Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

23 minutes ago, kpil said:

Καλησπέρα. Αναζητώ τρόπο να μετρώ την κατανάλωση της αντλίας θερμότητας και έπεσα πάνω σε αυτό που προτείνεις. Κάνει το συγκεκριμένο για την αντλία που είναι συνδεδεμένη με μικροαυτόματο 16A; Με μπερδεύει το "Contactor Control    Yes - max 10A" που αναφέρει στα specs του. 

Εναλλακτικό μετρητή που έχω βρει (πάντα με wifi) είναι αυτός https://www.aliexpress.com/item/4000925379665.html?spm=a2g0o.cart.0.0.70613c00NhhxAt&mp=1

Με τα no name άντε να βγάλεις άκρη... δείτε εδώ η Siemens τι έχει βγάλει... μικροαυτοματο με ενσωματωμένο wifi

https://new.siemens.com/global/en/products/energy/low-voltage/components/sentron-protection-devices/capable-circuit-protection-devices-communication.html

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, kpil said:

Εναλλακτικό μετρητή που έχω βρει (πάντα με wifi) είναι αυτός https://www.aliexpress.com/item/4000925379665.html?spm=a2g0o.cart.0.0.70613c00NhhxAt&mp=1

Καμμία εμπιστοσύνη σε υλικά χωρίς σήμανση CE.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, IoannisPet said:

Με τα no name άντε να βγάλεις άκρη... δείτε εδώ η Siemens τι έχει βγάλει... μικροαυτοματο με ενσωματωμένο wifi

https://new.siemens.com/global/en/products/energy/low-voltage/components/sentron-protection-devices/capable-circuit-protection-devices-communication.html

 

Έχουν βγει στην αγορά οι συγκεκριμένοι;

18 λεπτά πριν, antloukidis said:

Καμία εμπιστοσύνη σε υλικά χωρίς σήμανση CE.

Δεν το πρόσεξα πως δεν έχει σήμανση CE. Απορρίπτεται άρα ο συγκεκριμένος. ο Shelly 3EM με μπερδεύει μόνο αυτό που αναφέρει στα specs του "one contactor control (or load up to 10A)" αν και δεν νομίζω να εννοεί το max load, μιας και στα specs του αναφέρει το "three independent measuring channels up to 120A each".

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kpil said:

... με μπερδεύει μόνο αυτό που αναφέρει στα specs του "one contactor control (or load up to 10A)" 

Δεν έχει σχέση με τη μέτρηση.

Εννοεί ότι έχει μία επαφή, που μπορεί να διακόπτει κάποια κατανάλωση μέχρι 10Α (φυσικά με ένα ρελέ ισχύος, μπορεί να διακόπτει οτιδήποτε).

Δεν είδα CE ούτε σε αυτό όμως....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, antloukidis said:

Δεν έχει σχέση με τη μέτρηση.

Εννοεί ότι έχει μία επαφή, που μπορεί να διακόπτει κάποια κατανάλωση μέχρι 10Α (φυσικά με ένα ρελέ ισχύος, μπορεί να διακόπτει οτιδήποτε).

Δεν είδα CE ούτε σε αυτό όμως....

shelly3%D0%95M-1-1200x1200.jpg

Στη φωτογραφία αυτή αναφέρεται το CE

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kpil said:

Έχουν βγει στην αγορά οι συγκεκριμένοι;

Δεν το πρόσεξα πως δεν έχει σήμανση CE. Απορρίπτεται άρα ο συγκεκριμένος. ο Shelly 3EM με μπερδεύει μόνο αυτό που αναφέρει στα specs του "one contactor control (or load up to 10A)" αν και δεν νομίζω να εννοεί το max load, μιας και στα specs του αναφέρει το "three independent measuring channels up to 120A each".

Ναι φυσικά, οι μικροαυτόματες της Siemens με ενσωματ. Wifi βγήκαν μόλις στην αγορά. Τα καταστήματα ακόμα δεν τα έχουν, είμαι κατόπιν παραγγελίας, αλλά σε λίγο καιρό θα είμαι στα ράφια ηλεκτρολογικών καταστημάτων. Πχ 16ΑΡΑ είναι η 5SL6016-7MC. Επίσης έχουν βγάλει και μικροαυτόματες wifi με ενσωματωμένη προστασία από ηλεκτρικό τόξο (Arc fault detector), παράδειγμα η 5SV6016-7MC16.

Αυτές όλες (μέχρι 24 ασφάλειες, τις στέλνεις σε ένα 7KN1110-0MC00 και από εκεί μετά τις στέλνεις είτε σε ένα LOGO8!, είτε σε αλλά συστήματα διαχείρισης ενέργειας.

14F4F059-7816-48F1-8CE1-FC5B6D30368D.thumb.png.5f2e817d580497ee475bc9ed333c5f05.pngD6D6D374-5E22-430C-80BC-3FA3456333EC.thumb.png.7280a55f282ad803a03a777ac2956678.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, kpil said:

shelly3%D0%95M-1-1200x1200.jpg

Στη φωτογραφία αυτή αναφέρεται το CE

Σωστός!!! Λάθος μου ...δεν το πρόσεξα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, kpil said:

Καλησπέρα. Αναζητώ τρόπο να μετρώ την κατανάλωση της αντλίας θερμότητας και έπεσα πάνω σε αυτό που προτείνεις. Κάνει το συγκεκριμένο για την αντλία που είναι συνδεδεμένη με μικροαυτόματο 16A; Με μπερδεύει το "Contactor Control    Yes - max 10A" που αναφέρει στα specs του. 

Εναλλακτικό μετρητή που έχω βρει (πάντα με wifi) είναι αυτός https://www.aliexpress.com/item/4000925379665.html?spm=a2g0o.cart.0.0.70613c00NhhxAt&mp=1

Εκτός από το metering έχει και μια επαφή πάνω του.

Το 10Α έχει να κάνει με αυτή την επαφή

Δεν είναι υποχρεωτικό να τη χρησιμοποιήσεις.

Επίσης αν θες πάνω από 10Α μπορείς απλά να βάλεις να οπλίζει ένα ρελέ ισχύος.

 

Εγώ πχ που έχω τον αντίστοιχο μονοφασικό με ένα ρελέ ισχύος ανοιγοκλείνω το θερμοσίφωνα.

Edited by kostasinjeyan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας σχετικά με την σωστή επιλογή αντλίας θερμότητας.

Πρόκειται να τοποθετηθεί σε ισόγεια κατοικία 75τμ, στην Αθήνα(αμπελόκηποι) χωρίς ιδιαίτερα μεγάλες απώλειες, με κουφώματα αλουμινίου και Θα λειτουργεί με σώματα καλοριφέρ. Η αντλία που σκέφτομαι να εγκαταστήσω είναι η "Midea MHC-V9W/D2N8 Αντλία Θερμότητας 8.6kW Μονοφασική 60°C Monoblock". Δυστυχώς δεν μπορώ να προβώ σε αγορά ακριβότερων μοντέλων λόγο περιορισμένου budget. Οι ερωτήσεις μου είναι οι παρακάτω:

1. Είναι η σωστή και επαρκεί η συγκεκριμένη αντλία για τα δεδομένα του σπιτιού μου; θα αποδίδει σωστά (9w);

2. Είναι αξιόπιστη; Υπάρχει κάλυψη αντιπροσωπίας; Κόστος ανταλλακτικών κλπ;

3. Με ποιόν τρόπο θα μπορώ να έχω παράλληλα και συνεχές ζεστό νερό βρύσης (όπως παρέχουν οι λέβητες φυσικού αερίου);

3. Ποια θα μπορούσε να ήταν μια μέση μέση κατανάλωση (KW/h) βάση των παραπάνω δεδομένων (αντλίας, τμ. σπιτιού, κλίμα Περιοχής κλπ) σε μια ημερήσια σταθερή χρήση (24/7) στους 20 περίπου βαθμούς. Το γνωρίζω πως είναι δύσκολη η απάντηση αλλά έστω και μια γενική προσέγγιση θα με βοηθούσε να πάρω την απόφαση μου στο αν αξίζει να προχωρήσω στην επένδυση αυτή;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και αναμένω τα σχόλια σας.

       

 

 

Edited by Nick_l
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Nick_l said:

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας σχετικά με την σωστή επιλογή αντλίας θερμότητας.

Πρόκειται να τοποθετηθεί σε ισόγεια κατοικία 75τμ, στην Αθήνα(αμπελόκηποι) χωρίς ιδιαίτερα μεγάλες απώλειες, με κουφώματα αλουμινίου και Θα λειτουργεί με σώματα καλοριφέρ. Η αντλία που σκέφτομαι να εγκαταστήσω είναι η "Midea MHC-V9W/D2N8 Αντλία Θερμότητας 8.6kW Μονοφασική 60°C Monoblock". Δυστυχώς δεν μπορώ να προβώ σε αγορά ακριβότερων μοντέλων λόγο περιορισμένου budget. Οι ερωτήσεις μου είναι οι παρακάτω:

1. Είναι η σωστή και επαρκεί η συγκεκριμένη αντλία για τα δεδομένα του σπιτιού μου; θα αποδίδει σωστά (9w);

2. Είναι αξιόπιστη; Υπάρχει κάλυψη αντιπροσωπίας; Κόστος ανταλλακτικών κλπ;

3. Με ποιόν τρόπο θα μπορώ να έχω παράλληλα και συνεχές ζεστό νερό βρύσης (όπως παρέχουν οι λέβητες φυσικού αερίου);

3. Ποια θα μπορούσε να ήταν μια μέση μέση κατανάλωση (KW/h) βάση των παραπάνω δεδομένων (αντλίας, τμ. σπιτιού, κλίμα Περιοχής κλπ) σε μια ημερήσια σταθερή χρήση (24/7) στους 20 περίπου βαθμούς. Το γνωρίζω πως είναι δύσκολη η απάντηση αλλά έστω και μια γενική προσέγγιση θα με βοηθούσε να πάρω την απόφαση μου στο αν αξίζει να προχωρήσω στην επένδυση αυτή;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και αναμένω τα σχόλια σας.

       

 

 

Καλησπέρα φίλε, τι κατανάλωση πετρέλαιο/ φυσικού αερίου έχεις; Και με τι είδους χρήση; 
Με τα δεδομένα σου είναι δύσκολο να πει κανείς, θέλει μελέτη. Αλλά μπορείς να υπολογίσεις τις απώλειες από την κατανάλωσης σου. Άλλωστε η κατανάλωση αυτό είναι. Συμψηφισμός απωλειών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.