Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

14 ώρες πριν, kostasinjeyan said:

Καλά εσύ έτσι κι αλλιώς με αυτές τις τιμές και την έξτρα έκπτωση μια χαρά είσαι.

 

Αλλά τι σχέση έχει το φωτοβολταικο?

Από όσο ξερω net metering κάνεις σε οποιοδήποτε παροχο.

Δεν είναι NetMetering παλιό είναι για παραγωγή με 0.55 την kwh .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν οι εκπλήξεις που μου κάνει η Α/Θ (είπαμε 1η σεζόν χρήσης!) συνεχίζονται!
Με τα καλοκαίρια που μας κάνει τις τελευταίες ημέρες, δεν την δουλεύω όλη την ημέρα. Την ανάβω από το μεσημέρι - απόγευμα, που έχει καλή θερμοκρασία έξω για να πιάσουμε και καλό COP, μέχρι το βράδυ, και αν. Κάποιες μέρες δεν την άναψα και καθόλου. Όμως, όπως είναι η αντλία έξω και την βαράει ο ήλιος το μεσημέρι, αν είναι σβηστή πιάνει μέσα η λαμαρίνα 40 βαθμούς θερμοκρασία, ο controller νομίζει ότι είναι καλοκαίρι και η αντλία δεν λέει να ανάψει...μέχρι να γυρίσει ο ήλιος, να πέσει σκιά, να πέσει η θερμοκρασία πάλι στους 17-18, και να ανάψει... Έκανα μια ρύθμιση στο μενού εγκαταστάτη, να λειτουργεί η θέρμανση και μέχρι θερμοκρασία περιβάλλοντος 35 (το μέγιστο!) και βλέπουμε!!! 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά έτσι θα λειτουργεί αλλ' αντ' άλλων η αντιστάθμιση.

Εντόπισε τον αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας και μετακίνησέ τον για να μη τον βαράει ο ήλιος ή/και να μη ακουμπάει στη λαμαρίνα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2023 at 10:45 ΜΜ, antloukidis said:

Ναι αλλά έτσι θα λειτουργεί αλλ' αντ' άλλων η αντιστάθμιση.

Εντόπισε τον αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας και μετακίνησέ τον για να μη τον βαράει ο ήλιος ή/και να μη ακουμπάει στη λαμαρίνα.

Όταν δουλεύει η αντλία και φέρνει αέρα ανεμιστήρας, δείχνει σωστά. Το πρόβλημα είναι τώρα με τις ζεστές, που πάω να την ανοίξω 3-4 το μεσημέρι και έχει ανάψει από τον ήλιο επειδή είναι σβηστή... Θα δοκιμάσω όμως να δω με το αισθητήριο αν γίνεται κάτι!

UPDATE: Σύμφωνα και με άλλους ιδιοκτήτες DAIKIN, η ορθή λύση στο ανωτέρω πρόβλημα, είναι να αποκτήσω το πρόσθετο, εξωτερικό αισθητήριο θερμοκρασίας, να το τοποθετήσω σε σημείο που σκιάζεται, και να μετράει ορθά την θερμοκρασία.

Edited by mechpanos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε.

Απολογισμός μέχρι τώρα.

Η αντλία ξεκίνησε στις 22/11/2022 με ένδειξη στον μετρητή ράγας 884. Σήμερα μετά από 43 ημέρες γράφει 1150. Δηλαδή έχει κάψει 266 kWh. Aπό 23/12 μέχρι 28/12 ήταν κλειστή επειδή λείπαμε. Επομένως έχει δουλέψει 38 μέρες. Μέση κατανάλωση 7 kWh/ημέρα. 

Βέβαια μέχρι τώρα δεν έχουμε δει χειμώνα.

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, sso said:

Καλησπέρα, Χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε.

Απολογισμός μέχρι τώρα.

Η αντλία ξεκίνησε στις 22/11/2022 με ένδειξη στον μετρητή ράγας 884. Σήμερα μετά από 43 ημέρες γράφει 1150. Δηλαδή έχει κάψει 266 kWh. Aπό 23/12 μέχρι 28/12 ήταν κλειστή επειδή λείπαμε. Επομένως έχει δουλέψει 38 μέρες. Μέση κατανάλωση 7 kWh/ημέρα. 

Βέβαια μέχρι τώρα δεν έχουμε δει χειμώνα.

Συνεχή λειτουργία? Η start stop εγώ καεί βόρεια Ελλάδα από 20 με 25 kw olo to spiti μέτρηση χελώνας Μ εξωτερική από 4 έως 13 το μεσημέρι συνεχή λειτουργία . Με νερά 31 32 ινβερτερ εσωτερική , θερμοκρασία 21 . Είναι πολλά?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/1/2023 at 6:25 ΜΜ, sso said:

Καλησπέρα, Χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε.

Απολογισμός μέχρι τώρα.

Η αντλία ξεκίνησε στις 22/11/2022 με ένδειξη στον μετρητή ράγας 884. Σήμερα μετά από 43 ημέρες γράφει 1150. Δηλαδή έχει κάψει 266 kWh. Aπό 23/12 μέχρι 28/12 ήταν κλειστή επειδή λείπαμε. Επομένως έχει δουλέψει 38 μέρες. Μέση κατανάλωση 7 kWh/ημέρα. 

Βέβαια μέχρι τώρα δεν έχουμε δει χειμώνα.

Καλησπέρα,

Για να γινει η παραμετροποίηση της αντλίας προσπάθησα να βρω τεχνικό είτε απο τον επίσημο αντιπρόσωπο service, είτε απο την ίδια την LG αλλά και από την αγορά, αντ'αυτου μου έδωσαν το πλήρες pdf μανουαλ και οδηγιες τηλεφωνικά . Παρ'οτι η lg έδωσε αναλυτικές και κατατοπιστικές πληροφορίες για την παραμετροποίηση, το βάσανο του να δοκιμαστούν και να δουλέψουν ήταν μεγάλο.

Αυτό που κατάλαβα είναι, ότι δεν είναι για μας (καταναλωτές) αυτή η δουλειά, υπάρχουν επαγγελματίες τεχνικοί που την κάνουν, όμως το αναλάβαμε λόγω ανάγκης. Οι λόγοι ειναι αρκετοί και είναι  ενα μεγάλο θέμα επίσης για συζήτηση.

Μια οδυνηρή εμπειρία για τον απλό χρήστη είναι να προσπαθεί να καταλάβει ποιες παραμέτρους πρέπει να αλλάξει και πως ώστε η αντλία του να δουλέψει βέλτιστα, ώστε να μην πληρώσει τα μαλλιά του αν έχει.

Αφού πάλεψα με την αντιστάθμιση καμιά βδομάδα, και αφού διάβασα τις συμβουλές σου όπως και του @kostasinjeyan , η αντλία αποφάσισε να λειτουργήσει με το πολυπόθητο ινβερταρισμα. 

Ξεκινώντας την αντιστάθμιση, απαιτούνται κάποιες μέρες(καμιά βδομάδα) αφότου ξεκινήσει η λειτουργία της, ώστε τα νερά τελικά να καταφέρουν να πηγαινοέρχονται με μικρο θερμοκρασιακό εύρος και η αντλία να δουλεύει συνέχεια. Μέχρι να γίνει αυτό η αντλία δούλευε ον οφ, τα νερά είχαν μεγάλη διακύμανση στη θερμοκρασία(33-47 πχ) και η κατανάλωση έκανε παρτυ. Μετά όμως από μια βδομάδα συνεχών αλλαγών στις ρυθμίσεις, και ενώ τελικά επελέγη ο σενσορας νερού ως αισθητήριο, η αντλία κυκλοφορεί και διατηρεί τα νερά σε σταθερή και χαμηλή θερμοκρασία.

Για την αντιστάθμιση, μερικές παράμετροι όπως έγραψες και συ, είναι

  1. το αισθητήριο έλεγχου(νερό, αέρας ή και τα δυο, η επιλογή του νερού φαίνεται έχει καλό αποτέλεσμα )

  2. το  εύρος θερμοκρασίας περιβάλλοντος, -1 ως 20 

  3. το εύρος θερμοκρασίας δωματίου κατά την AI (αντιστάθμιση), 17 ως 24

  4. το εύρος  θερμοκρασίας νερών κατά την AI, 30 ως 40 

  5. η ταχύτητα της αντλίας  (σε κάθε εγκατάσταση διαφέρει, από 60-100 %) 

Επίσης, ένας μετρητής κατανάλωσης για την αντλία, ήταν παρών σε όλη αυτή τη διαδικασία , ώστε να παρακολουθείται πιθανή μείωση η αύξηση της κατανάλωσης της.

image.thumb.png.ae7ef2065df6d1e272c120e5da35e213.png

Τέλος, τα κρύα έρχονται και θα είναι ένα καλό κρας τεστ για την απόδοση της αντλίας. Για να δούμε τη συνέχεια...

Καλές ρυθμίσεις σε όλους εύχομαι και καλές καταναλώσεις!

* πολλά ευχαριστώ για όλους όσους μοιράζονται εμπειρίες και συμβουλές  (τους έχω αναφέρει και σε παλιότερη ανάρτηση)

Edited by pde
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 1/19/2023 at 1:52 AM, pde said:

Καλησπέρα,

Για να γινει η παραμετροποίηση της αντλίας προσπάθησα να βρω τεχνικό είτε απο τον επίσημο αντιπρόσωπο service, είτε απο την ίδια την LG αλλά και από την αγορά, αντ'αυτου μου έδωσαν το πλήρες pdf μανουαλ και οδηγιες τηλεφωνικά . Παρ'οτι η lg έδωσε αναλυτικές και κατατοπιστικές πληροφορίες για την παραμετροποίηση, το βάσανο του να δοκιμαστούν και να δουλέψουν ήταν μεγάλο.

Αυτό που κατάλαβα είναι, ότι δεν είναι για μας (καταναλωτές) αυτή η δουλειά, υπάρχουν επαγγελματίες τεχνικοί που την κάνουν, όμως το αναλάβαμε λόγω ανάγκης. Οι λόγοι ειναι αρκετοί και είναι  ενα μεγάλο θέμα επίσης για συζήτηση.

Μια οδυνηρή εμπειρία για τον απλό χρήστη είναι να προσπαθεί να καταλάβει ποιες παραμέτρους πρέπει να αλλάξει και πως ώστε η αντλία του να δουλέψει βέλτιστα, ώστε να μην πληρώσει τα μαλλιά του αν έχει.

Αφού πάλεψα με την αντιστάθμιση καμιά βδομάδα, και αφού διάβασα τις συμβουλές σου όπως και του @kostasinjeyan , η αντλία αποφάσισε να λειτουργήσει με το πολυπόθητο ινβερταρισμα. 

Ξεκινώντας την αντιστάθμιση, απαιτούνται κάποιες μέρες(καμιά βδομάδα) αφότου ξεκινήσει η λειτουργία της, ώστε τα νερά τελικά να καταφέρουν να πηγαινοέρχονται με μικρο θερμοκρασιακό εύρος και η αντλία να δουλεύει συνέχεια. Μέχρι να γίνει αυτό η αντλία δούλευε ον οφ, τα νερά είχαν μεγάλη διακύμανση στη θερμοκρασία(33-47 πχ) και η κατανάλωση έκανε παρτυ. Μετά όμως από μια βδομάδα συνεχών αλλαγών στις ρυθμίσεις, και ενώ τελικά επελέγη ο σενσορας νερού ως αισθητήριο, η αντλία κυκλοφορεί και διατηρεί τα νερά σε σταθερή και χαμηλή θερμοκρασία.

Για την αντιστάθμιση, μερικές παράμετροι όπως έγραψες και συ, είναι

  1. το αισθητήριο έλεγχου(νερό, αέρας ή και τα δυο, η επιλογή του νερού φαίνεται έχει καλό αποτέλεσμα )

  2. το  εύρος θερμοκρασίας περιβάλλοντος, -1 ως 20 

  3. το εύρος θερμοκρασίας δωματίου κατά την AI (αντιστάθμιση), 17 ως 24

  4. το εύρος  θερμοκρασίας νερών κατά την AI, 30 ως 40 

  5. η ταχύτητα της αντλίας  (σε κάθε εγκατάσταση διαφέρει, από 60-100 %) 

Επίσης, ένας μετρητής κατανάλωσης για την αντλία, ήταν παρών σε όλη αυτή τη διαδικασία , ώστε να παρακολουθείται πιθανή μείωση η αύξηση της κατανάλωσης της.

image.thumb.png.ae7ef2065df6d1e272c120e5da35e213.png

Τέλος, τα κρύα έρχονται και θα είναι ένα καλό κρας τεστ για την απόδοση της αντλίας. Για να δούμε τη συνέχεια...

Καλές ρυθμίσεις σε όλους εύχομαι και καλές καταναλώσεις!

* πολλά ευχαριστώ για όλους όσους μοιράζονται εμπειρίες και συμβουλές  (τους έχω αναφέρει και σε παλιότερη ανάρτηση)

Καλημέρα 

θα ήθελα να μου πείς εντυπώσεις με τις παραπάνω ρυθμίσεις και όπως να μου έδινεις και μια εικόνα απο το data logging  για το πως δουλεύει η αντλία,και τι  καταναλώσεις είχες.

Εγώ εξακολουθώ να δουλεύω με επιλεγμένο αισθητήρα νερού μόνο στους 37 καρφωμένος και άνεση χώρου όλη μέρα 19-21 μεσα στο σπίτι(μο 20kwh/μερα χοντρικα για 97 τμ σπιτι με μετρια μόνωση). Εγκατάσταση με σώματα πάνελ

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, panos21g said:

Καλημέρα 

θα ήθελα να μου πείς εντυπώσεις με τις παραπάνω ρυθμίσεις και όπως να μου έδινεις και μια εικόνα απο το data logging  για το πως δουλεύει η αντλία,και τι  καταναλώσεις είχες.

Εγώ εξακολουθώ να δουλεύω με επιλεγμένο αισθητήρα νερού μόνο στους 37 καρφωμένος και άνεση χώρου όλη μέρα 19-21 μεσα στο σπίτι(μο 20kwh/μερα χοντρικα για 97 τμ σπιτι με μετρια μόνωση). Εγκατάσταση με σώματα πάνελ

 

Ευχαριστώ

Καλησπερα Πανο @panos21g,

το συγκεκριμενο data logging(hiking που δινει μετρησεις σε rasberry) μετραει την ενεργεια και την ισχυ και βρισκεται στη γραμμη που τροφοδοτει την αντλια. Αυτες τις κρυες μερες εχω 25-30 kwh/day σε σωματα καλοριφερ  σε σπιτι 145τμ . Δεν ξερω αν ειναι βελτιστο αλλα σχετικα με περυσι ειναι σαφως κατεβασμενη η καταναλωση, λογω αλλαγων που εκανα στο κυκλωμα θερμανσης. 

Επισης υπαρχει logging στο πανελ της αντλιας, αλλα ειναι για να παρεις μια ιδεα-ποτε λειτουργει και σε ποια θερμοκρασια στοχο. Δεν ειναι πολυ βοηθητικο για μενα. 

Οι ρυθμισεις ειναι στο AI auto mode- αντισταθμιση και τις εχω αναφερει παραπανω και η θερμοκρασια στο σπιτι ειναι 20.

Τωρα για το πως δουλευει η αντλια, το διαγραμμα ισχυος βρισκεται παραπανω, αν σου λεει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μπορεί να εξηγήσει αυτό το διάγραμμα, και γιατί κάνει αυτά τα σκαμπανεβάσματα η αντλία, αντί να δουλεύει σχετικά σταθερά;
Εγώ σκέφτομαι ότι μάλλον είναι τα fan coil που κάθε τόσο παίρνουν στην πιο δυνατή σκάλα μόνα τους. Αλλά όλα μαζί;... 
Επίσης είχε αρκετές αποκλίσεις στην παραγόμενη θερμοκρασία νερού, βέβαια έριξα κι εγώ το offset σε -3 αρχικά και -5 τελικά για οικονομία στην διάρκεια της νύχτας (και το άφησα έτσι και το πρωί που λείπουμε από το σπίτι...)
Δεν νομίζω να είναι defreeze cycles αυτά!!!

Στιγμιότυπο στις 2023-02-06 13-19-20.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.