Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

Καλημέρα φίλε jamman και ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση .

Αν το module κοστίζει τόσο καλύτερα να βάλω μετρητή ράγας,παρόλαυτα έχω βάλει μια εταιρεία να το ψάξει και θα επανέλθω .

Ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία η αντλία ρυθμίζει το νερό εισαγωγής .

Λόγω της μόνωσης και της ενδοδαπεδιας έθεσε οτι αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι από 20 έως 12 βαθμούς το νερό θα είναι στους 27 βαθμός και ότι αν πέσει η εξωτερική θερμοκρασία κάτω από 12 θα ανεβάζει η αντλία ανάλογα τις ανάγκες έως και τους 40βαθμούς .

Πρακτικά το χειριστήριο της αντλίας σου επιτρέπει την αυξομείωση των τιμών που έβαλε ο εγκατάστατης ,και έτσι εγώ το έχω στο -3 από τις τιμές αυτές χωρίς πρόβλημα .

Αν και δεν έχω συνδέσει ακόμα τον ηλιακό ,του έβαλα αισθητήριο και το χειριστήριο της αντλίας μου γράφει την θερμοκρασία του ΖΝΧ .Η σύνδεση έγινε σε διαφορετική γραμμή και έτσι όταν θα είναι έτοιμο το σύστημα θα μπορώ να θέσω στην αντλία είτε:

Α)να ζεσταίνει το ΖΝΧ του ηλιακού κάποια ώρα της ημέρας αυτόματα Β)να το ζεσταίνει όταν αυτό πέσει κάτω από κάποια θερμοκρασία Γ)μέσω της εφαρμογής του κινητού να του λέω να ζεστάνει το νερό σε ότι θερμοκρασία θέλω .

Edited by ikariwths
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεωρώ πέρα από κάθε λογική την εγκατάσταση μετρητού ενέργειας με κόστος 1.300 € + κόστος εγκατάστασης.

Υπάρχουν απείρως οικονομικότεροι επώνυμοι μετρητές.

Επίσης προσοχή στην επιλογή σας, γιατί υπάρχουν μετρητές (φτηνοί), που μετράνε μόνο την ένταση ρεύματος, ενώ θεωρούν την τάση σταθερή και ίση με κάποια, που εισάγει ο χρήστης σαν δεδομένο.

(ούτε λόγος για μέτρηση άεργου ισχύος/ενέργειας στους συγκεκριμένους)

Υ.Γ. Μπορεί βέβαια κάποιος να προσεγγίσει την κατανάλωση με Α.Θ. συγκρίνοντας με την κατανάλωση των προηγούμενων χρόνων (από το μετρητή ή τον λογαριασμό του παρόχου)

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως για μέτρηση κατανάλωσης έχω αυτό μέσα στον πίνακα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

H μία τσιμπίδα είναι στην κεντρική παροχή και η άλλη μετά την ασφάλεια της αντλίας.

 

Στο τέλος του μήνα η ένδειξη που έχω για τη συνολική κατανάλωση του σπιτιού είναι ~30kwh λιγότερες από τον μετρητή της ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2020 at 7:38 ΜΜ, antloukidis said:

Θεωρώ πέρα από κάθε λογική την εγκατάσταση μετρητού ενέργειας με κόστος 1.300 € + κόστος εγκατάστασης.

Υπάρχουν απείρως οικονομικότεροι επώνυμοι μετρητές.

Επίσης προσοχή στην επιλογή σας, γιατί υπάρχουν μετρητές (φτηνοί), που μετράνε μόνο την ένταση ρεύματος, ενώ θεωρούν την τάση σταθερή και ίση με κάποια, που εισάγει ο χρήστης σαν δεδομένο.

(ούτε λόγος για μέτρηση άεργου ισχύος/ενέργειας στους συγκεκριμένους)

Υ.Γ. Μπορεί βέβαια κάποιος να προσεγγίσει την κατανάλωση με Α.Θ. συγκρίνοντας με την κατανάλωση των προηγούμενων χρόνων (από το μετρητή ή τον λογαριασμό του παρόχου)

Έχω τοποθετήσει στον πίνακα τον παρακάτω μετρητή και τον έχω συνδέσει αποκλειστικά με την αντλία θερμότητας, γνωρίζεται αν είναι αξιόπιστες οι μετρήσεις του;

https://www.se.com/gr/el/product/A9MEM3110/acti-9-iem---iem3110-μετρητής-ενέργειας---63a---1-έξοδος-παλμού/

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, antloukidis said:

Πολύ καλός!

Ευχαριστώ πολύ! Να φανταστώ δεν θέλει κάποια ρύθμιση για να μετράει αξιόπιστα, σωστά;

 

Επίσης μία ερώτηση που απευθύνεται γενικά σε όποιον γνωρίζει. Με τον μετρητή βλέπω ότι η αντλία απενεργοποιημένη καταναλώνει 1,6kw το 24ωρο, δηλαδή 66 watt την ώρα. Είναι φυσιολογικό να καταναλώνει τόσο πολύ σβηστή; 

Έχω την Hitachi rasm-5ne με δοχείο αδρανειας 80lt και έξτρα κυκλοφορητή.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ μεγάλη την κατανάλωση που λέτε.

Δεν διάβασα όλο το manual, αλλά μπαίνω σε σκέψεις ....

Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι η ρύθμιση του σωστού λόγου μετασχηματισμού των μετασχηματιστών εντάσεως, που έχουν χρησιμοποιηθεί.

Εκτός αν η Α.Θ. χρειάζεται κάποια αλλαγή στις ρυθμίσεις...

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα σε όλους. Ήθελα λόγω της εμπειρίας σας να βοηθήσετε στο εξής ερώτημα. Έχω αντλία θερμότητας

16kw και με αντιστάθμιση (θερμοκρασία νερού γύρω στους 32C)(έχω πρακτικά καταργήσει τους θερμοστάτες) καταφέρνω όταν η εξωτερική θερμοκρασία παίζει απο 10-15 C να δουλεύει η αντλία ασταμάτητα ινβερτάροντας συνεχώς και έχοντας κατά μέσο όρο κατανάλωση στα 800W την ώρα.

Το σπίτι είναι σε τρεις ζώνες αλλά όλες τις έχω ενεργοποιημένες (210 τμ συνολικά ο ενεργός χώρος του σπιτιού)

και με μεγάλη θερμική άνεση. Από 23-25 ανάλογα με τον όροφο και τις καιρικές συνθήκες.

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν η εξωτερική θερμοκρασία πέσει κάτω από 10C η αντλία δουλεύει σαν on off πλέον και κάνει κάθε 1.30 ώρα ρεστάρτ. Θεωρείτε ότι είναι αναμενόμενη αυτή η αλλαγή στο τρόπο λειτουργίας την αντλίας; Με κάποια ρύθμιση μπορεί να αλλάξει;

Σας ευχαριστώ πολύ. Πραγματικά χαίρομαι που στο φόρουμ παρέχεται υψηλού επιπέδου γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που καταλαβαίνω εγώ έχει να κάνει με την καμπύλη αντιστάθμισης.

Ίσως στις μικρότερες εξ. θερμοκρασίες να ανέβαζες λίγο ακόμα τα νερά.

Από την άλλη βέβαια 1 start/stop ανά 1,5 ώρα δεν είναι και πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το ON - OFF προέρχεται από τους θερμοστάτες??? (σε τι θερμοκρασία είναι ρυθμισμένοι?)

Αν συμβαίνει αυτό, σημαίνει ότι πρέπει να ρυθμίσετε την αντιστάθμιση σε λίγο χαμηλότερη θερμοκρασία, για εξωτερική κάτω από 10οC.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.