Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

10 minutes ago, sso said:

Τώρα δεν είμαι εκεί για να σου βγάλω φωτό....

Αλλά όπως σου είπα από χθες το βράδυ δεν έχει σταματήσει καθόλου. Δουλεύει συνεχόμενα στο ρελαντί.

Ρυθμίσεις δες μερικές σελίδες πίσω. Τις είχα γράψει σε κάποιον άλλο φίλο.

Αν θυμάμαι καλά είναι:

-2/17

32/47

Και θερμοκρασία 19-20 ή 21

Ναι την έχω δουλέψει και εγώ με αυτές τις ρυθμίσεις απλά για κάποιο λόγο μου άφηνε τα νερά να πέφτουν 20 κ 25 βαθμούς και δε μου άρεσε. ΄Οταν μπορείς κ έχεις την καλοσύνη ανέβασε μια εικόνα απο το data logging. Επίσης επειδή έχω καλυφθεί με την ρύθμιση που προανέφερα θα με ενδιέφερε και η γνώμη για το αν προκαλώ καταπόνηση στο μηχάνημα.

 

Edited by panos21g
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

8 λεπτά πριν, panos21g said:

Ναι την έχω δουλέψει και εγώ με αυτές τις ρυθμίσεις απλά για κάποιο λόγο μου άφηνε να νερά να πέφτουν 20 κ 25 βαθμούς και δε μου άρεσε. ΄Οταν μπορείς κ έχεις την καλοσύνη ανέβασε μια εικόνα απο το data logging. Επίσης επειδή έχω καλυφθεί με την ρύθμιση που προανέφερα θα με ενδιέφερε και η γνώμη για το αν προκαλώ καταπόνηση στο μηχάνημα.

 

Ειδικός δεν είμαι, αλλά νομίζω είναι προτιμότερο να δουλεύει συνεχόμενα στο ρελαντί παρά με start/stop. Τώρα αν καταπονείται με την συχνότητα που λες και αν αυτή η συχνότητα του on/off δημιουργεί μακροπρόθεσμα πρόβλημα στη ζωή της αντλίας δεν γνωρίζω να σου πω.

Τα νερά πέφτανε στους 20-25° ενώ δουλευε ή όταν σταματούσε.

Όταν για κάποιο λόγο σταματήσει τα νερά πέφτουν και στου 20°, αλλά όταν δουλεύει δεν πέφτουν κάτω από 32

Edited by sso
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sso said:

Τώρα δεν είμαι εκεί για να σου βγάλω φωτό....

Αλλά όπως σου είπα από χθες το βράδυ δεν έχει σταματήσει καθόλου. Δουλεύει συνεχόμενα στο ρελαντί.

Ρυθμίσεις δες μερικές σελίδες πίσω. Τις είχα γράψει σε κάποιον άλλο φίλο.

Αν θυμάμαι καλά είναι:

-2/17

32/47

Και θερμοκρασία 19-20 ή 21

Έγινε σ ευχαριστώ εγώ την δουλεύω Air only 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέος στο φόρουμ και νέος χρήστης αντλίας θερμότητας και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας για την ρύθμιση της καμπύλης αντιστάθμισης μιας και νομίζω ότι η κατανάλωσή της είναι ψηλά καθώς καίει 25-30KWh την ημέρα.

Πρόκειται για μια Carrier 30AWH012HD, η οποία λειτουργεί με fan coils με ενσωματωμένους θερμοστάτες και δύο πετσετοκρεμάστρες στα μπάνια. Είναι εγκατεστημένη σε διαμέρισμα 105τ.μ στο Περιστέρι, στον τελευταίο (5ο) όροφο νεόδμητης πολυκατοικίας Β' ενεργειακής κλάσης. Το σπίτι είναι ανοιχτό από 4 πλευρές (ταράτσα, βορά, ανατολή και δύση) και γενικά ο άνεμος μας πιάνει αρκετά.

Αυτή τη στιγμή η αντλία λειτουργεί όπως την ρύθμισε ο τεχνικός της Carrier που έκανε την έναρξη και η λειτουργία έχει ως εξής: Θερμοστάτης NUI στους 30 βαθμούς και επιλέγω εγώ θερμοκρασία στο κάθε fcu ανάλογα με το δωμάτιο. Το σπίτι πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία που επιλέγω στα fcu (21oC). Οι τιμές της καμπύλης αντιστάθμισης είναι 41 βαθμοί νερό στους 20 βαθμούς εξωτερικής θερμοκρασίας και 46 βαθμοί νερό στους -3 εξωτερικής θερμοκρασίας. Οι τιμές εξόδου του νερού που βλέπω στο NUI είναι από 44 έως 54 αυτές τις μέρες.

Είναι σωστό να είναι μόνιμα στους 30 ο θερμοστάτης μιας και έχω και τις πετσετοκρεμάστρες; Νιώθω ότι η αντλία δουλεύει συνεχώς γιατι προφανώς δεν πιάνει το σπίτι τους 30 και συνεχίζει να δουλεύει για να τους φτάσει, επομένως και οι πετσετοκρεμάστρες καίνε μονίμως.

Επίσης, οι τιμές της καμπύλης σας φαίνονται εντάξει; Μήπως θα μπορούσα να τις κατεβάσω ή να ανοίξω λίγο τις τιμές του ζητούμενου νερού;

Με συγχωρείτε για το μακροσκελές μήνυμα και αναμένω τις συμβουλές σας..

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, bpel86 said:

Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέος στο φόρουμ και νέος χρήστης αντλίας θερμότητας και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας για την ρύθμιση της καμπύλης αντιστάθμισης μιας και νομίζω ότι η κατανάλωσή της είναι ψηλά καθώς καίει 25-30KWh την ημέρα.

Πρόκειται για μια Carrier 30AWH012HD, η οποία λειτουργεί με fan coils με ενσωματωμένους θερμοστάτες και δύο πετσετοκρεμάστρες στα μπάνια. Είναι εγκατεστημένη σε διαμέρισμα 105τ.μ στο Περιστέρι, στον τελευταίο (5ο) όροφο νεόδμητης πολυκατοικίας Β' ενεργειακής κλάσης. Το σπίτι είναι ανοιχτό από 4 πλευρές (ταράτσα, βορά, ανατολή και δύση) και γενικά ο άνεμος μας πιάνει αρκετά.

Αυτή τη στιγμή η αντλία λειτουργεί όπως την ρύθμισε ο τεχνικός της Carrier που έκανε την έναρξη και η λειτουργία έχει ως εξής: Θερμοστάτης NUI στους 30 βαθμούς και επιλέγω εγώ θερμοκρασία στο κάθε fcu ανάλογα με το δωμάτιο. Το σπίτι πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία που επιλέγω στα fcu (21oC). Οι τιμές της καμπύλης αντιστάθμισης είναι 41 βαθμοί νερό στους 20 βαθμούς εξωτερικής θερμοκρασίας και 46 βαθμοί νερό στους -3 εξωτερικής θερμοκρασίας. Οι τιμές εξόδου του νερού που βλέπω στο NUI είναι από 44 έως 54 αυτές τις μέρες.

Είναι σωστό να είναι μόνιμα στους 30 ο θερμοστάτης μιας και έχω και τις πετσετοκρεμάστρες; Νιώθω ότι η αντλία δουλεύει συνεχώς γιατι προφανώς δεν πιάνει το σπίτι τους 30 και συνεχίζει να δουλεύει για να τους φτάσει, επομένως και οι πετσετοκρεμάστρες καίνε μονίμως.

Επίσης, οι τιμές της καμπύλης σας φαίνονται εντάξει; Μήπως θα μπορούσα να τις κατεβάσω ή να ανοίξω λίγο τις τιμές του ζητούμενου νερού;

Με συγχωρείτε για το μακροσκελές μήνυμα και αναμένω τις συμβουλές σας..

Αφού η αντιστάθμιση παίζει από 41 έως 46, πως φτάνει τους 54??? Μήπως κάτι δεν μας έχεις γράψει καλά; Θα μπορούσες να χαμηλώσεις τιμές στην καμπύλη, αν νιώθεις ότι το σπίτι ζεσταίνει πολύ γρήγορα και τα fan coil πιάνουν θερμοκρασίες και σβήνουν. Επίσης στις πετσετοκρεμάστρες, θα μπορούσες να προσθέσεις θερμοστατικές κεφαλές.

Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται και στη φωτό που επισυνάπτω, υπάρχει μια λογική στο ότι τα νερά φτάνουν σε πιο υψηλή θερμοκρασία αλλά και πάλι θεωρητικά θα έπρεπε να φτάνει έως το 50. Επίσης παρατήρησα ότι ο αισθητήρας του νερού εισαγωγής δείχνει -34οC πράγμα το οποίο δε μοιάζει φυσιολογικό.

C9D443D9-556C-4730-938B-76D2DD0213E9.jpeg

Link to comment
Share on other sites

On 21/12/2022 at 9:07 ΠΜ, mechpanos said:

Τι απώλειες σου είχε βγάλει η μελέτη, μετά τις επεμβάσεις; Το λέω γιατί σε αντίστοιχου μεγέθους κατοικία στην Ηλεία, μας έβγαλε 19kw και επιλέξαμε 16άρα αντλία με το σκεπτικό ότι στους μηδέν, πέφτει μια-δυο μέρες τον χρόνο, ενώ και κάτω από τους 5 πέφτει για 20-30 μέρες τον χρόνο, και για λίγες ώρες, οπότε η αντλία δεν θα μας κρεμάσει. Οι γνώμες διίσταντο μάλιστα, κάποιοι ήταν εξαιρετικά αποτρεπτικοί, κάποιοι άλλοι απόλυτα σίγουροι ότι δεν παίζει πρόβλημα (όντως μέχρι τώρα είναι εξαιρετικά τα αποτελέσματα).
Το ότι μπήκε 14άρα στην Φλώρινα και καλύπτει, είναι εξαιρετικά ενθαρρυντικό!

 

Σήμερα δε, ξύπνησα με μια έκπληξη! Έχοντας την αντλία σβηστή (το βράδυ όταν είναι ζεστό το σπίτι την σβήνουμε, δεν μπορούμε να κοιμηθούμε-σκάμε αν δουλεύει και η αντλία!), ξυπνάω κατά τις 6.30 από τον ήχο του fan coil. Κοιτάζω την εφαρμογή της Daikin στο κινητό, θέρμανση απενεργοποιημένη λέει...Πάω το κλείνω, βλέπω ότι είχαν πάρει όλα τα fan coil της κατοικίας και όντας ρυθμισμένα στο auto, με ζητούμενη 21 και μετρούμενη 19 είχαν μπει στην μεγάλη σκάλα λειτουργίας και μέσα στην ησυχία, ακούγονταν. Τι είχε γίνει! Είχε πάρει μπρος η αντλία μόνη της, για "αντιπαγετική προστασία"... Τι στο καλό!
Κι ακόμα και τώρα δουλεύει, με εξωτερική στο +7... περιμένω να δω, τι θα γίνει!

 

On 27/11/2021 at 3:09 ΜΜ, soulchr said:

Η Αντλία δίνει 14 kw έως τους -15 εγγυημένα. Είναι η μοναδική μαζί με μια Panasonic. Η μελέτη απωλειών έδωσε για -5 +22 9500 θερμ και -11 +22 10700 και οι δύο τιμές με προσαύξηση 20%. Τα σώματα με 50/40/22 τα υπολόγισα και δίνουν 13500 θερμ. Μέχρι -15 δε θα έχω πιστεύω πρόβλημα. Για ποιο χαμηλά, επειδή υπάρχει περίπτωση να έχω μέχρι και -30 έχω κρατήσει παράλληλα τον παλιό λέβητα πετρελαίου συμπύκνωσης.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώθηκαν οι νέες επιδοτήσεις ρεύματος, για τον Ιανουάριο:

Παράθεση
  • Για μηνιαίες καταναλώσεις έως 500 KWh, η επιδότηση θα είναι 330 €/MWh. Η κατηγορία αυτή αφορά το 90% των νοικοκυριών στην Ελλάδα. Απορροφούμε έως το 87% της αύξησης. 
  • Για την μηνιαία κατανάλωση από 501-1000kWh, η επιδότηση ανέρχεται σε 280 €/MWh. Αν, όμως, ένα νοικοκυριό μειώσει κατά 15% την μέση ημερήσια κατανάλωσή του σε σχέση με την αντίστοιχη περσινή, τότε η επιδότηση αυξάνεται κατά 50 €/MWh.
  • Για την μηνιαία κατανάλωση πάνω από 1001KWh, η επιδότηση ανέρχεται στα 190 €/MWh. Αφορά μόνο το 2% των νοικοκυριών στην Ελλάδα. Και σε αυτή την κλίμακα ισχύει η επιπλέον επιδότηση των 50 €/MWh, αν υπάρξει μείωση κατανάλωσης κατά 15%.
  • Στα νοικοκυριά που είναι ενταγμένα στο Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο (ΚΟΤ) απορροφούμε το 100% της αύξησης και η επιδότηση ανέρχεται στα 378 €/MWh.

Με τις υγείες μας...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, mechpanos said:

Ανακοινώθηκαν οι νέες επιδοτήσεις ρεύματος, για τον Ιανουάριο:

Με τις υγείες μας...

ΗΡΩΝ 0,46/kWh και την έκπτωση συνέπειας 0,36€/kWh...

Άρα μετά την επιδότηση έχουμε 0,03€/kWh, για τις πρώτες 500 kwh

Μια χαρά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.