Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

14 λεπτά πριν, panos21g said:

Θεωρώ οτι η επιλογή υψηλών για Πειραιά είναι άστοχη και απο εκεί ίσως ξεκινάνε όλα.   Οι αντλίες όσο πιο ψηλά δουλεύουν τα νερά τόσο μεγαλύτερη η κατανάλωςη.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. 

Δηλαδή εάν στον Πειραιά με ζητούμενη θερμοκρασία 20 βαθμούς, έχω καταναλωση από 40-100 κιλοβατώρες ημερησίως, αυτοί που είναι σε ψυχρότερες περιοχές τι κατανάλωση έχουν;;;

Εάν μπορείς και έχεις χρόνο θα ήθελα να μου απαντήσεις εάν πιστεύεις ότι η εναλλαγή της λειτουργίας με θερμοκρασία χώρου αντί για θερμοκρασία νερού θα μου επιφέρει κάποια μείωση στην κατανάλωση.

 

24 λεπτά πριν, panos21g said:

Θεωρώ οτι η επιλογή υψηλών για Πειραιά είναι άστοχη και απο εκεί ίσως ξεκινάνε όλα.   Οι αντλίες όσο πιο ψηλά δουλεύουν τα νερά τόσο μεγαλύτερη η κατανάλωςη.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

44 minutes ago, Gsal said:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. 

Δηλαδή εάν στον Πειραιά με ζητούμενη θερμοκρασία 20 βαθμούς, έχω καταναλωση από 40-100 κιλοβατώρες ημερησίως, αυτοί που είναι σε ψυχρότερες περιοχές τι κατανάλωση έχουν;;;

Εάν μπορείς και έχεις χρόνο θα ήθελα να μου απαντήσεις εάν πιστεύεις ότι η εναλλαγή της λειτουργίας με θερμοκρασία χώρου αντί για θερμοκρασία νερού θα μου επιφέρει κάποια μείωση στην κατανάλωση.

 

 

Χωρίς να είμαι επαγγελματίας αλλά με την κοινή λογική στην περιοχή μας (δλδ Αττική) ταιριάζει αντλία μεσαίων θερμοκρασιών απο άποψη κλίματος, θέματα COP SCOP κτλ (πόσες φορές  άλλωστε πχ πέφτουμε κάτω απο 5 βαθμούς θερμοκρασία).  Δεν βρίσκω λόγο να πάμε σε υψηλών όπου αυτη η επιλογή θα γίνει σε βορειότερα μέρη με πολλά κρύα Καστοριά Κοζάνη κτλ. Αν το σπίτι το σηκώνει και ζεσταίνεται επαρκώς(δεν ξέρω τι μελέτη έχει γίνει,διαστάσεις σωμάτων, μονώσεις κτλ) δοκίμασε τα νερά να μήν ξεπερνάνε του 50 - 55 και μετά  δές τις καταναλώσεις.  Η κατανάλως επηρεάζεται καθαρά απο τη θερμοκρασία νερών που ζητάς στην έξοδο και τον όγκο νερού που καλείται το μηχάνημα να ζεστάνει. 

Edited by panos21g
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, spiros1983 said:

Kαλημέρα σας,

Εχω μια ερώτηση. Επειδη εχω συστημα αντλιας ενδοδαπέδιας και πλακάκι. 

Υπάρχει περίπτωση να εχουμε κάποιο θέμα με το πλακακι ? Εχω βάλει αντισταθμιση με θερμοκρασία νερού 45 για εξωτερική <5 και 38βαθμούς για θερμοκρασια μεγαλύτερη απο 15 και εσωτερικη προσδοκωμενη 21 βαθμους.

Παρατηρώ επίσης ότι δεν αναβει σχεδόν ποτέ. Ο θερμοστατης είναι στο διαδρομο στις κρεβατοκαμαρες και πιανει 21,3 και το σαλονι πεφτει στο 20,7 και εχουμε κρυο. Τι μπορουμε να κανουμε ωστε να ζεσταινεται με την ιδια θερμοκρασια και το σαλονι ή να αναβει πιο τακτικα ωστε να καλυπτει τις αναγκες μας?

 

 

Καλησπέρα
Στη θέση σου θα έβαζα για κάποιες μέρες προσδοκώμενη θερμοκρασία 23 βαθμούς στους θερμοστάτες, για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Gsal said:

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας. Καινούριος στο φόρουμ και άσχετος με το θέμα. Έχω τοποθετήσει σε μεζονέτα αντλία θερμότητας daikin υψηλών θερμοκρασιών 16KW. Η κατανάλωση νομίζω ότι είναι υπερβολική και ψάχνω να βρω τι φταίει. Συγγνώμη εάν σας κουράσω αλλά πρέπει να εξηγήσω από την εγκατάσταση μέχρι την κατανάλωση.

Αρχικά το σπίτι βρίσκεται στον Πειραιά. η αντλία θερμότητας έχει τοποθετηθεί στο ισόγειο το οποίο περιλαμβάνει την είσοδο και το κλιμακοστάσιο για τους υπόλοιπους ορόφους. Στο ισόγειο υπάρχει ένα σώμα καλοριφέρ.*

Στον πρώτο και δεύτερο όροφο, εμβαδού ο κάθε ένας περι τα 70τ.μ., υπάρχει ξεχωριστός θερμοστάτης και επιπλέον στον πρώτο όροφο έχει τοποθετηθεί και ο πίνακας ενδείξεων της αντλίας. Η αντλία έχει ρυθμιστεί να λειτουργεί με θερμοκρασία νερού. 

Επιπλέον η αντλία συνδέεται με τον ηλιακό ο οποίος βρίσκεται στην ταράτσα, με την προοπτική να είχαμε ζεστό νερό όσο λειτουργούσε η αντλία. Συνεπώς ο ηλιακός και το καλοριφέρ του ισογείου Δεν είναι συνδεδεμένοι με κάποιος από τους δύο θερμοστάτες.

Τον περσινό χειμώνα η κατανάλωση ήταν από 50 έως και 100 κιλοβατώρες την ημέρα!!!!! με αποτέλεσμα να μου έρχονται λογαριασμοί ρεύματος 1.000 και ευρώ........ κάτι που δεν θέλω να ξαναπεράσω και φέτος...

Το πρώτο που έκανα ήταν να κλείσω την παροχή προς τον ηλιακό, να απενεργοποιήσω το καλοριφέρ του ισογείου από τη βανα που έχει στη βάση του και να χαμηλώσω την θερμοκρασία νερού από τους 67 στους 60 βαθμούς..

Ο πρώτος προβληματισμός μου είναι ο εξής.... Όταν ο θερμοστάτης του κάθε ορόφου πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία, συνήθως στους 20 βαθμούς το έχω, και κλείσουν οι ηλεκτροβανες τότε το μόνο νερό που κυκλοφορεί είναι αυτό που διέρχεται από την αντλία έως το καλοριφέρ ισογείου δηλαδή τέσσερα μέτρα το πολύ, με αποτέλεσμα όταν ο θερμοστάτης ενεργοποιηθεί και ανοίξουν οι ηλεκτροβανες όλος ο όγκος νερού από τα καλοριφέρ να είναι κρύος και να λειτουργεί η αντλία στο φουλ... Σε αυτήν την περίπτωση με συμφέρει να αλλάξω τη λειτουργία της αντλίας και να λειτουργεί με θερμοκρασία χώρου;;;; Με αυτόν τον τρόπο θα απενεργοποιήσω την ηλεκτροβανα, θέτοντας τον θερμοστάτη σε υψηλότερη θερμοκρασία από τον πίνακα ενδείξεων, με αποτέλεσμα στον πρώτο όροφο το νερό να κυκλοφορεί από τα σώματα στην αντλία και έτσι να μην ζοριζεται η αντλία να πιάσει θερμοκρασία....

Έχει λογική αυτό που σκέφτομαι ή όχι.....; Εάν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει και συγγνώμη εκ των προτέρων για την ασχετοσυνη μου. 

 

Το πρώτο που έκανες ήταν ολόσωστο! Δεν γίνεται να ζεσταίνεις μόνιμα το περιβάλλον, μέσω του ηλιακού!!! Πιο πολύ συμφέρει να ανάψεις την αντίσταση!
Επίσης καλά έκανες και έκλεισες το σώμα καλοριφέρ της εισόδου. Τζάμπα ενέργεια.
Επίσης καλά έκανες και χαμήλωσες την θερμοκρασία του νερού.
Τώρα αυτό που λες με τις ηλεκτροβάνες, δεν το έπιασα! Όταν κλείσουν οι ηλεκτροβάνες και των 2 ορόφων, δεν έχει πού να κυκλοφορήσει το νερό;;; Αφού και την βάνα προς το σώμα του ισογείου, την έχεις κλειστεί! Κανονικά, θέλει ή να βάλεις πρωτεύον - δευτερεύον με ένα buffer, ή να τοποθετήσεις έναν πίνακα αυτονομίας που θα κρατάει την τελευταία ηλεκτροβάνα ανοιχτή κι ας έχει κόψει ο θερμοστάτης, για να μην κοπεί απότομα το κύκλωμα, ή να αφήσεις bypass στο τέλος της στήλης. Τα κρύα νερά θα τα φέρει εύκολα βόλτα η αντλία όταν χρειαστεί να ξαναπάρει (δεν θα παγώσουν και τελείως!), αλλά αν δεν έχει ροή ή επαρκή όγκο, θα βγάλει σφάλμα ροής.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, mechpanos said:

Το πρώτο που έκανες ήταν ολόσωστο! Δεν γίνεται να ζεσταίνεις μόνιμα το περιβάλλον, μέσω του ηλιακού!!! Πιο πολύ συμφέρει να ανάψεις την αντίσταση!
Επίσης καλά έκανες και έκλεισες το σώμα καλοριφέρ της εισόδου. Τζάμπα ενέργεια.
Επίσης καλά έκανες και χαμήλωσες την θερμοκρασία του νερού.
Τώρα αυτό που λες με τις ηλεκτροβάνες, δεν το έπιασα! Όταν κλείσουν οι ηλεκτροβάνες και των 2 ορόφων, δεν έχει πού να κυκλοφορήσει το νερό;;; Αφού και την βάνα προς το σώμα του ισογείου, την έχεις κλειστεί! Κανονικά, θέλει ή να βάλεις πρωτεύον - δευτερεύον με ένα buffer, ή να τοποθετήσεις έναν πίνακα αυτονομίας που θα κρατάει την τελευταία ηλεκτροβάνα ανοιχτή κι ας έχει κόψει ο θερμοστάτης, για να μην κοπεί απότομα το κύκλωμα, ή να αφήσεις bypass στο τέλος της στήλης. Τα κρύα νερά θα τα φέρει εύκολα βόλτα η αντλία όταν χρειαστεί να ξαναπάρει (δεν θα παγώσουν και τελείως!), αλλά αν δεν έχει ροή ή επαρκή όγκο, θα βγάλει σφάλμα ροής.

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου φίλε μου. 

Το καλοριφέρ ισογείου δεν το απενεργοποιησα από τη βανα της αντλίας προς το σώμα, αλλά από τη βαλβιδα (δεν ξέρω πως λέγεται, το άσπρο καπάκι που έχει για να ανοιγοκλείνει) που έχει το σώμα στη κάτω πλευρά του. Όταν έκλεισα τη βαλβίδα αυτή παρατήρησα ότι το νερό έχει ροή γιατί ζεσταίνονταν και ο κρύος σωλήνας. Επειδη σίγουρα δεν το εξηγώ σωστά εάν δεν έχεις καταλάβει τι εννοώ θα μπορούσα να σου στείλω φωτογραφία.

Όταν είχα κλείσει το καλοριφέρ ισογείου από τη βανα της αντλίας όντως μου είχε βγάλει σφάλμα. 

Όπως σωστά λες, όταν πιάνουν επιθυμητή θερμοκρασία οι θερμοστάτες των δύο ορόφων και κλείσουν οι ηλεκτροβανες το μόνο νερό που κυκλοφορεί είναι αυτό που βρίσκεται από την αντλία ως το καλοριφέρ ισογείου. 

Για το by pass που αναφέρεις νομίζω ότι μου είχε πει ο υδραυλικός ότι δεν γίνεται γιατί έχει συνδέσει τον ηλιακό στο τέλος της στήλης που αναφέρεις και μου είχε προτείνει δοχείο αδράνειας (δεν είμαι σίγουρος εάν θυμάμαι σωστά αλλά δεν σκοπεύω να απευθυνθώ πάλι σε αυτόν γτ ήταν αναξιόπιστος και σε άλλα θέματα), 

Το πρωτεύον και δευτερεύον που αναφέρεις δεν γνωρίζω τι είναι ούτε το κατάλαβα...

Μια ερώτηση θέλω να σου κάνω. Εάν ρυθμίσω την αντλία να λειτουργεί με θερμοκρασία χώρου και τον θερμοστάτη σε υψηλότερη θερμοκρασία, για να απενεργοποιήσω την ηλεκτροβανα και να διέρχεται το νερό σε όλα τα σώματα του 1ου ορόφου, θα βοηθήσει στην κατανάλωση ή θα τα κάνω χειρότερα. 

Στην ουσία το ερώτημα είναι: με συμφέρει να απενεργοποιείται η αντλία και όταν ξεκινάει να έχει μεγάλο όγκου νερού να ζεστάνει ή να λειτουργεί περισσότερο έχοντας όμως να διαχειριστεί υψηλότερο σε θερμοκρασία νερό; 

Για παράδειγμα. Εάν έχω την αντλία στους 60 βαθμούς, οι θερμοστάτες πιάνουν την επιθυμητή θερμοκρασία των 20 βαθμών, τότε οι ηλεκτροβανες κλείνουν και το μόνο νερό που ζεσταίνει η αντλία είναι πολύ λίγο, δηλαδή αυτό από την αντλία στο καλοριφέρ ισογείου. Όταν πέσει η θερμοκρασία χώρου και οι ηλεκτροβανες ανοίξουν τότε η αντλία θα πρέπει να ζεστάνει όλο το νερό από τα σώματα που έχει παγώσει.

Στην δεύτερη περίπτωση, όταν ο θερμοστάτης της αντλίας πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία η ηλεκτροβανα δεν θα κλείσει με αποτέλεσμα το νερό να κινείται από τα σώματα του πρώτου ορόφου μέχρι την αντλία και θα ζεσταίνει το νερό ανάλογα με τη θερμοκρασία χώρου, αλλά σίγουρα ( απ' ότι φαντάζομαι) δεν θα αφήσει τα νερά να πέσουν πολύ. Έτσι πιστεύω πως δεν θα ζοριζεται η αντλία τόσο όσο στην πρώτη περίπτωση.

Ελπίζω να μην σε κούρασα φίλε μου. Σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου.

 

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ κατάλαβα! Η δεύτερη περίπτωση δεν γίνεται να δουλέψει ουσιαστικά, γιατί όταν πιάσει την ζητούμενη θερμοκρασία του ενός χώρου, και ρίχνει θερμοκρασία νερών ώστε ίσα που να συντηρεί την θερμοκρασία του χώρου, δεν θα μπορεί να ανεβάσει την θερμοκρασία του άλλου χώρου που θα είναι πιο κρύος. Όμως τα νερά που έχουν κρυώσει δεν είναι τίποτα για την αντλία τα φέρνει βόλτα πολύ γρήγορα. 

Το πρωτεύον - δευτερεύον είναι να μπει ένα δοχείο όπου θα στέλνει και θα επιστρέφει νερό η αντλία (πρωτεύον) και θα παίρνουν και θα επιστρέφουν νερό με ξεχωριστό κυκλοφορητή, οι αυτονομίες. Έτσι ακόμα και αν κλείσουν και οι 2 αυτονομίες, η αντλία θα συνεχίσει να δουλεύει χωρίς ζόρι και σφάλματα, ενώ όταν ανοίγουν ή κλείνουν οι ηλεκτροβάνες, η μεταβολή θα είναι πιο διαχειρίσιμη. Αλλά αυτό έχει να κάνει με την ορθότερη λειτουργία, δεν πιστεύω να παίξει ΤΟΣΟ σημαντικό ρόλο στην κατανάλωση. 

Το πιο σημαντικό που έκανες είναι που έκοψες τον ηλιακό! Πέρνα και κανένα μονωτικό τη σωλήνωση προς το καλοριφέρ, κςι βλέπεις...

Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2022 at 7:30 ΜΜ, sso said:

Είναι πολλά τα 4 On/Off σε 27 ώρες;

Εμένα μπορεί να κάνει 4 On/Off σε 1 ώρα οπότε ούτε καν να το σκέφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

LG therma v16άρα στο 60% ρύθμιση ισχύος από 18 Νοεμβρίου (19 μέρες) έχω 215kWh . Περιοχή Διόνυσος Αττικής υψόμετρο 500m.

Εξωτερικές θερμοκρασίες τις μο 8-14 βαθμούς

περιπου 0,5ΚW/hour.

 

πως σας φαίνεται; Πολύ ; λίγο; 
σπιτι σταθερά 19-20 βαθμούς (160τμ 2 όροφοι, με κέλυφος 5άρι γραφίτη και κουφώματα ενεργειακά 10ετίας

14 σώματα αλουμινίου (δεν τα άλλαξα και είναι 30ετων)

με νερά 35-40 βαθμούς 

Edited by IoannisPet
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, sso said:

Έχει τέτοια ρύθμιση η LG;

Οι καταναλώσεις μια χαρά είναι!

Είναι στο heat pump capacity (αν έχω επιλέξει σωστά) και το έχω στο 60%.

βεβαια στο pump setting in heating δεν έχω operation continuous αλλά είναι ρυθμισμένο στο time setting με 2on και 1off (δεν έχω ιδέα τι σημαίνει, έτσι ήταν by default). Δεν έχω ψαχτεί ακόμα με manual καθόλου για να είμαι ειλικρινής.

CD65F3FA-C2CF-4A54-8F26-F66D7596C3E6.jpeg

CA5F7CA1-B14D-4553-AD10-7857E85FB8A8.jpeg

58DC1CAC-19F0-4DA2-9962-23AA9E9DEF8D.jpeg

A247711E-043E-4086-B635-D9801643F774.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.