Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

23 ώρες πριν, CompScience said:

Αφιερωμενο σε ολους τους μηχανικούς και μη 

το εργαλείο της Hitachi για οικονομική μελέτη/υδραυλική/κλπ για την πόλη που μένει ο καθένας μας

https://www.hitachi-hitoolkit.com/yutaki/login

https://www.hitachi-hitoolkit.com/yutaki/login

Καλά υδραυλική μελέτη δεν την λες...και βγάζει και λίγο ότι να'ναι στην διαστασιολόγηση...Αλλά είναι ωραίο εργαλείο, αν ξέρεις πώς να το χρησιμοποιήσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

22 hours ago, mechpanos said:

Καλά υδραυλική μελέτη δεν την λες...και βγάζει και λίγο ότι να'ναι στην διαστασιολόγηση...Αλλά είναι ωραίο εργαλείο, αν ξέρεις πώς να το χρησιμοποιήσεις!

Η διαστασιολογηση χρειάζεται μηχανικό. Το μετεωρολογικό μοντέλο, η επιλογή του Hitachi μοντέλου και ακόμη και η υποτυπώδης υδραυλική σύνδεση δεν το λες και λίγο πόσο μάλλον η εκτίμηση καταναλωσης.

Και ερχομαι στο μεγάλο θέμα για τις hitachi Αντλίες όποιος μηχανικός αν μπορεί ας το απαντήσει το σύστημα αυτό (Hitachi toolkit) στο τέλος προτείνει παρελκόμενα π.χ. τριοδη βανα για την σύνδεση ΖΝΧ + αντλίας (και μάλιστα δεν το κανει μονο αυτό αλλά και η επίσημη αντριποσωπία).

Στις ηλεκτρικές τρίοδες βάνες λοιπόν προτείνει την atw-3wv-01   

https://www.google.com/search?q=atw-3wv-01&oq=atw+&aqs=chrome.1.69i57j35i39l2j0i512j0i20i263i512j0i512l5.2087j0j1&sourceid=chrome&ie=UTF-8

η οποία είναι μερικού περάσματος αν σας την στείλω και φωτό θα δείτε ότι επιτρέπει το πολύ Φ16-δ18 περασμα περίπου. 

Πως γίνεται να πιασεις την μέγιστη ροή του μηχανήματος ; 

Οποιος μπορεί ειδικά μηχανολογος ας μας διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Την παροχή σε μια αντλία, την βρίσκεις από το διάγραμμα Q-H (παροχής - μανομετρικού).
Η αλλαγή διατομής πράγματι αυξάνει λίγο το μανομετρικό, αλλά είναι πολύ σημειακό σε σχέση με όλο το μήκος σωλήνωσης της εγκατάστασης. Το ίδιο γίνεται και στην Daikin όπου η ESBE τρίοδη που δίνει με το κιτ ΖΝΧ, είναι επίσης 1". Επομένως δεν τίθεται θέμα μη επίτευξης παροχής.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mechpanos said:

Την παροχή σε μια αντλία, την βρίσκεις από το διάγραμμα Q-H (παροχής - μανομετρικού).
Η αλλαγή διατομής πράγματι αυξάνει λίγο το μανομετρικό, αλλά είναι πολύ σημειακό σε σχέση με όλο το μήκος σωλήνωσης της εγκατάστασης. Το ίδιο γίνεται και στην Daikin όπου η ESBE τρίοδη που δίνει με το κιτ ΖΝΧ, είναι επίσης 1". Επομένως δεν τίθεται θέμα μη επίτευξης παροχής.

Δεν διαφωνώ σε κανένα σημείο με αυτά που λέτε. Εγώ για την hitachi ρωτάω.

Ας μας διαφωτίσει καποιος φωστήρας της hitachi τι παροχή πιάνει με την τρίοδη που προτίνει η ίδια η Hitachi. 

Εντωμεταξύ στο μηχανημα μου, που την εβαλα (ακολουθησα τις οδηγίες της Hitachi Δλδ) με το ζόρι πιάνει 1.90m3/h Ενώ με το μανομετρικό που έχω περίμενα περίπου στα 2.8m3/h άλλο ένα μικρό διαμέρισμα δλδ. Εχει διαγραμμα παροχής μανομετρικού το installation manual.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η παροχή που πιάνει ένας κυκλοφορητής σε κάποιο δίκτυο εξαρτάται από την καμπύλη λειτουργίας του και το συνολικό μανομετρικό όλου του δικτύου και όχι μόνο ενός εξαρτήματος.

Η Hitachi , και οποιοσδήποτε κατασκευαστής, είναι αδύνατο να γνωρίζει το συνολικό μανομετρικό του δικτύου που θα τοποθετηθεί η ΑΘ.

Η συνιστώμενη παροχή από τον κατασκευαστή μιας ΑΘ είναι περίπου 3 ή 4 φορές μεγαλύτερη από την συνιστώμενη παροχή ενός δικτύου με θερμαντικά σώματα.

Υ.Γ. Δεν έχω καμμία σχέση με Hitachi ή με οποιονδήποτε άλλο κατασκευαστή ΑΘ. Όλα τα ανωτέρω ισχύουν για όλες ανεξαιρέτως τις ΑΘ.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, antloukidis said:

Η παροχή που πιάνει ένας κυκλοφορητής σε κάποιο δίκτυο εξαρτάται από την καμπύλη λειτουργίας του και το συνολικό μανομετρικό όλου του δικτύου και όχι μόνο ενός εξαρτήματος.

Η Hitachi , και οποιοσδήποτε κατασκευαστής, είναι αδύνατο να γνωρίζει το συνολικό μανομετρικό του δικτύου που θα τοποθετηθεί η ΑΘ.

Η συνιστώμενη παροχή από τον κατασκευαστή μιας ΑΘ είναι περίπου 3 ή 4 φορές μεγαλύτερη από την συνιστώμενη παροχή ενός δικτύου με θερμαντικά σώματα.

Υ.Γ. Δεν έχω καμμία σχέση με Hitachi ή με οποιονδήποτε άλλο κατασκευαστή ΑΘ. Όλα τα ανωτέρω ισχύουν για όλες ανεξαιρέτως τις ΑΘ.

Πάντως είναι κρίμα να δίνουν τόσο καλά μηχανήματα και να δίνει παρελκόμενα την συγκεκριμένη τριοδη κόβει την μισή παροχή και καλό θα ήταν να την αλλάξουν σύντομα. 

Επίσης απ' ότι κατάλαβα τους μηχανικούς δεν το ξέρουν ούτε τους πολύ νοιάζει η παροχή συγκεκριμένος μου είπε "δεν πειράζει κάποια στιγμή θα πιάσεις θερμοκρασία" 

Κάποιος άλλος μου είπε "δεν πειράζει αν έχει μικρότερη διατομή θα πιάσει μεγαλύτερη ταχύτητα και στο τέλος θα είναι το ίδιο" ο δεύτερος μηχανολόγος ΤΕΙ νομίζω.

Τα μανομετρικα κλπ που λέτε τα γνωρίζω και τα έχω αναφέρει δεν πολύ νοιάζει κανέναν να σας πω την αλήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, CompScience said:

Πάντως είναι κρίμα να δίνουν τόσο καλά μηχανήματα και να δίνει παρελκόμενα την συγκεκριμένη τριοδη κόβει την μισή παροχή και καλό θα ήταν να την αλλάξουν σύντομα. 

Επίσης απ' ότι κατάλαβα τους μηχανικούς δεν το ξέρουν ούτε τους πολύ νοιάζει η παροχή συγκεκριμένος μου είπε "δεν πειράζει κάποια στιγμή θα πιάσεις θερμοκρασία" 

Κάποιος άλλος μου είπε "δεν πειράζει αν έχει μικρότερη διατομή θα πιάσει μεγαλύτερη ταχύτητα και στο τέλος θα είναι το ίδιο" ο δεύτερος μηχανολόγος ΤΕΙ νομίζω.

Τα μανομετρικα κλπ που λέτε τα γνωρίζω και τα έχω αναφέρει δεν πολύ νοιάζει κανέναν να σας πω την αλήθεια. 

Ο δεύτερος ορθώς ομίλησε. Είναι πολύ σημειακό, απλώς προσθέτει μια πτώση πίεσης στο κύκλωμα, όπως σου είπα και στο ανωτέρω μήνυμα. Η αλλαγή διατομής και ταχύτητας, αιτιολογεί την πτώση πίεσης. Οπότε αυτή η μικρή πτώση πίεσης προστίθεται στην συνολική του κυκλώματος και σου αυξάνει λίγο το μανομετρικό.
Πάντως και τα 1.9 που λες δεν είναι λίγα, μια χαρά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Για ΑΘ 16 KW θεωρώ σωστή και απαραίτητη παροχή 2,8 - 3,4 κμ/ώρα.

Με μικρότερη παροχή πιθανότατα θα βγάζει alarm ή δεν θα δουλεύει σωστά το inverter (θα κάνει πολλά start - stop)

 

Στο θέμα της επιλογής του μεγέθους της τρίοδης, έχω να πω τα εξής.

1. Αν η τρίοδη προορίζεται να δουλεύει στα δύο άκρα της (να στέλνει νερό κάποιες στιγμές για ΖΝΧ και κάποιες άλλες για τα θερμ. σώματα) απαιτείται τρίοδη ίσης διατομής με τους σωλήνες και όλικής διατομής αν είναι δυνατόν.

2. Αν πρόκειται να δουλεύει με ηλεκτροκινητήρα modulating, ώστε να κάνει ρύθμιση παροχής (τμήμα παροχής για ΖΝΧ και τμήμα για ΘΣ) τότε πρέπει να είναι αρκετά μικρότερη. Εμπειρικά (rule of thumb που λένε οι Εγγλέζοι) θα πρέπει να είναι ένα ή δύο μεγέθη συνήθως, μικρότερου μεγέθους (είναι επιθυμητό να έχει μεγάλη σχετικά πτώση πίεσης = μικρό Kv)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Εσύ έχεις να πεις αυτό και κάτι θα ξέρεις και η εμπειρία σου είναι πάντα σεβαστή.
Από την άλλη η Daikin και η Hitatchi δίνουν 1" διατομής 3οδες, και αυτές κάτι θα ξέρουν, εγώ λέω ότι δεν παίζει ρόλο και συντάσσομαι με τον μηχανικό ΤΕ του CompScience.<- όχι έτσι ακριβώς όπως το διατύπωσε, αλλά τέλος πάντων...

Edited by mechpanos
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, antloukidis said:

Για ΑΘ 16 KW θεωρώ σωστή και απαραίτητη παροχή 2,8 - 3,4 κμ/ώρα.

Με μικρότερη παροχή πιθανότατα θα βγάζει alarm ή δεν θα δουλεύει σωστά το inverter (θα κάνει πολλά start - stop)

Η αντλία της Hitachi για τον κυκλοφορητή willo που έχει δίνει Μαξ 3.2 για 16αρα αντλία.

 

Flow error βγάζει αν πέσει κάτω από 1.2 το μίνιμουμ δλδ. Πιστεύει δλδ ότι έχει flow error.

 

19 ώρες πριν, antloukidis said:

Στο θέμα της επιλογής του μεγέθους της τρίοδης, έχω να πω τα εξής.

1. Αν η τρίοδη προορίζεται να δουλεύει στα δύο άκρα της (να στέλνει νερό κάποιες στιγμές για ΖΝΧ και κάποιες άλλες για τα θερμ. σώματα) απαιτείται τρίοδη ίσης διατομής με τους σωλήνες και όλικής διατομής αν είναι δυνατόν.

2. Αν πρόκειται να δουλεύει με ηλεκτροκινητήρα modulating, ώστε να κάνει ρύθμιση παροχής (τμήμα παροχής για ΖΝΧ και τμήμα για ΘΣ) τότε πρέπει να είναι αρκετά μικρότερη. Εμπειρικά (rule of thumb που λένε οι Εγγλέζοι) θα πρέπει να είναι ένα ή δύο μεγέθη συνήθως, μικρότερου μεγέθους (είναι επιθυμητό να έχει μεγάλη σχετικά πτώση πίεσης = μικρό Kv)

Είμαστε πάντα στην πρώτη περίπτωση. Επίσης ξαναλέω ότι οι αντλίες Hitachi δίνουν και απαιτούν σύμφωνα με το μανουαλ 1 και 1/4. 

 

Η αλήθεια είναι ότι μου δίνει περισσότερα Σταρτ στοπ και όλα αυτά είναι στην κατηγορία καλή εγκατάσταση της αντλίας. Πολλοί μηχανικοί δεν δίνουν καμία σημασία στην παροχή. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.