Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

Just now, IoannisPet said:

Καλησπέρα φίλε, τι κατανάλωση πετρέλαιο/ φυσικού αερίου έχεις; Και με τι είδους χρήση; 
Με τα δεδομένα σου είναι δύσκολο να πει κανείς, θέλει μελέτη. Αλλά μπορείς να υπολογίσεις τις απώλειες από την κατανάλωσης σου. Άλλωστε η κατανάλωση αυτό είναι. Συμψηφισμός απωλειών. Και την κατανάλωση σε λίτρα πετρελαίου , γιατί άλλη τιμή αγοράζω εγώ άλλη εσυ κοκ

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, IoannisPet said:

Καλησπέρα φίλε, τι κατανάλωση πετρέλαιο/ φυσικού αερίου έχεις; Και με τι είδους χρήση; 
Με τα δεδομένα σου είναι δύσκολο να πει κανείς, θέλει μελέτη. Αλλά μπορείς να υπολογίσεις τις απώλειες από την κατανάλωσης σου. Άλλωστε η κατανάλωση αυτό είναι. Συμψηφισμός απωλειών.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δυστυχώς είναι η πρώτη φορά που κατοικούμε στο σπίτι οπότε δεν υπάρχουν προηγούμενα δεδομένα και δεδομένου ότι δεν υπάρχει καθόλου θέρμανση εν όψη χειμώνα και επίσης δεν υπάρχει διαθεσιμότητα δικτύου αερίου, ψάχνω να βρω αν η λύση που ανέφερα πιο πάνω είναι η κατάλληλη. Να σημειώσω ότι δεν υπάρχει εξοικονομώ, οπότε θα γίνει με ίδια κεφάλαια και επειδή είναι μια σοβαρή επένδυση θέλω την γνώμη σας για το αν αξίζει να προχωρήσω. 

 

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη....

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Nick_l said:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δυστυχώς είναι η πρώτη φορά που κατοικούμε στο σπίτι οπότε δεν υπάρχουν προηγούμενα δεδομένα και δεδομένου ότι δεν υπάρχει καθόλου θέρμανση εν όψη χειμώνα και επίσης δεν υπάρχει διαθεσιμότητα δικτύου αερίου, ψάχνω να βρω αν η λύση που ανέφερα πιο πάνω είναι η κατάλληλη. Να σημειώσω ότι δεν υπάρχει εξοικονομώ, οπότε θα γίνει με ίδια κεφάλαια και επειδή είναι μια σοβαρή επένδυση θέλω την γνώμη σας για το αν αξίζει να προχωρήσω. 

 

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη....

Αξίζει να προχωρήσεις σε αντλία, αλλά πρόσεξε να επιλέξεις την σωστή γιατί η λάθος επιλογή κοστίζει πολλά χρήματα. Για να προσδιορίσεις την σωστή αντλία, θες μια μελέτη απωλειών, την οποία θα πρέπει να σου κάνει μηχανολόγος. Δεν πάει με τα τετραγωνικά, αλλά με την διάταξη του σπιτιού, την μόνωση, τα ανοίγματα κλπ.

Επίσης, από όσο βγάλει απώλειες η μελέτη, θα πρέπει να δεις σε τι βαθμούς τις βγάζει, και η αντλία σου να καλύπτει τις απώλειες αυτές σε αυτούς τους βαθμούς, αν δεν θες να σε κρεμάει. Αν είσαι νότια Ελλάδα ΟΚ παλεύεται (πόσες φορές και για πόση διάρκεια, θα πέσει στους -1 στο Ηράκλειο ή στην Καλαμάτα, π.χ.), στην Β. Ελλάδα ή σε κάποιες περιοχές της Αττικής όμως, πέφτοντας η απόδοση της αντλίας (γιατί η ονομαστική της είναι στους 7οC συνήθως) αν δεν το έχεις λάβει υπόψη, θα σε κρεμάσει. Ε τώρα για Αμπελόκηπους δεν πιστεύω να έχεις σοβαρό θέμα δες το όμως (θες τις καμπύλες ισχύος - θερμοκρασίας).

Κατά τα άλλα η midea μια χαρά μηχάνημα είναι, θεωρώ ότι είναι αξιόπιστη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας, Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά να έχουμε.

Πρόσφατα μπήκε και η δική μου Α/Θ, LG 12 kwh, σε μονοκατοικί στην Αργολίδα, 130 τ.μ. στην οποία έγιναν παρεμβάσεις με το πρόγραμμα Εξοικονομώ/Αυτονομώ (κουφώματα αλουμινίου, μόνωση στέγης, θερμοπρόσωψη, κλιματιστικά και Α/Θ).

Προς το παρόν λειτουργεί χωρίς αντιστάθμιση (του είπα να βάλει αντιστάθμιση αλλά μου απάντησε ότι αυτή η λειτουργία είναι για ψαγμένους χρήστες). Είχε βάλει μέγιστη θερμοκρασία νερού 57 βαθμούς και με το ζόρι τον έπεισα και την κατέβασε στους 53 βαθμούς (οι προδιαγραφές είναι μέχρι 65 βαθμούς). Θερμοκρασία χώρου βάζω 20 βαθμούς και όταν πάμε για ύπνο 18. Δεν θέλω περισσότερους όταν κοιμάμαι. Ιδρώνω και δεν μου αρέσει. Τα πρώτα βράδια είχαμε κάποιο θέμα με τον θόρυβο από την αντλία νερού, η οποία ήταν ρυθμισμένη και start/stop. 2 λεπτά λειτουργία. 1 λεπτό stop. Αυτό, το βράδυ με την απόλυτη ησυχία, ήταν ενοχλητικό. Στην αρχή προσπαθήσαμε να διορθώσουμε το πρόβλημα με αύξηση της πίεσης από 1,2 που ήταν σε 1,8 bar και με εξαερώσεις (αυτά λέει και το manual της LG), αλλά χωρίς επιτυχία. Τελικά το πρόβλημα του θορύβου λύθηκε με χαμήλωμα της ταχύτητας της αντλίας νερού στο 55% και με λύσιμο της αντλίας νερού όπου μάλλον φαίνεται να είχε εγκλωβιστεί αέρας (σπηλαίωση).

Τώρα ως προς τις καταναλώσεις παραθέτω στο συνημμένο excel τις ενδείξεις του μετρητή από τις 12/01/2022 που μπήκε η αντλία καθώς και τις θερμοκρασίες της περιοχής. Οι ενδείξεις είναι οι συνολικές του σπιτιού. Κρατούσα όμως στοιχεία τους προηγούμενους μήνες που δεν υπήρχε η αντλία και είχα μ.ο. 8 kwh/ημέρα, οπότε αν αφαιρέσουμε από τις συνολικές 8 kwh θα έχουμε κατά πολύ καλή προσέγγιση τις καταναλώσεις της Α/Θ.

θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω και με αντιστάθμιση αλλά επειδη δεν γνωρίζω πολλά φοβάμαι μην κάνω καμιά πατάτα. Αν κάποιος φίλος έχει την καλοσύνη, την διάθεση και τον χρόνο να με καθοδηγήσει θα είμαι ευγνώμων.

Ευχαριστώ θερμά για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας δίνετε.

Να είστε όλοι πάντα καλά.

ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΜΕΤΡΗΤΗ.xls

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι να παραθέσω καταναλώσεις και με λειτουργία αντιστάθμισης την οποία ενεργοποίησα με την πολύτιμη βοήθεια του φίλου @kostasinjeyan, τον οποίο και ευχαριστώ θερμά.

Επιπλέον από χθες το πρωί στις 10:00 τοποθέτησα μετρητή κατανάλωσης ράγας, με τον οποίο επιβεβαιώθηκαν και οι αρχικοί μου υπολογισμοί. 

Ο μετρητής λοιπόν σε 33 ώρες δείχνει κατανάλωση 24 kWh.  (0,72 kWh/ώρα).                     

Οπότε με τέτοιες καταναλώσεις και για πέντε μήνες περίπου που εδώ χρειαζόμαστε θέρμανση δεν θα χρειασθώ πάνω από 2500 kWh (περίπου 400€).

Νομίζω μια χαρά (τέλεια θα έλεγα)

Και εδώ οι θερμοκρασίες της περιοχής

https://penteli.meteo.gr/stations/argos/NOAAMO.TXT

 

PXL_20220124_191730532.jpg

ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΜΕΤΡΗΤΗ.xls

Edited by sso
Link to comment
Share on other sites

Ως απόλυτο νούμερο είναι μια χαρά. Αν είσαι σίγουρος ότι θα χρεωθείς 0,16€/kwh

Το 20/18 ως θερμοκρασίες είναι χαμηλό όμως αλλά αυτό είναι και θέμα προσωπικό του καθενός. Εγώ που το έχω 24,0 - 22,5 έχω αρκετά διαφορετικές ανάγκες.

 

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές που έχω από τον πάροχο είναι:

Ημερήσιο 0,099€/kWh 

Νυκτερινό 0,071€/ kWh 

Οι τιμές είναι σταθερές χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής, και δεν υπολογίζψ τυχόν εκπτώσεις ΤΕΜ (τώρα είναι 0,02/kWh για τα σταθερά τιμολόγια), διότι δεν ξέρω αν θα ισχύσουν από Ιανουάριο και μετά.

Έχω υπολογίσει και τις υπόλοιπες χρεώσεις που σχετίζονται με την κατανάλωση που είναι:

Ημερήσια κατανάλωση Χ 0,0269

Συνολική κατανάλωση Χ 0,01927

Υ.Κ.Ω. για τις 2500kWh είναι 73,54€ (1600Χ0,0069, 400Χ0,05, 500Χ0,085)

Υπολογίζω την νυκτερινή κατανάλωση περίπου στο 30%.

Αν κάνουμε όλες αυτές τις πράξεις για 2500 kWh (Ημερήσιο 1750, Νυκτερινό 750) βγαίνει 395,29€+23,72 ΦΠΑ=419,01€.

Και βέβαια αυτές τις μέρες έχουμε χαμηλές για την περιοχή θερμοκρασίες. Συνήθως είναι πολύ υψηλότερες.

Όσο για τις θερμοκρασίες 20-18 μας καλύπτουν απόλυτα. Δεν θέλουμε περισσότερο. Δεν υπάρχουν και μικρά παιδιά.

Ο καθένας βέβαια έχει τις δικές του ανάγκες

 

 

 

Edited by sso
Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες η κατανάλωση είναι στο θεό ☺️

Εξωτερική όχι πάνω από 4°c ( σήμερα πιάσαμε 6°c )

Εσωτερική 21.5°c έως 23°c

+ΖΝΧ 200lt σε ηλιακό 

20 -24 ώρες λειτουργίας

Παραθέτω τις ημερήσιες καταναλώσεις 

Αλλά και του μήνα ( ο μετρητής "γράφει" παραπάνω ...η πραγματική είναι λίγο πιο κάτω)

Από πέρυσι είχα κάνει το MY HOME ENTER της ΔΕΗ με σταθερή χρέωση και έτσι δεν έχω ανατιμήσεις 

 

 

Screenshot_2022-01-27-20-59-44-250_com.danielstone.energyhive.jpg

Screenshot_2022-01-27-20-44-55-149_com.danielstone.energyhive.jpg

Edited by Stiv79
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ τα ίδια η κατανάλωση στο Θεό αλλά λογικό με τέτοια χιόνια.

Εσωτερική θερμοκρασία 22, λειτουργία 24/7 με αντιστάθμιση. 

Όσο για τις ανατιμήσεις, άστα να πάνε. Γύρω στα 200€ καπέλο το μήνα.

 

709814041_Screenshot_20220128-153959_HomeAssistant.thumb.jpg.e76232b5d1497353386864a2d56df400.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.