Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

13 λεπτά πριν, antloukidis said:

Πολύ καλό αποτέλεσμα... φαντάζομαι με συνεχή λειτουργία της ΑΘ?

Σχεδόν....

Κάποιες μέρες που έχει γλυκό καιρό την κλείνω κάποιες ώρες διότι χωρίς να δουλεύει η αντλία συνεχίζει και δουλεύει ο κυκλοφορητής (2 λεπτά δουλεύει 1 λεπτό ξεκουράζεται) χωρίς λόγο (νομίζω).

Αν θυμάστε μάλιστα την περασμένη σαιζόν, κάπου Φεβρουάριο ή Μάρτιο είχα ρωτήσει αν υπάρχει πρόβλημα που η αντλία δούλευε ακατάπαυστα επί 3 24ωρα στο ρελαντί..... 

Υ.Γ. Αισθάνομαι την ανάγκη να ευχαριστήσω, για μια ακόμη φορά, εσάς αλλά και όλους τους άλλους ειδικούς που μοιράζεστε απλόχερα τις πολύτιμες γνώσεις σας μαζί μας

Edited by sso
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, sso said:

...χωρίς να δουλεύει η αντλία συνεχίζει και δουλεύει ο κυκλοφορητής (2 λεπτά δουλεύει 1 λεπτό ξεκουράζεται) χωρίς λόγο (νομίζω).

Χωρίς να γνωρίζω τις ρυθμίσεις της ΑΘ υποθέτω ότι έτσι ελέγχει τη θερμοκρασία νερού για να ξεκινήσει τον συμπιεστή της ή όχι.

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια να είστε καλά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Σας ευχαριστώ που ασχολείστε με το θέμα μου. Δυστυχώς ουτε με την αλλαγή θερμοκρασιας χώρου σε 19-20 άλλαξε κάτι. Το θέμα είναι ότι η αντλία δεν λειτουργεί σταθερά ώστε να κρατάει θερμοκρασια χώρου αλλά ανοίγει και κλείνει. Υποθετω αυτη δεν ειναι λειτουργια αντισταθμισης. 

Ο εγκαταστάτης, απλά εβαλε τα νερα στους 55 βαθμους και μου ειπε οτι ετσι ειναι αποδοτικη...

Ο 2ος "ειδικος" που ηρθε (80 €) μου εκανε τις ρυθμισεις που προανεφερα για την αντισταθμιση, αλλα εκ του αποτελεσματος δεν ήταν σωστες. Μου λεει οτι δεν γνωριζει κατι άλλο και να παω στον εγκαταστάτη...

Αυτα...

Σας ευχαριστω και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ομαδα έχω και εγώ μια αντλία lg therma v r32 12 kw έχω μια απορία εσείς στην αντιστάθμιση την έχετε στο αρχικό μενού στο μηδέν γιατί εγώ για ν μου έχει πχ 22 βαθμούς μέσα την έχω στο +2 

 

 

1 ώρα πριν, giannis95 said:

Σε λειτουργία air and water δεν μου δουλεύει αντιστάθμιση μόνο στην λειτουργία θέρμανσης ΑΕΡΑ ακολουθεί την αντιστάθμιση κ δουλεύει πολύ καλα απλά έχω ένα θέμα με τ διαφορικό κρατάει για δύο μέρες πχ συνεχόμενης λειτουργίας 22 αν σβηση για κάποια στιγμή μετά πρέπει ν πέση 20.5 για να ξανά πάρει μέρος 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, giannis95 said:

Γεια σας ομαδα έχω και εγώ μια αντλία lg therma v r32 12 kw έχω μια απορία εσείς στην αντιστάθμιση την έχετε στο αρχικό μενού στο μηδέν γιατί εγώ για ν μου έχει πχ 22 βαθμούς μέσα την έχω στο +2 

Προφανώς οι ρυθμίσεις που έχουν γίνει είναι για να έχεις 20 βαθμούς,

Από εκεί και πέρα μπορείς να αυξομειώνεις το προφίλ σου.

Εγώ συνήθως όταν πάμε για ύπνο το μειώνω κατά  βαθμό (-1).

1 ώρα πριν, giannis95 said:

Σε λειτουργία air and water δεν μου δουλεύει αντιστάθμιση μόνο στην λειτουργία θέρμανσης ΑΕΡΑ ακολουθεί την αντιστάθμιση κ δουλεύει πολύ καλα απλά έχω ένα θέμα με τ διαφορικό κρατάει για δύο μέρες πχ συνεχόμενης λειτουργίας 22 αν σβηση για κάποια στιγμή μετά πρέπει ν πέση 20.5 για να ξανά πάρει μέρος 

 

 

Όσο για το διαφορετικό όντως στην LG είναι μεγάλο. Νομίζω -1,5 και +1

Edited by sso
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sso said:

Προφανώς οι ρυθμίσεις που έχουν γίνει είναι για να έχεις 20 βαθμούς,

Από εκεί και πέρα μπορείς να αυξομειώνεις το προφίλ σου.

Εγώ συνήθως όταν πάμε για ύπνο το μειώνω κατά  βαθμό (-1).

 

Όσο για το διαφορετικό όντως στην LG είναι μεγάλο. Νομίζω -1,5 και +1

Είναι -0.5 +1.5 είναι η ρυθμίσεις είναι σε αέρα όχι αέρα νερό σώματα έχω επιθυμητή θερμοκρασία 18-24

Επιθυμητή θερμοκρασία νερού 34-47

Εξωτερική θερμοκρασία για λειτουργία auto 0-18

Εσωτερική για λειτουργία auto 19-22 θερμοκρασία νερού για λειτουργία auto 34-47

Απλά την έχω στη ρύθμιση επιλογή αισθητήρα θέρμανσης σε αέρα γιατί σε αέρα νερό δεν δουλεύει Inverter 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, giannis95 said:

Είναι -0.5 +1.5 είναι η ρυθμίσεις είναι σε αέρα όχι αέρα νερό σώματα έχω επιθυμητή θερμοκρασία 18-24

Επιθυμητή θερμοκρασία νερού 34-47

Εξωτερική θερμοκρασία για λειτουργία auto 0-18

Εσωτερική για λειτουργία auto 19-22 θερμοκρασία νερού για λειτουργία auto 34-47

Απλά την έχω στη ρύθμιση επιλογή αισθητήρα θέρμανσης σε αέρα γιατί σε αέρα νερό δεν δουλεύει Inverter 

 

Εφόσον έχεις 19-22 στον αέρα για 0-18 εξωτερική στην ουσία της λες ότι για εξωτερική 12 μέσα θες 20.

δοκίμασε αν μπορείς να βάλεις στον αέρα 22-22 ή αν δεν σε αφήνει τουλάχιστον 21-22

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, kostasinjeyan said:

Εφόσον έχεις 19-22 στον αέρα για 0-18 εξωτερική στην ουσία της λες ότι για εξωτερική 12 μέσα θες 20.

δοκίμασε αν μπορείς να βάλεις στον αέρα 22-22 ή αν δεν σε αφήνει τουλάχιστον 21-22

Γιατί για 12 εξωτερική 20?στην ουσία πρέπει το 22 που θέλω η το 21 να μου το βγάζει στο 0 στο μενού της γιατί τρ την έχω + 2 και τι αλλάζει με το + η θερμοκρασία ? Πχ επιδει τ έχουμε 18 24? Στο + 5 θα σ πιάσει 24?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.