Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ & MSc


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Έχω τλειώσει Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ και μόλις ολοκλήρωσα και το μεταπτυχιακό μου στο ΕΑΠ (Διαχείριση Τεχνικών Έργων) και έχω κάποιες ερωτήσεις.

Μπορώ να κάνω αναβάθμιση του τίτλου μου και να είμαι πια λόγω της 5ετίας Πολιτικός Μηχανικός; Αν ναι ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω;

Ως ελεύθερος επαγγελματίας τι αναφέρω;

"Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ, MSc Διαχείριση Τεχνικών Έργων";

"Πολιτικός Μηχανικός MSc";

"Πολιτικός Μηχανικός" σκέτο αν η απάντηση στο πρώτο μου ερώτημα είναι πως μπορώ;

Αντικαθιστώ την σφραγίδα μου με κάποιο από τα παραπάνω;

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι σήμερα δεν υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης στο ελεύθερο επάγγελμα του διπλωματούχου μηχανικού στην Ελλάδα στους πτυχιούχους μηχανικούς ΤΕ των ΤΕΙ και της ΑΣΠΑΙΤΕ της ημεδαπής, οι οποίοι δεν είναι κάτοχοι διπλώματος μηχανικού από Πανεπιστήμιο ή Πολυτεχνείο της ημεδαπής ή ισότιμου τίτλου σπουδών της αλλοδαπής. Η κατοχή ΜΔΕ της ημεδαπής, ή ισότιμου μεταπτυχιακού τίτλου της αλλοδαπής, δεν λαμβάνεται υπόψη για την πρόσβαση στο επάγγελμα του διπλωματούχου μηχανικού όσον αφορά τους πτυχιούχους μηχανικούς ΤΕ.

Η σφραγίδα πρέπει να έχει διαστάσεις 8cm x 3cm. Ενδεικτικά:

Σφραγίδα.jpg

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, domerg87 said:

Καλησπέρα σας,

Έχω τλειώσει Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ και μόλις ολοκλήρωσα και το μεταπτυχιακό μου στο ΕΑΠ (Διαχείριση Τεχνικών Έργων) και έχω κάποιες ερωτήσεις.

Μπορώ να κάνω αναβάθμιση του τίτλου μου και να είμαι πια λόγω της 5ετίας Πολιτικός Μηχανικός; Αν ναι ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω;

Ως ελεύθερος επαγγελματίας τι αναφέρω;

"Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ, MSc Διαχείριση Τεχνικών Έργων";

"Πολιτικός Μηχανικός MSc";

"Πολιτικός Μηχανικός" σκέτο αν η απάντηση στο πρώτο μου ερώτημα είναι πως μπορώ;

Αντικαθιστώ την σφραγίδα μου με κάποιο από τα παραπάνω;

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

Στην Ελλάδα ότι σου είπαν παραπάνω, στο εξωτερικό δηλώνεις Πολ. Μηχανικός M.Sc.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Όπως τα είπαν οι 2 παραπάνω συνάδελφοι.

Και ακόμα πιο απλά: είσαι Πολ.Μηχανικός ΤΕ με μεταπτυχιακό τίτλο.

Τίποτε περισσότερο.

( από geoste: Η κατοχή ΜΔΕ της ημεδαπής, ή ισότιμου μεταπτυχιακού τίτλου της αλλοδαπής, δεν λαμβάνεται υπόψη για την πρόσβαση στο επάγγελμα του διπλωματούχου μηχανικού όσον αφορά τους πτυχιούχους μηχανικούς ΤΕ.)

Το ερώτημα είναι αν καταφέρεις να το πληρωθείς σε κάποια εταιρεία ως υπάλληλος...

Παίζει όμως ρόλο στα μόρια σε προκύρηξη στο Δημόσιο (ΑΣΕΠ)...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.