Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αφορολόγητο και Απόδειξη Δαπάνης 2019


greekoo

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Μέχρι και πέρσι όσοι αμοίβονταν με απόδειξη δαπάνης φορολογούνταν ως μισθωτοί, και άρα δικαιούνταν την έκπτωση φόρου 1900-2100.

Γνωρίζει κανείς από το 2019 και έπειτα, πώς φορολογούνται αυτοί που έχουν δραστηριότητες απο απόδειξη δαπάνης χωρίς να έχουν κάνει έναρξη επαγγελματικής δραστηριότητας στην εφορία;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν βγάλει κάτι ακόμη.
Αυτό που μέχρι σήμερα ισχύει είναι η παράγραφος 35Α του άρθρου 72 του ν. 4172/2013 (Α' 167)  η οποία τροποποιήθηκε.

Συνοπτικά: αρχικά στον ν.4172/13 αφορούσε τα φορολογικά έτη 2014 και 2015, μετά με τον ν.4446/16 προστέθηκε η παράγραφος 35Α στο άρθρο 72 του ν. 4172/13 (όπου προστέθηκε το φορολογικό έτος 2016) και τέλος με τον ν.4537/18 τροποποιήθηκε η ανωτέρω παράγραφος 35Α (όπου ανέφερε τα φορολογικά έτη 2016 και 2017).

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, georgegaleos said:

Δεν έχουν βγάλει κάτι ακόμη.
Αυτό που μέχρι σήμερα ισχύει είναι η παράγραφος 35Α του άρθρου 72 του ν. 4172/2013 (Α' 167)  η οποία τροποποιήθηκε.

Συνοπτικά: αρχικά στον ν.4172/13 αφορούσε τα φορολογικά έτη 2014 και 2015, μετά με τον ν.4446/16 προστέθηκε η παράγραφος 35Α στο άρθρο 72 του ν. 4172/13 (όπου προστέθηκε το φορολογικό έτος 2016) και τέλος με τον ν.4537/18 τροποποιήθηκε η ανωτέρω παράγραφος 35Α (όπου ανέφερε τα φορολογικά έτη 2016 και 2017).

Α μάλιστα σε ευχαριστώ πολύ!

Άρα χονδρικά, αν κατάλαβα καλά, η έκπτωση φόρου ισχύσει στα πρώτα 6000 (πραγματικό εισόδημα), και έπειτα το  υπερβάλλον ποσό φορολογείται σαν να σαι ελέυθερος επαγγελματίας;

Οπότε πρακτικά, εάν το 2018 πήρες 10.000 ευρώ με απόδειξη δαπάνης (και αυτό ήταν το μόνο εισόδημα που είχες - δεν έχεις κάνει έραρξη επαγγελματικής δραστηριότητας) όπου το 20% είναι παρακράτηση φόρου (άρα συνολικά έχεις δώσει 2000 σε φόρους), τότε για τα πρώτα 6000 ευρώ ο φόρος εισοδήματος θα είναι 0,22*6000=1320, όμως ισχύει έκπτωση 1900 ευρώ (άγαμος χωρίς παιδιά) άρα δεν πληρώνεις τίποτα. Για τα υπόλοιπα 4000 είναι φόρος 0,22*4000 = 880. Άρα τελικά θα σου επιστραφεί φόρος 2000-880 = 1120 ευρώ;

Edited by greekoo
Link to comment
Share on other sites

Λαμβάνοντας υπόψη ότι δεν έχει βγει ακόμη κάτι σχετικό για το φορολογικό έτος 2018 αναφορικά στο όριο των 6.000€ και τις λοιπές προϋποθέσεις που πρέπει να συντρέχουν, εφόσον λοιπόν ισχύσει και για το φορολογικό έτος 2018, θεωρώ πως οι υπολογισμοί σου είναι σωστοί, εφόσον όμως συντρέχουν και οι υπόλοιπες οι προϋποθέσεις που αναφέρονται στην παραπάνω παράγραφο που αναφέρω, αλλιώς θεωρώ ότι δεν υπολογίζεται μείωση του φόρου.
Επίσης πρόσεξε ότι τα 10.000€ που αναφέρεις είναι το ετησίως όριο από ευκαιριακή και ως παρεχόμενη απασχόληση όπου δεν δεν απαιτείται η τήρηση λογιστικών βιβλίων (παρ 1β αρθ 39 ν.4308/2014) καθώς και ότι η έκδοση τίτλου κτήσης υπηρεσιών έχει καθαρά έκτακτο χαρακτήρα, οπότε σε περίπτωση που εκδοθούν αποδείξεις για τρεις ομοειδείς συναλλαγές που λαμβάνουν χώρα εντός ενός εξαμήνου, αυτές θεωρούνται συστηματική διενέργεια οικονομικών πράξεων επιχειρηματικού χαρακτήρα και συνεπάγεται ότι ο παρέχων
την υπηρεσία θα πρέπει να προβεί στην τήρηση λογιστικών βιβλίων και έκδοση αποδείξεων για τις υπηρεσίες που προσφέρει (παρ 3 αρθ 21 ν.4172/2013).

Προσωπικά για πιο έγκυρη απάντηση θα συμβουλευόμουν κάποιον λογιστή.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα και απολογούμαι προκαταβολικά αν έχω βάλει την ερώτηση σε λάθος σημείο.

Εν  όψει της φορολογικής δήλωσης , στην ενημέρωση που παίρνουμε από τις τράπεζες για το αφορολόγητο βλέπω το εξής:

Σε λογαριασμό όψεως που έχω βλέπω ότι η μεταφορά χρημάτων που έγινε μέσω ebanking για την εξόφληση τιμολογίου που αφορούσε επαγγελματικό έξοδο , δεν μετράει στο αφορολόγητο.

Αντίθετα η πληρωμή μέσω κάρτας που είναι συνδεδεμένη με τον ίδιο λογαριασμό όψεως και αφορά επίσης επαγγελματικό έξοδο , υπολογίζεται στο αφορολόγητο.

Είναι σωστό;

Έτσι πρέπει να γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχει αναφερθεί στο forum κάπου στον Οκτώβριο του 2018 ... αν θυμάμαι... και ο συνάδελφος είχε γράψει ότι το κάνει η Πειραιώς ...

Νομίζω ότι δεν πρέπει να γίνεται, πρέπει δηλαδή να μετρούν στην έκπτωση του φόρου ("χτίσιμο αφορολόγητου") οι δαπάνες που ορίζονται από τον νομοθεσία (ΠΟΛ.1005/2017, ΠΟΛ.1100/2017), ανεξάρτητα αν είναι επαγγελματικές ή προσωπικές ακόμη και αν γίνονται από τον λογαριασμό που αναφέρεις, διότι δεν προκύπτει --απ' όσο γνωρίζω-- το αντίθετο.

Από την μία η δαπάνη αυτή --δεν προκύπτει διαφορετικά από την νομοθεσία-- μετρά στο αφορολόγητο για τα "φορολογικά μπλοκάκια" αλλά και για τα μη φορολογικά μπλοκάκια ή και τα φορολογικά μπλοκάκια η δαπάνη --δεν προκύπτει διαφορετικά από την νομοθεσία-- μεταφέρεται από τον ένα σύζυγο στον άλλο, εφόσον απαιτείται.

Η ΕΤΕ που έχω, τα περνάει κανονικά (είτε μέσω e-banking, είτε μέσω χρέωσης της debit κάρτας) στο αφορολόγητο τις συναλλαγές που μετρούν στο αφορολόγητο αυτά που πρέπει.

 

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Και εγώ για την ΕΤΕ  έγραψα το παράδειγμα πιό πρίν.

Το κάνω πιό συγκεκριμένο.

Έχω επαγγελματικό αυτοκίνητο.

Για ένα ανταλλακτικό που το πλήρωσα με μεταφορά σε λογαριασμό , το ποσό δεν μέτρησε στο αφορολόγητο.

Για καύσιμα που βάζω στο επαγγελματικό και πληρώνω μέσω κάρτας που αντιστοιχχεί στον ίδιο λογαρισμό, μετράει στο αφορολόγητο.

 

Υ.Γ.  Εγώ καταλαβαίνω ότι όποιο επγγελματικό έξοδο  πληρώνεται με μεταφορά χρημάτων από τον όψεως σου , δεν προσμετράται στο αφορολόγητο, διότι είναι για επαγγελματική χρήση και το θεωρώ σωστό. Το πρόβλημα είναι γιατί δεν γίνεται το ίδιο και για την πληρωμή μέσω κάρτας. κανονικά και στην πληρωμή μέσω κάρτας δεν θα έπρεπε να μετρήσει στο αφορολόγητο , αφού πρόκειται για επαγγελματικό έξοδο.

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, karanus said:

Ευχαριστώ.

Και εγώ για την ΕΤΕ  έγραψα το παράδειγμα πιό πρίν.

Το κάνω πιό συγκεκριμένο.

Έχω επαγγελματικό αυτοκίνητο.

Για ένα ανταλλακτικό που το πλήρωσα με μεταφορά σε λογαριασμό , το ποσό δεν μέτρησε στο αφορολόγητο.

Για καύσιμα που βάζω στο επαγγελματικό και πληρώνω μέσω κάρτας που αντιστοιχχεί στον ίδιο λογαρισμό, μετράει στο αφορολόγητο.

 

Υ.Γ.  Εγώ καταλαβαίνω ότι όποιο επγγελματικό έξοδο  πληρώνεται με μεταφορά χρημάτων από τον όψεως σου , δεν προσμετράται στο αφορολόγητο, διότι είναι για επαγγελματική χρήση και το θεωρώ σωστό. Το πρόβλημα είναι γιατί δεν γίνεται το ίδιο και για την πληρωμή μέσω κάρτας. κανονικά και στην πληρωμή μέσω κάρτας δεν θα έπρεπε να μετρήσει στο αφορολόγητο , αφού πρόκειται για επαγγελματικό έξοδο.

 

Δεν ξέρουν οι τράπεζες εκ των προτέρων ποια δαπάνη είναι επαγγελματική και ποια δεν είναι . Είναι δική μας ευθύνη να βάζουμε το σωστό ποσό στον κωδικό 049 του Ε1.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφει και ο Σωτήρης (με απλά λόγια και to the point), το αν μια δαπάνη είναι επαγγελματικό έξοδο, κατ' επέκταση δεν μπορεί να το γνωρίζει η ΑΑΔΕ, (αφού η τράπεζες στέλνουν τα σχετικά στην ΑΑΔΕ) απ' όποιον λογαριασμό και να γίνεται.

Έχει βγει και σχετική διευκρινιστική εγκύκλιος (Ε.2037/2019, παρ. 5.ζ, 5.ιβ, 7) όπου μεταξύ άλλων αναφέρει ότι δεν επιβάλλονται πρόστιμα αν γίνονται και μη επαγγελματικά έξοδα από τους επαγγελματικούς λογαριασμούς (προφανώς ίσως και για αυτόν τον λόγο). Επίσης το αν μια δαπάνη είναι επαγγελματικό έξοδο δεν το καθορίζει (μόνο) ο λογαριασμός από τον οποίο έγινε η δαπάνη αλλά πρέπει να πληρούνται και άλλες προϋποθέσεις.

Από την άλλη όμως το ότι μια δαπάνη είναι --γενικότερα-- έξοδο που πιθανόν να υπολογίζεται στο δικό σου αφορολόγητο εφόσον εμπίπτει στην λίστα που αναφέρεται στην ΠΟΛ που ανέφερα πριν και εφόσον δικαιούσαι τέτοιο αν π.χ. φορολόγησε με τις προϋποθέσεις που αναφέρονται στο άρθρου 12 § 2 περ. στ' του ν. 4172/2013, αυτό μπορεί να το γνωρίζει η ΑΑΔΕ εφόσον τον έτερο λογαριασμό τον έχει δηλώσει επαγγελματίας στην ΑΑΔΕ.

Και όπως αναφέρει στο βιβλιαράκι οδηγιών για το 2018, "...οι οποίες να έχουν εξοφληθεί με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής...". Δεν ξεχωρίζει αν πρόκειται για επαγγελματικό λογαριασμό ή όχι."
Γι αυτό όπως είπε και ο Δημήτρης (αναφέρεται και στο βιβλιαράκι οδηγιών του Ε1) οι αντίστοιχοι κωδικοί του Ε1 "...δεν προσυμπληρώνονται από τη Φορολογική Διοίκηση, αλλά οι ίδιοι οι φορολογούμενοι υπολογίζουν το σύνολο και το αναγράφουν. Προς διευκόλυνση του υπολογισμού αυτού, η Φορολογική Διοίκηση αναρτά την ηλεκτρονική πληροφόρηση που έχει στη διάθεσή της και οι φορολογούμενοι έχοντας οι ίδιοι το βάρος της απόδειξης, αναγράφουν αυτά που πληρούν τις απαιτούμενες προϋποθέσεις. Δαπάνες οι οποίες έχουν μεν εξοφληθεί με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής αλλά δεν περιλαμβάνονται στην αναρτώμενη πληροφόρηση, συμπεριλαμβάνονται εφόσον πληρούν τις ίδιες προϋποθέσεις και αποδεικνύονται από τον φορολογούμενο με κάθε πρόσφορο μέσο."

Σχετική και η παραπάνω Ε.2037/2019 στο εδάφιο 7.

Επίσης επιβεβαιωμένο, και πέρσι και φέτος, ότι όσοι ασκούν επιχειρηματική δραστηριότητα από την μία ως γνωστόν δεν δικαιούνται την μείωση του αφορολογήτου, μπορούν όμως από την άλλη να συμπληρώσουν τους σχετικούς κωδικούς (έχοντας υπόψη το παραπάνω από το βιβλιαράκι) σε περίπτωση που θέλουν το ποσό των δαπανών τους να καλύψει το αφορολόγητο του/της συζύγου όπου είναι μισθωτός/τή. Επίσης και το ανάποδο μισθωτός να καλύψει το αφορολόγητο του άλλου που είναι ελ.επαγγελματίας του άρθρου 12 § 2 περ. στ' του ν. 4172/2013 (φορολογικό μπλοκάκι).

Θεωρώ ότι το πιθανότερο (λέω εγώ) για να μην στο εμφάνισε συγκεκριμένη δαπάνη σου (ανταλλακτικό) στο αφορολόγητο είναι να μην έχει δηλώσει ο άλλος τον λογαριασμό του στην ΑΑΔΕ.

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS  georgegaleos

 

Χρήσιμα και κατανοητά αυτά που γράψατε.

Ίσως θα έπρεπε από τηναρχή να διευκρυνίσω ότι το δικό μου πρόβλημα δεν είναι ότι δεν έχω δημιουργήσει αφορολόγητο και ψάχνω να δημιουργήσω.

Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω πολύ παραπάνω αφορολόγητο από ηλεκτρονικές αγορές και θέλω να το μειώσω, ώστε να μην σπαταλήσω από την ανάλωσή μου.

Υπάρχει κάποιος τρόπος;

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.