Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

3 ώρες πριν, mechpanos said:

Ποιος μπορεί να εξηγήσει αυτό το διάγραμμα, και γιατί κάνει αυτά τα σκαμπανεβάσματα η αντλία, αντί να δουλεύει σχετικά σταθερά;
Εγώ σκέφτομαι ότι μάλλον είναι τα fan coil που κάθε τόσο παίρνουν στην πιο δυνατή σκάλα μόνα τους. Αλλά όλα μαζί;... 
Επίσης είχε αρκετές αποκλίσεις στην παραγόμενη θερμοκρασία νερού, βέβαια έριξα κι εγώ το offset σε -3 αρχικά και -5 τελικά για οικονομία στην διάρκεια της νύχτας (και το άφησα έτσι και το πρωί που λείπουμε από το σπίτι...)
Δεν νομίζω να είναι defreeze cycles αυτά!!!

Στιγμιότυπο στις 2023-02-06 13-19-20.png

Defreeze φαίνεται να έχεις στις 21:10 και 3:15

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

21 λεπτά πριν, kostasinjeyan said:

Defreeze φαίνεται να έχεις στις 21:10 και 3:15

Σήμερα το βράδυ θα βάλω σταθερή θερμοκρασία 45βαθμούς όλο το βράδυ, να δω λίγο τι γίνεται. Και όλα τα fc στο low όχι auto.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος στο φόρουμ αλλά και στο θέμα αντλίας θερμότητας. Μένω σε νεόδμητο όροφο 150 τετραγωνικών και λειτουργώ αντλία θερμότητας Midea με 3 Fan coil οροφής 5 κλασικά επιτοίχια και 2 πετσετοκρεμάστρες στα μπάνια . Έχω επισυνάψει ως φωτογραφία το μοντέλο της αντλίας θερμότητας όπως και το control της.Όλα τα fan coil είναι μάρκας Aermec. Δεν έχω κεντρικό θερμοστάτη, απλά το κάθε σώμα έχει το δικό του πάνω του και ελέγχονται αυτόνομα και αυτά τής οροφής  έχουν τα δικά τους στον τοίχο (στη φωτό θα δείτε δίπλα απο το control της αντλίας ένα απο αυτά).  Κάποια ρύθμιση δεν έχω κάνει στην αντλία πέρα απο αυτά που μου είχε ρυθμίσει αρχικά ο εγκαταστάτης μου, το μόνο που κάνω είναι να ρυθμίζω την ταχύτητα του ανεμιστήρα στα fan coil κατα το δοκούν (συνήθως στην πρώτη και στην  δεύτερη σκάλα)  ανάλογα πάντα με την θερμοκρασία του δωματίου εκείνη τη στιγμή. Θερμοκρασία στο control της αντλίας την έχω στο 40 νομίζω φαίνεται και στην φωτογραφία απλά συνήθως κάποιες φορές το ρυθμίζω και μέχρι το 45. Τώρα με τα κρύα την ανοίγω 2 φορες την ημέρα  για κάποιες ώρες ας πούμε και εχω παρατηρήσει 1/2 είχα καταναλώσει 1460Kw ( με ΔεηΓ1/Ν) και 6/2 σήμερα δηλαδή είμαι στις 1600. Βέβαια φαντάζομαι αυτές οι 140Kw είναι μέσα και ο θερμοσίφωνας που χρησιμοποιώ, φούρνος ,πλυντήρια στεγνωτήρια κλπ οπότε δεν μπορώ να ξεδιαλύνω ακριβώς τα  watt που καταναλώνει η αντλία. 

Θα ήθελα σε πρώτη φάση και όντας αρχάριος αν είχατε κάποια συμβουλή να μου δίνατε ώστε καταρχήν αν υπάρχει τρόπος μέσα απο το control της αντλίας να δω πόσο καταναλώνει η να έχω κάποια εικόνα γενικά αλλά  και κατα δεύτερον  κάποια συμβουλή ώστε να καταφέρω να  πετύχω μια ισσοροπία απόδοσης και κόστους γενικότερα. Επίσης το έχω σαν απορία: συμφέρει η αντλία να είναι ανοιχτή γενικά η να την ανάβω και να την σβήνω 2 φορές την μέρα όταν υπάρχει ανάγκη?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1675716822136.jpg

1675716822144.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Slobontan said:

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος στο φόρουμ αλλά και στο θέμα αντλίας θερμότητας. Μένω σε νεόδμητο όροφο 150 τετραγωνικών και λειτουργώ αντλία θερμότητας Midea με 3 Fan coil οροφής 5 κλασικά επιτοίχια και 2 πετσετοκρεμάστρες στα μπάνια . Έχω επισυνάψει ως φωτογραφία το μοντέλο της αντλίας θερμότητας όπως και το control της.Όλα τα fan coil είναι μάρκας Aermec. Δεν έχω κεντρικό θερμοστάτη, απλά το κάθε σώμα έχει το δικό του πάνω του και ελέγχονται αυτόνομα και αυτά τής οροφής  έχουν τα δικά τους στον τοίχο (στη φωτό θα δείτε δίπλα απο το control της αντλίας ένα απο αυτά).  Κάποια ρύθμιση δεν έχω κάνει στην αντλία πέρα απο αυτά που μου είχε ρυθμίσει αρχικά ο εγκαταστάτης μου, το μόνο που κάνω είναι να ρυθμίζω την ταχύτητα του ανεμιστήρα στα fan coil κατα το δοκούν (συνήθως στην πρώτη και στην  δεύτερη σκάλα)  ανάλογα πάντα με την θερμοκρασία του δωματίου εκείνη τη στιγμή. Θερμοκρασία στο control της αντλίας την έχω στο 40 νομίζω φαίνεται και στην φωτογραφία απλά συνήθως κάποιες φορές το ρυθμίζω και μέχρι το 45. Τώρα με τα κρύα την ανοίγω 2 φορες την ημέρα  για κάποιες ώρες ας πούμε και εχω παρατηρήσει 1/2 είχα καταναλώσει 1460Kw ( με ΔεηΓ1/Ν) και 6/2 σήμερα δηλαδή είμαι στις 1600. Βέβαια φαντάζομαι αυτές οι 140Kw είναι μέσα και ο θερμοσίφωνας που χρησιμοποιώ, φούρνος ,πλυντήρια στεγνωτήρια κλπ οπότε δεν μπορώ να ξεδιαλύνω ακριβώς τα  watt που καταναλώνει η αντλία. 

Θα ήθελα σε πρώτη φάση και όντας αρχάριος αν είχατε κάποια συμβουλή να μου δίνατε ώστε καταρχήν αν υπάρχει τρόπος μέσα απο το control της αντλίας να δω πόσο καταναλώνει η να έχω κάποια εικόνα γενικά αλλά  και κατα δεύτερον  κάποια συμβουλή ώστε να καταφέρω να  πετύχω μια ισσοροπία απόδοσης και κόστους γενικότερα. Επίσης το έχω σαν απορία: συμφέρει η αντλία να είναι ανοιχτή γενικά η να την ανάβω και να την σβήνω 2 φορές την μέρα όταν υπάρχει ανάγκη?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1675716822136.jpg

1675716822144.jpg

Θηρίο η αντλία ε...31 kw??!! 
Για εμένα εφόσον η αντλία έχει επαρκή ισχύ και μπορεί να φέρει γρήγορα βόλτα το σπίτι ακόμα και σε κρύα, αν λείπεις αρκετές ώρες οικονομικά συμφέρει να την ανοίγεις τις ώρες που είσαι εκεί. Δοκιμασμένο και μετρημένο. 
Καλύτερη αίσθηση άνεσης και θαλπωρής όμως έχει η συνεχής λειτουργία. Πέφτουν τα fc στην πιο χαμηλή σκάλα και δεν τα ακούς καν ότι υπάρχουν. Μπαίνεις σπίτι και σου έρχεται μια ευχάριστη ζεστασιά. Έστω και με μειωμένη απόδοση (πχ εγώ όταν λείπω βάζω ένα αρνητικό offset στην καμπύλη αντιστάθμισης για να δουλεύει η αντλία πιο χαμηλά ίσα να μην μου παγώσει το σπίτι, και βάζω και κάποια fan coil σε night mode που ρίχνουν κατά πολύ την απόδοσή τους)...

Μια ρύθμιση που θα μπορούσες να κάνεις από το controller είναι να ορίσεις αντιστάθμιση, η οποία όμως δεν έχει ιδιαίτερο νόημα αν δεν δουλεύεις συνεχόμενα την αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη χωρίς να είμαι ειδικός αλλά από τα λίγα που γνωρίζω μιας και ετοιμάζομαι και εγώ για ανέγερση οικίας και έχω ψάξει λίγο το θέμα με τον μηχανικό μου, μήπως τα 30 KW της αντλίας είναι υπερβολικά πολλά για τα 150 τμ νεόδμητης κατοικίας; Υπάρχει ενεργειακή μελέτη; Τί ενεργειακή κλάση είναι το κτίριο;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mechpanos said:

Θηρίο η αντλία ε...31 kw??!! 
Για εμένα εφόσον η αντλία έχει επαρκή ισχύ και μπορεί να φέρει γρήγορα βόλτα το σπίτι ακόμα και σε κρύα, αν λείπεις αρκετές ώρες οικονομικά συμφέρει να την ανοίγεις τις ώρες που είσαι εκεί. Δοκιμασμένο και μετρημένο. 
Καλύτερη αίσθηση άνεσης και θαλπωρής όμως έχει η συνεχής λειτουργία. Πέφτουν τα fc στην πιο χαμηλή σκάλα και δεν τα ακούς καν ότι υπάρχουν. Μπαίνεις σπίτι και σου έρχεται μια ευχάριστη ζεστασιά. Έστω και με μειωμένη απόδοση (πχ εγώ όταν λείπω βάζω ένα αρνητικό offset στην καμπύλη αντιστάθμισης για να δουλεύει η αντλία πιο χαμηλά ίσα να μην μου παγώσει το σπίτι, και βάζω και κάποια fan coil σε night mode που ρίχνουν κατά πολύ την απόδοσή τους)...

Μια ρύθμιση που θα μπορούσες να κάνεις από το controller είναι να ορίσεις αντιστάθμιση, η οποία όμως δεν έχει ιδιαίτερο νόημα αν δεν δουλεύεις συνεχόμενα την αντλία.

Σ'ευχαριστώ πολύ καταρχήν για την πολύ κατατοπιστική σου απάντηση.  Η αλήθεια είναι ότι η απορία μου- ανησυχία μου πάντα ήταν αλλά και  αυτή τη στιγμή   σε αυτό που είπες στην αρχή για την αντλία ότι είναι μεγάλη. Το σπίτι ειναι 150τμ  με μόνωση dow εσωτερικά στους τοίχους μέσα γυψοσανίδες με μόνωση κλπ αλλά χωρίς κέλυφος εξωτερικά. Επίσης βρίσκομαι στην Χίο όπου τα επίπεδα υγρασίας παραδοσιακά είναι πάντα υψηλά τον χειμωνα. Ο όροφος που μένω είναι εξωτερικά χτισμένος δεκαετίας  να διευκρινήσω απλά πέρσι έγινε η αποπεράτωση και εσωτερικά. Θέλω να πιστευω ότι έγινε συνειδητά η επιλογή της αντλίας σε αυτό το μέγεθος με αυτά τα κριτήρια. Δικες μου υποθέσεις βέβαια είναι αυτές. Δοθείσης της ευκαιρίας η ερώτησή μου είναι η εξής σε αυτό : όσο μεγαλύτερη είναι η αντλία υπάρχει και μεγαλύτερη κατανάλωση στο ρεύμα? Η αν επιλεχθεί μεγαλύτερη αντλία απο τα υπάρχοντα τετραγωνικά υπάρχει κάποια αρνητική επίπτωση στην κατανάλωση?

Edited by Slobontan
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tzomatzi said:

Συγνώμη χωρίς να είμαι ειδικός αλλά από τα λίγα που γνωρίζω μιας και ετοιμάζομαι και εγώ για ανέγερση οικίας και έχω ψάξει λίγο το θέμα με τον μηχανικό μου, μήπως τα 30 KW της αντλίας είναι υπερβολικά πολλά για τα 150 τμ νεόδμητης κατοικίας; Υπάρχει ενεργειακή μελέτη; Τί ενεργειακή κλάση είναι το κτίριο;

Καλημέρα ναι είχα βγάλει περσι πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης , μου το είχε εκδόσει ο μηχανικός που μου έκανε την εγκατάσταση της αντλίας απλά είμαι εκτός σπιτιού αυτή τη στιγμή και δεν θυμάμαι τιμές ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία που δεν έχει κέλυφος εξωτερικά, αρκεί να είναι επαρκής η μόνωση, εσωτερικά!
Το μείον που έχει η μεγάλη αντλία, αν δεν είναι έτσι σχεδιασμένο το inverter της (αν είναι inverter και όχι on-off η συγκεκριμένη δεν ξέρω!) είναι ότι δεν θα μπορεί να ρίξει την ισχύ της όσο χαμηλά χρειάζεται, και θα αναγκάζεται να κάνει on-off ανεβάζοντας κάτι τις την κατανάλωση. Υπάρχουν τρόποι αντιμετώπισης όμως αν πράγματι έχει τέτοια συμπεριφορά, με προσθήκη buffer, βανών αναμίξεως κλπ. που θα σε καθοθηγήσει ένας έμπειρος μηχανολόγος. 

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, mechpanos said:

Δεν έχει σημασία που δεν έχει κέλυφος εξωτερικά, αρκεί να είναι επαρκής η μόνωση, εσωτερικά!
Το μείον που έχει η μεγάλη αντλία, αν δεν είναι έτσι σχεδιασμένο το inverter της (αν είναι inverter και όχι on-off η συγκεκριμένη δεν ξέρω!) είναι ότι δεν θα μπορεί να ρίξει την ισχύ της όσο χαμηλά χρειάζεται, και θα αναγκάζεται να κάνει on-off ανεβάζοντας κάτι τις την κατανάλωση. Υπάρχουν τρόποι αντιμετώπισης όμως αν πράγματι έχει τέτοια συμπεριφορά, με προσθήκη buffer, βανών αναμίξεως κλπ. που θα σε καθοθηγήσει ένας έμπειρος μηχανολόγος. 

 

Στην σελίδα της αντιπροσωπείας μέσα στα χαρακτηριστικά της συγκεκριμένης σειράς αναφέρει αυτά για το θέμα κατανάλωσης. Πιστεύω με καλύπτει αλλά θα μιλήσω βεβαια και με τον εγκαταστάτη μου.  Σ'ευχαριστώ και πάλι.

  • Τεχνολογία DC Inverter: οι συμβατικοί συμπιεστές των αντλιών θερμότητας λειτουργούν σε πλήρες φορτίο ακόμη και όταν οι ανάγκες είναι για μερικό φορτίο, με αποτέλεσμα την σπατάλη ενέργειας. Τα προόντα M-Thermal της MIDEA χρησιμοποιούν τεχνολογία DC Inverter , η οποία επιτρέπει τη χρήση μόνο της αναγκαίας ισχύος που αναλογεί στο πραγματικό φορτίο. Συνεπώς, δαπανάται σχύς μόνο με βάση την παραγματική ζήτηση ενέργειας.
  • Υψηλή ενεργειακή απόδοση: το εξελιγμένο σύστημα Inverter με κινητήρα συνεχούς ρεύματος DC διαμορφώνει ένα πλήρως DC σύστημα μετατροπής συχνότητας και μειώνει εντυπωσιακά την κατανάλωση ισχύος περισσότερο από 30%.
  • Γρήγορη εκκίνηση: το σύστημα Inverter αποδίδει την ισχύ σύμφωνα με την ενεργειακή απαίτηση προσαρμόζοντας τη συχνότητα του περιστροφικού κινητήρα, έτσι γίνεται δυνατή επίτευξη των συνθηκών άνεσης σε λιγότερο χρόνο ως προς σύστημα χωρίς inverter. Ο χρόνος εκκίνησης μειώνεται.
  • Λιγότερο συχνές εκκινήσεις: η τεχνολογία Inverter εξασφαλίζει λιγότερους κύκλους εκκίνησης/διακοπής. Αυτό προφανώς αυξάνει την διάρκεια ζωής του συμπιεστή και μειώνει τον οξύ θόρυβο. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Lg16 HM161um - Διόνυσος 520m υψόμετρο, 170τμ μεζονέτα με κέλυφος 5άρι γραφίτης 10ετίας και αλουμίνια 10ετίας δίπλα και ενεργειακά.

Ρύθμιση 40 βαθμούς 8:00-20:00 και 36βαθμούς προσαγωγή 20:00-08:00.

σώματα αλουμινίου (6στον κάτω όροφο -7 στον πάνω) 30ετίας και θερμοκρασία οικίας σταθερά 20.5-21 ο κάτω όροφος και 19.5-20 στα δωμάτια (πάνω όροφος).

Μια εβδομάδα τώρα με μέγιστη ημερήσια θερμοκρασία 1οC και ελάχιστη νύχτας -3ο (αίσθηση 5βαθμοι αντίστοιχα κάτω).

θερμοστάτες μόνιμα on η αντλία καίει μ.ο./ημέρα 60kWh. 

(χωρίς ΖΝΧ οι καταναλώσεις)

Data logging για τις 6 τελευταίες ώρες για να δείτε πως λειτουργεί (τα ανεβοκατεβάσματα στις θερμοκρασίες λογικά είναι defrosting σωστά)

Εντυπώσεις; Θα μπορούσε να λειτουργεί καλύτερα κατά την γνώμη σας με βάση το datalogging?


σας ευχαριστώ

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Edited by IoannisPet
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.