Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

Δεν έχω το συγκεκριμένο manual αλλά καταρχήν είναι λάθος ότι εφαρμόζεται μόνο στη θέρμανση.

Μια χαρά παίζει και στη ψύξη.

Όταν επιλέγεις ΑΙ, όπως θα έχεις δει, δεν μπορείς να επιλέξεις θερμοκρασία δωματίου ή νερού

Αυτό συμβαίνει γιατί την παίρνει αυτόματα βάση των ρυθμίσεων που έχεις κάνει στην αντιστάθμιση ανάλογα την εξωτερική.

 

Αυτό είναι από το Installer manual

image.png.8e7022ef33fefb6dca0dcbcdb3932957.png

όπως βλέπεις η θερμοκασία αέρα ή νερού ρυθμίζεται αυτόματα βάση της εξωτερικής

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

43 λεπτά πριν, kostasinjeyan said:

...

Όταν επιλέγεις ΑΙ, όπως θα έχεις δει, δεν μπορείς να επιλέξεις θερμοκρασία δωματίου ή νερού

Αυτό συμβαίνει γιατί την παίρνει αυτόματα βάση των ρυθμίσεων που έχεις κάνει στην αντιστάθμιση ανάλογα την εξωτερική.

 

Σωστά. Δεν μπορείς να επιλέξεις θερμοκρασία δωματίου ή νερού διότι τα παίρνει από τις ρυθμίσεις της αντιστάθμισης.

Εγώ π.χ. έχω:

Επιθυμητή θερμοκρασία νερού 33-47

Επιθυμητή θερμοκρασία για auto: 19-20

Αυτές οι "επιθυμίες" μου όμως νομίζω δεν μεταβάλλονται ανάλογα με τις μεταβολές της εξωτ. θερμοκρασίας.

Παρατηρώ όμως ότι μεταβάλλεται η λειτουργία της ΑΘ ανάλογα με την εξωτ. Θερμοκρασία ώστε να πετύχει τον στόχο που έχω θέσει.

Π.χ. σήμερα σχεδόν όλη μέρα με εξωτ. θερμοκρασία 12 βαθμούς η ΑΘ δουλεύει συνέχεια χαλαρά διατηρώντας τα νερά στους 33 βαθμούς περίπου και την θερμοκρασία δωματίου στους 20 βαθμούς. Έχω παρατηρήσει ότι, αν η εξωτ. θερμοκρασία είναι π.χ. 14-15 βαθμούς, η ΑΘ δουλεύει λίγο πιο χαλαρά αλλά πάντα η θερμοκρασία δωματίου/στόχος είναι 20 βαθμοί.

Για αυτό πιστεύω ότι στην αντιστάθμιση μεταβάλλεται, ανάλογα με την εξωτ. θερμοκρασία, η λειτουργία/απόδοση της ΑΘ ώστε να κρατάει σταθερή την θερμοκρασία δωματίου.

Κωνσταντίνε σε ευχαριστώ για το ωραίο επίπεδο της συζήτησης.

PXL_20221128_190549037.jpg

PXL_20221128_190533310.jpg

Edited by sso
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, sso said:

Σωστά. Δεν μπορείς να επιλέξεις θερμοκρασία δωματίου ή νερού διότι τα παίρνει από τις ρυθμίσεις της αντιστάθμισης.

Εγώ π.χ. έχω:

Επιθυμητή θερμοκρασία νερού 33-47

Επιθυμητή θερμοκρασία για auto: 19-20

Αυτές οι "επιθυμίες" μου όμως νομίζω δεν μεταβάλλονται ανάλογα με τις μεταβολές της εξωτ. θερμοκρασίας.

Παρατηρώ όμως ότι μεταβάλλεται η λειτουργία της ΑΘ ανάλογα με την εξωτ. Θερμοκρασία ώστε να πετύχει τον στόχο που έχω θέσει.

Π.χ. σήμερα σχεδόν όλη μέρα με εξωτ. θερμοκρασία 12 βαθμούς η ΑΘ δουλεύει συνέχεια χαλαρά διατηρώντας τα νερά στους 33 βαθμούς περίπου και την θερμοκρασία δωματίου στους 20 βαθμούς. Έχω παρατηρήσει ότι, αν η εξωτ. θερμοκρασία είναι π.χ. 14-15 βαθμούς, η ΑΘ δουλεύει λίγο πιο χαλαρά αλλά πάντα η θερμοκρασία δωματίου/στόχος είναι 20 βαθμοί.

Για αυτό πιστεύω ότι στην αντιστάθμιση μεταβάλλεται, ανάλογα με την εξωτ. θερμοκρασία, η λειτουργία/απόδοση της ΑΘ ώστε να κρατάει σταθερή την θερμοκρασία δωματίου.

Κωνσταντίνε σε ευχαριστώ για το ωραίο επίπεδο της συζήτησης.

PXL_20221128_190549037.jpg

PXL_20221128_190533310.jpg

Η δική μου αντλία με εξωτερική τώρα 8 βαθμούς έχω εσωτερική θερμοκρασία 22 , με νερά 37 εξαγωγή 36 επιστροφή δουλεύει συνεχόμενα δύο μέρες κατανάλωση 15 kW ολοκλήρωση το σπίτι συνολική καταναλωση στης 12 ώρες στο 24 Ώρο περίπου 25kw σας ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, sso said:

Σωστά. Δεν μπορείς να επιλέξεις θερμοκρασία δωματίου ή νερού διότι τα παίρνει από τις ρυθμίσεις της αντιστάθμισης.

Εγώ π.χ. έχω:

Επιθυμητή θερμοκρασία νερού 33-47

Επιθυμητή θερμοκρασία για auto: 19-20

Αυτές οι "επιθυμίες" μου όμως νομίζω δεν μεταβάλλονται ανάλογα με τις μεταβολές της εξωτ. θερμοκρασίας.

Παρατηρώ όμως ότι μεταβάλλεται η λειτουργία της ΑΘ ανάλογα με την εξωτ. Θερμοκρασία ώστε να πετύχει τον στόχο που έχω θέσει.

Π.χ. σήμερα σχεδόν όλη μέρα με εξωτ. θερμοκρασία 12 βαθμούς η ΑΘ δουλεύει συνέχεια χαλαρά διατηρώντας τα νερά στους 33 βαθμούς περίπου και την θερμοκρασία δωματίου στους 20 βαθμούς. Έχω παρατηρήσει ότι, αν η εξωτ. θερμοκρασία είναι π.χ. 14-15 βαθμούς, η ΑΘ δουλεύει λίγο πιο χαλαρά αλλά πάντα η θερμοκρασία δωματίου/στόχος είναι 20 βαθμοί.

Για αυτό πιστεύω ότι στην αντιστάθμιση μεταβάλλεται, ανάλογα με την εξωτ. θερμοκρασία, η λειτουργία/απόδοση της ΑΘ ώστε να κρατάει σταθερή την θερμοκρασία δωματίου.

Κωνσταντίνε σε ευχαριστώ για το ωραίο επίπεδο της συζήτησης.

PXL_20221128_190549037.jpg

PXL_20221128_190533310.jpg

Δεν είπα οτι μεταβάλλονται οι επιθυμιες σου. 

Αντιστοιχούν όμως σε αντίστοιχες εξωτερικές που επίσης έχεις δηλώσει.

Στην περίπτωση σου επειδή το 19-20 είναι πολύ κοντά και λογω του διαφορικού +1,5 -0,5 δεν βλέπεις διαφορά στην εσωτερική θερμοκρασία. Αυτό είπα και στο φίλο να κάνει με το 21-22.

 

Η αντλία βάση όλων των ρυθμίσεων που εχεις βάλει λοιπόν αυξομειώνει την απόδοση του συμπιεστή της προκειμένου να πιάνει τον στόχο-επιθυμίες 

Όσο χαμηλότερα δουλεύει ο συμπιεστής τόσο λιγότερη κατανάλωση έχει.

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, giannis95 said:

Η δική μου αντλία με εξωτερική τώρα 8 βαθμούς έχω εσωτερική θερμοκρασία 22 , με νερά 37 εξαγωγή 36 επιστροφή δουλεύει συνεχόμενα δύο μέρες κατανάλωση 15 kW ολοκλήρωση το σπίτι συνολική καταναλωση στης 12 ώρες στο 24 Ώρο περίπου 25kw σας ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια.

Με καλή διάθεση θα σου πω ότι δεν καταλαβαίνω τιποτα από όσα γράφεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, kostasinjeyan said:

Με καλή διάθεση θα σου πω ότι δεν καταλαβαίνω τιποτα από όσα γράφεις.

Για πιο λόγο δεν καταλαβενει τι λέω ? Και εγώ καλοπροαίρετα ρωτάω.Ανεφερα ότι με 36 επιστροφή νερού και 37 εξαγωγή κρατάω 22 στο σπίτι.με 7 εξωτερική θερμοκρασία,απλά πρέπει να την έχω στο αρχικό μενού στο +2 και 21 22 στην ρύθμιση δεν πάει έως 19 21 πχ

 

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, giannis95 said:

δουλεύει συνεχόμενα δύο μέρες κατανάλωση 15 kW ολοκλήρωση το σπίτι συνολική καταναλωση στης 12 ώρες στο 24 Ώρο περίπου 25kw σας ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια.

Αυτό δεν καταλαβαίνω.

Πότε έχει τελικά 15kw κατανάλωση?

Σε 12 ώρες? Στο 24ωρο?

Και για αυτό δεν βοηθάει το ότι γράφεις ένα ποστ με μια συνεχόμενη πρόταση χωρις κανένα σημείο στίξης.

Που έχει και autocorrect υποθέτω και σου κάνει πχ το "ολόκληρο" "ολοκλήρωση".

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, giannis95 said:

Για πιο λόγο δεν καταλαβενει τι λέω ? Και εγώ καλοπροαίρετα ρωτάω.Ανεφερα ότι με 36 επιστροφή νερού και 37 εξαγωγή κρατάω 22 στο σπίτι.με 7 εξωτερική θερμοκρασία,απλά πρέπει να την έχω στο αρχικό μενού στο +2 και 21 22 στην ρύθμιση δεν πάει έως 19 21 πχ

 

Σου το έγραψα κι εγώ λίγο πιο πάνω. Στον γραπτό λόγο αν δεν ακολουθούμε κάποιους κανόνες, αν δεν βάζουμε κόμματα, τελείες και γράφουμε ένα κατεβατό σαν μια πρόταση είναι δύσκολα να γίνουν κατανοητά αυτά που γράφεις, αν δεν τα ξαναδιαβάσεις και δυο και υρεις φορές....

Το προηγούμενο ποστ σου ήταν ένα κατεβατό μια πρόταση...

"Η δική μου αντλία με εξωτερική τώρα 8 βαθμούς έχω εσωτερική θερμοκρασία 22 , με νερά 37 εξαγωγή 36 επιστροφή δουλεύει συνεχόμενα δύο μέρες κατανάλωση 15 kW ολοκλήρωση το σπίτι συνολική καταναλωση στης 12 ώρες στο 24 Ώρο περίπου 25kw σας ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια."

Ένα κλασικό παράδειγμα του πόσο αλλάζει το νόημα μιας φράσης είναι το:

Ήξεις, αφήξεις ου, εν πολέμω θνήξεις

Αν σε αυτή τη φράση αλλάξεις την θέση του ενός κόμματος αλλάζει εντελώς και το νόημα

Ήξεις, αφήξεις, ου εν πολέμω θνήξεις

Στην πρώτη περίπτωση πας στον πόλεμο και σκοτώνεσαι, ατην δεύτερη πας στον πόλεμο και γυρίζεις πίσω. Δεν σκοτώνεσαι!!! 

Και αυτό με μόνη αλλαγή την θέση ενός κόμματος....

 

Συγνώμη για το off topic

Edited by sso
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι από εμένα,

Δυστυχώς δεν έχω βρει λύση με την αντιστάθμιση στην αντλία μου. Την δουλεύω σε αέρα. Γνωρίζει κάποιος εάν η αντιστάθμιση μπορεί να λειτουργήσει και με αισθητήρα νερό? Μηπως την ρυθμισω έτσι και δουλέψει καλύτερα και πιο αποδοτικά?

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, stavrakas99 said:

Καλησπέρα και πάλι από εμένα,

Δυστυχώς δεν έχω βρει λύση με την αντιστάθμιση στην αντλία μου. Την δουλεύω σε αέρα. Γνωρίζει κάποιος εάν η αντιστάθμιση μπορεί να λειτουργήσει και με αισθητήρα νερό? Μηπως την ρυθμισω έτσι και δουλέψει καλύτερα και πιο αποδοτικά?

Σας ευχαριστώ!

Γενικά δεν υπάρχει σωστό και λάθος.

Όλα δυστυχώς είναι κατά περίπτωση.

Η αντιστάθμιση φυσικά και παίζει μόνο με νερό αν θες.

Εγώ έτσι την έχω.

 

Επίσης κάτι που πρέπει να ειπωθεί ξανά είναι ότι η αντιστάθμιση έχει νόημα μόνο σε συνεχή λειτουργία.

Αν κάποιος θέλει να ανοιγοκλεινει την αντλία θα ήταν καλύτερο να μην ασχοληθεί με την αντιστάθμιση καθώς μόνο προβλήματα θα έχει.

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.