Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

16 λεπτά πριν, giannis95 said:

 Επίσης παρατήρησα ότι αν την έχουμε στην θέρμανση και όχι Ai πάλι έχει auto gia θερμοκρασία κ πέσεις με θερμοστάτη χώρου και όχι με παραμέτρους 

Ακριβως ετσι τη δουλευω εγω Αέρας+Νερό με μεγιστο 3-4 start stop τη μερα. Τις μερες που εχει πολυ κρυο γυρω στο 0 λειτουργει και καποιες ωρες συνεχομενα κρατωντας τη θερμοκρασια νερου γυρω στους 43-45 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

6 λεπτά πριν, AGeorge80 said:

Ακριβως ετσι τη δουλευω εγω Αέρας+Νερό με μεγιστο 3-4 start stop τη μερα. Τις μερες που εχει πολυ κρυο γυρω στο 0 λειτουργει και καποιες ωρες συνεχομενα κρατωντας τη θερμοκρασια νερου γυρω στους 43-45 βαθμους.

Τι ρυθμίσεις έχεις βάλει μπορείς να μας πεις? Και ταχύτητα κυκλοφοριτη ? 

 

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, giannis95 said:

Τι ρυθμίσεις έχεις βάλει μπορείς να μας πεις? Και ταχύτητα κυκλοφοριτη ? 

 

Έχω γράψει σελίδα 55 αν θες να τσεκαρεις αναλυτικά 

Link to comment
Share on other sites

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας. Καινούριος στο φόρουμ και άσχετος με το θέμα. Έχω τοποθετήσει σε μεζονέτα αντλία θερμότητας daikin υψηλών θερμοκρασιών 16KW. Η κατανάλωση νομίζω ότι είναι υπερβολική και ψάχνω να βρω τι φταίει. Συγγνώμη εάν σας κουράσω αλλά πρέπει να εξηγήσω από την εγκατάσταση μέχρι την κατανάλωση.

Αρχικά το σπίτι βρίσκεται στον Πειραιά. η αντλία θερμότητας έχει τοποθετηθεί στο ισόγειο το οποίο περιλαμβάνει την είσοδο και το κλιμακοστάσιο για τους υπόλοιπους ορόφους. Στο ισόγειο υπάρχει ένα σώμα καλοριφέρ.*

Στον πρώτο και δεύτερο όροφο, εμβαδού ο κάθε ένας περι τα 70τ.μ., υπάρχει ξεχωριστός θερμοστάτης και επιπλέον στον πρώτο όροφο έχει τοποθετηθεί και ο πίνακας ενδείξεων της αντλίας. Η αντλία έχει ρυθμιστεί να λειτουργεί με θερμοκρασία νερού. 

Επιπλέον η αντλία συνδέεται με τον ηλιακό ο οποίος βρίσκεται στην ταράτσα, με την προοπτική να είχαμε ζεστό νερό όσο λειτουργούσε η αντλία. Συνεπώς ο ηλιακός και το καλοριφέρ του ισογείου Δεν είναι συνδεδεμένοι με κάποιος από τους δύο θερμοστάτες.

Τον περσινό χειμώνα η κατανάλωση ήταν από 50 έως και 100 κιλοβατώρες την ημέρα!!!!! με αποτέλεσμα να μου έρχονται λογαριασμοί ρεύματος 1.000 και ευρώ........ κάτι που δεν θέλω να ξαναπεράσω και φέτος...

Το πρώτο που έκανα ήταν να κλείσω την παροχή προς τον ηλιακό, να απενεργοποιήσω το καλοριφέρ του ισογείου από τη βανα που έχει στη βάση του και να χαμηλώσω την θερμοκρασία νερού από τους 67 στους 60 βαθμούς..

Ο πρώτος προβληματισμός μου είναι ο εξής.... Όταν ο θερμοστάτης του κάθε ορόφου πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία, συνήθως στους 20 βαθμούς το έχω, και κλείσουν οι ηλεκτροβανες τότε το μόνο νερό που κυκλοφορεί είναι αυτό που διέρχεται από την αντλία έως το καλοριφέρ ισογείου δηλαδή τέσσερα μέτρα το πολύ, με αποτέλεσμα όταν ο θερμοστάτης ενεργοποιηθεί και ανοίξουν οι ηλεκτροβανες όλος ο όγκος νερού από τα καλοριφέρ να είναι κρύος και να λειτουργεί η αντλία στο φουλ... Σε αυτήν την περίπτωση με συμφέρει να αλλάξω τη λειτουργία της αντλίας και να λειτουργεί με θερμοκρασία χώρου;;;; Με αυτόν τον τρόπο θα απενεργοποιήσω την ηλεκτροβανα, θέτοντας τον θερμοστάτη σε υψηλότερη θερμοκρασία από τον πίνακα ενδείξεων, με αποτέλεσμα στον πρώτο όροφο το νερό να κυκλοφορεί από τα σώματα στην αντλία και έτσι να μην ζοριζεται η αντλία να πιάσει θερμοκρασία....

Έχει λογική αυτό που σκέφτομαι ή όχι.....; Εάν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει και συγγνώμη εκ των προτέρων για την ασχετοσυνη μου. 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, AGeorge80 said:

Έχω γράψει σελίδα 55 αν θες να τσεκαρεις αναλυτικά 

Εμένα σε αυτή την ρύθμιση κάνει πολλά περισσότερα Σταρτ στον παντός.Ετσι λέω να την αφήσω στο auto να δουλεύει ινβερτερ 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, sso said:

Χθες το απόγευμα στις 16:30 άλλαξα το αισθητήριο από "Αέρας" σε "Αέρας+Νερό", χωρίς να πειράξω τίποτα άλλο από τις Ρυθμίσεις, να δω πώς θα συμπεριφερθεί.

Μέχρι αυτή την ώρα 19:30 περίπου, δηλαδή σε 27 ώρες έχει καταναλώσει μόλις 3 kWh κάνοντας 4 16λεπτα On/Off, και κρατώντας την θερμοκρασία δωματίου σταθερά 19,5-20 βαθμούς. Από την καταγραφή στο πληκτρολόγιο είδα ότι άναβε όταν η θερμοκρασία Νερού έπεφτε στους 20 βαθμούς και έσβηνε μετά από 16 λεπτά μόλις έφτανε το νερό στους 47 βαθμούς που έχω ορίσει στις ρυθμίσεις.

Εξωτ. θερμοκρασία αυτή τη στιγμή 14 βαθμοί.

Αναρωτιέμαι μήπως είναι προτιμότερο να δουλεύει έτσι;

Είναι πολλά τα 4 On/Off σε 27 ώρες;

Εγω παλι αναρωτιέμαι αν πρέπει να αφήνει η αντλία να πέφτουν τα νερά σε τόση χαμηλή θερμοκρασία.. 20-22πχ, 2 μέρες τώρα που "μαλάκωσε" ο καιρός , μιλάω για Αθήνα κέντρο, αυτό μου κάνει και  στο θερμοστάτη βλέπω  χαμηλότερη θερμοκρασία σε σχέση με στόχο π έχω 20. πέφτει και 18 ακόμα και δεν ξυπνάει να πάρει μπρός.

Edited by panos21g
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Gsal said:

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας. Καινούριος στο φόρουμ και άσχετος με το θέμα. Έχω τοποθετήσει σε μεζονέτα αντλία θερμότητας daikin υψηλών θερμοκρασιών 16KW. Η κατανάλωση νομίζω ότι είναι υπερβολική και ψάχνω να βρω τι φταίει. Συγγνώμη εάν σας κουράσω αλλά πρέπει να εξηγήσω από την εγκατάσταση μέχρι την κατανάλωση.

Αρχικά το σπίτι βρίσκεται στον Πειραιά. η αντλία θερμότητας έχει τοποθετηθεί στο ισόγειο το οποίο περιλαμβάνει την είσοδο και το κλιμακοστάσιο για τους υπόλοιπους ορόφους. Στο ισόγειο υπάρχει ένα σώμα καλοριφέρ.*

Στον πρώτο και δεύτερο όροφο, εμβαδού ο κάθε ένας περι τα 70τ.μ., υπάρχει ξεχωριστός θερμοστάτης και επιπλέον στον πρώτο όροφο έχει τοποθετηθεί και ο πίνακας ενδείξεων της αντλίας. Η αντλία έχει ρυθμιστεί να λειτουργεί με θερμοκρασία νερού. 

Επιπλέον η αντλία συνδέεται με τον ηλιακό ο οποίος βρίσκεται στην ταράτσα, με την προοπτική να είχαμε ζεστό νερό όσο λειτουργούσε η αντλία. Συνεπώς ο ηλιακός και το καλοριφέρ του ισογείου Δεν είναι συνδεδεμένοι με κάποιος από τους δύο θερμοστάτες.

Τον περσινό χειμώνα η κατανάλωση ήταν από 50 έως και 100 κιλοβατώρες την ημέρα!!!!! με αποτέλεσμα να μου έρχονται λογαριασμοί ρεύματος 1.000 και ευρώ........ κάτι που δεν θέλω να ξαναπεράσω και φέτος...

Το πρώτο που έκανα ήταν να κλείσω την παροχή προς τον ηλιακό, να απενεργοποιήσω το καλοριφέρ του ισογείου από τη βανα που έχει στη βάση του και να χαμηλώσω την θερμοκρασία νερού από τους 67 στους 60 βαθμούς..

Ο πρώτος προβληματισμός μου είναι ο εξής.... Όταν ο θερμοστάτης του κάθε ορόφου πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία, συνήθως στους 20 βαθμούς το έχω, και κλείσουν οι ηλεκτροβανες τότε το μόνο νερό που κυκλοφορεί είναι αυτό που διέρχεται από την αντλία έως το καλοριφέρ ισογείου δηλαδή τέσσερα μέτρα το πολύ, με αποτέλεσμα όταν ο θερμοστάτης ενεργοποιηθεί και ανοίξουν οι ηλεκτροβανες όλος ο όγκος νερού από τα καλοριφέρ να είναι κρύος και να λειτουργεί η αντλία στο φουλ... Σε αυτήν την περίπτωση με συμφέρει να αλλάξω τη λειτουργία της αντλίας και να λειτουργεί με θερμοκρασία χώρου;;;; Με αυτόν τον τρόπο θα απενεργοποιήσω την ηλεκτροβανα, θέτοντας τον θερμοστάτη σε υψηλότερη θερμοκρασία από τον πίνακα ενδείξεων, με αποτέλεσμα στον πρώτο όροφο το νερό να κυκλοφορεί από τα σώματα στην αντλία και έτσι να μην ζοριζεται η αντλία να πιάσει θερμοκρασία....

Έχει λογική αυτό που σκέφτομαι ή όχι.....; Εάν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει και συγγνώμη εκ των προτέρων για την ασχετοσυνη μου. 

 

Θεωρώ οτι η επιλογή υψηλών για Πειραιά είναι άστοχη και απο εκεί ίσως ξεκινάνε όλα.   Οι αντλίες όσο πιο ψηλά δουλεύουν τα νερά τόσο μεγαλύτερη η κατανάλωςη.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σας,

Εχω μια ερώτηση. Επειδη εχω συστημα αντλιας ενδοδαπέδιας και πλακάκι. 

Υπάρχει περίπτωση να εχουμε κάποιο θέμα με το πλακακι ? Εχω βάλει αντισταθμιση με θερμοκρασία νερού 45 για εξωτερική <5 και 38βαθμούς για θερμοκρασια μεγαλύτερη απο 15 και εσωτερικη προσδοκωμενη 21 βαθμους.

Παρατηρώ επίσης ότι δεν αναβει σχεδόν ποτέ. Ο θερμοστατης είναι στο διαδρομο στις κρεβατοκαμαρες και πιανει 21,3 και το σαλονι πεφτει στο 20,7 και εχουμε κρυο. Τι μπορουμε να κανουμε ωστε να ζεσταινεται με την ιδια θερμοκρασια και το σαλονι ή να αναβει πιο τακτικα ωστε να καλυπτει τις αναγκες μας?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.