Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, giorgosvet said:

Καλησπέρα.

Έχω ένα θέμα την αντλία μου daikin altherma 11kw και χρειάζομαι βοήθεια όποιος μπορεί.

Έχω fan coil στα δωμάτια ενώ στα 2 μπάνια σώματα καλοριφέρ πάνελ. Τα σώματα χρειάζονται εξαέρωση μιας και δεν ζεσταίνονται σωστά όπως επίσης και το μπόιλερ που δεν ζεσταίνει το νερό από την αντλία λόγω αέρα που έχει κρατήσει μέσα.

Πριν 3 χρόνια που είχα το ίδιο πρόβλημα έκανα εξαέρωση με την αντλία σε λειτουργία και μου εμφάνισε σφάλμα στο χειριστήριο και δεν είχα θέρμανση.Φώναξα τον τεχνικό το έφτιαξε και μου είπε να μην κάνω εξαέρωση με την αντλία να δουλεύει.

Τώρα κάνω εξαέρωση με κλειστή αντλία αλλά ο αέρας δεν φεύγει εντελώς οπότε το πρόβλημα παραμένει.

Τι μπορώ να κάνω για να γίνει εξαέρωση χωρίς σφάλμα στην αντλία?

Με την λειτουργία θέρμανσης απενεργοποιημένη, μπαίνεις στο μενού του εγκαταστάτη και έχει λειτουργία χειροκίνητης εξαέρωσης. Παίρνει μόνο ο κυκλοφορητής σε χαμηλή ταχύτητα, και βοηθάει στην εξαέρωση.
Μετά (αν η αντλία σου είναι με βοηθητικές αντιστάσεις), κάνε και μια αυτόματη, για να εξαερώσει και η ίδια η αντλία. Θα έλεγα μετά από λίγες ημέρες λειτουργίας της θέρμανσης, να επαναλάβεις μια μικρή εξαέρωση, για να φύγει τυχόν αέρας διαλυμένος στο νεοεισελθέν νερό εντός του συστήματος. Κανονικά κάπου στην στήλη σου πρέπει να υπάρχουν αυτόματα εξαεριστικά, που να βγάζουν τυχόν αέρα έχει συγκεντρωθεί εκεί!

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, giorgosvet said:

Την Α/Θ όπως τη δουλεύω κανονικά για θέρμανση

Αν υπάρχει δυνατότητα κάνε εξαέρωση με τον κυκλοφοργτή σε λειτουργία μόνο....

Αν και δεν καταλαβαίνω γιατί να δημιουργείται πρόβλημα όταν κάνεις εξαέρωση στα σώματα με την ΑΘ σε λειτουργία.

Επίσης μήπως είναι χαμηλή η πίεση στο κύκλωμα; Αυτός μπορεί να είναι ένας λόγος που δεν γίνεται εξαέρωση. Αν συμβαίνει αυτό αύξησε την πίεση κοντά στα 2 bar

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν γίνεται να δουλεύει μόνο ο κυκλοφορητής.

Μάλλον βγάζει σφάλμα λόγω χαμηλής πίεσης υποθέτω με την εξαέρωση πέφτει χαμηλά

Πως θα αυξήσω την πίεση δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, sso said:

Αν υπάρχει δυνατότητα κάνε εξαέρωση με τον κυκλοφοργτή σε λειτουργία μόνο....

Αν και δεν καταλαβαίνω γιατί να δημιουργείται πρόβλημα όταν κάνεις εξαέρωση στα σώματα με την ΑΘ σε λειτουργία.

Επίσης μήπως είναι χαμηλή η πίεση στο κύκλωμα; Αυτός μπορεί να είναι ένας λόγος που δεν γίνεται εξαέρωση. Αν συμβαίνει αυτό αύξησε την πίεση κοντά στα 2 bar

Μπορεί όντως κατά την διάρκεια της εξαέρωσης, η Α/Θ να διαβάζει πτώση της πίεσης και να βγάζει σφάλμα.
Η Daikin αν δεν κάνω λάθος, θέλει πίεση πάνω από 1.1 bar η οποία πρέπει να προσαυξάνεται, ανάλογα με την διάταξη του χώρου. Μπορεί με την Α/Θ σε λειτουργία να βλέπει ότι πέφτει η πίεση ενώ περιμένει να είναι σταθερή, και να βγάζει σφάλμα ροής, ενώ στην λειτουργία εξαέρωσης να θεωρεί μια πτώση αναμενόμενη.

@giorgosvet Υπάρχει η δυνατότητα αυτή από το μενού εγκαταστάτη.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, mechpanos said:

Μπορεί όντως κατά την διάρκεια της εξαέρωσης, η Α/Θ να διαβάζει πτώση της πίεσης και να βγάζει σφάλμα.
Η Daikin αν δεν κάνω λάθος, θέλει πίεση πάνω από 1.1 bar η οποία πρέπει να προσαυξάνεται, ανάλογα με την διάταξη του χώρου. Μπορεί με την Α/Θ σε λειτουργία να βλέπει ότι πέφτει η πίεση ενώ περιμένει να είναι σταθερή, και να βγάζει σφάλμα ροής, ενώ στην λειτουργία εξαέρωσης να θεωρεί μια πτώση αναμενόμενη.

@giorgosvet Υπάρχει η δυνατότητα αυτή από το μενού εγκαταστάτη.

Το πρόβλημα φαίνεται ότι είναι με την πίεση όντως.

Το ζητούμενο είναι αν εγώ χωρίς γνώσεις μηχανικού-υδραυλικού μπορώ να κάνω την εξαέρωση ή πρέπει να φωνάξω τεχνικό.

Αν κάνω εξαέρωση και βγάλει σφάλμα αν ξέρω πως θα ανεβάσω την πίεση θα το διορθώσω λογικά.

Edited by giorgosvet
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.