Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

6 ώρες πριν, antloukidis said:

Ακολουθείστε ότι λέει ο κατασκευαστής (η LG εν προκειμένω)

Βεβαιωθείτε ότι αυτό που επισυνάπτετε αναφέρεται στο συγκεκριμένο δικό σας μοντέλλο (12 KW), και δεν είναι γενικό για όλα τα μοντέλλα.

Η παράλληλη σύνδεση είναι καλύτερη από τεχνικής πλευράς, αλλά με μεγαλύτερο κόστος.

 

Σας ευχαριστώ για την απάντηση,

Είναι γενικό φυλλάδιο της σειράς CT32004443_1641.pdf, οπότε δεν πιστεύω ότι μιλάει για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Το έξτρα κόστος (200€) δεν είναι αμελητέο  αλλά ούτε και απαγορευτικό, ειδικά αν λάβουμε υπόψη το όλον κόστος της εγκατάστασης.

Οπότε προσπαθώ απλά να καταλάβω τι είναι καλύτερο.

 

Θεωρείται λοιπόν ότι με τη χρήση πρωτεύοντος/δευτερεύοντος θα έχει καλύτερη απόδοση η αντλία, επομένως και λιγότερη κατανάλωση;

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η εγκατάσταση θερμοδοχείου σε παράλληλη σύνδεση βοηθάει :

1. στην ρύθμιση του κυκλοφορητή πρωτεύοντος στην ιδανική παροχή που θέλει η Α.Θ.

2. στην ρύθμιση του κυκλοφορητή δευτερεύοντος στην ιδανική παροχή που θέλει το δίκτυο των FCU

3. στην μείωση των start - stop της Α.Θ.

4. στην παροχή ζεστού νερού στα FCU κατά την διάρκεια της λειτουργίας απόψυξης της Α.Θ.

Αυτά όλα συμβάλλουν στην αποδοτικότερη λειτουργία όλου του συστήματος και στην μεγαλύτερη - απροβλημάτιστη διάρκεια ζωής της Α.Θ.

Μείωση κατανάλωσης δεν νομίζω ότι θα υπάρξει (τουλάχιστον μετρήσιμη).

Μείωση κατανάλωσης μπορείτε να πετύχετε με την σωστή ρύθμιση της λειτουργίας αντιστάθμισης.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, antloukidis said:

Η εγκατάσταση θερμοδοχείου σε παράλληλη σύνδεση βοηθάει :

1. στην ρύθμιση του κυκλοφορητή πρωτεύοντος στην ιδανική παροχή που θέλει η Α.Θ.

2. στην ρύθμιση του κυκλοφορητή δευτερεύοντος στην ιδανική παροχή που θέλει το δίκτυο των FCU

3. στην μείωση των start - stop της Α.Θ.

4. στην παροχή ζεστού νερού στα FCU κατά την διάρκεια της λειτουργίας απόψυξης της Α.Θ.

Αυτά όλα συμβάλλουν στην αποδοτικότερη λειτουργία όλου του συστήματος και στην μεγαλύτερη - απροβλημάτιστη διάρκεια ζωής της Α.Θ.

Μείωση κατανάλωσης δεν νομίζω ότι θα υπάρξει (τουλάχιστον μετρήσιμη).

Μείωση κατανάλωσης μπορείτε να πετύχετε με την σωστή ρύθμιση της λειτουργίας αντιστάθμισης.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Δεν σας κρύβω ότι ήλπιζα πως χωρίς πολλά start/stop η αντλία θα δούλευε περισσότερο σαν Inverrter, άρα και χαμηλότερη κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, ppx said:

....χωρίς πολλά start/stop η αντλία θα δούλευε περισσότερο σαν Inverrter, άρα και χαμηλότερη κατανάλωση.

Περισσότερο σαν inverter = περισσότερη ώρα λειτουργίας ....άρα διαφορά κατανάλωσης αμεληταία.

Η Α.Θ. (αν το πούμε πιό λαϊκά) δουλεύει πιό "ξεκούραστα", άρα λιγότερες πιθανότητες να πάθει βλάβη - φθορές και επιπλέον η θερμοκρασία του νερού έχει μικρότερες διακυμάνσεις, άρα καλύτερη αίσθηση στο σπίτι (χειμώνα - καλοκαίρι)!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 25/6/2020 at 10:55 ΜΜ, ppx said:

Σας ευχαριστώ για την απάντηση,

Είναι γενικό φυλλάδιο της σειράς CT32004443_1641.pdf, οπότε δεν πιστεύω ότι μιλάει για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Δες και αυτό.

Είχα παρόμοια εγκατάσταση με εσένα και πρόσφατα τη μετέτρεψα σε πρωτεύον/δευτερεύον με δοχείο 80L.

Εντυπώσεις θα σου πω όταν ξεκινήσω την λειτουργία.

LG R32 Monobloc Installation Instructions UK (April 2020) (2).pdf

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας. Είμαι ιδιώτης και πρόκειται εντός ημερών να ξεκινήσω την κατασκευή κατοικίας (138τ.μ) ενός ορόφου με πυλώτη και μία ισόγειο γκαρσονιέρα. Οι υπολογισμένες απώλειες βάσει της μελέτης του μηχανολόγου μηχανικού είναι 13600 W για τον όροφο όπου και με ενδιαφέρει. Έπειτα από αρκετή έρευνα και ενασχόληση με το κομμάτι της θέρμανσης-ψύξης-ΖΝΧ μπορώ να πω ότι περισσότερο μπερδεύτηκα παρά καταστάλαξα. Η ''τάση'' ασυζητητητί είναι αντλία θερμότητας αλλά έπειτα από πολλές συζητήσεις με μηχανολόγους της περιοχής(Κατερίνη) διαπίστωσα ότι ο καθένας πρότεινε και κάτι αρκετά διαφορετικό.Οι απώλειες υπολογίστηκαν με μέση ακραία ελάχιστη -5 βαθμούς και επιθυμητή εσωτερική 20 βαθμούς.(DIN 83)

Τα δεδομένα:

1. Δεν υπάρχει γραμμή ΦΑ ακόμη. Τα έργα ξεκινούν από αρχές του χρόνου χωρίς να γνωρίζω το από που θα περάσει.

2.Δεξαμενή υγραερίου δεν μπορεί να εγκατασταθεί.

3.Είμαι πολύ υπέρ του άμεσου ΖΝΧ.

4.Αν επιλεγεί αντλία θερμότητας έχω εντυπωσιαστεί από τις LG Therma V R32.

5.Θα στρωθεί κλασσική ενδοδαπέδια θέρμανση.

6.Μια ενδιαφέρουσα πρόταση που είχα ήταν η εγκατάσταση μικρότερης αντλίας από τις απαιτήσεις συγκεκριμένα εκείνη των 9kw και ενός λέβητα αερίου-υγραερίου επικαλυπτικά και για το ΖΝΧ.

7. Για την ψύξη δεν έχω καθόλου άποψη. Βάσει μελέτης βλέπω εγκατάσταση 3 τοπικών αντλιών (A/C) συνολικής ισχύος 18kw.

Θα σας παρακαλούσα να μου δώσετε την δικιά σας άποψη-συμβουλή-εμπειρία για το πως θα πρέπει να κινηθώ. Συγνώμη για την μακροσκελή ανάρτηση.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να εμπιστευθείτε ένα μηχανολόγο μηχανικό στον οποίο θα αναθέσετε (μαζί με κάποιον ΠΜ) και την απαραίτητη ΜΕΑ καθώς και την επίβλεψη των μηχανολογικών εγκαταστάσεων.

Θα σας πρότεινα Α.Θ. χαμηλών θερμοκρασιών για το ενδοδαπέδιο.

Η ίδια Α.Θ. μπορεί να τροφοδοτήσει και όσα FCU απαιτούνται για την ψύξη.

Επίσης μπορεί να θερμαίνει ΖΝΧ.

Η επιλογή της θα πρέπει να γίνει με βάση την απόδοσή της στους -5 οC, ώστε να καλύπτει τις απώλειες και όχι με την ονομαστική απόδοση.

Επίσης η απόδοσή της σε ψύξη θα πρέπει να καλύπτει τα ψυκτικά φορτία του σπιτιού, που θα υπολογίσει ο μηχανολόγος. 

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους ,τον περασμένο μήνα εγκατέστησα μια αντλία θερμότητας lg terma v r-32 16kw,το σπίτι έιναι μονοκατοικία βόρεια προάστια αθηνας 150τμ ,έχει ενδοδαπεδια θέρμανση , ενεργειακά παράθυρα και μόνωση 5cm.

Ο ηλεκτρολόγος που έκανε την εγκατάσταση έφτιαξε και την αντιστάθμιση,αλλά ήταν αρνητικός στο να μου ανοίξει και την ψύξη.

Μαζί έβαλα και το wifi module το οποίο κάνει αρκετές αποσυνδέσεις .Έβαλα και ηλιακό θερμοσίφωνα 200lt χάλκινο αλλά δεν συνδέθηκε ακόμα με την αντλία επειδή ηλεκτρολόγος και υδραυλικός δεν κατάφεραν να κάνουν την τριοδη να δουλέψει.

Έχω μετρητή ενέργειας ράγας αλλά μετράει την συνολική κατανάλωση του σπιτιού και δεν έχω εικόνα για την κατανάλωση της αντλίας.

Ότι ερωτήσεις έχετε με χαρά να τις απαντήσω .

Οι δικές μου ερωτήσεις είναι δύο προς το παρόν.

Α)Όσοι έχετε wifi module ο εγκατάστασης το έχει βάλει μέσα στην αντλία προς την πλευρά της αντλίας που κοιτάζει προς το σπίτι ή αντίθετα;

Σκέφτομαι να του πω να το βγάλει έξω προς την πλευρά που κοιτάζει το σπίτι μιας και έχω φτιάξει ένα σκέπαστρο για την αντλία και δεν είναι εκτεθειμένη .

Β)Για την κατανάλωση ενέργειας της αντλίας τι κάνατε;

Στην εφαρμογή για android της αντλίας είδα ότι πατώντας τις τρεις τελείες πάνω δεξιά σε πάει σε ένα μενού με όνομα "παρακολούθηση ενέργειας "το οποίο για να λειτουργήσει χρειάζεται ένα module της lg με κωδικό" penkth000",όταν τους κάλεσα όμως δεν είχαν ιδέα και με ρώτησαν που βρήκα τον κωδικό .

Έχετε βρει κάποια λύση;

Edited by ikariwths
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ikariwths. 

Το WiFi module δεν χρειάζεται να είναι μέσα στην αντλία. Αρκεί να είναι σε καλή απόσταση από το ρουτερ, να μην υπάρχουν εμπόδια, τοίχοι κτλ. Εγώ πχ έχω την αντλία στο μπαλκόνι και το WiFi module το έχω κολλήσει με ταινία διπλής όψεως, εξωτερικά και στην πλάτη της αντλίας. Η απόσταση από το ρουτερ είναι περίπου 10 μέτρα και πιάνει μια χαρά. Μπορείς αν δεν σου φτάνει το ήδη υπάρχον καλωδιο, να πάρεις μια προέκταση usb ή ένα repeater. 

Για την παρακολούθηση ενέργειας, όντως χρειάζεται αυτό το module (penkth000) , είχα στείλει και στην LG και τους έκραξα γιατί στο αρχικό προωθητικό φυλλάδιο που είχαν και ανέφεραν την παρακολούθηση κατανάλωσης ενέργειας (πριν ένα χρόνο αυτό) , δεν έγραφε πουθενά γι'αυτό το module. Δεν νομίζω να υπάρχει εγκαταστάτης πανελλαδικά που να γνωρίζει γι αυτό το module. Σε ένα pdf που είχα βρει, δεν θυμάμαι ακριβώς αν ήταν ισπανικο, το κοστολογουσαν περίπου 1000 ευρώ. 

Μπορείς να βάλεις ξεχωριστό μετρητή ραγας μόνο για την αντλία. Υπάρχει και ένας άλλος μετρητής της efergy, αλλά εγώ τουλάχιστον που τον είχα βάλει, καλύτερα να καθόμουνα να μετρούσα μόνος μου πάρα με αυτον. 

Ελπίζω να βοήθησα. Με την αντιστάθμιση τι ακριβώς έκανε ο ηλεκτρολόγος; 

Immagine_PENKTH000.png

Screenshot_2019-12-17-22-36-39-326_com.google.android.apps.docs.jpg

IMG_20201206_115316.jpg

Edited by jamman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.