Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

7 λεπτά πριν, Stavros76 said:

Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Την θερμοκρασία αυτή την αναφέρει ως θερμοκρασία εξερχόμενου νερού της εσωτερικής μονάδας (εσωτερική μονάδα  εννοεί την μονάδα της φωτό πάνω από τον συμπιεστή που στην περίπτωση μου είναι έξω). Άρα αν καταλαβαίνω καλά είναι προσαγωγής, δηλ προς τις μονάδες fan coil.

Γύρισα την θερμοκρασία αυτή στο 12 από 18 που ήταν σήμερα το μεσημέρι και πλέον όταν ανοίγω κάποιο σώμα και λειτουργεί ο ανεμιστήρας ο αέρας είναι full παγωμένος σε σημείο μετά από λίγο να κρυωνεις. Το ίδιο και το πλακακι του πατώματος από όπου περνάνε οι σωληνώσεις.

Γράφω και τις real time θερμοκρασίες που μου δίνει το controller της Daikin με την ρύθμιση στους 12 βαθμούς (ο συμπιεστής και ο κυκλοφόρησε ήταν ανοικτοί την στιγμή που πήρα τις μετρήσεις)

Θερμοκρασία του εισερχόμενου νερού: 13,3

Θερμοκρασία εξερχόμενου νερού μετά τον εναλλάκτη θερμότητας πλάκας: 11,5

Θερμοκρασία ψυκτικού υγρού: 17,1

Εξωτερική θερμοκρασία :37

Οι ορολογίες είναι από το manual της daikin.

Να χαμηλώσω κι άλλο την θερμοκρασία; Στόχος είναι η χαμηλότερη κατανάλωση καθώς χθες με ρύθμιση 18 η συνολική κατανάλωση του σπιτιου (70τμ) σε 24 ώρες έφτασε τις 24kwh που μου φαίνεται υπερβολική κατανάλωση δεδομένου ότι δεν λειτούργησε κάποια πολύ ενεργοβορα συσκευή (φούρνος, εστία κλπ).

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Όπως σωστά είπε ο antloukidis στην ψύξη η θερμοκρασία είναι 7 προσαγωγή 12 επιστροφή. Τώρα αυτό με το πλακάκι είναι ένα θέμα, δείχνει αμονωτες σωληνώσεις, κοίτα μην έχεις υγροποιησεις και αρχίσει το πατινάζ!

Κατέβασε τη θερμοκρασία κι άλλο, στους 10, και δες συμπεριφορά. Βάλε θερμοκρασία στα fan coil 25. Λογικά θα πιάσει θερμοκρασία ο χώρος σου και θα αρχίσουν πρώτα τα fan coil να κόβουν ένα ένα τον ανεμιστήρα τους και αναλόγως αν έχουν επάνω 2οδες-3οδες να βγαίνουν και από το δίκτυο. Η αντλία θα αρχίσει να βλέπει μικρότερη απορροφούμενη ισχύ οπότε θα ρίχνει την ισχύ της (λειτουργία inverter). Αν αισθάνεσαι τον χώρο πολύ παγωμένο, μειώνεις στροφές τα fan coil στην χαμηλή σκάλα. Αν νιώθεις ότι δεν δροσίζει, μειώνεις κι άλλο την θερμοκρασία του νερού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια ερώτηση σχετικά με την κατανάλωση της Α/Θ. Έβαλα μόλις την Therma V16kW, σε μεζονέτα με 2 αυτονομίες (ανα όροφο).

Οι θερμοστάτες ορόφου παλιοί διμεταλλικοί της IMIT.
Θεωρείται καλό να βάλω νέους θερμοστάτες ή να τους αφήσω σταθερά πχ 20ο και να παίζω από το panel της Α/Θ με τα νερά προσαγωγής και επιστροφής; 

Σκέφτομαι πχ χειμώνα να ορίσω μια χαμηλή θερμοκρασία που θα την κάνει να εργάζεται πολλές ώρες, χωρίς να ανοιγοκλείνει ο θερμοστάτης συνέχεια.
Θέλω να πω αν βάλω νέο θερμοστάτη τι κερδίζω;;

ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα οικονομια αλλα κ καλυτερη θερμικη ανεση καθως οι απλοι θερμοστατες ειναι γνωστο οτι μια παγωνεις κ μια σκας. Το καλυτερο για οικονομια ειναι να εχεις οσο χαμηλα χρειαζεται τα νερα για να κρατας το σπιτι στη ζητουμενη θερμοκρασια λειτουργωντας ομαλα συνεχως κ οχι ψηλα. Οσο μεγαλυτερη η θερμοκρασια νερου εξοδου τοσο μικροτερος ο βαθμος αποδοσης, αρα κ μεγαλυτερη καταναλωση.

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 26/7/2022 at 9:54 ΜΜ, IoannisPet said:

Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια ερώτηση σχετικά με την κατανάλωση της Α/Θ. Έβαλα μόλις την Therma V16kW, σε μεζονέτα με 2 αυτονομίες (ανα όροφο).

Οι θερμοστάτες ορόφου παλιοί διμεταλλικοί της IMIT.
Θεωρείται καλό να βάλω νέους θερμοστάτες ή να τους αφήσω σταθερά πχ 20ο και να παίζω από το panel της Α/Θ με τα νερά προσαγωγής και επιστροφής; 

Σκέφτομαι πχ χειμώνα να ορίσω μια χαμηλή θερμοκρασία που θα την κάνει να εργάζεται πολλές ώρες, χωρίς να ανοιγοκλείνει ο θερμοστάτης συνέχεια.
Θέλω να πω αν βάλω νέο θερμοστάτη τι κερδίζω;;

ευχαριστω πολύ

Βάζεις ψηλά τους θερμοστάτες (όχι φουλ) ένα βαθμό ας πούμε, πάνω από το κανονικό...και φτιάχνεις τις θερμοκρασίες στην καμπύλη αντιστάθμισης, ώστε να μην σε ζεσταίνει υπερβολικά, ούτε και να κρυώνεις, και θα παίζει μπάλα η αντλία με τα νερά προσαγωγής σε κάθε εξωτερική θερμοκρασία, κρατώντας το σπίτι εκεί που πρέπει. Τον θερμοστάτη θα τον έχεις για ασφάλεια.
Ο εσωτερικός θερμοστάτης είναι προαιρετικός, μην παίρνεις άλλον!
Βάλε χαμηλές θερμοκρασίες γιατί διαβάζω ότι όλοι οι τεχνικοί βάζουν ψηλές στην παράδοση για να δείχνουν ότι οι αντλίες που εγκατέστησαν "σκοτώνουν" και να μην τους ζαλίζουν οι πελάτες για κακή παραμετροποίηση, διαβάζω κάτι τιμές 55 και 60o όταν θα δούλευαν άνετα και οι 45 και οι 35 στις πιο καλές εξωτερικές συνθήκες...
Κάνοντας αυτό, χάνεις το νόημα της αντλίας, την κάνεις να δουλεύει on -off...
Κάνε δοκιμές και φτιάξε την αντιστάθμιση!

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ας πούμε με θάρρος ότι η χρήση της αντλίας φέτος θα σημαίνει κατάρρευση του οικογενειακού προϋπολογισμού. Ας βρούμε ένα καλό κάλυμμα και ας την σκεπάσουμε για να μην την βλέπουμε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, pns said:

Ας πούμε με θάρρος ότι η χρήση της αντλίας φέτος θα σημαίνει κατάρρευση του οικογενειακού προϋπολογισμού. Ας βρούμε ένα καλό κάλυμμα και ας την σκεπάσουμε για να μην την βλέπουμε κιόλας.

Κουκούλα εγώ της έχω φτιάξει από ένα παλιό τεντόπανο που είχα και την έχω κουκουλώσει ούτως ή άλλως από την άνοιξη.

Για το αν θα μείνει κουκουλωμένη και τον χειμώνα θα εξαρτηθεί. Ελπίζω να μην μείνει. Τουλάχιστον όσο θα υπάρχει γεναία επιδότηση, όπως τον Σεπτέμβρη ας πούμε, έχουμε ελπίδες.

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, pns said:

Ας πούμε με θάρρος ότι η χρήση της αντλίας φέτος θα σημαίνει κατάρρευση του οικογενειακού προϋπολογισμού. Ας βρούμε ένα καλό κάλυμμα και ας την σκεπάσουμε για να μην την βλέπουμε κιόλας.

Μεγάλη κουβέντα...γιατί οι επιδοτήσεις από ότι φαίνεται κόβονται...

Εγώ προσωπικά προκειμένου να πληρώσω 2-3 χιλιάρικα στη θέρμανση, ξεκινάω να την ψάχνω για net metering.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.