Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανακαίνιση κουζίνας


zio7

Recommended Posts

Καλησπέρα. Επειδή θα κάνω ανακαίνιση στη κουζίνα και γενικά είμαι άσχετος από τα υλικά που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Π.χ. μια πρόταση ενός επιπλοποιού είναι να γίνει ο σκελετός από λευκή ανθυγρή μελαμίνη, τα πορτάκια από μελαμίνη σε όποιο σχέδιο επιλέξουμε και ανθυγρός πάγκος. Κάποια βοήθεια? Στο internet βρήκα ένα σχέδιο κουζίνας που μου αρέσει. Μπορεί κάποιος από τη φωτογραφία να καταλάβει από τι υλικά είναι? Ευχαριστώ

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, zio7 said:

... Μπορεί κάποιος από τη φωτογραφία να καταλάβει από τι υλικά είναι? Ευχαριστώ

 

από φωτογραφία θεωρητικά θα μπορούσε να είναι απο ότι υλικό θες ...

από χαρτόνι μέχρι υπέροχο γκόριαν..... 

 

Επικουρικά μπορεί να φτιαχτεί με ότι ποιότητα υλικών αντέχεις να πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αντί για μελαμίνη (έτσι στο γενικό διότι υπάρχει και ειδικό) εγώ θα προτιμούσα βακελίτη.

Αλλά πιο καλά βγες στην πιάτσα… περπάτησε τα, ακούμπησε τα και να νοιώσεις και αισθανθείς τα υλικά και την υφή τους. Θα καταλάβεις πολλά περισσότερα από εικόνες στο ίντερνετ και γενικές κουβέντες.

Και φυσικά θα καταλάβεις πιο καλά και την σχέση υλης και τιμής και τι συνδυασμό αντέχει ο προϋπολογισμός σου.

Άποψη μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

σου είπα όλα μπορούν να γίνουν με όλα... αρκεί να το πληρώνεις.

Για το κάθε ένα είναι διαφορετικό το κόστος αν θες να δείχνει διαφορετικό.

ακραίο παράδειγμα.... αν θες ξύλο να φαίνεται σαν μάρμορο μπορείς αλλά πληρώνεις την εμφάνιση. αν θες μάρμαρο να φαίνεται σαν ΄ξύλο το ίδιο ανάλογα....

 

Σου είπα... πας σε εκθέσεις, σε κουζινάδες... επιλογές πολλές.... Μόνο έτσι θα καταλάβεις. Πίστεψε με....

Link to comment
Share on other sites

Στη μελαμίνη μπορείς να βρεις πολλά περισσότερα σχέδια και υφές από τον βακελίτη που είναι αρκετά περιορισμένος σε επιλογές (και αρκετά μονότονος σε υφές ή 3d effect).

Ωστόσο ο βακελίτης έχει πολύ ανώτερη αντοχή σε κρούση και εκδορές αλλά αυτό δεν είναι πάντα το ζητούμενο στα πορτάκια κουζίνας μιας και κανείς ποτέ δεν χτύπησε με βαριοπούλα τα πορτάκια του. Για τον πάγκο το συζητάμε (υπό τον περιορισμό πάντα της γκάμας χρωματισμών).

Η χρυσή τομή για εμένα είναι η tss μελαμίνη  (Thermo Structured Surface) που προσφέρει την μεγάλη επιλογή αποχρώσεων και υφών της συμβατικής  μελαμίνης με την  αυξημένη αντοχή λόγω της επεξεργασίας της επιφάνειάς της (και την αναλόγως αυξημένη τιμή). Θεωρώ ότι λίγοι την γνωρίζουν, λιγότεροι την εμπορεύονται και ελάχιστοι την προωθούν λόγω κόστους. Η εύκολη λύση στους κουζινάδες είναι η απλή μελαμίνη.

Οτιδήποτε μη εμφανές (δηλαδή τα κουτιά) είναι στο 99.9% από απλή μελαμίνη με τα ανάλογα μειονεκτήματα. Το πόσο καλά εξασφαλίζει ο εγκαταστάτης τα κρεμάσματα και τα σόκορα από υγρασίες είναι άλλο κεφάλαιο στο οποίο ελάχιστοι εγκαταστάτες (εμπειρικά μιλώντας) δίνουν σημασία.

Συμπερασματικά μην σε απασχολούν μόνο όσα φαίνονται αλλά εστίασε ιδιαίτερα και στα μη εμφανή μέρη (κουτιά, φρένα, μηχανισμοί κτλ).Θα εκπλαγείς με το πόσο μπορούν να ανεβάσουν την ποιότητα μιας κουζίνας τα ποιοτικά παρελκόμενα. Και φυσικά κάθε είδους ξυλείας θέλει την ανάλογη προσοχή φροντίδα και προδέρμ στη χρήση (και ας είναι βακελίτης ή φυσικό ξύλο με επένδυση αλεξίσφαιρης λαμαρίνας)

 

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ο επιπλοποιός που μίλησα είναι κάθετος ότι η μελαμίνη είναι πιο καλή και έχει πιο πολλά σχέδια σε σχέση με το βακελίτη και δεν αξίζει η διαφορά για πόρτες στη κουζίνα. Μάλιστα μου πρότεινε δύο εταιρείες συγκεκριμένες (δεν ξέρω αν κάνει να τις αναφέρω) στις οποίες θα ψάξει να βρει και το προφίλ της φωτογραφίας που ανέβασα γιατί ισχυρίζεται ότι είναι μελαμίνη. Την tss μελαμίνη πρώτη φορά την ακούω. Σαν κόστος από την απλή έχει μεγάλη διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zio7 said:

Ο επιπλοποιός που μίλησα είναι κάθετος ότι η μελαμίνη είναι πιο καλή και έχει πιο πολλά σχέδια σε σχέση με το βακελίτη και δεν αξίζει η διαφορά για πόρτες στη κουζίνα. Μάλιστα μου πρότεινε δύο εταιρείες συγκεκριμένες (δεν ξέρω αν κάνει να τις αναφέρω) στις οποίες θα ψάξει να βρει και το προφίλ της φωτογραφίας που ανέβασα γιατί ισχυρίζεται ότι είναι μελαμίνη. Την tss μελαμίνη πρώτη φορά την ακούω. Σαν κόστος από την απλή έχει μεγάλη διαφορά?

Πρακτικά δύο είναι οι εταιρείες που προμηθεύουν μελαμίνες και βακελίτες τους κουζινάδες στην Αθήνα.
Ακρίτας και Egger.
Συνεπώς από όπου και να αγοράσεις την κουζίνα σου, η πρώτη ύλη θα είναι πιθανώς η ίδια.
Δώσε έμφαση στις λεπτομέρειες εφαρμογής, στους μηχανισμούς, στη στεγάνωση πίσω από το νεροχύτη κτλ.
Η απλή μελαμίνη είναι αρκετά προσεγμένη πια σαν υλικό.
Μπορεί να φτιάξεις πολύ ωραία πράγματα χωρίς να ξοδέψεις μια περιουσία.

*Η κουζίνα της φωτογραφίας είναι κατά πάσα πιθανότητα μελαμίνη. Αν πας σε μια έκθεση επίπλων κουζίνας και χαζέψεις τα δειγματολόγια, θα το βρεις. 

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη του επιπλοποιού χωράει πολλά "εάν".Δηλαδή μπορεί να αποδώσει καλύτερο gloss αποτέλεσμα με μελαμίνη από ότι με βακελίτη? Χλωμό το βλέπω...

Δεν κάνουν όλα τα υλικά για όλες τι κατασκευές, συμφωνούμε ωστόσο ότι η μελαμίνη έχει μεγαλύτερο κέρδος για όλους ως πιο πολυδουλεμένο και τίμιο υλικό.

Επώνυμες μελαμίνες είναι οι egger και clief, τονίζω όμως και πάλι την προσοχή στον εγκαταστάτη ξυλουργό και τα παρελκόμενα (μηχανισμοί κτλ) ανεξαρτήτως υλικού.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.