Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

1 ώρα πριν, DimitrisM91 said:

Αρα χρειαζεται μονο η καρτα κ τπτ αλλο;;

Τίποτα άλλο, την βάζεις, μετά κατεβάζεις την εφαρμογή στο κινητό, θέλει μια ψιλομπελαλιδικη διαδικασία να συνδεθεί με την εφαρμογή και το router και μετά είσαι κομπλέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 1/17/2022 at 9:19 PM, sso said:

Καλησπέρα σας, Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά να έχουμε.

Πρόσφατα μπήκε και η δική μου Α/Θ, LG 12 kwh, σε μονοκατοικί στην Αργολίδα, 130 τ.μ. στην οποία έγιναν παρεμβάσεις με το πρόγραμμα Εξοικονομώ/Αυτονομώ (κουφώματα αλουμινίου, μόνωση στέγης, θερμοπρόσωψη, κλιματιστικά και Α/Θ).

Προς το παρόν λειτουργεί χωρίς αντιστάθμιση (του είπα να βάλει αντιστάθμιση αλλά μου απάντησε ότι αυτή η λειτουργία είναι για ψαγμένους χρήστες). Είχε βάλει μέγιστη θερμοκρασία νερού 57 βαθμούς και με το ζόρι τον έπεισα και την κατέβασε στους 53 βαθμούς (οι προδιαγραφές είναι μέχρι 65 βαθμούς). Θερμοκρασία χώρου βάζω 20 βαθμούς και όταν πάμε για ύπνο 18. Δεν θέλω περισσότερους όταν κοιμάμαι. Ιδρώνω και δεν μου αρέσει. Τα πρώτα βράδια είχαμε κάποιο θέμα με τον θόρυβο από την αντλία νερού, η οποία ήταν ρυθμισμένη και start/stop. 2 λεπτά λειτουργία. 1 λεπτό stop. Αυτό, το βράδυ με την απόλυτη ησυχία, ήταν ενοχλητικό. Στην αρχή προσπαθήσαμε να διορθώσουμε το πρόβλημα με αύξηση της πίεσης από 1,2 που ήταν σε 1,8 bar και με εξαερώσεις (αυτά λέει και το manual της LG), αλλά χωρίς επιτυχία. Τελικά το πρόβλημα του θορύβου λύθηκε με χαμήλωμα της ταχύτητας της αντλίας νερού στο 55% και με λύσιμο της αντλίας νερού όπου μάλλον φαίνεται να είχε εγκλωβιστεί αέρας (σπηλαίωση).

Τώρα ως προς τις καταναλώσεις παραθέτω στο συνημμένο excel τις ενδείξεις του μετρητή από τις 12/01/2022 που μπήκε η αντλία καθώς και τις θερμοκρασίες της περιοχής. Οι ενδείξεις είναι οι συνολικές του σπιτιού. Κρατούσα όμως στοιχεία τους προηγούμενους μήνες που δεν υπήρχε η αντλία και είχα μ.ο. 8 kwh/ημέρα, οπότε αν αφαιρέσουμε από τις συνολικές 8 kwh θα έχουμε κατά πολύ καλή προσέγγιση τις καταναλώσεις της Α/Θ.

θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω και με αντιστάθμιση αλλά επειδη δεν γνωρίζω πολλά φοβάμαι μην κάνω καμιά πατάτα. Αν κάποιος φίλος έχει την καλοσύνη, την διάθεση και τον χρόνο να με καθοδηγήσει θα είμαι ευγνώμων.

Ευχαριστώ θερμά για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας δίνετε.

Να είστε όλοι πάντα καλά.

ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΜΕΤΡΗΤΗ.xls 30 kB · 28 downloads

Καλησπερα ,

Αγαπητε φιλε , θα ειμαι λακωνικος

Aντλια :  LG 16 kwh (1φ), (με πρωτευον και δευτερευον κυκλωμα)

σε διαμερισμα τελυταιου οροφου στην Αττικη, 130 τ.μ. στην οποία έγιναν παρεμβάσεις με το πρόγραμμα Εξοικονομώ/Αυτονομώ ( μόνωση στέγης, θερμοπρόσοψη,  Α/Θ).

Aντισταθμιση : απότι καταλαβα δεν ειναι enabled 

Max θερμοκρασια στοχος : 54 0C ((οι προδιαγραφές είναι μέχρι 65 βαθμούς )

Θερμοστατης : Θερμοκρασία χώρου : 18-19  0C , ελεγχει την αντλια του δευτερευοντος ,

Aντλία νερού(πρωτευοντος), ρυθμισμένη στο 40% και start/stop. 2 λεπτά λειτουργία. 1 λεπτό stop

Δοχειο Αδρανειας σε σειρα με την αντλια , 300λιτρα (προσφερει και ΖΝΧ ως εκ τουτου εχει και ηλιακη υποβοηθηση με συλλεκτες 6,3 τμ)

Καταναλωση αντλιας θεμοτητας: 1500 kwh (21/2 – 21/3)

Απωλειες : Συμφωνα με τους πινακες(προ των παρεμβασεων 18000ΚWH Θερμικες)

Προβληματα :

Μετα απο 4 μηνες λειτουργιας ΕΚΑΨΕ ΠΛΑΚΕΤΑ ΙΝΒΕΡΤΕΡ . Αντικατασταθηκε . Λειτουργησε 30 μερες με την νεα πλακετα και ξανακαηκε. Αντικατασταθηκε.

Λειτουργησε αλλες 10 μερες με τη 2η πλακετα και ξαναμανα τα ιδια.

Αντικατασταθηκε. Η τριτη πλακετα λειτουργει καλα εδω και τρια χρονια.

Αιτια βλαβης : δεν ειμαι μηχανικος, παρατηρησα ομως 2 αλλαγες κατα την τελευταια επισκευη .

  • Ενα σωληνακι που βγαινει εγω απο την αντλια (οδηγει καποια νερα εξω απο την αντλια, γιατι προφανως ελουζε την πλακετα ….;;;)

  • Η ταχυτητα της αντλιας (πρωτευον) τεθηκε στο 40% μετα την “επισκευη”

Ερωτηση 1: Φαινεται οτι η ταχυτητα της αντλιας συνδεεται πιθανα με την καταστροφη της πλακετας ινβερτερ, ειναι σωστος ο ισχυρισμος;

Ερωτηση 2 : Η αντλια θερμοτητας (ή ολη η εγκατασταση ) δεν ανταποκρινεται στους 0 0C . Δε φτανει ουτε το 19 0C στο σπιτι και καiει 90 kwh /day .

Δεν ειναι περιεργοπου δεν τα καταφερνει παρόλο που η αντλια φτιαχτηκε να λειτουργει απο -25 και πανω ;

Ευχαριστω και μονο για την αναγνωση


 


 

 

Edited by pde
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Πολύ περίεργα όλα αυτά που τράβηξες φίλε μου,

Τα νερά βγαίνουν από το κάτω μέρος της αντλίας (από το πάτωμα). Μάλιστα εγώ έχω βάλει από κάτω ένα μεγάλο ταψί και όταν κάνει απόψυξη γεμίζει. 

Αν η πλακέτα λουζόταν από τα νερά τί να πω !!!Είναι τραγικό.

1) Η ταχύτητα της αντλίας δεν νομίζω να έχει σχέση με την καταστροφή της πλακέτας. Εγώ έχω μειώσει την ταχύτητα της αντλίας νερών στο 50% για λόγους θορύβου.

2) Όσο πέφτει η εξωτ. θερμοκρασία πέφτει και η απόδοση της αντλίας και αυξάνεται η κατανάλωση. Δεν δικαιολογείται, νομίζω,  να μην ανταποκρίνεται. Και κατανάλωση 90 kWh/ημέρα είναι τρομερά υπερβολική. Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά με την όλη εγκατάσταση.

Εγώ, από τις 23 Ιανουαρίου που έβαλα και τον μετρητή ράγας και μετράω καταναλώσεις, μέχρι σήμερα έχω μέσο όρο κατανάλωσης 13 kWh/ημέρα.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sso said:

Καλημέρα,

Πολύ περίεργα όλα αυτά που τράβηξες φίλε μου,

Τα νερά βγαίνουν από το κάτω μέρος της αντλίας (από το πάτωμα). Μάλιστα εγώ έχω βάλει από κάτω ένα μεγάλο ταψί και όταν κάνει απόψυξη γεμίζει. 

Αν η πλακέτα λουζόταν από τα νερά τί να πω !!!Είναι τραγικό.

1) Η ταχύτητα της αντλίας δεν νομίζω να έχει σχέση με την καταστροφή της πλακέτας. Εγώ έχω μειώσει την ταχύτητα της αντλίας νερών στο 50% για λόγους θορύβου.

2) Όσο πέφτει η εξωτ. θερμοκρασία πέφτει και η απόδοση της αντλίας και αυξάνεται η κατανάλωση. Δεν δικαιολογείται, νομίζω,  να μην ανταποκρίνεται. Και κατανάλωση 90 kWh/ημέρα είναι τρομερά υπερβολική. Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά με την όλη εγκατάσταση.

Εγώ, από τις 23 Ιανουαρίου που έβαλα και τον μετρητή ράγας και μετράω καταναλώσεις, μέχρι σήμερα έχω μέσο όρο κατανάλωσης 13 kWh/ημέρα.

 

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον,

εισαι εξαιρετικος στην αναλυση . Ναι , στα μεγαλα κρυα πριν κανα μηνα με το χιονι στο κεντρο της Αθηνας φτασαμε 90 kwh/day . Η μετρηση εγινε με μετρητη ραγας (hiking).

Εχεις δικιο , για την εγκατασταση και το κοιταω (εδω χρειαζεται καταναλωλογος ή απωλειάς και οχι απλος μηχανολογος). 

Η συνεισφορα σου ηταν πολυτιμη και παλι μπραβο σου γιατι αν και δεν εμφανιζεσαι ως μηχανικος μαλλον εισαι επιστημονας.

Χαιρετισμους

 

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, pde said:

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον,

εισαι εξαιρετικος στην αναλυση . Ναι , στα μεγαλα κρυα πριν κανα μηνα με το χιονι στο κεντρο της Αθηνας φτασαμε 90 kwh/day . Η μετρηση εγινε με μετρητη ραγας (hiking).

Εχεις δικιο , για την εγκατασταση και το κοιταω (εδω χρειαζεται καταναλωλογος ή απωλειάς και οχι απλος μηχανολογος). 

Η συνεισφορα σου ηταν πολυτιμη και παλι μπραβο σου γιατι αν και δεν εμφανιζεσαι ως μηχανικος μαλλον εισαι επιστημονας.

Χαιρετισμους

 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. 

Χοντρικά οι θερμοκρασίες της Αθήνας είναι ίδιες με τις θερμοκρασίες της Αργολίδας που είμαι εγώ. Και το δικό μας σπίτι είναι 130 τ.μ. το οποίο είναι μονοκατοικία προπολεμική. Έγιναν παρεμβάσεις με το εξοικονομώ (μόνωση στέγης, θερμοπροσωψη, κουφώματα αλουμινίου, Α/Θ και κλιματιστικά) και σημαζεύτηκε. ΖΝΧ δεν έχω από την αντλία αλλά μόνο από τον ηλιακό. Αυτό έγινε με πρωτοβουλία δίκη μου, διότι εδώ οι φορές που θα χρειαστεί να ανάψω και να ζεστάνω τον ηλιακό με ρεύμα είναι ελάχιστες και για πολύ λίγη ώρα. Συνολικά όχι πάνω από 10-15 φορές το χρόνο και για 15-20 λεπτά κάθε φορά. Επομένως αν ανάψει 15 φορές για 20 λεπτά κάθε φορά θα κάψει 17.5 kWh (5 ώρες Χ 3.5 kWh=17.5 kWh). Και με τις τιμές που έχω εγώ αυτή τη στιγμή θα πληρώσω 17,5Χ0,15=2,6€ το χρόνο.

Αστεία πράγματα. Τα εξηγήσα όλα αυτά στον εγκατάσταση και συμφώνησε απόλυτα μαζί μου. Οπότε αντί να βάλω ηλιακό τριπλής προτίμησα να βάλω με τα ίδια χρήματα διπλής, αλλά inox.

Μ.ο. κατανάλωση πόσο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, sso said:

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. 

Χοντρικά οι θερμοκρασίες της Αθήνας είναι ίδιες με τις θερμοκρασίες της Αργολίδας που είμαι εγώ. Και το δικό μας σπίτι είναι 130 τ.μ. το οποίο είναι μονοκατοικία προπολεμική. Έγιναν παρεμβάσεις με το εξοικονομώ (μόνωση στέγης, θερμοπροσωψη, κουφώματα αλουμινίου, Α/Θ και κλιματιστικά) και σημαζεύτηκε. ΖΝΧ δεν έχω από την αντλία αλλά μόνο από τον ηλιακό. Αυτό έγινε με πρωτοβουλία δίκη μου, διότι εδώ οι φορές που θα χρειαστεί να ανάψω και να ζεστάνω τον ηλιακό με ρεύμα είναι ελάχιστες και για πολύ λίγη ώρα. Συνολικά όχι πάνω από 10-15 φορές το χρόνο και για 15-20 λεπτά κάθε φορά. Επομένως αν ανάψει 15 φορές για 20 λεπτά κάθε φορά θα κάψει 17.5 kWh (5 ώρες Χ 3.5 kWh=17.5 kWh). Και με τις τιμές που έχω εγώ αυτή τη στιγμή θα πληρώσω 17,5Χ0,15=2,6€ το χρόνο.

Αστεία πράγματα. Τα εξηγήσα όλα αυτά στον εγκατάσταση και συμφώνησε απόλυτα μαζί μου. Οπότε αντί να βάλω ηλιακό τριπλής προτίμησα να βάλω με τα ίδια χρήματα διπλής, αλλά inox.

Μ.ο. κατανάλωση πόσο έχεις;

Ποιον μεσο ορο θες;

ΜΟ ΑΝΤΛΙΑΣ  = 50 KWH/DAY

Εχω δεδομενα ως τωρα μονο  21/2-21/3 = 1500ΚWH αφου μολις πριν ενα μηνα ξεκινησα το μετρημα

 

Edited by pde
Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, pde said:

Ποιον μεσο ορο θες;

ΜΟ ΑΝΤΛΙΑΣ  = 50 KWH/DAY

Εχω δεδομενα ως τωρα μονο  21/2-21/3 = 1500ΚWH αφου μολις πριν ενα μηνα ξεκινησα το μετρημα

 

Δεν είμαι μηχανολόγος αλλά από τα λίγα που καταλαβαίνω, αν έχεις πρωτεύον δευτερεύον κύκλωμα τότε το buffer είναι συνδεδεμένο παράλληλα και όχι σε σειρά.

Επίσης 300lt μου φαίνεται υπερβολικό και ίσως για αυτό να έχεις και τόσο μεγάλες καταναλώσεις.

Τέλος σίγουρα θα βοηθήσει η αντιστάθμιση καθώς και να μην ζεστάινεις συνέχεια τα ΖΝΧ.

 

Όσο για το σωνηλάκι που λες είναι από τη βαλβίδα ασφαλείας και κανονικά πρέπει να στερεωθεί κάτω αλλιώς είναι πολύ πιθανό όταν ανοίξει με την πίεση να τα κάνει όλα μούσκεμα.

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, kostasinjeyan said:

Δεν είμαι μηχανολόγος αλλά από τα λίγα που καταλαβαίνω, αν έχεις πρωτεύον δευτερεύον κύκλωμα τότε το buffer είναι συνδεδεμένο παράλληλα και όχι σε σειρά.

Επίσης 300lt μου φαίνεται υπερβολικό και ίσως για αυτό να έχεις και τόσο μεγάλες καταναλώσεις.

Τέλος σίγουρα θα βοηθήσει η αντιστάθμιση καθώς και να μην ζεστάινεις συνέχεια τα ΖΝΧ.

 

Όσο για το σωνηλάκι που λες είναι από τη βαλβίδα ασφαλείας και κανονικά πρέπει να στερεωθεί κάτω αλλιώς είναι πολύ πιθανό όταν ανοίξει με την πίεση να τα κάνει όλα μούσκεμα.

Ναι @kostas , εχεις δικιο ειναι παραλληλα.

300LT ηταν λεει απαραιτητα επειδη εχουμε ΖΝΧ , αλλα αποδεικνυεται οτι το μπαφφερ δεν ειναι οικονομικος σχεδιασμος.

Το σωληνακι  που εχει βγει απο το πλαϊ, δε μου φαινεται και πολυ επαγγελματικη αποχετευση ....

 

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, pde said:

Ποιον μεσο ορο θες;

ΜΟ ΑΝΤΛΙΑΣ  = 50 KWH/DAY

Εχω δεδομενα ως τωρα μονο  21/2-21/3 = 1500ΚWH αφου μολις πριν ενα μηνα ξεκινησα το μετρημα

 

Έχεις σχεδόν τετραπλάσια κατανάλωση από εμένα (1500/29=51,7/ημέρα).

Δεν ξέρω πόσο επηρεάζει το ΖΝΧ αλλά νομίζω ότι υπάρχουν περιθώρια για καλύτερη κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, pde said:

Ναι @kostas , εχεις δικιο ειναι παραλληλα.

300LT ηταν λεει απαραιτητα επειδη εχουμε ΖΝΧ , αλλα αποδεικνυεται οτι το μπαφφερ δεν ειναι οικονομικος σχεδιασμος.

Το σωληνακι  που εχει βγει απο το πλαϊ, δε μου φαινεται και πολυ επαγγελματικη αποχετευση ....

 

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου 

Πως έχει συνδεθεί το ΖΝΧ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.