Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

Καλημέρα..λογικά αν βάλεις και άλλο ένα αισθητήρα (τρεις για το τριφασικό) με ένα ακόμα transmitter ναι θα μπορείς... Πρέπει να λέει στο site. Μόλις το είδα μπορείς να διαχειριστείς μέχρι 5 διαφορετικά κυκλώματα ένα για την αντλία ένα άλλο για τη συνολική κατανάλωση του σπιτιού το τρίτο  για το πλυντήριο ένα τέταρτο για το ψυγείο και ένα πέμπτο βάλε μία λάμπα.. μέχρι πεντε πομπούς σε ένα modem τους

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

8 ώρες πριν, Stiv79 said:

Καλημέρα..λογικά αν βάλεις και άλλο ένα αισθητήρα (τρεις για το τριφασικό) με ένα ακόμα transmitter ναι θα μπορείς... Πρέπει να λέει στο site. Μόλις το είδα μπορείς να διαχειριστείς μέχρι 5 διαφορετικά κυκλώματα ένα για την αντλία ένα άλλο για τη συνολική κατανάλωση του σπιτιού το τρίτο  για το πλυντήριο ένα τέταρτο για το ψυγείο και ένα πέμπτο βάλε μία λάμπα.. μέχρι πεντε πομπούς σε ένα modem τους

Οκ, σε ευχαριστώ και πάλι 

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα και καλό χειμώνα σε όλους. Αντλιοκίνητος και γω από φέτος.Τοποθετήθηκε αντλία θερμότητας μονοφασική προ δέκα ημερών monoblock lg therma v r32 9kw.Το σπίτι είναι κατασκευής 2006, μονοκατοικία 134 τ.μ σε δύο επίπεδα και ημιυπόγειο 65 τ.μ. που επικοινωνεί όμως εσωτερικά  με σκάλα  με τον υπόλοιπο χώρο.Βρίσκεται στην Αργολίδα σε πεδινή περιοχή.Το ισόγειο είναι στρωμένο ενδοδαπέδια  ενώ 1ος όροφος και ημιυπόγειο έχουν σώματα.Προς το παρόν το σύστημα θα λειτουργήσει με τους θερμοστάτες με σταθερή θερμοκρασία  νερών 45 βαθμούς.Μέχρι στιγμής τα πρώτα συμπεράσματα είναι ότι τις 3 ή 4 φορές που έχει χρειαστεί να δουλέψει κάνει ευτυχώς ελάχιστο θόρυβο.Ακούγεται λιγότερο και από τον καυστήρα.Τους ''δύσκολους'' χειμώνες η κατανάλωση σε πετρέλαιο ήταν 1500 λίτρα περίπου ενώ τους ''εύκολους'' 1000 λίτρα περίπου.Αναμένω και τοποθέτηση μετρητή κατανάλωσης ρεύματος για την αντλία για να έχω πιο πλήρη εικόνα.

stiv79 ποιο το κόστος του WIFI module της LG   ; 

Link to comment
Share on other sites

@pituser  καλώς ήρθες στην παρέα των αντλιοκίνητων  ..ναι δεν κάνουν πολύ φασαρία.. το wifi module κόστισε ή115€ ή125€ . Έχει μεγάλη σχετικά εμβέλεια.

Edited by Stiv79
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Stiv79 said:

@pituser  καλώς ήρθες στην παρέα των αντλιοκίνητων  ..ναι δεν κάνουν πολύ φασαρία.. το wifi module κόστισε ή115€ ή125€ . Έχει μεγάλη σχετικά εμβέλεια.

Καλώς σας βρήκα.Ευχαριστώ για την πληροφορία.Θα μπει στο πρόγραμμα και αυτό σιγά σιγά. 

Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2019 at 10:13 ΠΜ, Giotis T said:

Καλημέρα.

Και μια άλλη ερώτηση: υπάρχουν ξεχωριστές «γραμμές» στο σύστημα αυτό ώστε να βλέπεις ξεχωριστά την κατανάλωση της αντλίας και του υπόλοιπου σπιτιού;

Stiv79, καλησπέρα και πάλι. Είδα αυτή την κριτική σερφάροντας πρόσφατα, που φαίνεται αρκετά αναλυτική (βλ παρακάτω).

Θα θέλαμε και τη γνώμη σου. Ευχαριστούμε.

""Έχω αυτή τη λύση μέτρησης κατανάλωσης έξι μήνες. Σκοπός ήταν η μέτρηση της κατανάλωσης στον πίνακά μου για να μπορεί να υπολογίζεται ξεχωριστή χρέωση σε ρολόι με πάραπάνω από έναν πίνακες πάνω του. Σημειώνω οτι δεν έχει την ίδια αξιοπιστία μέτρησης με το ρολόι της ΔΕΗ ή παρεμβαλόμενων αναλογικών μετρητών που μετράνε και τάση και ρεύμα και υπολογίζουν κατανάλωση με γινόμενο. Η συσκευή αυτή μετρά μόνο το ρεύμα, με επαγωγή, και με δεδομένη τάση (τη βάζει ο χρήστης) υπολογίζει κατανάλωση. Έχει μια τυπική απόκλιση 10%.

Προτίμησα αυτή τη λύση γιατί:
1) Είναι πανεύκολη στην τοποθέτηση
2) Έχει κεντρική αποθήκευση δεδομένων για πρόσβαση από παντού
3) Έχει ένδειξη κατανάλωσης σε πραγματικό χρόνο (δειγματοληψία κάθε 10 δευτερόλεπτα), οπότε μπορεί κανείς εύκολα, ανοιγοκλείνοντας συσκευές επιτόπου να μετρά την κατανάλωσή τους

Ένα hub συνδέεται στο ρεύμα και στο δίκτυο, κι αναλαμβάνει να παίρνει μετρήσεις από αισθητήτες (μέχρι 5 νομίζω) και να τις στέλνει κεντρικά. Οι αισθητήες είναι ασύρματοι. Λειτουργούν με μπαταρίες (3 ΑΑ). Συνδέονται κατευθείαν πάνω στο καλώδιο της τάσης της συσκευής που θέλουμε να μετρήσουμε. Ο αισθητήρας μπορεί να συγκεντρώσει μέχρι και 3 φάσεις. Θέλει όμως επιπλέον καλώδια, που αγοράζονται ξεχωριστά. Κάθε 10 δευτερόλεπτα ο αισθητήτας "δημοσιεύει" μια μέτρηση. Λαμβάνοντας τη μέτρηση, το hub τη στέλνει κεντρικά.

Θεωρητικά, η απόσταση μεταξύ του hub και του αισθητήρα μπορεί να είναι ως και 50 μέτρα. Στην πράξη, εμπόδια και άλλες εκπομπές μικραίνουν ραγδαία αυτή την μέγιστη απόσταση. Στην πράξη, στο σπίτι δουλεύει καλά όταν τα δύο είναι σχετικά δίπλα κι έχω πολλές διακοπές επικοινωνίας όταν είναι σε ξεχωριστό δωμάτιο. Στο σπίτι λειτουργεί WiFi και bluetooth επίσης.

Αντιμετωπίζω 3 βασικά προβλήματα:
- Αποσυνδέεται ο αισθητήτας από το hub. Για να βρει το hub τον αισθητήρα απαιτείται μια διαδικασία, η οποία είναι περισσότερο τέχνη παρά μέθοδος. Οι κατασκευαστές δεν έχουν κάνει καλή δουλειά σε αυτόν τον τομέα. Το hub, για να λειτουργήσει προϋποθέτει ενεργή σύνδεση στο ίντερνετ. Αυτό σημαίνει πως αν για κάποιο λόγο πέσει το ρεύμα, οπότε γίνει reset και το router, στην επάνοδο υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μη λειτουργήσει το hub χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση.
- Δε στέλνονται οι μετρήσεις. Παρά το γεγονός οτι υπάρχει ενεργή σύνδεση στο δίκτυο, που λειτουργεί διαπιστωμένα, πολλές φορές αποτυγχάνει η αποστολή δεδομένων, με αποτέλεσμα να χάνονται μετρήσεις.
- Η τεχνική υποστήριξη είναι αστεία. Οι απαντήσεις είναι κατά βάση υπεκφυγές κι αοριστίες. Σε κάποια προβλήματα έχουν υποσχεθεί βελτιώσεις που δεν έρχονται ποτέ.

Πάντως, η τεχνολογία, παρά την ανωριμότητα, έχει ωραία προοπτική, κι όσο λειτουργεί είναι πολύ εξυπηρετική. Αν ασχολούνταν λίγο με το προϊόν οι κατασκευαστές θα πήγαινε πολύ μπροστά. Εγώ τη δουλειά μου την έκανα, αλλά, δεδομένων των προβλημάτων, δε θα πρότεινα σε κάποιον να το πάρει. Δεν έχω υπόψη μου άλλες λύσεις αλλά ξέρουν οτι υπάρχουν και θα στρεφόμουν εκεί. Πάροχοι όπως η Watt&Volt υποτίθεται οτι δίνουν αυτή την υπηρεσία ούτως ή άλλως, πλέον. Το ίδιο θα έπρεπε να'χει κάνει κι η ΔΕΗ 10 χρόνια τώρα"".

Edited by Giotis T
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αν αντιμετωπίζεις προβλήματα συνδεσιμότητας πάνω στο hub τι πιο εύκολο με ένα καλώδιο lan να μεταφέρεις το hub σε πιο κοντινή θέση η πιο κεντρική θέση αν θες προς τους αισθητήρες . αποσυνδέσεις δεν έχω καθόλου ή τουλάχιστον δεν έχω παρατηρήσει. με δύο ξεχωριστά κυκλώματα δηλαδή δύο ξεχωριστούς αισθητήρες μπορείς να μετρήσεις στη συνολική κατανάλωση του σπιτιού στο ένα και την κατανάλωση της αντλίας στο άλλο... Πάντως δεν χρειάζεται καμία ιδιαίτερη τέχνη να πατήσεις το κουμπί του αισθητήρα και το hub αρχίζει μόνο του και βρίσκει και σκανάρει για συσκευές.

πάντως ακόμα και να μην υπάρχει ενεργή σύνδεση στο internet η οθόνη η Ελίτ που έχω κάνει καταγραφή δεδομένων και μπορείς να τα εξάγεις με ένα καλώδιο USB και το ειδικό λογισμικό που σου παρέχει η εταιρεία σε ένα υπολογιστή. Κρατάει δεδομένα ενός έτους.

Edited by Stiv79
Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά την υποστήριξη την είχα χρειαστεί καμιά φορά που δεν μου έδειχνε την εκτίμηση μηνιαίου κόστους αν θυμάμαι καλά ... Είχα πάρει τηλέφωνο τους έδωσα τα αναγνωριστικά στοιχεία του μηχανήματος το hub δηλαδή και μετά από 2 ημέρες μου το είχαν φτιάξει και λειτουργεί από τότε στην εντέλεια. Το πρόβλημα δηλαδή ήτανε στο server τους κάποια παράμετρος δεν υπολογιζόταν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω ότι το σπίτι έχει κάποιες ιδιαιτερότητες η αλήθεια είναι ότι το hub το έχω κουμπώσει πάνω σε access point στην ουσία είναι ρούτερ που το έχω γυρίσει σε access point και παντού σε όλο το σπίτι έχω εσωτερικό δίκτυο lan 1000mbps cat6 εδώ και 10 χρόνια. Μία άλλη λύση αν υπάρχουν αποσύνδεσης είναι να χρησιμοποιήσεις τα access point που μεταφέρουν τα δεδομένα μέσα από τα υπάρχων καλώδια του ρεύματος του σπιτιού αυτά που μπαίνουν στις πρίζες home network και σου βγάζουν και WiFi αλλά και lan.

Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση σήμερα από τις 6 το πρωί με 7.5°C εξωτερική και σβήσιμο στις 10:00 το πρωί με 10°C εξωτερική. Το σπίτι εσωτερικά στους 25°C. Να αναφέρω ότι ζεσταίνει και μποιλερ ηλιακού 200 lt παράλληλα.

( Για το κινητό χρησιμοποιώ την εφαρμογή monitor )

 

Screenshot_2019-12-07-10-12-12-934_com.danielstone.energyhive.jpg

Edited by Stiv79
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.