Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

9 λεπτά πριν, btelis said:

Το επισυναπτόμενο σου είναι απο τις παλαιότερες R410A...

το επισυναπτόμενο είναι σωστό, φαίνεται και από το μοντέλο  HM161M U33

το link ηταν όντως λάθος έβαλα το σωστό

http://partner.lge.com/eu/portal/download/download/fileDownload.lge?fileKey=20191014135057171.zip&fileName=AWHP_Monobloc(R32,50Hz)_MFL66101113_5BPM5-01G(Sep.2019)(1).zip&pdbSeq=0000020928&hitCtl=PDB

Edited by kostasinjeyan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 7/27/2021 at 4:03 PM, kostasinjeyan said:

το επισυναπτόμενο είναι σωστό, φαίνεται και από το μοντέλο  HM161M U33

το link ηταν όντως λάθος έβαλα το σωστό

http://partner.lge.com/eu/portal/download/download/fileDownload.lge?fileKey=20191014135057171.zip&fileName=AWHP_Monobloc(R32,50Hz)_MFL66101113_5BPM5-01G(Sep.2019)(1).zip&pdbSeq=0000020928&hitCtl=PDB

Εγώ πάλι βρήκα αυτό από το site του Sotiris Karkas. Εκεί δείχνει να είναι η 16άρα αντλία πρακτικά 12kW με 55ο νερά και 7ο περιβάλλον.

Ισχύει; 
επισης έχετε εικόνα για τον κύριο Κάρκα; Λέω να το προμηθευτώ απο εκεί και να μου εγκαταστήσει ο ίδιος... έχει κι αρκετά βίντεο ο συγκεκριμένος στο YouTube.

 

2BCEB150-CA59-48B5-9986-64B02C1C27B9.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, IoannisPet said:

Εγώ πάλι βρήκα αυτό από το site του Sotiris Karkas. Εκεί δείχνει να είναι η 16άρα αντλία πρακτικά 12kW με 55ο νερά και 7ο περιβάλλον.

Ισχύει; 
επισης έχετε εικόνα για τον κύριο Κάρκα; Λέω να το προμηθευτώ απο εκεί και να μου εγκαταστήσει ο ίδιος... έχει κι αρκετά βίντεο ο συγκεκριμένος στο YouTube.

 

2BCEB150-CA59-48B5-9986-64B02C1C27B9.png

Πραγματικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Εγώ απλά έτυχε να παρεβρεθώ σε ένα σεμινάριο της LG και να ακουσώ αυτό που σου είπα και λέει και το document που σου έστειλα.

Επειδή όμως όπως λες ενδιαφέρεσαι για το Εξοικοκομώ θεωρώ ότι πρέπει να βρεις κάποιον επαγγελματί απου να έχει εμπειρία και γνώση στο ποια δεδομένα μπορεί να χρησιμοποιήσει προς όφελος σου.

Κι εγώ με αυτό που έστειλες ως άπειρος σε τέτοια θέματα βλέπω 2 διαφορετικά έγγραφα από την ίδια εταιρεία και για το ίδιο μοντέλο, να λένε 2 διαφορετικά πράγματτα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στην επιλογή μεγέθους της Α.Θ. πρέπει να δίνεται σε δύο πράγματα.

1. Ο οδηγός μας πρέπει να είναι πάντα μία σωστή μελέτη απωλειών του σπιτιού μας. Σε αυτήν πρέπει να βλέπουμε δύο αριθμούς. Την απαίτηση σε KW, του σπιτιού μας, αλλά και την θερμοκρασία περιβάλλοντος που ισχύει αυτή η ζήτηση. Προφανώς πρέπει η απόδοση της Α.Θ. στην συγκεκριμένη θερμοκρασία περιβάλλοντος να καλύπτει τη ζήτηση. Βέβαια παίζει ρόλο και η ζητούμενη θερμοκρασία νερού, ανάλογα με το σύστημα θέρμανσης, που έχουμε στο σπίτι μας (ενδοδαπέδιο, θερμαντικά σώματα ή FCU). Μη παρασύρεστε λοιπόν από την ονομαστική απόδοση, που μάλλον είναι χρήσιμη μόνο για διαφήμηση.

2. Ο κατασκευαστής της Α,Θ. πρέπει να είναι αξιόπιστος και να δίνει τα ανωτέρω απαραίτητα νούμερα, στο τεχνικό φυλλάδιο της Α.Θ.

Αν οι απαίτηση σε KW, καλύπτεται σε ακραίες συνθήκες με αντιστάσεις, πρέπει να λαμβάνεται υπόψη η συχνότητα εμφάνισης αυτών των θερμοκρασιών στην περιοχή μας.

Edited by antloukidis
  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αγαπητοί καλησπέρα,

μελετώντας τις καταναλώσεις σας θα ήθελα να πάνω μια παρατήρηση η οποία βέβαια είναι για άλλο θέμα στο φόρουμ. Με τις τιμές τις kWh και το χρηματιστήριο τιμών θα παρατηρήσατε στον Αύγουστο πρόσθετες χρεώσεις. (Προσωπικά έχω ΗΡΩΝ 24/7 με 0,0659/kWh και μου χρέωσε ΟΤΣ επιπλέον 7,78 λεπτά ανά kWH. Σύνολο δηλαδή 14 λεπτά+ 5-7 λεπτά οι ρυθμιζόμενες περίπου, άρα μιλάμε για τιμή kWH από 0.20-0.23€/kWH. Με αυτά τα δεδομένα η Α/Θ αδυνατεί πιστεύω να παρέχει την οποία εξοικονόμηση. 
Μονη λύση να βάλει κανείς Φ/Β στη στέγη για net metering. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, IoannisPet said:

Αγαπητοί καλησπέρα,

μελετώντας τις καταναλώσεις σας θα ήθελα να πάνω μια παρατήρηση η οποία βέβαια είναι για άλλο θέμα στο φόρουμ. Με τις τιμές τις kWh και το χρηματιστήριο τιμών θα παρατηρήσατε στον Αύγουστο πρόσθετες χρεώσεις. (Προσωπικά έχω ΗΡΩΝ 24/7 με 0,0659/kWh και μου χρέωσε ΟΤΣ επιπλέον 7,78 λεπτά ανά kWH. Σύνολο δηλαδή 14 λεπτά+ 5-7 λεπτά οι ρυθμιζόμενες περίπου, άρα μιλάμε για τιμή kWH από 0.20-0.23€/kWH. Με αυτά τα δεδομένα η Α/Θ αδυνατεί πιστεύω να παρέχει την οποία εξοικονόμηση. 
Μονη λύση να βάλει κανείς Φ/Β στη στέγη για net metering. 

Τις τιμές του Φυσικού Αερίου, τις έχεις δει;;;... γιατί για να εξετάσουμε εξοικονόμηση, πρέπει να το δούμε συγκριτικά!
Τώρα για το net metering, ανεξαρτήτως τιμών ρεύματος (αλλά ειδικά με τις αυξήσεις!!!), αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, συμφωνώ όπως και να έχει!!!

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, IoannisPet said:

Αγαπητοί καλησπέρα,

μελετώντας τις καταναλώσεις σας θα ήθελα να πάνω μια παρατήρηση η οποία βέβαια είναι για άλλο θέμα στο φόρουμ. Με τις τιμές τις kWh και το χρηματιστήριο τιμών θα παρατηρήσατε στον Αύγουστο πρόσθετες χρεώσεις. (Προσωπικά έχω ΗΡΩΝ 24/7 με 0,0659/kWh και μου χρέωσε ΟΤΣ επιπλέον 7,78 λεπτά ανά kWH. Σύνολο δηλαδή 14 λεπτά+ 5-7 λεπτά οι ρυθμιζόμενες περίπου, άρα μιλάμε για τιμή kWH από 0.20-0.23€/kWH. Με αυτά τα δεδομένα η Α/Θ αδυνατεί πιστεύω να παρέχει την οποία εξοικονόμηση. 
Μονη λύση να βάλει κανείς Φ/Β στη στέγη για net metering. 

Με τη ΔΕΗ δεν έχω κάποια αύξηση της kwh έχω το πρόγραμμα my home enter με σταθερή τιμή και χωρίς κλιμακωτή χρέωση

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Stiv79 said:

Με τη ΔΕΗ δεν έχω κάποια αύξηση της kwh έχω το πρόγραμμα my home enter με σταθερή τιμή και χωρίς κλιμακωτή χρέωση

Δυστυχώς από αυτά που ακούγονται η ΔΕΗ καταργεί την ρήτρα CO2 emissions και θα εφαρμόσει από Σεπτέμβριο ρήτρα αναπροσαρμογής τιμής παρόμοια με τους υπόλοιπους παρόχους... μένει να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, mechpanos said:

Τις τιμές του Φυσικού Αερίου, τις έχεις δει;;;... γιατί για να εξετάσουμε εξοικονόμηση, πρέπει να το δούμε συγκριτικά!
Τώρα για το net metering, ανεξαρτήτως τιμών ρεύματος (αλλά ειδικά με τις αυξήσεις!!!), αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, συμφωνώ όπως και να έχει!!!

Με φυσικό αέριο δεν έχω ασχοληθεί καθόλου καθότι ο «εξοχικής» Διόνυσος δεν έχει Φυς.Αέριο... ας περάσει πρώτα η αποχέτευση , που στο 2021 έχουμε βόθρους ακόμα και θα έρθει κάποια στιγμή κι αυτό.. 🤣😂🤣😂

Edited by IoannisPet
Link to comment
Share on other sites

Οι όποιες αυξήσεις της τιμής ηλ. ενεργείας τους καλοκαιρινούς μήνες, που επηρεάζουν τις καταναλώσεις των Α.Θ., αφορούν ψύξη, όπου όπως όλοι ξέρουν, δεν υπάρχει εναλλακτική λύση (άρα και καμία σύγκριση με οτιδήποτε!)

Αν οι αυξήσεις παραμείνουν και το χειμώνα... το ξανασυζητάμε!

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.