Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραίος. Αφήνω κι εγώ τα δικά μου. Πριν τη σεζόν πρόσθεσα δοχείο αδρανείας και φτιάχτηκε πρωτεύον/δευτερεύον κύκλωμα.

Δεν είδα καμιά ουσιαστική διαφορά στην κατανάλωση αλλά σίγουρα είχα λιγότερα start/stop και δεν σταμάτησε ποτέ ακόμα και με τα χιόνια. Να θυμήσω ότι πέρσυ όταν είχε πολύ κρύο και έκανε antifrost δεν ξαναξεκίναγε ποτέ καθώς έμπαινε σε antifreeze mode λόγω μικρής ποσότητας νερού στο κύκλωμα. Με το δοχέιο αυτό λύθηκε.

Επίσης έβαλα νυχτερινό μετρητή από τον ΔΕΔΔΗΕ κι αυτό είχε όντως πολύ μεγάλη διαφορά στο λογαριασμό. Είχα σταθερή τιμή kwh από Elpedison 0,063 αλλά οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις τσούζουν όταν πάνε κλιμακωτά. Με το νυχτερινό λύθηκε κι αυτό. Για τις 2900kwh που έχω κάψει ως τώρα περίπου, έχω πληρώσει σχεδόν 400€.

Tέλος να πω ότι δουλέυω αντιστάθμιση από 35-55 με 5 fancoil και 2 σώματα. η θερμακρασία χώρου ήταν πάντα 22-23.

Αν καταφέρω να μονώσω και την ταράστα, μιας και είμαι τελευταίο όροφο, που έχει το κακό της το χάλι, πιστεύω θα πάει ακόμα καλύτερα.

image.thumb.png.5a1caf8fcaa5706eaa610001e514987e.png

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δοκίμασε χαμηλότερες θερμοκρασίες στην αντιστάθμιση.

Ίσως και με 35 - 45 η θέρμανση να είναι ΟΚ!

Προσωπικά τα FCU τα δουλεύω με 35 max! (έχω βέβαια και ενδοδαπέδιο με 28 - 32)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τν προλαλησαντα κ εμενα 35-44 παίζω με σώματα όπου το 44 το βάζω όταν θέλω να ανεβάσω θερμοκρασία στο σπίτι κ όταν πιάσει τν επιθημητή το ρίχνω 35-40 βαριά στα πολλά κρύα το απογευματάκι ανεβάζω κ εγώ τα δικά μου. με τν ταράτσα κ εγώ πιστεύω θα δείς διαφορά η μεγαλύτερη ενέργεια απο κεί νμζ φεύγει.

 

Edited by georges81
Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω ότι το 55 είναι στους -10 και το 35 στους 18.

Οπότε στην πράξη σπάνια ξεπερνάει τους 45

κι αυτό το άλλαξα τώρα με τα χιόνια γιατί όντως είχα ανάγκη υψηλοτερη θερμοκρασία.

πριν ειχα 48 στους 0

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΌΝ φέτος τν βγάλαμε με 1400 kwh απο μέσα νοέμβρη μέχρι σμρ π δν νομιζω να την αναψω άλλο. με 140 ευρωπουλα τη βγάλαμε κ φέτος.

hitachi s-80 81 τ,μ, μονωμένο περιοχή πρέβεζα.

 

Link to comment
Share on other sites

On 14/4/2020 at 8:54 ΠΜ, peri2005 said:

Κι εγώ από την Κυριακή των Βαΐων κατέβασα διακόπτες.

Το κοντέρ σταμάτησε στις 1739 kwh. 

Λειτουργία 24/7 , ρύθμιση στους 21 βαθμούς και πολύ σπάνια στους 22.

Περιοχή Πρέβεζα. Μόνωση 6 πολυστερίνη , θερμοδιακοπτόμενα τζάμια. Αντλία hitachi yutaki m 11 kw συνδεδεμένη στα παλιά σώματα του καλοριφέρ.

Τα ίδια και φέτος , 1735 kwh .

Φέτος δοκίμασα να κατεβάζω κατά 1 βαθμό τη θερμοκρασία τη νύχτα (δηλ.20) , ενώ όταν έλειπα από το σπίτι τα πρωινά το κατέβαζα στους 19 (ουσιαστικά το έκλεινα).

Αυτό πάντως δεν βοήθησε στην κατανάλωση από ότι φάνηκε τελικά.

Οι μέγιστες ημερήσιες καταναλώσεις ήταν 28-29 kwh (18 - 21 Γενάρη) και 30 -34 kwh (15-16 Φλεβάρη).

Σε σχέση με πέρυσι , τον Νοέμβρη έκαψε περισσότερο, τον Δεκέμβρη και τον Γενάρη λιγότερο, τον Φλεβάρη και Μάρτη περισσότερο (μέτραγα τις ενδείξεις στις 8 κάθε μήνα).

Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2021 at 10:45 ΠΜ, kostasinjeyan said:

Δες αυτό

Είναι δοκιμασμένο στην πράξη;

Ιδανικά και για 3φ ρεύμα, χρειάζομαι μετρήσεις από την Α/Θ που έχω και ακολούθως από το σύνολο του σπιτιού

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Giotis T said:

Είναι δοκιμασμένο στην πράξη;

Ιδανικά και για 3φ ρεύμα, χρειάζομαι μετρήσεις από την Α/Θ που έχω και ακολούθως από το σύνολο του σπιτιού

Το συγκεκριμένο είναι είτε για 3 μονοφασικές είτε για 1 τριφασική.

αν θες να μετράς ξεχωριστά τριφασική αντλία και τριφασικό σπίτι θες 2 τέτοια

 

Εγώ έχω το μονοφασικό μοντέλο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. έχει επίσης και ένα ρελέ το οποίο το έχω συνδέσει σε ρελέ ισχύος και ελέγχω τον θερμοσίφωνα.

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kostasinjeyan said:

Το συγκεκριμένο είναι είτε για 3 μονοφασικές είτε για 1 τριφασική.

αν θες να μετράς ξεχωριστά τριφασική αντλία και τριφασικό σπίτι θες 2 τέτοια

 

Εγώ έχω το μονοφασικό μοντέλο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. έχει επίσης και ένα ρελέ το οποίο το έχω συνδέσει σε ρελέ ισχύος και ελέγχω τον θερμοσίφωνα.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Φαντάζομαι πως έχεις τσεκάρει την αξιοπιστία των μετρήσεων κλπ,έτσι;

Οι μετρήσεις, στατιστικά κλπ μεταφέρονται ασύρματα σε κάποιο software που έχεις στον υπολογιστή;

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.