθερό σημείο ο χρόνος για να κάνει τον κύκλο του κυκλώματος και να επιστρέψει στο ίδιο σημείο με 100% ροή δεν είναι ίδιος με όταν η ρύθμιση του κυκλοφορητή είναι στο 60%.. δοκιμές κάνε με όσο γίνεται ίδιες εξωτερικές συνθήκες αλλά και ίδια ζητούμενη θερμοκρασία στο εσωτερικό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Από τα ξημερώματα σήμερα έχω το εξής πρόβλημα.

Αρκετές φορές μέσα στη μέρα η αντλία έχει μπει σε defrost mode, μέχρι εδώ οκ κρατάει κανένα 5λεπτό και μετά συνεχίζει. 3 φορές όμως μετά το defrost μπηκε σε mode anti-freezing από όπου δεν επνήλθε ποτέ, το μαγελύτερο διαστημα που έμεινε έτσι ηταν 2 ώρες από τις 6 μεχρι τις 8 που ξύπνησα και το είδα και επανήλθε μόνο όταν την έβαλα σε ψύξη και ξανα σε θέρμανση.

Ξέρεις κανείς κάτι;

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους αντλιοκίνητων και μη, με υγεία και κάθε Ευτυχία 😊

@kostasinjeyan όλα καλά με την λειτουργία της αντλίας?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Stiv79 said:

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους αντλιοκίνητων και μη, με υγεία και κάθε Ευτυχία 😊

@kostasinjeyan όλα καλά με την λειτουργία της αντλίας?

Καλη χρονιά.

Όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάτι στο manual.

Οπότε σκέφτηκα μήπως το επηρεάζε το παγωμένο νερό που ενδεχομένως έμπαινε από τον αυτόματο πληρώσεως και τον έκλεισα. 

Από τότε δεν το έχει ξανακάνει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από τον αυτόματο πλήρωσης δεν μπαίνει νερό, εκτός αν υπάρχει διαρροή από κάπου! (κακώς τον έκλεισες )

Συμβουλέψου την αντιπροσωπεία, για το πρόβλημα (αν είσαι στην εγγύηση απαίτησε επισκευή δωρεάν)

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους! 

Στις 18 Δεκεμβρίου τοποθετήθηκε μετρητής kwh και μέχρι στιγμής η κατανάλωση είναι 409 kwh.Η θέρμανση ήταν συνεχόμενη για όλη την χρονική διάρκεια  με απαιτούμενες εσωτερικές θερμοκρασίες:

για το ισόγειο 19 - 22 (ενδοδαπεδια) 

για τον 1ο όροφο 18-20 (σώματα) 

για το ημιυπόγειο σταθερά 20 (σώματα) 

Ευχαριστημένος μπορώ να πω μέχρι στιγμής. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.