Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

1 λεπτό πριν, sso said:

Το ίδιο μοντέλο έω κι εγώ. HM121M U33, και έχω το ίδιο μενού.

SW έκδοση 3.05.6a

Εγώ στην εσωτερική θερμοκρασία για λειτουργία Auto,μου προτείνει ο φίλος να τ βάλω px 20-21 η και 21-21.Απλα δεν το κάνει σταματάει έως 19-21, και πρέπει να Μ τ έχω +2 στο αρχικό μενού για να επιτύχω εσωτερικη 21.Εχεις κάτι να προτείνεις? Δουλεύει ινβερτερ παντός χωρίς Σταρτ στοπ,απλά θα έπρεπε να την έχω στο 0 στο αρχικό μενού Μ είπε ο φίλος 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 λεπτά πριν, sso said:

Το ίδιο μοντέλο έω κι εγώ. HM121M U33, και έχω το ίδιο μενού.

SW έκδοση 3.05.6a

Οκ εγώ έχω 3.03.1a

Αλλά και πάλι πως δεν υπάρχει σε κανένα manual αυτό το  μενού?

Επίσης εσύ μπορείς να βάλεις πάνω 19 εσωτερική θερμοκρασία στην αντιστάθμιση  σωστά?

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, giannis95 said:

Εγώ στην εσωτερική θερμοκρασία για λειτουργία Auto,μου προτείνει ο φίλος να τ βάλω px 20-21 η και 21-21.Απλα δεν το κάνει σταματάει έως 19-21, και πρέπει να Μ τ έχω +2 στο αρχικό μενού για να επιτύχω εσωτερικη 21.Εχεις κάτι να προτείνεις? Δουλεύει ινβερτερ παντός χωρίς Σταρτ στοπ,απλά θα έπρεπε να την έχω στο 0 στο αρχικό μενού Μ είπε ο φίλος 

Δεν είπα αυτό. 

Είπα ότι θα έπρεπε να μπορείς να βάλεις πάνω από 19

Καθώς επίσης ότι το +2 μπορεί να σου ανεβάσει τη θερμοκρασία έως 24 με βάση τις ρυθμίσεις σου

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, kostasinjeyan said:

Οκ εγώ έχω 3.03.1a

Αλλά και πάλι πως δεν υπάρχει σε κανένα manual αυτό το  μενού?

Επίσης εσύ μπορείς να βάλεις πάνω 19 εσωτερική θερμοκρασία στην αντιστάθμιση  σωστά?

Στης παραμέτρους πάει έως 19 και Υ άλλο Πάρο και 20 απλά πρέπει μ τ έχω 21 γιατί θέλω 21 βαθμούς.απλα αν μηνει τ αρχικό μενού στο 0 πάει έως 20 εσωτερικη.Να ανεβάσω λες στην επιλογή θέρμανσης ΑΕΡΑ πάνω πάνω π είναι 18-24 εκεί πάει κατοτερο έως 24 το 18 δε δοκίμασα πόσο ανεβενει?

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, kostasinjeyan said:

Οκ εγώ έχω 3.03.1a

Αλλά και πάλι πως δεν υπάρχει σε κανένα manual αυτό το  μενού?

Επίσης εσύ μπορείς να βάλεις πάνω 19 εσωτερική θερμοκρασία στην αντιστάθμιση  σωστά?

Όχι, ούτε εγώ μπορώ

Ελάχιστη: 16-19

Μέγιστη: 20-30

Αυτά μπορώ να βάλω

 

 

11 λεπτά πριν, giannis95 said:

.....Στης παραμέτρους πάει έως 19 και Υ άλλο Πάρο και 20 ....

🙄

????????????

Edited by sso
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

σχετικά με το εύρος της ελάχιστης θερμοκρασίας αέρα για auto mode  16-19 και το fw 3.05.06 έκανα ερώτημα στο support της LG και περιμένω νεότερα μιας και μένα με απασχολεί αυτό.  Θα  επανέλθω με νεότερα εφόσον προταθεί κάποια λύση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Εξαιρετικά χρήσιμη η κουβέντα που συνεχίζει να γίνεται και η ανταλλαγή απόψεων κι εμπειρίας.

Παρακολουθώντας τις αναρτήσεις σας έχω ζητήσει από όλους τους θερμοστάτες μου να ζητούν πάντα λίγο ψηλότερη θερμοκρασία από ό,τι χρειάζομαι για να μη σταματούν ("κόβουν"), και κατ' επέκταση να μην κόβει και η αντλία.

Για να προσπαθήσω να ρυθμίσω καλύτερα την καμπύλη αντιστάθμισης (κι αναλόγως να βγάλω συμπεράσματα), τι θεωρείτε ως καλύτερο:

α) το να χαμηλώσω τη θερμοκρασία των νερών προσαγωγής (πχ από 42 σε 40) ή 

β) το να ελαττώσω το υπάρχον "όφσετ" της καμπύλης μου (πχ από το -1 σε -3);    

Μήπως οι παραπάνω επιλογές είναι "ισοδύναμες";

Το σπίτι θερμαίνεται με ενδοδαπέδια.

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Χθες το απόγευμα στις 16:30 άλλαξα το αισθητήριο από "Αέρας" σε "Αέρας+Νερό", χωρίς να πειράξω τίποτα άλλο από τις Ρυθμίσεις, να δω πώς θα συμπεριφερθεί.

Μέχρι αυτή την ώρα 19:30 περίπου, δηλαδή σε 27 ώρες έχει καταναλώσει μόλις 3 kWh κάνοντας 4 16λεπτα On/Off, και κρατώντας την θερμοκρασία δωματίου σταθερά 19,5-20 βαθμούς. Από την καταγραφή στο πληκτρολόγιο είδα ότι άναβε όταν η θερμοκρασία Νερού έπεφτε στους 20 βαθμούς και έσβηνε μετά από 16 λεπτά μόλις έφτανε το νερό στους 47 βαθμούς που έχω ορίσει στις ρυθμίσεις.

Εξωτ. θερμοκρασία αυτή τη στιγμή 14 βαθμοί.

Αναρωτιέμαι μήπως είναι προτιμότερο να δουλεύει έτσι;

Είναι πολλά τα 4 On/Off σε 27 ώρες;

Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, sso said:

Χθες το απόγευμα στις 16:30 άλλαξα το αισθητήριο από "Αέρας" σε "Αέρας+Νερό", χωρίς να πειράξω τίποτα άλλο από τις Ρυθμίσεις, να δω πώς θα συμπεριφερθεί.

Μέχρι αυτή την ώρα 19:30 περίπου, δηλαδή σε 27 ώρες έχει καταναλώσει μόλις 3 kWh κάνοντας 4 16λεπτα On/Off, και κρατώντας την θερμοκρασία δωματίου σταθερά 19,5-20 βαθμούς. Από την καταγραφή στο πληκτρολόγιο είδα ότι άναβε όταν η θερμοκρασία Νερού έπεφτε στους 20 βαθμούς και έσβηνε μετά από 16 λεπτά μόλις έφτανε το νερό στους 47 βαθμούς που έχω ορίσει στις ρυθμίσεις.

Εξωτ. θερμοκρασία αυτή τη στιγμή 14 βαθμοί.

Αναρωτιέμαι μήπως είναι προτιμότερο να δουλεύει έτσι;

Είναι πολλά τα 4 On/Off σε 27 ώρες;

4 on off σε 27 ώρες είναι πολύ καλά,απλά δουλεύει start stop όχι συνέχεια. Επίσης παρατήρησα ότι αν την έχουμε στην θέρμανση και όχι Ai πάλι έχει auto gia θερμοκρασία κ πέσεις με θερμοστάτη χώρου και όχι με παραμέτρους 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.