Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

15 ώρες πριν, sso said:

Απλά απίστευτο!!!!

Αν θέλεις γράψε περισσότερες λεπτομέρειες (ώρες λειτουργίας, θερμοκρασίες εξωτερικές, Εσωτερικές κλπ)

η αντλία είναι ανοιχτή συνεχώς στους 21,5 το βράδυ κ όταν λείπω τν κατεβάζω 21 οπότε ουσιαστικά κλείνει κ ανοίγει στους 20. οπότε είναι κάποιες ώρες σε αδράνεια, αναλόγως της εξωτερικής θερμοκρασίας.τα νερά είναι ανάμεσα στους 35-41 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 27/7/2021 at 11:28 ΠΜ, btelis said:

https://www.irishellas.com/files/E.LABEL_HM163M-U33_rev1.pdf

13KW, και περνάει μια χαρούλα στα 9.400€ ;) 

Σε εμάς (Ορεστιάδα) απ' ότι καταλαβάινω δεν περνάει γιατί βγάζει 12KW. Σωστά?

 

 

  

On 27/7/2021 at 11:05 ΠΜ, IoannisPet said:

Είμαι πολύ υπέρ του R32 (R290 πρώτη φορά το ακούω...) αλλά δε βρίσκω καμία να είναι στους 55ο με 7ο περιβάλλοντος πάνω από 12kW. 
στο Εξοικονομώ μου δικαιολογούν 9.400€ για αντλία από 12.01 και πάνω. Η lg therma v ακόμα και η 16άρα βγάζει 12.00 και με ρίχνουν κατηγορία έτσι.. πέφτει η επιδότηση στα 7.400€. 
το ίδιο είδα νομίζω και στις inventor μονοφασικές.

Έχω κάνει μονοφασική αναμονή αν και έχω τριφασικό, στην ανάγκη αλλάζω την παροχή σε 3 φασική αν δε βρω 1φ με R32 > 12 kw στα 55ο/7ο.


Γνωρίζεις μήπως αντλίες με R32 ή R290 που να βγάζουν έστω 12.01 και πάνω στους 55ο/7ο

Ευχαριστώ

 

Δεν νομίζω ότι λειτουργεί έτσι η επιδότηση. Είσαι σίγουρος συνάδελφε ότι "μετράει" η ισχύς για εξωτερική θερμοκρασία 7 βαθμούς και θερμοκρασία νερου στους 55 βαθμούς? Από πού προκύπτει? Αυτές τις θερμοκρασίες τις χρησιμοποιούμε για να πάρουμε το SCOP και να πολλαπλασιάσουμε με τον εποχιακό (προσαυξημένο κατά 3%). Αν ισχύει κάτι άλλο σε παρακαλώ πες μου από από πού προκύπτει.

 

Ευχαριστώ

 

 

Edited by Charlie
Link to comment
Share on other sites

On 27/7/2021 at 11:05 ΠΜ, IoannisPet said:

Είμαι πολύ υπέρ του R32 (R290 πρώτη φορά το ακούω...) αλλά δε βρίσκω καμία να είναι στους 55ο με 7ο περιβάλλοντος πάνω από 12kW. 
στο Εξοικονομώ μου δικαιολογούν 9.400€ για αντλία από 12.01 και πάνω. Η lg therma v ακόμα και η 16άρα βγάζει 12.00 και με ρίχνουν κατηγορία έτσι.. πέφτει η επιδότηση στα 7.400€. 
το ίδιο είδα νομίζω και στις inventor μονοφασικές.

Έχω κάνει μονοφασική αναμονή αν και έχω τριφασικό, στην ανάγκη αλλάζω την παροχή σε 3 φασική αν δε βρω 1φ με R32 > 12 kw στα 55ο/7ο.


Γνωρίζεις μήπως αντλίες με R32 ή R290 που να βγάζουν έστω 12.01 και πάνω στους 55ο/7ο

Ευχαριστώ

Και εγώ έχω μπει στο εξοικονομώ και το προγραμμα μου δίνει 9400 για ΑΘ. Και ο μηχανικός/εγκαταστάτης μου είπε ότι θα μου βάλει LG 12άρα γιατί είναι η μόνη (λέει) που θα μας δώσει τα 9400!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι έχω αρκετό καιρό να ασχοληθώ με ΠΕΑ και "Εξοικονομώ", και δεν ξέρω τις τελευταίες λεπτομέρειες για αυτά.

Όμως θεωρώ μεγάλο λάθος να βάζετε πρώτο κριτήριο στην επιλογή Α.Θ., το αν επιδοτείται ή όχι και με τι ποσό.

Έτσι το πιθανότερο είναι να κάνετε μία εγκατάσταση που δεν θα καλύπτει το σπίτι σας, με αποτέλεσμα να τρέχετε μετά για αλλαγές κλπ.

Πρώτο κριτήριο είναι πάντα μιά σωστή μελέτη απωλειών του σπιτιού σας (με πληρωμή κατά προτίμηση) και μετά επιλογή Α.Θ. (όχι με την ονομαστική απόδοση), αλλά με απόδοση που θα καλύπτει τις απώλειες του σπιτιού στην εξωτερική θερμοκρασία που έγινε ο υπολογισμός στην μελέτη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Για να σε βοηθήσω να καταλάβεις πώς λειτουργεί το "ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ".....

Για να γίνει η αίτηση στο "ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ"  πρέπει απαραίτητα να γίνει το 1ο ΠΕΑ. Μετά καταγράφονται και οι απαραίτητες παρεμβάσεις που πρέπει να γίνουν, ώστε το κτίριο να αναβαθμιστεί κατά τουλάχιστον τρεις κατηγορίες.

Εάν στις απαραίτητες παρεμβάσεις προβλέπεται να μπει και αντλία θερμότητας ο μηχανικός υπολογίζει αν το κτίριο καλύπτεται με ΑΘ κάτω από 12 kw (που επιδοτείται με 6,600€) ή χρειάζεται πάνω από 12 kw, που επιδοτείται με 9,400€

Φιλικά πάντα

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, sso said:

Εάν στις απαραίτητες παρεμβάσεις προβλέπεται να μπει και αντλία θερμότητας ο μηχανικός υπολογίζει αν το κτίριο καλύπτεται με ΑΘ κάτω από 12 kw (που επιδοτείται με 6,600€) ή χρειάζεται πάνω από 12 kw, που επιδοτείται με 9,400€

@sso

Ο συνάδελφος @antloukidis τι διαφορετικό έγραψε απο το ''.... ο μηχανικός υπολογίζει αν το κτίριο καλύπτεται απο Α/Θ....'' ?

Γνωρίζεις ποια είναι η διαδικασία για να καταλήξει ο μηχανικός οτι σε συγκεκριμένη κατοικία απαιτείται Α/Θ με τόσα KW ?

Αν όχι, επειδή δηλώνεις ιδιώτης και όχι μηχανικός οπότε δικαιολογημένα να μην γνωρίζεις, είναι αυτή ακριβώς η διαδικασία που ανέφερε πριν ο συνάδελφος @antloukidis, αυτή της μελέτης απωλειών. Βάσει αυτής της μελέτης επιλέγεται η Α/Θ και ανάλογα τα απαιτούμενα KW, επιλέγεις απο το πρόγραμμα το αντίστοιχο ποσό.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε dib ευχαριστώ, αλλά ας το ξαναπούμε μιά φορά ακόμα.....

Αν η μελέτη απωλειών για ένα σπίτι βγάζει απώλειες (λέω τυχαία νούμερα) 12 KW σε εξωτερική θερμοκρασία 0 οC, τότε η επιλογή Α.Θ. ονομαστικής απόδοσης 12 KW, είναι μέγα λάθος, καθώς αυτή δεν καλύπτει τις απώλειες του σπιτιού, όταν θα την έχουμε μεγάλη ανάγκη (σε 0 οC).

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

53 λεπτά πριν, dib said:

@sso

...επειδή δηλώνεις ιδιώτης και όχι μηχανικός οπότε δικαιολογημένα να μην γνωρίζεις, ...

 

Επειδή είμαι ιδιώτης και όχι μηχανικός αναρωτιέμαι και απλά ρωτάω πόσο δύσκολο είναι ένας μηχανολόγος/μηχανικός να κρίνει σε πρώτη φάση, και με τις παρεμβάσεις θερμομόνωσης που θα γίνουν, αν μια κατοικία χρειάζεται ΑΘ κάτω ή πάνω από 12 kw; Εγώ έχω δυο κατοικίες στο εξοικονομώ. Στην μια ζητήσαμε 9,400€ (Σύστημα Α/Θ (Θέρμανσης – Ψύξης / Ελάχιστη απαίτηση ενεργειακή σήμανση στους 55oC) (12 < P <= 20) και στην άλλη 6,600€. (Σύστημα Α/Θ (Θέρμανσης – Ψύξης / Ελάχιστη απαίτηση ενεργειακή σήμανση στους 55oC) (8 < P <= 12)

Σε κάθε περίπτωση  απλά ήθελα να πω στον φίλο @antloukidis ποια είναι η διαδικασία όταν κάποιος αποφασίζει να κάνει μια τέτοια παρέμβαση μεσω του ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ" (επειδή έγραψε ότι δεν γνωρίζει τις λεπτομέρειες).

Φιλικά πάντα

 

Edited by sso
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, sso said:

...πόσο δύσκολο είναι ένας μηχανολόγος/μηχανικός να κρίνει σε πρώτη φάση, και με τις παρεμβάσεις θερμομόνωσης που θα γίνουν, αν μια κατοικία χρειάζεται ΑΘ κάτω ή πάνω από 12 kw;....

Πολύ δύσκολο, αν δεν ασχολείται με συστήματα θέρμανσης, Α.Θ. κλπ.

Παραδείγματος χάρη, αν ρωτήσετε εμένα για ασσανσέρ, (που είναι θέμα μηχανολόγου αλλά εγώ δεν έχω ασχοληθεί ποτέ επαγγελματικά).... έχω πλήρη άγνοια.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν ανακεφαλαίωση λέω τα βασικά βήματα επιλογής.

1. Μελέτη απωλειών (κατά προτίμηση με πληρωμή, από μηχανολόγο μηχανικό που δεν ασχολείται με πωλήσεις Α.Θ.)

2. Επιλογή μίας συγκεκριμένης Α.Θ. που να σας καλύπτει (στην ελάχιστη εξωτερική θερμοκρασία που λέει η μελέτη)

ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν βρείτε μία Α.Θ. ονομ. απόδοσης π.χ. 12 KW που σας καλύπτει, δεν σημαίνει ότι όλες οι Α.Θ. με απόδοση 12 KW σας καλύπτουν.

3. Έλεγχος με το "Εξοικονομώ" αν επιδοτείται και πόσο.

4. Αποφασίζετε τι θα κάνετε τελικά

Όπως βλέπετε η εμπλοκή του "Εξοικονομώ" είναι τρίτο σε σειρά προτεραιότητας...

Edited by antloukidis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.