Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

On 7/2/2023 at 10:31 ΜΜ, IoannisPet said:

Lg16 HM161um - Διόνυσος 520m υψόμετρο, 170τμ μεζονέτα με κέλυφος 5άρι γραφίτης 10ετίας και αλουμίνια 10ετίας δίπλα και ενεργειακά.

Ρύθμιση 40 βαθμούς 8:00-20:00 και 36βαθμούς προσαγωγή 20:00-08:00.

σώματα αλουμινίου (6στον κάτω όροφο -7 στον πάνω) 30ετίας και θερμοκρασία οικίας σταθερά 20.5-21 ο κάτω όροφος και 19.5-20 στα δωμάτια (πάνω όροφος).

Μια εβδομάδα τώρα με μέγιστη ημερήσια θερμοκρασία 1οC και ελάχιστη νύχτας -3ο (αίσθηση 5βαθμοι αντίστοιχα κάτω).

θερμοστάτες μόνιμα on η αντλία καίει μ.ο./ημέρα 60kWh. 

(χωρίς ΖΝΧ οι καταναλώσεις)

Data logging για τις 6 τελευταίες ώρες για να δείτε πως λειτουργεί (τα ανεβοκατεβάσματα στις θερμοκρασίες λογικά είναι defrosting σωστά)

Εντυπώσεις; Θα μπορούσε να λειτουργεί καλύτερα κατά την γνώμη σας με βάση το datalogging?


σας ευχαριστώ

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Δεν ξέρω εγώ από τα logs αυτά δεν μπορώ να καταλάβω κάτι. Βλέπω πχ ότι από 31 στις 16.36 ανεβάζει στους 42 στις 17.10, και πέφτει στους 36 στις 17.18. Εμένα αυτό δεν μου κάνει για defreeze αλλά για start/stop.
Και γενικά μου φαίνεται πολύ χαμηλό το ΔΤ στους 1-2oC, ή κάτι δεν καταλαβαίνω καλά; Υπάρχει μήπως κάποιο μεγάλο buffer και γυρνάνε τα νερά "έτσι";

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μιας και τελειώνει σιγά σιγά η σεζόν θέρμανσης, τι λέτε να ανταλλάξουμε εμπειρίες και συμπεράσματα από καταναλώσεις, χρεώσεις κλπ;
Ας κάνω εγώ το ξεκίνημα!

KWH Αντλίας Χειμώνας 2022-23  
  Καταναλωθείσες Αποδιδόμενες COPaverage
Νοέμβριος 94 406 4,32
Δεκέμβριος 211 870 4,12
Ιανουάριος 453 1830 4,04
Φεβρουάριος 624 2406 3,86
Μάρτιος 279 1288 4,62
ΣΥΝΟΛΟ 1661 6800 4,09

Ψιλοκαίω ακόμα αλλά λίγο, διακοπτόμενα πλέον (το ίδιο έκανα Νοέμβρη - Δεκέμβρη και σε κάποιο βαθμό τον Γενάρη μέχρι να πιάσουν οι παγωνιές).

Χρεώσεις θέλω να κάτσω να δω λίγο (βάζοντας μέσα και τις ρυθμιζόμενες εννοώ, γιατί πόσο ερχόταν η ενέργεια καθαρά από τον πάροχο το έχω μήνα-μήνα) για να δω τι στοίχισε τελικά, η θέρμανση.

Αντλία: Daikin 16kw Monoblock.
Τοποθεσία: Ν. Ηλείας
Κτίριο: 2όροφο κτίριο κατοικιών, σύνολικής επιφάνειας 280m2
Μέσο: Fan Coils
 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, mechpanos said:

 

KWH Αντλίας Χειμώνας 2022-23  
  Καταναλωθείσες Αποδιδόμενες COPaverage
Νοέμβριος 94 406 4,32
Δεκέμβριος 211 870 4,12
Ιανουάριος 453 1830 4,04
Φεβρουάριος 624 2406 3,86
Μάρτιος 279 1288 4,62
ΣΥΝΟΛΟ 1661 6800 4,


Αντλία: Daikin 16kw Monoblock.
Τοποθεσία: Ν. Ηλείας
Κτίριο: 2όροφο κτίριο κατοικιών, σύνολικής επιφάνειας 280m2
Μέσο: Fan Coils
 

Ενεργειακή κλάση κτιρίου;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, vas_georg said:

Ενεργειακή κλάση κτιρίου;

Β+ με ερωτηματικό (δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα διαδικασία ΠΕΑ κλπ) αλλά προσωπικά εμένα δεν μου λέει κάτι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι μετρήσεις αυτού του τύπου δεν οδηγούν σε χρήσιμα συμπεράσματα, καθώς 2 εντελώς ίδια σπίτια στην ίδια περιοχή δίπλα το ένα στο άλλο, μπορεί να βγάλουν διαφορετικά αποτελέσματα ανάλογα με το setpoint θερμοκρασίας και πιθανό χρονοπρόγραμμα ρυθμίσεων, τις παραμέτρους ρύθμισης της Α.Θ., τον τύπο και τον κατασκευαστή της Α.Θ., τις συνήθειες του κατοίκου (π.χ. πόσες φορές ανοίγει την εξώπόρτα και τα παράθυρα  και για πόση ώρα, αν εκείνη την ώρα φύσαγε και από πού κλπ κλπ).

Άρα κάποια νούμερα καταναλώσεων, για σύγκριση ανόμοιων κατοικιών σε διαφορετικές περιοχές κλπ, καταλαβαίνετε τι αξία μπορεί να έχουν.

Γνώμη μου είναι ότι, πρέπει να εμπιστευόμαστε τις μετρήσεις, τα διαγράμματα και τα συμπεράσματα του ΕΜΠ, που δείχνουν καθαρά την υπεροχή των Α.Θ. σε καταναλώσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, antloukidis said:

Πιστεύω ότι μετρήσεις αυτού του τύπου δεν οδηγούν σε χρήσιμα συμπεράσματα, καθώς 2 εντελώς ίδια σπίτια στην ίδια περιοχή δίπλα το ένα στο άλλο, μπορεί να βγάλουν διαφορετικά αποτελέσματα ανάλογα με το setpoint θερμοκρασίας και πιθανό χρονοπρόγραμμα ρυθμίσεων, τις παραμέτρους ρύθμισης της Α.Θ., τον τύπο και τον κατασκευαστή της Α.Θ., τις συνήθειες του κατοίκου (π.χ. πόσες φορές ανοίγει την εξώπόρτα και τα παράθυρα  και για πόση ώρα, αν εκείνη την ώρα φύσαγε και από πού κλπ κλπ).

Άρα κάποια νούμερα καταναλώσεων, για σύγκριση ανόμοιων κατοικιών σε διαφορετικές περιοχές κλπ, καταλαβαίνετε τι αξία μπορεί να έχουν.

Γνώμη μου είναι ότι, πρέπει να εμπιστευόμαστε τις μετρήσεις, τα διαγράμματα και τα συμπεράσματα του ΕΜΠ, που δείχνουν καθαρά την υπεροχή των Α.Θ. σε καταναλώσεις.

Δεν αντιλέγω. Αλλά η συζήτηση, είναι χρήσιμη, πώς δουλεύει ο καθένας την αντλία του, ρυθμίσεις, θερμοκρασίες κλπ και στο τέλος τι αποτέλεσμα είχε...δεδομένων και των υπόλοιπων στοιχείων βέβαια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Η αντλία άναψε στις 22 Νοεμβρίου 2022 και ο μετρητής έγραφε 882.

Σήμερα, μετά από 137 ημέρες γράφει 1780.

Δηλαδή έχει κάψει 898 kWh. Τα Χριστούγεννα για 5 ημέρες ήταν κλειστή. Επίσης κάποιες μέρες που έκανε αρκετό κρύο υπήρχε για μερικές ώρες βοήθεια από ενεργειακό τζάκι, αφού υπήρχαν ξύλα από προηγούμενες χρονιές.

Αντλία LG 12άρα Μονομπλόκ.

Μονοκατοικία 130 τ.μ. στην Αργολίδα, προπολεμική αλλά μαζεμένη και "ΕΞΟΙΚΟΜΟΜΗΜΕΝΗ"

Ζητούμενη θερμοκρασία 19-20 βαθμοί

Edited by sso
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, mechpanos said:

Β+ με ερωτηματικό (δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα διαδικασία ΠΕΑ κλπ) αλλά προσωπικά εμένα δεν μου λέει κάτι αυτό.

Εμένα μου λέει πολλά. Με δεδομένη την κλιματική ζώνη κάπου σε αυτή την κλάση το έκοψα εξ αρχής να είναι το σπίτι σου.

Σωστό είναι να λαμβάνουμε υπ όψη μας τις ιδιαιτερότητες της κάθε εγκατάστασης αλλά να μην τινάξουμε και τον ΚΕΝΑΚ στον αέρα. 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα αφήσω ένα συγκριτικό με πέρσι.
Σίγουρα δεν έκανε το ίδιο κρύο αλλά επιπλέον φέτος είχα θερμομόνωση της ταράτσας η οποίο έκανε μεγάλη διαφορά τόσο στην αίσθηση όσο και στην κατανάλωση.

Αντλία LG 12kw, ρετιρέ 112τμ στη Ν. Ιωνία, εσωτερική θερμοκρασία 22,5°C

Πέρσι ~3300kwh, Φέτος ~1600kwh

image.png.6cf0df823bf6b999685fae9cb2043eb3.png

 

@mechpanos Τις αποδιδόμενες πως τις βγάζεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπε΄ρα δικές μ μετρήσεις: 

1487kwh από 06/12 έως σήμερα 81 τ.μ. διαμέρισμα ενδιάμεσο στη πρέβεζα με 7 άρα μόνωση κ συρόμενα ενεργειακά κουφώματα. αντλία hitachi s-80 14 kw. 21-22 βαθμοί ακατέβατα. με σώματα panel.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.