Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

Καλησπερα σας.

Προ 3 μηνων μεσω του προγραμματος εξοικονομω εγινα κατοχος μια αντλιας daikin 12kw (ebla14da3w1).

Το σπιτι που τοποθετηθηκε ειναι 90m² στο 1ο οροφο διπλοκατοικιας στην αττικη και διαθετει θερμομονωση περιμετρικα 7εκ(συνολικα) και ενεργειακα κουφωματα και επιδαπεδια fan coils.

Κατα την παραμετροποιηση η θερμοκρασια των νερων ρυθμιστηκε στο 50ºC.τα f/c ειναι ρυθμισμενα στους 24 με 24.5 βαθμους και η αντλια δουλευει 24ωρο.

Τον γεναρη σαν πρωτος μηνας λειτουργιας εκαψε 1084 Kwh και τον φλεβαρη 900Kwh.

Προσπαθωντας να πειραματιστω εριξα την θερμοκρασια νερου στους 45ºC και εχω την αισθηση οτι καταναλωνει λιγοτερες Kwh.

Γνωμες για καταναλωσεις κ συμβουλες για περαιτερω ρυθμιση καλοδεχουμενες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

50 λεπτά πριν, antloukidis said:

Δοκιμάστε θερμοκρασία νερού 40ο ή και χαμηλότερα! 

Η λογικη στο να κατεβαζεις την θερμοκρασια των νερων ειναι να κανεις την αντλια να δουλευει συνεχεια στο ρελαντι ωστε να αποφευγεις τα start/stop;

Συγγνωμη αν ακουγονται χαζα αυτα που ρωταω απλα δεν εχω εμειρια και γνωση πανω στα συστηματα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Η Α.Θ. δουλεύει πιό οικονομικά (με μεγαλύτερο cop  = συντελεστής απόδοσης ), όσο χαμηλότερη θερμοκρασία νερού της ζητάμε να παράγει ( και το καλοκαίρι όσο ψηλότερη...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, DimitrisM91 said:

Καλησπερα σας.

Προ 3 μηνων μεσω του προγραμματος εξοικονομω εγινα κατοχος μια αντλιας daikin 12kw (ebla14da3w1).

Το σπιτι που τοποθετηθηκε ειναι 90m² στο 1ο οροφο διπλοκατοικιας στην αττικη και διαθετει θερμομονωση περιμετρικα 7εκ(συνολικα) και ενεργειακα κουφωματα και επιδαπεδια fan coils.

Κατα την παραμετροποιηση η θερμοκρασια των νερων ρυθμιστηκε στο 50ºC.τα f/c ειναι ρυθμισμενα στους 24 με 24.5 βαθμους και η αντλια δουλευει 24ωρο.

Τον γεναρη σαν πρωτος μηνας λειτουργιας εκαψε 1084 Kwh και τον φλεβαρη 900Kwh.

Προσπαθωντας να πειραματιστω εριξα την θερμοκρασια νερου στους 45ºC και εχω την αισθηση οτι καταναλωνει λιγοτερες Kwh.

Γνωμες για καταναλωσεις κ συμβουλες για περαιτερω ρυθμιση καλοδεχουμενες.

Συγχαρητήρια έκανες πολύ καλή επιλογή αντλίας. Λοιπόν ο εγκαταστάτης σου δεν σου ενεργοποίησε αντιστάθμιση; Άφησε σταθερή θερμοκρασία νερού;
Θα πας και θα βάλεις στο μενού Κύρια ζώνη>Λειτουργία σημείου ρύθμισης -> Αντιστάθμιση
Για ευκολότερη ρύθμιση, επίλεξε την καμπύλη 2 σημείων. Την διαφορά-απόκλιση δεν την έχω ψάξει και δεν την έχω καταλάβει, ακόμα...
Εκεί μπορείς να βάλεις για αρχή το Χ1=0, το Χ2=20, το Υ1 45 και το Υ2 30. Έτσι η αντλία με εξωτερική θερμοκρασία από 0 έως 20, θα μειώνει γραμμικά την θερμοκρασία των νερών από 45 μέχρι 30 βαθμούς. Δουλεύοντάς την και βλέποντας πώς ανταποκρίνεται, μπορείς να παίξεις λίγο με το εύρος και τις θερμοκρασίες. Έτσι θα εκμεταλλευτείς όταν μετά τις 9-10 το πρωί η θερμοκρασία είναι στους 8-9-10 βαθμούς, η αντλία να δουλεύει στους 37.5, το μεσημέρι που θα είναι 16, να δουλεύει στους 33, κάνοντας λιγότερα start-stop και ταυτόχρονα, με υψηλότερο COP, και το σπίτι θα παραμένει το ίδιο και πιο ομοιόμορφα ζεσταμένο, γιατί και τα f.c. θα δουλεύουν με λιγότερα start/stop.

 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, mechpanos said:

Συγχαρητήρια έκανες πολύ καλή επιλογή αντλίας. Λοιπόν ο εγκαταστάτης σου δεν σου ενεργοποίησε αντιστάθμιση; Άφησε σταθερή θερμοκρασία νερού;
Θα πας και θα βάλεις στο μενού Κύρια ζώνη>Λειτουργία σημείου ρύθμισης -> Αντιστάθμιση
Για ευκολότερη ρύθμιση, επίλεξε την καμπύλη 2 σημείων. Την διαφορά-απόκλιση δεν την έχω ψάξει και δεν την έχω καταλάβει, ακόμα...
Εκεί μπορείς να βάλεις για αρχή το Χ1=0, το Χ2=20, το Υ1 45 και το Υ2 30. Έτσι η αντλία με εξωτερική θερμοκρασία από 0 έως 20, θα μειώνει γραμμικά την θερμοκρασία των νερών από 45 μέχρι 30 βαθμούς. Δουλεύοντάς την και βλέποντας πώς ανταποκρίνεται, μπορείς να παίξεις λίγο με το εύρος και τις θερμοκρασίες. Έτσι θα εκμεταλλευτείς όταν μετά τις 9-10 το πρωί η θερμοκρασία είναι στους 8-9-10 βαθμούς, η αντλία να δουλεύει στους 37.5, το μεσημέρι που θα είναι 16, να δουλεύει στους 33, κάνοντας λιγότερα start-stop και ταυτόχρονα, με υψηλότερο COP, και το σπίτι θα παραμένει το ίδιο και πιο ομοιόμορφα ζεσταμένο, γιατί και τα f.c. θα δουλεύουν με λιγότερα start/stop.

 

Ευχαριστω πολυ.ναι τα νερα ηταν ρυθμισμενα στους 50 βαθμους σταθερα.

Δεν ξερω αν οι 900kwh ειναι μια λογικη καταναλωση για το δικο μου σπιτι με τις μονωσεις που εχω.θα το δοκιμασω αυτο που μου ειπες να δω πως θα παει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, DimitrisM91 said:

Ευχαριστω πολυ.ναι τα νερα ηταν ρυθμισμενα στους 50 βαθμους σταθερα.

Δεν ξερω αν οι 900kwh ειναι μια λογικη καταναλωση για το δικο μου σπιτι με τις μονωσεις που εχω.θα το δοκιμασω αυτο που μου ειπες να δω πως θα παει.

Στο "πινακακι " που μου βγαζει οπου Χ ειναι η οριζοντια γραμμη και οπου Υ ειναι η καθετη;

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, DimitrisM91 said:

Στο "πινακακι " που μου βγαζει οπου Χ ειναι η οριζοντια γραμμη και οπου Υ ειναι η καθετη;

Ναι, στην οριζόντια (Χ) είναι η εξωτερική θερμοκρασία και στην κάθετη (Υ) είναι η θερμοκρασία των νερών.
Εσύ θα φτιάξεις, κάτι τέτοιο:

 

Στιγμιότυπο από 2022-03-15 10-40-18.png


Μετά από δοκιμή, βλέπεις αν στα πολλά κρύα δεν "τραβάει", το 45 μπορείς να το ανεβάσεις.
Επίσης στις πιο ζεστές ώρες της ημέρας αν αισθάνεσαι ότι η αντλία σε ζεσταίνει πιο πολύ από όσο θα ήσουν ήδη άνετα, μπορείς το 30 να το κατεβάσεις πιο χαμηλά...

Edited by mechpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, mechpanos said:

Ναι, στην οριζόντια (Χ) είναι η εξωτερική θερμοκρασία και στην κάθετη (Υ) είναι η θερμοκρασία των νερών.
Εσύ θα φτιάξεις, κάτι τέτοιο:

 

Στιγμιότυπο από 2022-03-15 10-40-18.png


Μετά από δοκιμή, βλέπεις αν στα πολλά κρύα δεν "τραβάει", το 45 μπορείς να το ανεβάσεις.
Επίσης στις πιο ζεστές ώρες της ημέρας αν αισθάνεσαι ότι η αντλία σε ζεσταίνει πιο πολύ από όσο θα ήσουν ήδη άνετα, μπορείς το 30 να το κατεβάσεις πιο χαμηλά...

Ευχαριστω πολυ!πολυ χρησιμες οι πληροφοριες!θα το δοκιμασω και θα επανελθω με εντυπωσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, DimitrisM91 said:

...Τον γεναρη σαν πρωτος μηνας λειτουργιας εκαψε 1084 Kwh και τον φλεβαρη 900Kwh.....

 

Εγώ τον Φεβρουάριο είχα 308 kWh κατανάλωση (μ.ο. 11 kWh/ημέρα) και τον Μάρτιο μέχρι και 14 Μαρτίου μ.ο. 13 kWh/ημέρα.

Θέρμανση με σώματα πάνελ και θερμοκρασία χώρου 18-20 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.