Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

On 14/1/2021 at 12:32 ΜΜ, antloukidis said:

Μήπως το ON - OFF προέρχεται από τους θερμοστάτες??? (σε τι θερμοκρασία είναι ρυθμισμένοι?)

Αν συμβαίνει αυτό, σημαίνει ότι πρέπει να ρυθμίσετε την αντιστάθμιση σε λίγο χαμηλότερη θερμοκρασία, για εξωτερική κάτω από 10οC.

έχω βάλει του θερμοστάτες σε πολύ υψηλή θερμοκρασία ώστε να μην την πιάνει ποτέ οπότε να δουλεύει η αντλία μόνο με την αντιστάθμιση. Έτσι καταφέρνω να δουλεύει συνεχώς η αντλία στο ρελαντί και να είναι μόνιμα ζεστό το σπίτι για όσο χρονικό διάστημα τη θέτω σε λειτουργεία.

Οπότε οκ θα αλλάξω τα settings στην αντιστάθμιση για να δω αν θα αλλάξει η λειτουργία της.

Ευχαριστώ πολύ.

 

On 14/1/2021 at 10:52 ΠΜ, kostasinjeyan said:

Από τα λίγα που καταλαβαίνω εγώ έχει να κάνει με την καμπύλη αντιστάθμισης.

Ίσως στις μικρότερες εξ. θερμοκρασίες να ανέβαζες λίγο ακόμα τα νερά.

Από την άλλη βέβαια 1 start/stop ανά 1,5 ώρα δεν είναι και πρόβλημα.

Ναι αυτό θα προσπαθήσω να κάνω.... Απλά φοβάμαι μήπως τα πολλά on off επιβαρύνουν τη διάρκεια ζωής του συμπιεστή.

Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν το λέω με 100% σιγουριά αλλά νομίζω κάπου είχα διαβάσει ότι ακόμα και 3-4 start/stop την ώρα είναι αποδεκτά. 

 

Τι αντλία έχεις δεν μας είπες;

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kostasinjeyan said:

Δεν το λέω με 100% σιγουριά αλλά νομίζω κάπου είχα διαβάσει ότι ακόμα και 3-4 start/stop την ώρα είναι αποδεκτά. 

 

Τι αντλία έχεις δεν μας είπες;

μία delonghi inverter. 16kw μεσαίων θερμοκρασιών. Δύο χρόνια τη λειτουργώ.....μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

μήπως κάνει defrost? μου φαίνεται περίερφο να δουλεύει το Inverter κανονικά όταν υπάρχει μια ζήτηση π.χ 20% της ισχύος και όταν θές παρπάνω λόγω μεγαλύτερου ψύχους να κάνει start*stop.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, georges81 said:

μήπως κάνει defrost? μου φαίνεται περίερφο να δουλεύει το Inverter κανονικά όταν υπάρχει μια ζήτηση π.χ 20% της ισχύος και όταν θές παρπάνω λόγω μεγαλύτερου ψύχους να κάνει start*stop.

μα για αυτό το συζητάω μαζί σας....και εμένα μου φαίνεται παράξενο....μόλις πέσει η εξωτερική θερμοκρασία κάτω από το 10C λειτουργεί ως on off. Έχω παρατηρήσει ότι λίγο πριν κλείσει ανεβάζει στροφές ο συμπιεστής ώστε να πιάσει το νερό ακριβώς τη θερμοκρασία που έχω δώσει από την αντιστάθμιση και μετά κλείνει η αντλία. Ενώ όταν είναι η εξωτερική θερμοκρασία πάνω από τους 10C δουλεύει ινβερτάροντας με θερμοκρασία νερών μισό βαθμό πριν την επιθυμητή ώστε να μην σταματήσει ποτέ..... Είναι πραγματικά αξιοπερίεργος τρόπος λειτουργίας. Δεν έχω παρατηρήσει κανένα defrost αυτό το κάνει γύρω στους 3  βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία που φέτος έτσι και αλλιώς δεν έχουμε πιάσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι, και χρήστες α/θ! Μια μικρή βοήθεια για εμένα, για σωστή διαστασιολόγηση νέας Α/Θ μην γίνει κανένα λάθος, που κοστίζει και αρκετά.
Σε κατασκευή έχουν υπολογιστεί απώλειες 19.5kW, στους -1έξω/21μέσα.
Συνάδελφος μηχανικός από εμπορικό γνωστής εταιρείας με μεγάλη σιγουριά με ενθαρρύνει να επιλέξω αντλία 16kw, θεωρώντας ότι δεν χρειάζεται παραπάνω. Πράγματι τους -1 και τους 0 ακόμα, η περιοχή τους πιάνει για 10 μέρες τον χρόνο τις πρώτες πρωϊνές ώρες. Αν θέσω πχ στον υπολογισμό 5oC εξωτερική, οι απώλειες πέφτουν στα 13kW.
Πιο πολύ η θέρμανση με ενδιαφέρει, καθώς ψύξη δεν έχει νόημα να ψύχονται όλοι οι χώροι και δεν θα υπάρχει και ποτέ, ταυτοχρονισμός.
Η θέρμανση θα γίνει με fan coils και στα μπάνια πετσετοκρεμάστρες, στις οποίες (επειδή σχεδιάζω σε χαμηλές θερμοκρασίες 45προσαγωγή-40επιστροφή) θα μπει και μια αντιστασούλα 500w, με κάποιον αυτοματισμό. Οπότε λέω στην χειρότερη, βοηθάνε και οι αντιστάσεις, που θα είναι αθροιστικά και αυτές 1-1.5kW πάμε στα 17-17.5.
Τώρα αν δεν φτάνει, ε ας πέσει 1oC παραπάνω η θερμοκρασία την νύχτα δεν τρέχει και τίποτα.

Να το προχωρήσω με ασφάλεια βάση αυτής της λογικής ή θα έχω δυσάρεστες εκλπήξεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το επιχειρούσα...

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να προσθέσεις κάποιες ηλεκτρικές αντιστάσεις στο κύκλωμα.

Αν έχεις ΔΑ μέσα σε αυτό, αν όχι προσθέτωντας ένα κομμάτι σωλήνα μεγάλης διατομής, που να χωράει τις αντιστάσεις (σε εμφάνιση κάτι σαν διαχωριστή)

Μη ξεχνάς ότι η απόδοση της Α.Θ. στους 0ο πέφτει αρκετά κάτω από 16 KW!

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, antloukidis said:

Δεν θα το επιχειρούσα...

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να προσθέσεις κάποιες ηλεκτρικές αντιστάσεις στο κύκλωμα.

Αν έχεις ΔΑ μέσα σε αυτό, αν όχι προσθέτωντας ένα κομμάτι σωλήνα μεγάλης διατομής, που να χωράει τις αντιστάσεις (σε εμφάνιση κάτι σαν διαχωριστή)

Χμμμ...καλή η ιδέα...Δηλαδή, βάζω 16kw και προσθέτω ένα κομμάτι σωλήνας (κάτι σαν κολεκτέρ) με αντιστάσεις 4kw? Αυτό μπορεί να γίνει εύκολα και αυτοματισμός, να παίρνουν αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι κάτω από τους 2oC (αφού εκεί υπολογίζω, και με τον χαμηλότερο συντελεστή αναθέρμανσης, περί τα 15.5kw) και με δεύτερο θερμοστάτη στο κύκλωμα να βοηθούν ώστε ίσα που να διατηρηθεί το νερό στους 45 που υπολογίζω τα fc. Πρακτικά δεν θα πάρουν παρά ελάχιστα, και είναι μια φθηνή και απλή λύση, σε σχέση με το να μπει ένα μέγεθος παραπάνω Α/Θ που πρακτικά θα χρειάζεται ελάχιστα.
Επίσης μου έδωσες συνάδελφε και πρακτική ιδέα για τα μπάνια, να μην κουμπώσω την αντίσταση πάνω στην πετσετοκρεμάστρα, αλλά στο λεβητοστάσιο, στην προσαγωγή του ζεστού, δεν το είχα σκεφτεί! Έτσι κι αλλιώς οι σωλήνες προμονωμένες θα είναι δεν θα έχω απώλεια, και πιο κομψό και ασφαλές θα είναι, και πιο οικονομικό από το να τραβήξω καλώδιο μέχρι το μπάνιο, και πιο εύκολο στον αυτοματισμό του!!!
Τα έχω καταλάβει σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄ αρχάς 4 KW είναι λίγο.

Αφού στο σπίτι θέλεις 20KW, θα δείς από το manual τι βγάζει η Α.Θ. στους -1, και θα βρείς την διαφορά.

Αυτό θα το προσαυξήσεις για να μην έχεις πρόβλημα όταν η Α.Θ. κάνει απόψυξη και δεν βγάζει τίποτα.

Από αυτοματισμούς μπορείς να κάνεις πολλά... Μερικές Α.Θ. δίνουν από μόνες τους εντολή για αντιστάσεις...

Στις πετσετοκρεμάστρες βάλε έξτρα αντιστάσεις γιατί αυτές θα πρέπει να δουλεύουν και σε νορμάλ θερμοκρασίες.

Τα FCU σε νορμάλ θερμοκρασίες μπορούν να δουλεύουν αρκετά χαμηλότερα από 45ο (εγώ τα δουλεύω σε 35οC)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, antloukidis said:

Κατ΄ αρχάς 4 KW είναι λίγο.

Αφού στο σπίτι θέλεις 20KW, θα δείς από το manual τι βγάζει η Α.Θ. στους -1, και θα βρείς την διαφορά.

Αυτό θα το προσαυξήσεις για να μην έχεις πρόβλημα όταν η Α.Θ. κάνει απόψυξη και δεν βγάζει τίποτα.

Από αυτοματισμούς μπορείς να κάνεις πολλά... Μερικές Α.Θ. δίνουν από μόνες τους εντολή για αντιστάσεις...

Στις πετσετοκρεμάστρες βάλε έξτρα αντιστάσεις γιατί αυτές θα πρέπει να δουλεύουν και σε νορμάλ θερμοκρασίες.

Τα FCU σε νορμάλ θερμοκρασίες μπορούν να δουλεύουν αρκετά χαμηλότερα από 45ο (εγώ τα δουλεύω σε 35οC)

Τα υπολογίζω στους 45 και στην χαμηλή σκάλα. Αν ανέβω στην μεσαία ή στην υψηλή, σίγουρα μπορώ και πιο χαμηλά! Επίσης, αν ανέβω θερμοκρασίες, μπορώ να πέσω 1 μέγεθος κάτω σε fan coils!
Περιμένω τώρα από τον πωλητή να μου στείλει data sheet της αντλίας, για να δω καμπύλες cop και ισχύος και να δω αν θα ανέβω θερμοκρασίες μειώνοντας μέγεθος fan coil,γιατί μπορεί να βγει κανένα χιλιάρικο εξοικονόμηση. Αν όμως μου ρίχνει το cop και βγαίνει ας πούμε 200€ επιβάρυνση τον χρόνο, στα 5 χρόνια με καλύτερο cop το αποσβαίνω και για όλα τα υπόλοιπα το έχω όφελος! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.