Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

7 λεπτά πριν, sso said:

Κουκούλα εγώ της έχω φτιάξει από ένα παλιό τεντόπανο που είχα και την έχω κουκουλώσει ούτως ή άλλως από την άνοιξη.

Για το αν θα μείνει κουκουλωμένη και τον χειμώνα θα εξαρτηθεί. Ελπίζω να μην μείνει. Τουλάχιστον όσο θα υπάρχει γεναία επιδότηση, όπως τον Σεπτέμβρη ας πούμε, έχουμε ελπίδες.

Aγαπητέ έχει βουϊξει ο τόπος ότι σταματάνε οι επιδοτήσεις όπως τις ξέραμε. Επιδότηση θα έχουν όσοι έχουν χαμηλή κατανάλωση πχ ως 300 kw /μήνα. Στόχος πια είναι η μείωση της κατανάλωσης. Από την άλλη,  δίνουν κίνητρα για επιστροφή στο πετρέλαιο. Μιλάμε για την απόλυτη παράνοια. Σκέψου λοιπόν να έχεις τιμή κιλοβατώρας 60 ή 80 λεπτά /kw. Μιλάμε για κραχ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

28 λεπτά πριν, pns said:

.....Σκέψου λοιπόν να έχεις τιμή κιλοβατώρας 60 ή 80 λεπτά /kw. Μιλάμε για κραχ.

Ωιμέ!!!!

Ή net metering ή πίσω στο τζάκι (ενεργειακό) και στην ξυλόσομπα!!!

Edited by sso
Link to comment
Share on other sites

1. Οι επιδοτήσεις όντως θα κοπούν, οι τιμές θα υποχωρήσουν κάπως αλλά τα 6-7 λεπτά την kWh να ζήσουμε να την θυμόμαστε.

2. Προφανώς για όσους έχουν η λύση είναι Φ/Β και net metering.

3. Άμεσα ενεργειακή αναβάθμιση όσοι μπορούν είτε μέσω ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ είτε με δικά τους μέσα.

4. Για την στροφή προς το Υγραέριο που προς το παρόν δείχνει να κρατάει τιμές αλλά

4.1. Σε αυτή την παράνοια κανείς δεν ξέει τι να περιμένει και

4.2. Θέλει πολύ προσοχή, να τηρήσεις την νομοθεσία του 100% αλλά δυστυχώς δεν έχει κάποιο φορέα ελέγχου με αποτέλεσμα να γίνονται και εγκαταστάσεις τραγικές.

5. Φυσικό αέριο, όσοι πρόλαβαν 0,05 €/kWh ακόμα και τα 0,125 €/kWh είναι μια χαρά προς το παρόν. Οι υπόλοιποι πολύ δύσκολα τα πράγματα.

Θα πρέπει να αντιδράσει ο κόσμος σε όλο αυτό που γίνεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το χειμώνα με σταθερή τιμή ΔΕΗ ημερήσιο 0,17 και νυχτερινό 0,13 προσωπικά θα είμαι καλύτερα από πέρσι που έφτανα τα ~0.28 και ~0,26 αντίστοιχα.

Μετά βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 9/13/2022 at 10:16 PM, kostasinjeyan said:

Για αυτό το χειμώνα με σταθερή τιμή ΔΕΗ ημερήσιο 0,17 και νυχτερινό 0,13 προσωπικά θα είμαι καλύτερα από πέρσι που έφτανα τα ~0.28 και ~0,26 αντίστοιχα.

Μετά βλέπουμε...

Και εγω εδω μπηκα στο Online και με πηραν για προσφορα πισω στο Γ1 οτι και καλα θα ειναι καλυτερα με τις επιδοτησεις του κρατους κτλ... το τυρι το ειδα  αλλα νομιζω ειδα και τη φακα...   θα δουμε ποιος θα βγει "νικητης"... αρχιστε το πλεξιμο πουλοβερ για φετος :D :P

Edited by panos21g
Link to comment
Share on other sites

Και μένα με πήραν σήμερα. 

Τη ρωτάω πες μου τιμή και μου λέει δε ξέρω ακόμα αλλά σίγουρα θα σας συμφέρει.

Τι να πω με τα νέα μέτρα που ανακοίνωσαν αν είσαι μέχρι 500kwh το μήνα ίσως συμφέρει αλλά για εμάς δεν νομίζω.

Εγώ που 3 μήνες το χειμώνα έχω συνήθως πάνω από 1000kwh/μήνα, και είμαι στο 2% όπως είπε κι ο υπουργός, ούτε που το συζητάω να φύγω από το σταθερό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

εχω ενα σπίτι 105 τετραγωνικα. Το σπίτι έχει θερμοπρόσοψη 8αρα. Εχω ενδοδαπεδια, αντλια θερμοτητας Daikin 16kw, ZNX και συνδεση με συλλεκτες για το boiler.

περσι το λειτουργουσα με αντισταθμιση . 38 βαθμους απο 5 βαθμους και κατω και 34 απο 15 και πανω στην καμπυλη. Και θερμοκρασια 22 στο χωρο. Το ΖΝΧ το ειχα στο 48 

Αλλα καποιες στιγμες καποια δωματια ηταν κρυα. 

Τοποθεσια ειναι στη Λάρισα όπου έχουμε βαρυ χειμώνα με υγρασια και ζεστο καλοκαιρι.

Ξερει κανεις να με κατατοπισει τι βαθμους να βαζω στο νερο κι επειδη τις περισσοτερες ωρες περα απο το απογευμα λειπουμε πως να το ρυθμισω?

 

Να ανεβασω βαθμους εξερχομενου νερου;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μπορέσω να σε βοηθήσω αν:

1) Μου πεις την ενεργειακή κλάση του κτιρίου, ή του διαμερίσματος που θερμαίνεις

2) Μου δώσεις το αποτέλεσμα (πόσα kW ή kcal/h) της μελέτης θερμικών απωλειών του μηχανολόγου. 

Και βέβαια η βοήθεια που θα λάβεις πάλι σχετική θα είναι. 

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/3/2022 at 2:09 ΜΜ, kostasinjeyan said:

Δεν είμαι μηχανολόγος αλλά από τα λίγα που καταλαβαίνω, αν έχεις πρωτεύον δευτερεύον κύκλωμα τότε το buffer είναι συνδεδεμένο παράλληλα και όχι σε σειρά.

Επίσης 300lt μου φαίνεται υπερβολικό και ίσως για αυτό να έχεις και τόσο μεγάλες καταναλώσεις.

Τέλος σίγουρα θα βοηθήσει η αντιστάθμιση καθώς και να μην ζεστάινεις συνέχεια τα ΖΝΧ.

 

Όσο για το σωνηλάκι που λες είναι από τη βαλβίδα ασφαλείας και κανονικά πρέπει να στερεωθεί κάτω αλλιώς είναι πολύ πιθανό όταν ανοίξει με την πίεση να τα κάνει όλα μούσκεμα.

Αγαπητέ @kostasinjeyan , 

μετα από αρκετό καιρό επιστρέφω για να δώσω λεπτομέρειες .

Μετα από 6 μήνες τελικά βρήκαμε ένα μηχανικό που ασχολείται σοβαρά με εγκαταστάσεις θέρμανσης και αντλίες θερμότητάς, εξου και η απουσία μου τόσο καιρό. 

Ήρθε , είδε και θα κάνει μελέτη για τις παρεμβάσεις. 

Μέσες άκρες προτείνεται η αντλία να θερμαίνει μόνο τα σώματα (και οχι ολο το buffer με τα ΖΝΧ). τα ΖΝΧ ξεχωριστά. Επιπλέον Σοτάρισμα της αντλίας με αντιστάθμιση και  αυτονομία ανά σώμα . Τέλος κάποιοι υαλοπίνακες θα πρέπει να αντικατασταθούν με ενεργειακούς.

Αυτά εν ολίγοις

Να ευχαριστήσω και πάλι όλη την παρέα, @antloukidis, @mechpanos, @sso

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.