Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

@peri2005 είσαι μια χαρά αν αναλογιστεί κανείς ότι ΔΕΝ έχεις ΖΝΧ και ζητάς εσωτερική 20-21°C και θερμοκρασία νερών αντλίας 45°C σε 80τμ με μόνωση με 11kw ισχύς αντλίας. 

Εγώ πάλι κρυώνω με 20 βαθμούς εσωτερική (μεγαλώνω ..δε με λες και γέρο αλλά πάτησα τα τελευταία ....Άντα 🤫🤫🤫) πριν λίγα χρόνια με νεογέννητα είχα maximum εσωτερική 18°C με πετρέλαιο βέβαια..

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

14 ώρες πριν, Stiv79 said:

@peri2005 είσαι μια χαρά αν αναλογιστεί κανείς ότι ΔΕΝ έχεις ΖΝΧ και ζητάς εσωτερική 20-21°C και θερμοκρασία νερών αντλίας 45°C σε 80τμ με μόνωση με 11kw ισχύς αντλίας. 

Εγώ πάλι κρυώνω με 20 βαθμούς εσωτερική (μεγαλώνω ..δε με λες και γέρο αλλά πάτησα τα τελευταία ....Άντα 🤫🤫🤫) πριν λίγα χρόνια με νεογέννητα είχα maximum εσωτερική 18°C με πετρέλαιο βέβαια..

 

 

Δυστυχώς κι η σύζυγος μου είναι κρυουλιάρα, με θερμοστάτες σε κάθε δωμάτιο στους 22,5 και όλο μου λέει κάνει κρύο.

Νερά στους 38 αυτές τις ημέρες με τα κρύα, 24ωρη λειτουργεία λόγο αδειας και η κατανάλωση έπαιζε 1,3-1,7 Kwh/ώρα

Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να ανεβάσω τα νερά πάνω από 40 αλλά τσούζει η κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την όλη αλήθεια, πάντως , η αντλία είναι ρυθμισμένη έτσι ώστε , αν δηλώσω 20 βαθμούς εσωτερική , θα μου φτάσει έως 21, αν δηλώσω 21 θα μου φτάσει έως 22 κτλ.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kostasinjeyan said:

Νερά στους 38 αυτές τις ημέρες με τα κρύα, 24ωρη λειτουργεία λόγο αδειας και η κατανάλωση έπαιζε 1,3-1,7 Kwh/ώρα

Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να ανεβάσω τα νερά πάνω από 40 αλλά τσούζει η κατανάλωση.

Εννοείς ότι έχεις ρυθμίσει την αντλία ώστε να έχει νερά στους 38  συνέχεια, ανεξάρτητα της εξωτερικής θερμοκρασίας;

Δηλ. δεν την λειτουργείς με αντιστάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, peri2005 said:

Εννοείς ότι έχεις ρυθμίσει την αντλία ώστε να έχει νερά στους 38  συνέχεια, ανεξάρτητα της εξωτερικής θερμοκρασίας;

Δηλ. δεν την λειτουργείς με αντιστάθμιση;

Ναι δεν έχω βάλει αντιστάθμιση ακόμα.

Το ψάχνω.

Πριν τα χριστούγεννα που ήταν καλός ο καιρός το έιχα μόνιμα στο 35.

Link to comment
Share on other sites

Μιας κ βρήκα λίγο χρόνο ας γράψω κ εγώ τα δικά μ. Έναρξη λειτουργίας 4 δεκεμβρίου κατανάλωση μέχρι εχτές 453 kwh. εσωτερική 20-21 πρπ λειτουργία μέρες καταστημάτων 2ωρες το πρωί, 3 μεσημέρι 3,5 το βράδυ δευτέρες -τετάρτες 2ώρες το πρωί , 2-12:00 τπ βράδυ, Σ/Κ κατα τις 10 που ξυπνώ έως 12 βράδυ. Αντλία hitachi s-80 υψηλών θερμοκρασιών σε σώματα panel σε διαμέρισμα 81 τ.μ Πρέβεζα. 7cm π[ετροβάμβακα, πόρτες συρόμενες με θερμοδιακοπή η Β κατηγορία του εξοικονομώ. Εδώ οι θερμοκρασίες είναι καλές δλδ 5 βαθμούς μαχ 5 μέρεςνα είχαμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, νέος με αντλία θερμοτητας(lg therma r32 14kw σώματα πάνελ 110m24ος όροφο διαμέρισμα λιβαδεια). Παίζω με νερά 40-48 κ έχω συνολική κατανάλωση 64kw(εξωτερικές θερμοκρασιες - 2εως 9, εσωτερική χώρου 21-22ο).Περιπου 2,3kw/h γιατί δουλεύει 24ωρη με απόδοση 80 %. Δεν μπόρεσα να βρω αντιστάθμιση στη συγκεκριμένη αντλία, γνωρίζει κάποιος; απλά μήπως μειώσω κατανάλωση. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Κάτοχος και γω της LG HM121M.U33. Εγώ είχα πολλά θέματα και τώρα στρώνει το πράγμα. Από την υδραυλική εγκατάσταση είχα μια μικρή διαρροή και μου ανέβαζε συνεχώς την πίεση. Αποτέλεσμα; Το σωληνάκι της βαλβίδας εκτόνωσης να είναι εσωτερικά κ προς τα πάνω, ανοίγει η βαλβίδα, μπάνιο η αντλία και κάηκαν ευτυχώς 2 πλακέτες. Αλλάχτηκαν μέσα στην εγγύηση. Απομονώθηκα από το δίκτυο της πολυκατοικίας και μέχρι στιγμής η πίεση στα 1.8 - 2bar. Έχω δύο ερωτήσεις. Η μία είναι κάπως...αλλά δεν έχω πάρει απάντηση ούτε από τον έμπορο - εγκατάσταση, ούτε από τεχνικό της LG.

Η αντλία δουλεύει συνέχεια; δλδ.. Την έχω στα νερά, 40 βαθμούς, δουλεύει για να πιάσει αυτούς τους βαθμούς και εκεί έχει εισαγωγή 38 εξαγωγή 42. Λογικά εκεί δουλεύει inverter και η εισαγωγή πέφτει 37 και η εξαγωγή 39-40 αλλά και πάλι δεν σβήνει. Είναι λογικό αυτό; δλδ δεν κάνει ποτέ start stop. Μπορεί να δουλεύει έτσι για 5 μήνες ;

Η δεύτερη ερώτηση. Έχω βάλει το WiFi module της LG αλλά από καταναλώσεις δεν βλέπω δεδομένα. Σε επικοινωνία με τεχνικό της LG μου είπε για κάποιο Interface module της LG και ένα βατωμέτρο. Γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς χρειάζεται είτε για να έχω δεδομένα μέσω της εφαρμογής του WiFi είτε μέσω του χειριστηρίου;

Κούρασα..... Συγνώμη και ευχαριστώ πολύ. 

Edited by jamman
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.Εχω μια αντλία θερμότητας daikin LT 11 Kw, και ζεσταίνει ένα μπόιλερ 80 λιτρων για ζεστό νερο που προυπήρχε όσο έκαιγα πετρέλαιο.Το πρόβλημα μου είναι  οτι δεν μου φτάνει το ζεστο νερό(τελειώνει γρήγορα) και δεν είναι ζεστό αλλά χλιαρό μιας και η αντλία δουλεύει με χαμηλές θερμοκρασίες περιπου 39-43 βαθμούς.Να πω ότι είμαι στον 3ο όροφο ενώ η εξωτερική μονάδα είναι στη πυλωτη της οικοδομής(ισογειο δηλαδή) ενώ η εσωτερική στο λεβητοστάσιο(στο -1),δεν υπάρχει τρίοδη και δεν υπάρχει συνδεδεμένο δοχείο ζεστου νερου που να ελέγχεται από το χειριστήριο της αντλίας.Πια πιστεύεται οτι είναι η καλύτερη λύση στο πρόβλημά μου έτσι ώστε να έχω ζεστό νερό χωρίς να μένω στα κρύα του λουτρού?.....Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.