Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

37 λεπτά πριν, antloukidis said:

Σαν ανακεφαλαίωση λέω τα βασικά βήματα επιλογής.

1. Μελέτη απωλειών (κατά προτίμηση με πληρωμή, από μηχανολόγο μηχανικό που δεν ασχολείται με πωλήσεις Α.Θ.)

2. Επιλογή μίας συγκεκριμένης Α.Θ. που να σας καλύπτει (στην ελάχιστη εξωτερική θερμοκρασία που λέει η μελέτη)

ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν βρείτε μία Α.Θ. ονομ. απόδοσης π.χ. 12 KW που σας καλύπτει, δεν σημαίνει ότι όλες οι Α.Θ. με απόδοση 12 KW σας καλύπτουν.

3. Έλεγχος με το "Εξοικονομώ" αν επιδοτείται και πόσο.

4. Αποφασίζετε τι θα κάνετε τελικά

Όπως βλέπετε η εμπλοκή του "Εξοικονομώ" είναι τρίτο σε σειρά προτεραιότητας...

Δεν γίνεται να διαφωνήσω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν τελικά (ανεξαρτήτως με ή χωρίς το "Εξοικονομώ") αποφασίσετε εγκατάσταση....,  ακολουθούν και άλλα απαραίτητα βήματα (που πολλές φορές παραλείπονται).....

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, sso said:

Και εγώ έχω μπει στο εξοικονομώ και το προγραμμα μου δίνει 9400 για ΑΘ. Και ο μηχανικός/εγκαταστάτης μου είπε ότι θα μου βάλει LG 12άρα γιατί είναι η μόνη (λέει) που θα μας δώσει τα 9400!!!

Edited by IoannisPet
Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω όλοι είναι στο κόλπο της υπερτιμολόγησης.

Αγοράζεις πχ 7.000 , υπέρ τιμολογείς 9.400 και καρπώνεσαι τη διαφορά 😉

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, antloukidis said:

Σαν ανακεφαλαίωση λέω τα βασικά βήματα επιλογής.

1. Μελέτη απωλειών (κατά προτίμηση με πληρωμή, από μηχανολόγο μηχανικό που δεν ασχολείται με πωλήσεις Α.Θ.)

2. Επιλογή μίας συγκεκριμένης Α.Θ. που να σας καλύπτει (στην ελάχιστη εξωτερική θερμοκρασία που λέει η μελέτη)

ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν βρείτε μία Α.Θ. ονομ. απόδοσης π.χ. 12 KW που σας καλύπτει, δεν σημαίνει ότι όλες οι Α.Θ. με απόδοση 12 KW σας καλύπτουν.

3. Έλεγχος με το "Εξοικονομώ" αν επιδοτείται και πόσο.

4. Αποφασίζετε τι θα κάνετε τελικά

Όπως βλέπετε η εμπλοκή του "Εξοικονομώ" είναι τρίτο σε σειρά προτεραιότητας...

Θα έλεγα πρώτο σε σειρά γιατί σε μια οικονομοτεχνική ανάλυση που θέλεις να δεις σε ποσά χρόνια θα κανείς απόσβεση... αν κανείς ποτέ... παίζει πρωταρχικό ρόλο το πόσο επιδοτείσαι ανάλογα με το ποια αντλία θα επιλέξεις (από τις επιλέξιμες εννοείται βάση μελέτης)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, antloukidis said:

Συνάδελφε dib ευχαριστώ, αλλά ας το ξαναπούμε μιά φορά ακόμα.....

Αν η μελέτη απωλειών για ένα σπίτι βγάζει απώλειες (λέω τυχαία νούμερα) 12 KW σε εξωτερική θερμοκρασία 0 οC, τότε η επιλογή Α.Θ. ονομαστικής απόδοσης 12 KW, είναι μέγα λάθος, καθώς αυτή δεν καλύπτει τις απώλειες του σπιτιού, όταν θα την έχουμε μεγάλη ανάγκη (σε 0 οC).

Εξαρτάται... πχ hitachi RASM VNE σειρά μπορεί να λέει πχ ονομαστική 11kW, στην πράξη έχει 15,2kW για 55ο νερά και 7ο εξωτερική και αντίστοιχα 11,2 ΚW σε -2οC εξωτερική με 55ο νερά. Έχει να κάνει με τον κάθε κατασκευαστη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, antloukidis said:

Αν η μελέτη απωλειών για ένα σπίτι βγάζει απώλειες (λέω τυχαία νούμερα) 12 KW σε εξωτερική θερμοκρασία 0 οC, τότε η επιλογή Α.Θ. ονομαστικής απόδοσης 12 KW, είναι μέγα λάθος, καθώς αυτή δεν καλύπτει τις απώλειες του σπιτιού, όταν θα την έχουμε μεγάλη ανάγκη (σε 0 οC).

Έχεις δίκιο συνάδελφε @antloukidis, δεν το διατύπωσα σωστά στο μήνυμα μου και το σωστό είναι αυτό που γράφεις, οτι η Α/Θ πρέπει να επιλέγεται για τα KW που αποδίδει στους βαθμούς για εξωτερική θερμοκρασία που έχει υπολογίσει τις απώλειες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και αναλόγως του κλίματος, συνάδελφοι. Γιατί το να βγάλει απώλειες στους 0 12kw όπως στο παράδειγμα, και να πάρει 12 kw στο Ηράκλειο, άντε να μην τον καλύψει 3 φορές τον χρόνο, για 2 ώρες, που θα είναι η θερμοκρασία στους μηδέν...τις υπόλοιπες 362 ημέρες τον χρόνο, η θερμοκρασία θα είναι το ελάχιστο +2 ~ +3...
Αν πάει να κάνει το ίδιο στην Δράμα, θα κλαίει :( δεν θα καλύπτει τα φορτία σε καμία στιγμή της ημέρας, τον χειμώνα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 4/3/2021 at 10:45 ΠΜ, kostasinjeyan said:

Δες αυτό

Καλησπέρα. Αναζητώ τρόπο να μετρώ την κατανάλωση της αντλίας θερμότητας και έπεσα πάνω σε αυτό που προτείνεις. Κάνει το συγκεκριμένο για την αντλία που είναι συνδεδεμένη με μικροαυτόματο 16A; Με μπερδεύει το "Contactor Control    Yes - max 10A" που αναφέρει στα specs του. 

Εναλλακτικό μετρητή που έχω βρει (πάντα με wifi) είναι αυτός https://www.aliexpress.com/item/4000925379665.html?spm=a2g0o.cart.0.0.70613c00NhhxAt&mp=1

Edited by kpil
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.