Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αφορολόγητο και Απόδειξη Δαπάνης 2019


greekoo

Recommended Posts

16 ώρες πριν, karanus said:

SOTHRIS  georgegaleos

 

Χρήσιμα και κατανοητά αυτά που γράψατε.

Ίσως θα έπρεπε από τηναρχή να διευκρυνίσω ότι το δικό μου πρόβλημα δεν είναι ότι δεν έχω δημιουργήσει αφορολόγητο και ψάχνω να δημιουργήσω.

Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω πολύ παραπάνω αφορολόγητο από ηλεκτρονικές αγορές και θέλω να το μειώσω, ώστε να μην σπαταλήσω από την ανάλωσή μου.

Υπάρχει κάποιος τρόπος;

Δεν είναι κατανοητό σε εμένα τουλάχιστον το τι δε θέλετε να σπαταλήσετε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσω αλλά θα κάνω μια προσπάθεια να ερμηνεύσω τον @karanus, μήπως δηλαδή εννοεί κάτι σχετικά με το παρακάτω:

Στο κεφάλαιο που μένει προς ανάλωση μετέχουν οι αντικειμενικές δαπάνες (Άρθρο 31 του ΚΦΕ) και δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων (Άρθρο 32 του ΚΦΕ).
Νομίζω παλιότερα κάπου πριν το 2002 (?) είχε να κάνει με τις πραγματικές δαπάνες και ένα (κάποιο έτος... δεν θυμάμαι) με το μέγιστο μεταξύ των πραγματικών και των αντικειμενικών.

Ίσως αυτό εννοεί ο @karanus, ότι δηλαδή οι δαπάνες του κωδικού 049, 050 ως αναγραφόμενα ποσά σε αυτούς, θα μετέχουν (αφαιρετικά) στην διαδικασία υπολογισμού του κεφαλαίου που απομένει προς ανάλωση. Νομίζω ότι δεν μετέχουν (ως κωδικοί) στην διαδικασία υπολογισμού. Επίσης νομίζω ότι οι κωδικού αυτού (049,050) μπορεί να περιέχουν ποσά δαπανών των άρθρων 31 και 32 του ΚΦΕ αλλά ήδη αυτά θα έχουν αναγραφεί στους αντίστοιχους κωδικούς που μετέχουν στην διαδικασία υπολογισμού του κεφαλαίου που απομένει προς ανάλωση. Η αναγραφή ποσών στους κωδικούς (049,050) έχει συγκεκριμένο σκοπό, (την μείωση του φόρου).

Τώρα βέβαια σε περίπτωση ελέγχου δεν γνωρίζω τι μπορεί να ληφθεί υπόψη και αν είναι ορθό να ληφθούν π.χ. οι πραγματικές ενώ πρέπει να υπολογισθούν οι αντικειμενικές.

Λέω εγώ ... μήπως έχει να κάνει με αυτό το ερώτημά του... θα δούμε... καλό απόγευμα...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Oπως και να έχει το ερώτημα υπόψιν πως ότι και να αναγράψεις εσύ στον κωδ. 049 (050) το οποίο θα είναι μικρότερο από την αναλυτική πληροφόρηση που έστειλε η τράπεζα είναι φανερό στον έλεγχο . Η πληροφορία υπάρχει ...... Από εκεί και πέρα δαπάνες που αναγράφονται στην αναλυτική πληροφόρηση που στέλνουν οι τράπεζες και μπορούν να αναγραφούν στους κωδικούς 049-050 μπορεί να είναι και στην κατηγορία των δαπανών του άρθρου 32 ν 4172/2013 (δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων ) .Αναφέρομαι στις δαπάνες για αγορά κινητών πραγμάτων μεγάλης αξίας .( 4172/2013 , άρθρο 32 παρ. α). Οι δαπάνες αυτές είναι δαπάνες και των κωδικών 049-050 , αλλά επιπλέον είναι και δαπάνες που λαμβάνονται υπόψη στον εναλλακτικό τρόπο υπολογισμού της ελάχιστης φορολογίας , δηλαδή επηρεάζουν αυτό που κοινώς ονομάζουμε ανάλωση κεφαλαίου από προηγούμενες χρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ελεύθερος επαγγελματίας μη μισθωτός συνεπώς άνευ αφορολόγητου, πρέπει να συμπληρώσει υποχεωτικά τις δαπάνες κωδικού 049 ?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, georgegaleos said:

Ίσως αυτό εννοεί ο @karanus, ότι δηλαδή οι δαπάνες του κωδικού 049, 050 ως αναγραφόμενα ποσά σε αυτούς, θα μετέχουν (αφαιρετικά) στην διαδικασία υπολογισμού του κεφαλαίου που απομένει προς ανάλωση............

Ναι , αυτό εννοούσα.

Και από ότι βλέπω έχεις την άποψη ότι δεν επηρεάζει στην ανάλωση και δεν θα μετέχει αφαιρετικά στην διαδικασία υπολογισμού της ανάλωσης.

Αλλά για να σε ρωτήσω το εξής.

Έστω ότι έχεις δηλωθέν εισόδημα 10.000,00 ευρώ και οι ηλεκτρονικές αγορές είανι της τάξεως των 12.000,00 ευρώ.

Θεωρείς ότι όλα θα είναι καλά;

Δεν τίθεται εύλογα το ερώτημα, πως ξόδεψες 12.000,00 ευρώ, αφού αυτά που έβγαλες ήταν λιγότερα; (δλδ 10.000,00)

Κατά την γνώμη μου είσαι εκτεθιμένος κατά 2.000,00 ευρώ.

Έτσι δεν είναι;

 

Μήπως και αυτό που αναφέρει ο συνάδερφος ksteve

είναι σωστό και βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας;

 

SOTHRIS

Oπως και να έχει το ερώτημα υπόψιν πως ότι και να αναγράψεις εσύ στον κωδ. 049 (050) το οποίο θα είναι μικρότερο από την αναλυτική πληροφόρηση που έστειλε η τράπεζα είναι φανερό στον έλεγχο . Η πληροφορία υπάρχει ......

 Η πληροφορία υπάρχει ναι, αλλά κατά πόσο είναι σωστή;

Αν υπάρχουν λάθη σ΄αυτήν την πληροφορία , πρέπει να τα δεχτούμε;

Άλλωστε πιστεύω ότι γι ΄αυτόν τον λόγο είναι και το κουτάκι με αυτούς τους κωδικούς επεξεργάσιμο.

Να το πω και με παράδειγμα.

Είναι σωστό το καύσιμο του επαγγελματικού μου αυτοκινήτου  που πληρώθηκε με κάρτα μέσα απο τον όψεως , να υπολογίζεται στο αφορολόγητο;

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

@ksteve, εχοντας υπόψη την Α.1109/2019 "Καθορισμός δαπανών για τις οποίες απαιτείται η χρήση ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής ή/και συλλογής αποδείξεων" όπου οι  ελεύθεροι επαγγελματίες μη μισθωτοί δεν ανήκουν σε κάποια από τις εξαιρέσεις (από την υποχρέωση χρήσης ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής αλλά όχι και της συλλογής ή από την υποχρέωση χρήσης ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής αλλά και της συλλογής) θεωρώ ότι πρέπει να αναγραφεί το σχετικό ποσό σύμφωνα με τις οδηγίες 

On 6/18/2019 at 7:10 PM, georgegaleos said:

Γι αυτό όπως είπε και ο Δημήτρης (αναφέρεται και στο βιβλιαράκι οδηγιών του Ε1) οι αντίστοιχοι κωδικοί του Ε1 "...δεν προσυμπληρώνονται από τη Φορολογική Διοίκηση, αλλά οι ίδιοι οι φορολογούμενοι υπολογίζουν το σύνολο και το αναγράφουν. Προς διευκόλυνση του υπολογισμού αυτού, η Φορολογική Διοίκηση αναρτά την ηλεκτρονική πληροφόρηση που έχει στη διάθεσή της και οι φορολογούμενοι έχοντας οι ίδιοι το βάρος της απόδειξης, αναγράφουν αυτά που πληρούν τις απαιτούμενες προϋποθέσεις. Δαπάνες οι οποίες έχουν μεν εξοφληθεί με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής αλλά δεν περιλαμβάνονται στην αναρτώμενη πληροφόρηση, συμπεριλαμβάνονται εφόσον πληρούν τις ίδιες προϋποθέσεις και αποδεικνύονται από τον φορολογούμενο με κάθε πρόσφορο μέσο."

απλά δεν θα υπολογιστούν κατά τον υπολογισμό του φόρου εφόσον είσαι μόνο εσύ στο Ε1 ή εφόσον και οι δύο υπόχρεοι στο Ε1 είναι ελ. επαγγελματίες.

@karanus, νομίζω ότι το γράφει ξεκάθαρα και το βιβλιαράκι αλλά το έγραψε και ο Σωτήρης, "... οι φορολογούμενοι έχουν το βάρος της απόδειξης..." είτε δηλωθούν λιγότερα από αυτά που σου έχει αναρτήσει η ΑΑΔΕ, είτε δηλωθούν περισσότερα (εφόον θεωρείς ότι είναι λάθος αυτά που έχουν αναρτήσει).

Για παράδειγμα η τράπεζα ΑΤΤΙΚΗΣ στέλνει μέχρι και πέρσι (αλλά και και μέχρι περίπου στα μέσα του 2019 φαίνονταν στο e-banking τότε μάλλον το διόρθωσαν) και φαίνονταν στην ΑΑΔΕ (τόσο για το 2017 όσο και για το 2018) όλες τις δαπάνες που έχουν γίνει με την πιστωτική κάρτα ακόμα και αυτές των αναδρομικών εισφορών του τ.ΤΣΜΕΔΕ που έχουν μπει σε δόσεις ή όχι. Συνάδελφος που έχει αφορολόγητο (φορολογικό μπλοκάκι) που έχει μόνο τις ασφαλιστικές εισφορές των αναδρομικών του ΤΣΜΕΔΕ στην πιστωτική του κάρτα της ΑΤΤΙΚΗΣ σε δόσεις και τίποτα άλλο (δεν έχει κάποια άλλη συναλλαγή ούτε στον τραπεζικό λογαριασμό)  ως συναλλαγή και θεωρητικά δεν έπρεπε να βλέπει ποσά αναρτημένα, αντίθετα βλέπει τα ποσά των εισφορών ως δαπάνες. Πήγε στην ΑΤΤΙΚΗΣ, έκανε αίτηση περιγράφοντας το πρόβλημα, και του έδωσαν βεβαίωση ότι το σύνολο των συναλλαγών του που εμπίπτουν στο αφορολόγητο είναι μηδέν ευρώ για το έτος, ο λογιστής του δεν υπολόγισε αυτό το ποσό στον κωδικό. Οπότε μπορεί να δικαιολογήσει αν χρειαστεί τον λόγο που έβαλε λιγότερα ποσά στον κωδικό σε σχέση με αυτά που έχει αναρτήσει η ΑΑΔΕ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, karanus said:

.........Έστω ότι έχεις δηλωθέν εισόδημα 10.000,00 ευρώ και οι ηλεκτρονικές αγορές είανι της τάξεως των 12.000,00 ευρώ.

Θεωρείς ότι όλα θα είναι καλά;..........

δεν μπορούν τα έξοδα που κάνεις να θεωρηθούν δαπάνες φυσικού προσώπου και να εππηρεάζουν θέματα όπως ανάλωση κεφαλαίου.

Θα δώσω ένα παράδειγμα. Μηχανικος ΕΕ κάνει και κατασκευές. Αγοράζει υλικά με΄σω τραπεζικών συναλλαγών ή/και με πιστωτική κάρτα. Αγορές 70000€, κέρδη 8000€.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ksteve said:

Ελεύθερος επαγγελματίας μη μισθωτός συνεπώς άνευ αφορολόγητου, πρέπει να συμπληρώσει υποχεωτικά τις δαπάνες κωδικού 049 ?

Oxι

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, karanus said:

SOTHRIS

Oπως και να έχει το ερώτημα υπόψιν πως ότι και να αναγράψεις εσύ στον κωδ. 049 (050) το οποίο θα είναι μικρότερο από την αναλυτική πληροφόρηση που έστειλε η τράπεζα είναι φανερό στον έλεγχο . Η πληροφορία υπάρχει ......

 Η πληροφορία υπάρχει ναι, αλλά κατά πόσο είναι σωστή;

Αν υπάρχουν λάθη σ΄αυτήν την πληροφορία , πρέπει να τα δεχτούμε;

Άλλωστε πιστεύω ότι γι ΄αυτόν τον λόγο είναι και το κουτάκι με αυτούς τους κωδικούς επεξεργάσιμο.

 

 

Σωστή ξεσωστή υφίσταται ως πληροφόρηση και δείχνει μια συμπεριφορά καταναλωτική (ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΉ) σε σχέση με το δηλωμένο εισόδημα. Το να αναγράφεις μια άλλη πληροφορία , ένα μικρότερο ποσό στον κωδ 049 (050) δεν αλλάζει αυτή τη διαπίστωση ΜΕ ΟΣΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ και αν έχει η πληροφόρηση που εστειλε η τράπεζα.

Είναι σωστό το καύσιμο του επαγγελματικού μου αυτοκινήτου  που πληρώθηκε με κάρτα μέσα απο τον όψεως , να υπολογίζεται στο αφορολόγητο;

Αυτό το είπαμε δεν είναι. Δαπάνη των βιβλίων δεν πάει στον 049-050. Η τράπεζα δε γίνεται να το ξεχωρίσει , η δε έννοια του επαγγελματικού λογαριασμού στις ατομικές επιχειρήσεις είναι νεφελώδης και επειδή είναι νεφελώδης είναι και χωρίς ουσία και νόημα .

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, maneni said:

δεν μπορούν τα έξοδα που κάνεις να θεωρηθούν δαπάνες φυσικού προσώπου και να εππηρεάζουν θέματα όπως ανάλωση κεφαλαίου.

Θα δώσω ένα παράδειγμα. Μηχανικος ΕΕ κάνει και κατασκευές. Αγοράζει υλικά με΄σω τραπεζικών συναλλαγών ή/και με πιστωτική κάρτα. Αγορές 70000€, κέρδη 8000€.

Εννοείς τα έξοδα που κάνεις για την δουλειά-επιχείρησή  σου;

Καταλαβαίνω σωστά;

 

49 λεπτά πριν, SOTHRIS said:

Oxι

 

Αν κατάλαβα καλά εννοείς ότι για τους  ΕΕ μπορούν αυτοί οι κωδικοί να τεθεούν ίσοι με μηδέν , ανεξαρτήτως της πληροφόρησης που υπάρχει από την Τράπεζα;

Tότε τι το συζητάμε;

Οποιαδήποτε άλλη κίνηση είναι σαν να βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας , όπως έγραψα και πιό επάνω.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.