Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

γνωρίζει κανείς που πρέπει και πως σετάρουμε ταχύτητα ροής για παροχή νερών στα σώματα; 
εχω την LG 16kw therma v και παίζω με νερά 40ο inlet αλλά βλέπω και outlet 40 , με σετ στο μαξ ο Toni’s poco 1.0 25/ 1-8 στα 75w

Μου φαίνεται πρέπει να μειώσω, γιατί θεωρώ πως παίζει ρόλο κι στην συνολική κατανάλωση σωστά;; 
σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

21 λεπτά πριν, IoannisPet said:

Καλησπέρα σας,

γνωρίζει κανείς που πρέπει και πως σετάρουμε ταχύτητα ροής για παροχή νερών στα σώματα; 
εχω την LG 16kw therma v και παίζω με νερά 40ο inlet αλλά βλέπω και outlet 40 , με σετ στο μαξ ο Toni’s poco 1.0 25/ 1-8 στα 75w

Μου φαίνεται πρέπει να μειώσω, γιατί θεωρώ πως παίζει ρόλο κι στην συνολική κατανάλωση σωστά;; 
σας ευχαριστώ πολύ

Νομίζω είναι η επιλογή "Απόδοση Αντλίας" (τουλάχιστον έκεί είναι στη δική μου την 12άρα LG). Εγώ το έχω μειώσει και για λόγους θορύβου κάπου στο 55%,

Σε ό,τι αφορά την κατανάλωση έχει σχέση με την όποια κατανάλωση της αντλίας

Απόδοση Αντλίας.jpg

Edited by sso
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sso said:

Νομίζω είναι η επιλογή "Απόδοση Αντλίας" (τουλάχιστον έκεί είναι στη δική μου την 12άρα LG). Εγώ το έχω μειώσει και για λόγους θορύβου κάπου στο 55%,

Σε ό,τι αφορά την κατανάλωση έχει σχέση με την όποια κατανάλωση της αντλίας

Απόδοση Αντλίας.jpg

Αυτό είναι το manual της αντλίας; Θα μπορούσα να έχω το link παρακαλώ; 
ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, IoannisPet said:

Αυτό είναι το manual της αντλίας; Θα μπορούσα να έχω το link παρακαλώ; 
ευχαριστώ πολύ

Με τον οδηγό αυτό κατεβάζεις όποιο manual θέλεις είτε στα Ελληνικά είτε στα Αγγλικά

lgb2b partner.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω από το 2018 μια αντλία "DeLonghi Professional by MITSUBISHI ELECTRIC Climaveneta i-KIR-2-MTD 0061m" + ηλιακό "Nobel Classic τριπλής", με σύστημα ενδοδαπέδιας + FCU's που μπορώ να δώσω με τρίοδη αναμεικτική ψύξη και θέρμανση και στα 2 κυκλώματα.

Η αντλία είχε να πάρει μπρος για ΖΝΧ πριν το καλοκαίρι και επειδή είχαμε 2 μέρες συννεφιάς το ΣΚ (Γέρακας, Αττική), ξεκίνησε για ΖΝΧ. Πριν φτάσει το set point (43) έβγαλε error FU=έμφραξη στο κύκλωμα νερού.

Έκανα reset, ξεκίνησε και δούλεψε έως το set point, αλλά παρατήρησα πως κάνει περίπου 40-45 λεπτά να το φτάσει (το νερό είχε πέσει στους 34 βαθμούς). Δουλεύει για 5 λεπτά, ανεβάζει το νερό 1-2 βαθμούς, σταματά για 5 λεπτά, ξαναξεκινά, δίνει ακόμα 1-2 βαθμούς κοκ. Συνολικά δηλαδη κάνει περίπου 5-6 on/off.

Την επόμενη μέρα το πρωί πάλι τα ίδια. Έιχε πέσει το νερό πάλι κοντά στους 34 και για να το πάει 43 έκανε πάλι 5-6 on/off.

Είναι φυσιολογική λειτουργία αυτή στα ΖΝΧ; Το λέω καθώς στην ψύξη/θέρμανση, ξεκινά και δουλεύει χωρις διακοπές έως ότου ο buffer να φτάσει το set point (π.χ. το νερό στον buffer για να πάει από 34->43 έχουμε 8-10 λεπτά συνεχόμενης λειτουργίας).

Edited by kpios894
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το πρόβλημα με το ΖΝΧ υπάρχει από την αρχική λειτουργία, και απλά το προσέξατε τώρα?

Υποψιάζομαι ότι συμβαίνει λόγω μικρής παροχής νερού, όταν ζεσταίνει μόνο ΖΝΧ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο υποψιάζομαι. Επίσης στο buffer θεωρώ ότι στέλνεις κατευθείαν το νερό του κυκλώματος θέρμανσης το οποίο γυρνάει η αντλία, ενώ στο ΖΝΧ γίνεται μετάδοση μέσω σερπατίνας (εναλλάκτη), η οποία μπορεί να είναι μικρή. Ίσως να χρειάζεται ένα μικρό bufferάκι προσθήκη στην γραμμή του ηλιακού, αν γίνεται bypass το μεγάλο buffer που τυχόν έχεις για να μην σου μπερδεύει τα νερά, γιατί στο ΖΝΧ μπορεί να ανεβάζει θερμοκρασία εξερχόμενου νερού πιο πάνω από το επιθυμητό στο κύκλωμα θέρμανσης, ή να καταργηθεί το bypass...

Link to comment
Share on other sites

On 7/28/2022 at 2:32 PM, mechpanos said:

Βάζεις ψηλά τους θερμοστάτες (όχι φουλ) ένα βαθμό ας πούμε, πάνω από το κανονικό...και φτιάχνεις τις θερμοκρασίες στην καμπύλη αντιστάθμισης, ώστε να μην σε ζεσταίνει υπερβολικά, ούτε και να κρυώνεις, και θα παίζει μπάλα η αντλία με τα νερά προσαγωγής σε κάθε εξωτερική θερμοκρασία, κρατώντας το σπίτι εκεί που πρέπει. Τον θερμοστάτη θα τον έχεις για ασφάλεια.
Ο εσωτερικός θερμοστάτης είναι προαιρετικός, μην παίρνεις άλλον!
Βάλε χαμηλές θερμοκρασίες γιατί διαβάζω ότι όλοι οι τεχνικοί βάζουν ψηλές στην παράδοση για να δείχνουν ότι οι αντλίες που εγκατέστησαν "σκοτώνουν" και να μην τους ζαλίζουν οι πελάτες για κακή παραμετροποίηση, διαβάζω κάτι τιμές 55 και 60o όταν θα δούλευαν άνετα και οι 45 και οι 35 στις πιο καλές εξωτερικές συνθήκες...
Κάνοντας αυτό, χάνεις το νόημα της αντλίας, την κάνεις να δουλεύει on -off...
Κάνε δοκιμές και φτιάξε την αντιστάθμιση!

Δλδ

 

πάμε σε συνεχόμενη 24ωρη λειτουργία εννοώ βαζεις τον θερμοστατη λιγο πάνω να λειτουργεί ολη μερα και παίζεις την αντιστάθμιση ίσα που να ζεσταίνει ; (λιγο παραπάνω)

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, CompScience said:

Δλδ

πάμε σε συνεχόμενη 24ωρη λειτουργία εννοώ βαζεις τον θερμοστατη λιγο πάνω να λειτουργεί ολη μερα και παίζεις την αντιστάθμιση ίσα που να ζεσταίνει ; (λιγο παραπάνω)

Κάπως έτσι. Όχι τραγικά επάνω, απλά αν θες 20 τον αφήνεις 21, για να μπορέσεις να δεις τι κάνει η αντλία και να παίξεις με την καμπύλη. Αν δεις ότι κόβει από θερμοστάτη, πάει να πει ότι έχεις περιθώριο να χαμηλώσεις λίγο την θερμοκρασία νερού στις δεδομένες εξωτερικές θερμοκρασίες που έκοψε. Και σιγά σιγά αφού το φτιάξεις, στην ουσία ο έλεγχος της θερμοκρασίας θα γίνεται μέσα από την συνεχή μεταβολή της θερμοκρασίας των νερών, με λιγότερα start/stop και υψηλότερα COP. Τον θερμοστάτη θα τον έχεις σαν ένα δεύτερο αισθητήριο ασφαλείας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.