Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

4 ώρες πριν, sso said:

 με το meteo.gr τον περασμένο χειμώνα ήταν αυτές που βλέπετε στο excelάκι.

Με αυτά τα δεδομένα δεν μπορεί να υπάρξει ασφαλής απάντηση στο ερώτημά σου.

Είναι απαραίτητο να γίνει μελέτη από συνάδελφο μηχανολόγο, που θα δει πιο επισταμένα τα δεδομένα και τις ανάγκες, κάνοντας, ίσως, και συνδιασμό πηγών θερμότητας.

Γενικά, αντλίες θερμότητας χρησιμοποιούνται ακόμα και στον Καναδά, με αξιόλογα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και από εμένα 

Από 9/11/21 έως και 5/5/22 κατανάλωση 4362kwh ημερήσιο

Και 1909 νυχτερινό ΟΛΟ ΤΟ ΣΠΊΤΙ

ΣΥΝΟΛΟ λογαριασμών με δήμο ΦΠΑ κτλ 1128€ για 6 μήνες 

Σε σταθερό πρόγραμμα της ΔΕΗ 

Μηνιαίους λογαριασμούς με καταχώρηση ενδείξεων ...

ΖΝΧ 24 ώρες κάθε μέρα

Εσωτερική θερμοκρασία 23°c σταθερά

Δεν έχω ακριβή μέτρηση της αντλίας μόνο 😊

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και τα δικά μου για φέτος.

3300kwh μόνο η αντλία Νοέμβριο με Απρίλη.

Για € η ρήτρα αναπροσαρμογής τσούζει ακόμα.

1850€ οι λογαριασμοί για το παραπάνω διάστημα, περίπου 1000€ τα έξτρα (ρήτρα μείον την "επιδότηση")

image.png.3732ede364e91b31ad5409089a319d23.png

Edited by kostasinjeyan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ορίστε για ψύξη φέτος μέχρι τώρα.

Βέβαια κατά κύριο λόγο τη δουλεύω τα βράδια και ελάχιστες μέρες ολόκληρο το 24ωρο.

Θερμοκρασία νερού 7°c και χώρου 26°c

 

image.png.698c99f73933d34869f129b35dd15606.png

 

και αντίστοιχα πέρσυ

 

image.png.e0e2608835b92b30b1b0916b58fe146e.png

Edited by kostasinjeyan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, kostasinjeyan said:

Ορίστε για ψύξη φέτος μέχρι τώρα.

Βέβαια κατά κύριο λόγο τη δουλεύω τα βράδια και ελάχιστες μέρες ολόκληρο το 24ωρο.

Θερμοκρασία νερού 7°c και χώρου 26°c

 

image.png.698c99f73933d34869f129b35dd15606.png

 

και αντίστοιχα πέρσυ

 

image.png.e0e2608835b92b30b1b0916b58fe146e.png

Οπότε σου καίει γύρω στις 10 kwh την ημέρα κατά μ.ο..

Μια χαρά είσαι δε σου καίει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Χθες λειτούργησα την αντλία σε ψύξη από το μεσημέρι και παρατήρησα μια περίεργη συμπεριφορά, σαν να ζορίζεται και μετά να πέφτει σε on-off!!!
Να πω λίγο τι είχα κάνει. Είχα πειράξει λίγο την καμπύλη αντιστάθμισης, από 7 βαθμούς την έβαλα στους 10 ελάχιστη τις προηγούμενες ημέρες, για οικονομία στη λειτουργία. Επειδή όμως δεν την είχα δουλέψει καθόλου, και την έβαλα μεσημεριάτικα ντάλα ζέστη, την ξεκίνησα και έβαλα ένα offset -3 στην εφαρμογή της Daikin (την έβαλα από μακρυά για να δροσιστεί η οικογένεια που ήταν σπίτι).
Ξεκίνησε ανέβασε πολύ ισχύ (λογικό τα νερά ήταν ζεστά μέχρι να ψύξει το κύκλωμα) μετά έπεσε σε νορμάλ κατανάλωση, ανέβηκε λίγο (λογικό όταν άρχισαν αυτόματα ένα - ένα τα fan coil να παίρνουν μπροστά) και μετά από λίγο έσβησε, μου πήγε τα νερά στους 15o (από 7). Τότε της έδωσα offset -10 (έβλεπα από το homeassistant την στιγμιαία ισχύ σε widget στο κινητό) να την κάνω να ξυπνήσει το οποίο σιγά σιγά μείωνα, καθ' όλη την διάρκεια λειτουργίας μέχρι αργά το απόγευμα που γύρισα σπίτι και πλέον την έσβησα, είχε αυτή την συμπεριφορά.
Έχετε εξήγηση;
Θα την βάλω και σήμερα το μεσημέρι ίδια ώρα, χωρίς να πειράξω καθόλου offset, να δω τι θα κάνει!

Power.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω μια Daikin Altherma 1 εγκατεστημένη από το 2013 στο σπίτι της συντρόφου μου που μετακόμισα προσφατα.

Σχετικά με την λειτουργία ψύξης έχει εύρος θερμοκρασίας νερού 5 - 22 βαθμούς Κελσίου. Δεν υπάρχει κεντρικός θερμοστάτης στο σπίτι αλλά κάθε σώμα fan coil έχει τον δικό του θερμοστάτη (περιστροφικό όχι ψηφιακό).

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ποια είναι η κατάλληλη θερμοκρασία νερού που πρέπει να ρυθμίσω;  Μέχρι τώρα η σύντροφός μου είχε επιλεγμένη θερμοκρασία 18-19 βαθμούς αλλά παρατηρώ ότι ο συμπιεστής δουλεύει πολύ συχνά. Ανάβει για λίγο, σβήνει για λίγο κλπ. Σκέφτομαι μήπως η συσκευή λειτουργήσει πιο οικονομικα αν επιλεξω χαμηλοτερη θερμοκρασία νερού (π.χ 10 βαθμους) και ρυθμίζοντας τα σώματα σε θερμοκρασία που θα είμαστε ανετα.

Το σπίτι είναι 70τμ και υπάρχουν τέσσερα σώματα fan coil.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

IMG_20220704_190730624.jpg

IMG_20220704_190559611.jpg

Edited by Stavros76
Link to comment
Share on other sites

Η σωστή θερμοκρασία προσαγωγής, για FCU είναι 7-8 oC και επιστροφής 12-13 οC.

Θα πρέπει να διαβάσετε στο manual αν η ρύθμιση αφορά την προσαγωγή ή την επιστροφή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Την θερμοκρασία αυτή την αναφέρει ως θερμοκρασία εξερχόμενου νερού της εσωτερικής μονάδας (εσωτερική μονάδα  εννοεί την μονάδα της φωτό πάνω από τον συμπιεστή που στην περίπτωση μου είναι έξω). Άρα αν καταλαβαίνω καλά είναι προσαγωγής, δηλ προς τις μονάδες fan coil.

Γύρισα την θερμοκρασία αυτή στο 12 από 18 που ήταν σήμερα το μεσημέρι και πλέον όταν ανοίγω κάποιο σώμα και λειτουργεί ο ανεμιστήρας ο αέρας είναι full παγωμένος σε σημείο μετά από λίγο να κρυωνεις. Το ίδιο και το πλακακι του πατώματος από όπου περνάνε οι σωληνώσεις.

Γράφω και τις real time θερμοκρασίες που μου δίνει το controller της Daikin με την ρύθμιση στους 12 βαθμούς (ο συμπιεστής και ο κυκλοφόρησε ήταν ανοικτοί την στιγμή που πήρα τις μετρήσεις)

Θερμοκρασία του εισερχόμενου νερού: 13,3

Θερμοκρασία εξερχόμενου νερού μετά τον εναλλάκτη θερμότητας πλάκας: 11,5

Θερμοκρασία ψυκτικού υγρού: 17,1

Εξωτερική θερμοκρασία :37

Οι ορολογίες είναι από το manual της daikin.

Να χαμηλώσω κι άλλο την θερμοκρασία; Στόχος είναι η χαμηλότερη κατανάλωση καθώς χθες με ρύθμιση 18 η συνολική κατανάλωση του σπιτιου (70τμ) σε 24 ώρες έφτασε τις 24kwh που μου φαίνεται υπερβολική κατανάλωση δεδομένου ότι δεν λειτούργησε κάποια πολύ ενεργοβορα συσκευή (φούρνος, εστία κλπ).

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Edited by Stavros76
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.