Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

7 λεπτά πριν, kostasinjeyan said:

Είπαμε έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις που εχεις βάλει στην αντιστάθμιση.

Ε εντάξει και στο 0 τι πειράζει μντ έχεις +1 +2 ένα. Δουλεύεις ινβερτερ

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

20 λεπτά πριν, giannis95 said:

Ε εντάξει και στο 0 τι πειράζει μντ έχεις +1 +2 ένα. Δουλεύεις ινβερτερ

 

Τίποτα δεν πειράζει απλά με βάση τις ρυθμίσεις που έχεις αν το αφήσεις στο +2 φοβάμαι ότι όταν η εξωτερική πέσει κοντά στο 0 η αντλία θα προσπαθεί να πάει την εσωτερική στο 24 με τεράστια κατανάλωση φυσικά.

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα, είμαι από Γιάννενα και σας παρακολουθώ λίγο καιρό τώρα.

Εχω μια LG12kw σε διαμέρισμα 4ου ορόφου 80τ.μ. με μόνωση σε 3 πλευρές και μια πλευρά είναι σε εσωτερικο διάδρομο του κτηρίου. Επίσης εχει γίνει θερμο υγρομόνωση και στην ταράτσα. Τη δουλεύω τρίτο χρόνο τώρα με τις ρυθμίσεις που είχε βάλει ο εγκαταστάτης, το μόνο που άλλαξα είναι η απόδοση της αντλίας στο 70% λόγω θορύβων στις σωληνώσεις. Οι ρυθμίσεις είναι οι εξής:

θερμοκρασια θερμανσης αερα 16  25

επιθυμιτη θερμοκρασια νερου 20  55

εξωτερικη θερμοκρασια auto -5  20

 εσωτερικη θερμοκρασια 16  22 

θερμοκρασια νερου auto 34  55 

Η κατανάλωση που είχα είναι οι παρακάτω

  Untitled-3.thumb.jpg.eb3c9abf42b6710f5ce656e5f345e9e0.jpg

Κάθε χρόνο 1700 kw μόνο η αντλία γιατί εχω μετρητή.

Ο τρόπος που τη λειτουργω είναι στη θέρμανση (όχι auto) 21 βαθμούς σταθερά, όταν πιάσει θερμοκρασία σταματάει και ξεκινάει παλι όταν πεσει περίπου ένα βαθμο . Αυτό μπορεί να γίνει 2 με 3 φορες τη μερα εκτος απο τις μερες που εχει χαμηλη θερμοκρασια οπου και δουλευει πιο inverter.

Γενικά δεν μπορώ να πω ότι εχω παράπονο εκτός από το θόρυβο του συμπιεστή γιατί την εχω στο μπαλκόνι αλλά οκ παλεύεται. 

Αν έχετε κάποια πρόταση τροποποίησης παραμέτρων  για καλύτερη λειτουργία θα το εκτιμούσα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kostasinjeyan said:

Τίποτα δεν πειράζει απλά με βάση τις ρυθμίσεις που έχεις αν το αφήσεις στο +2 φοβάμαι ότι όταν η εξωτερική πέσει κοντά στο 0 η αντλία θα προσπαθεί να πάει την εσωτερική στο 24 με τεράστια κατανάλωση φυσικά.

Τι προτείνεις να αλλάξω την εξωτερική θερμοκρασία? Γιατί η εσωτερική δεν πάει πάω από 19 η ελάχιστη.η μικρότερη διάφορα αειναι 19 21 πχ γιατί δεν θέλω και κάτω απο 21

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, giannis95 said:

Τι προτείνεις να αλλάξω την εξωτερική θερμοκρασία? Γιατί η εσωτερική δεν πάει πάω από 19 η ελάχιστη.η μικρότερη διάφορα αειναι 19 21 πχ γιατί δεν θέλω και κάτω απο 21

Αν δεν πάει πάνω από 19 υποθέτω την εμποδίζει κάποια άλλη ρύθμιση 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, kostasinjeyan said:

Αν δεν πάει πάνω από 19 υποθέτω την εμποδίζει κάποια άλλη ρύθμιση 

Στην ρύθμιση δεν πάει η θερμοκρασία ανεβενει κανονικά

Απλά θέλει +2 στην ρύθμιση εσωτερική για λειτουργία Auto, ελάχιστη πάει έως 19 και η ανωτερι πάει και 20 px απλά δεν θ Μ πιάσει 21 μέσα. Επί τον πλείστον υπάρχει μια διαφορά 19 με 21 εσύ έχεις LG?Kai πάει πχ 20 με 21 

 

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, giannis95 said:

Στην ρύθμιση δεν πάει η θερμοκρασία ανεβενει κανονικά

Απλά θέλει +2 στην ρύθμιση εσωτερική για λειτουργία Auto, ελάχιστη πάει έως 19 και η ανωτερι πάει και 20 px απλά δεν θ Μ πιάσει 21 μέσα. Επί τον πλείστον υπάρχει μια διαφορά 19 με 21 εσύ έχεις LG?Kai πάει πχ 20 με 21 

 

Ναι έχω LG και πάει μια χαρα και 21 και 22

Ξαναλέω προφανώς σε κάποιο άλλο σημείο υπάρχει κάποια ρύθμιση που σε εμποδίζει να βάλεις στην αντιστάθμιση πάνω από 19

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, kostasinjeyan said:

Ναι έχω LG και πάει μια χαρα και 21 και 22

Ξαναλέω προφανώς σε κάποιο άλλο σημείο υπάρχει κάποια ρύθμιση που σε εμποδίζει να βάλεις στην αντιστάθμιση πάνω από 19

Σε ποιο λες η εξωτερική ? Να παίζει ? 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, giannis95 said:

Σε ποιο λες η εξωτερική ? Να παίζει ? 

Ρε συ συγνώμη αλλά δεν μπορώ να μπω μες στο μυαλό σου ούτε κάνουμε προφορικό διάλογο.

Αν δεν γράψεις δομημένα αυτό που θες να πεις δεν μπορώ να μαντέψω τι μπορεί να εννοείς.

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, kostasinjeyan said:

Ρε συ συγνώμη αλλά δεν μπορώ να μπω μες στο μυαλό σου ούτε κάνουμε προφορικό διάλογο.

Αν δεν γράψεις δομημένα αυτό που θες να πεις δεν μπορώ να μαντέψω τι μπορεί να εννοείς.

Οκκ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.