Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

On 14/12/2022 at 10:24 ΠΜ, georges81 said:

εάν δν αποκατασταθεί η πίεση κοιτάξτε νήπως είναι κλειστή η βάνα του αυτόματου πληρώσεως.

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Ανοιχτή είναι η Βάνα αλλά δεν έχει αποκατασταθεί η πίεση. Πιστεύω ότι εάν ήταν κλειστή ο μετρητής του αυτόματου πληρώσεως θα μηδενιζε εφόσον δεν πέρναγε νερό από εκεί. Τώρα η πίεση που δεν ανεβαίνει ίσως έχει να κάνει με την ρύθμιση της βαλβίδας που έχει στην κορυφή της, γτ εκεί κοιτάζω ότι εάν το γυρίσω έχει κάποιος αριθμούς. Αλλά επειδή είμαι εντελώς άσχετος επί του θέματος θα φωνάξω υδραυλικό. 

Όπως και να έχει σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.

 

On 13/12/2022 at 3:38 ΜΜ, mechpanos said:

Όχι δεν παίζει άμεσα η πίεση ρόλο στις κιλοβατώρες που καίει. Θέλει να έχει μια ελάχιστη πίεση για να δουλέψει, και από εκεί και πέρα θέλει και μια πίεση το δίκτυο για να κάνει εξαέρωση τα σώματα. Το ότι σου έπεσε η πίεση με την εξαέρωση είναι λογικό, θα αναλάβει ο αυτόματος πλήρωσης και θα επανέλθει εκεί που πρέπει.
Επίσης δεν παίζει θέμα ασυμβατότητας, δεν θα δούλευε! Προφανώς μία εσωτερική μονάδα, μπορεί να ταιριάζει με παραπάνω της μίας εξωτερικές, όπου βρίσκεται και ο συμπιεστής (επομένως έχουμε εξωτερική διαφορετικών ισχύων, τις οποίες οδηγεί κάποια "στάνταρ" εσωτερική που λίγο - πολύ, φέρουν τα ίδια εξαρτήματα ανεξαρτήτως ισχύος).

Σου είπα ότι ήταν οι τελευταίες ερωτήσεις που θα κάνω αλλά δυστυχώς επανέρχομαι 😁😁

Θα είναι πιο οικονομικό να έχω θερμοκρασία νερού χαμηλότερη (στους 50 βαθμούς ή και χαμηλότερα) και ας μην πιάνει εύκολα την επιθυμητή θερμοκρασία ( τους 21 βαθμούς ) αρκεί να είναι συνεχώς σε μια ικανοποιητική θερμοκρασία (19,5 με 20 βαθμούς) ή να έχω μεγαλύτερη θερμοκρασία νερού (55 με 60 βαθμούς) και να έχει περισσότερα start stop;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

52 λεπτά πριν, Gsal said:

Σου είπα ότι ήταν οι τελευταίες ερωτήσεις που θα κάνω αλλά δυστυχώς επανέρχομαι 😁😁

Θα είναι πιο οικονομικό να έχω θερμοκρασία νερού χαμηλότερη (στους 50 βαθμούς ή και χαμηλότερα) και ας μην πιάνει εύκολα την επιθυμητή θερμοκρασία ( τους 21 βαθμούς ) αρκεί να είναι συνεχώς σε μια ικανοποιητική θερμοκρασία (19,5 με 20 βαθμούς) ή να έχω μεγαλύτερη θερμοκρασία νερού (55 με 60 βαθμούς) και να έχει περισσότερα start stop;

Σε γενικές γραμμές χαμηλότερη θερμοκρασία  = περισσότερη οικονομία.
Τώρα αν με αυτή την θερμοκρασία δεν πιάνεις την επιθυμητή, θα το κρίνεις εσύ τι πρέπει να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Gsal said:

Σου είπα ότι ήταν οι τελευταίες ερωτήσεις που θα κάνω αλλά δυστυχώς επανέρχομαι 😁😁

Θα είναι πιο οικονομικό να έχω θερμοκρασία νερού χαμηλότερη (στους 50 βαθμούς ή και χαμηλότερα) και ας μην πιάνει εύκολα την επιθυμητή θερμοκρασία ( τους 21 βαθμούς ) αρκεί να είναι συνεχώς σε μια ικανοποιητική θερμοκρασία (19,5 με 20 βαθμούς) ή να έχω μεγαλύτερη θερμοκρασία νερού (55 με 60 βαθμούς) και να έχει περισσότερα start stop;

κοιτα βασικο ειναι να εχουμε την επιθυμητη θερμοκρασια στο σπιτι. 21? 22? 30? οτι θελουμε. Αυτη τ θερμοκρασια τη θελουμε με οσο γινεται χαμηλοτερη θερμοκρασια νερου. Με πειραματισμο θα βρειτε που πρεπει να παει. κ φυσικα οταν πιασουν τα κρυα θα χρεριαζεται υψηλοτερη θερμοκρασια απο τωρα, οποτε θα ρυθμιστει κ αναλογα η αντισταθμιση.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georges81 said:

κοιτα βασικο ειναι να εχουμε την επιθυμητη θερμοκρασια στο σπιτι. 21? 22? 30? οτι θελουμε. Αυτη τ θερμοκρασια τη θελουμε με οσο γινεται χαμηλοτερη θερμοκρασια νερου. Με πειραματισμο θα βρειτε που πρεπει να παει. κ φυσικα οταν πιασουν τα κρυα θα χρεριαζεται υψηλοτερη θερμοκρασια απο τωρα, οποτε θα ρυθμιστει κ αναλογα η αντισταθμιση.

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου και την απάντηση σου. Ο λόγος που το ψάχνω είναι επειδή πέρσι η κατανάλωση ήταν υπερβολική από 60 έως και 100 κιλοβατώρες τη μέρα. Με 0,30 λεπτά η κιλοβατώρα με την ρήτρα αναπροσαρμογής το κόστος κυμαινόταν από 18 έως και 30 ευρώ τη μέρα......... Και με τις υπόλοιπες χρεώσεις τα 1.000 ήταν δεδομένα για κάθε μηνα... 

Είναι κάποιος που να μπορεί να κάνει ή να ξέρει κάποιον που να μπορεί να κάνει μελέτη να δω εν τέλει εάν η αντλία θερμότητας μπορεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες του σπιτιού μου ή θα πρέπει να κοιτάξω για κάτι άλλο;; 

 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Gsal said:

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου και την απάντηση σου. Ο λόγος που το ψάχνω είναι επειδή πέρσι η κατανάλωση ήταν υπερβολική από 60 έως και 100 κιλοβατώρες τη μέρα. Με 0,30 λεπτά η κιλοβατώρα με την ρήτρα αναπροσαρμογής το κόστος κυμαινόταν από 18 έως και 30 ευρώ τη μέρα......... Και με τις υπόλοιπες χρεώσεις τα 1.000 ήταν δεδομένα για κάθε μηνα... 

Είναι κάποιος που να μπορεί να κάνει ή να ξέρει κάποιον που να μπορεί να κάνει μελέτη να δω εν τέλει εάν η αντλία θερμότητας μπορεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες του σπιτιού μου ή θα πρέπει να κοιτάξω για κάτι άλλο;; 

 

μπορειτε να απευθυνθείτε σε μηχανολόγο μηχανικό. Να συντάξει μελέτη θερμικών απωλειών, να υπολογίσει την απόδοση των σωμάτων κ εν γένει να σας πεί τί κ πώς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μήπως έχει κάποιος εμπειρία από Α/Θ midea;

Βάζουμε τώρα σε διαμέρισμα στην Αθήνα μια 12άρα και ψάχνω να βρω στο διαδίκτυο κάποιο manual αλλά δεν βρίσκω.

Αν κάποιος έχει Α/Θ Midea και έχει βρει user manual θα το εκτιμούσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, φέτος με ολοκληρωμένο κέλυφος ενεργειακά κουφώματα και σύστημα εξαερισμού με ανάκτηση θερμότητας, η αντλία λειτουργεί απ την αρχή της σεζόν. Αντλία mitsubishi pud-shwm140yaa 14kw, σώματα φέτες, κατοικία σε τρία επίπεδα 70, 100, 100 σύνολο 270, περιοχή Φλώρινα, ρύθμιση καμπύλης αντιστάθμισης 33/+20 και 48/-5 και εσωτερική θερμοκρασία 23 βαθμούς μαζί με ΖΝΧ 24/7. Καταναλώσεις:

Οκτώβριος 340 kwh μέση καταν. 11,30 kwh/μέρα.

Νοέμβριος 750 kwh μέση καταν. 25 kwh/μέρα.

Δεκέμβριος (έως 17) : 450 kwh μέση καταν. 26,5 kwh/μέρα.

Συνολική μέση κατανάλωση 20 kwh/μέρα.

Τέτοια εποχή έκαιγα τουλάχιστον 1 τόνο πετρέλαιο. 

Τα παραθέτω για όσους λένε ότι δεν κάνουν οι αντλίες για περιοχές με το κλίμα της Φλώρινας. 

 

  • Thanks 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα

 

δευτερος χρονος για μενα με μια 14αρα lg . Παιζοντας με ρυθμισεις γενικοτερα και με αντισταθμιση και με ρυθμιση θερμ χωρου εχω καταληξει για τις δικες μου συνθηκες σε βελτιστη λειτουργια (ανεση χωρου- καταναλωση) μονο με θερμοκρασια νερου κ συγκεκριμενα 37.Με σωματα  πανελ ειμαι και αυτες τις δυο τρεις μερες που κανει κρυο Αθηνα παρατηρησα οτι ειχα σταθερα 20-21. Το ερωτημα ειναι αν επιβαρυνω κατα καποιο τροπο περισσοτερο την αντλια με τετοια ρυθμιση δεδομενου οτι μου παιρνει μπρος ο συμπιεστης ανα 10-15 λεπτα. Αν καποιος λειτουργει την αντλια μονο με θερμ νερου ας μοιραστει την εμπειρια του.

 

Ευχαριστω

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

akis73

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, panos21g said:

...μονο με θερμοκρασια νερου κ συγκεκριμενα 37...

 

Ευχαριστω

Πώς και από πού το ρυθμίζεις αυτό; Υποθέτω δεν εννοείς λειτουργία με αισθητήριο νερού.

Έχω κι εγώ LG 12άρα. Δεν έχω βρει κάπου να ρυθμίσω να λειτουργεί με θερμοκρασία νερού.

Edited by sso
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sso said:

Πώς και από πού το ρυθμίζεις αυτό; Υποθέτω δεν εννοείς λειτουργία με αισθητήριο νερού.

Έχω κι εγώ LG 12άρα. Δεν έχω βρει κάπου να ρυθμίσω να λειτουργεί με θερμοκρασία νερού.

Ναι μονο νερό ρυθμίζω και λειτουργία Heat έχοντας επιλέξει απο το installer menu μονο water στον αισθητήρα.

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by panos21g
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.