Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δισδιαγώνιος οπλισμός, τοποθέτηση


 
sgp

Recommended Posts

...η ύπαρξη δισδιαγωνίων ράβδων (πάπιες),...

 

Άσχετο με το θέμα αλλά άλλο πράγμα οι πάπιες και άλλο οι δισδιαγώνιοι ."Πάπια" είναι η ράβδος μορφής """"\___/"""" που χρησιμοποιούμε στα φυτευτά ή σε δοκό επί δοκό και συνδέουν τα πάνω σίδερα με τα κάτω.

 

Για τους δισδιαγώνιους που λές και σε εμένα το statics βάζει καμμιά φορά δ.δ. σε πεδιλοδοκούς όταν η τέμνουσα είναι πολύ μεγάλη (στα τοιχεία του ασανσέρ).Εξαρτάται από τον έλεγχο ζ που ανέφερες.Στις κοντές δοκούς επίσης .

 

Εγώ τους βάζω πάντα όπου και αν χρειαστούν ...αλλά η τοποθέτηση που τους κάνω είναι πρόχειρη.Χωρίς αγκύρωση και με γωνία στην καλύτερη από κόμβο σε κόμβο.Πολλές φορές ο σιδεράς τους πετάει όπως να'ναι και μετατρέπονται σε οριζόντιους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[attach]1100[/attach]

 

Επισυνάπτω ξυλότυπο οροφής πυλωτής πενταορόφου κτιρίου με υπόγειο. Σε αυτόν μπορείτε να δείτε, τον δισδιαγώνιο που το πρόγραμμα της 4m βγάζει στα δοκάρια. Το κάνω έτσι ωστε ενδεικτικά, να κρίνει και να σχολιάσει κάποιος αν θέλει, σε ανάλογες περιπτώσεις ομοειδών κτιρίων, την διαστασιολόγηση που κάνει το πρόγραμμα συγκριτικά με άλλα προγράμματα. Στο συγκεκριμένο κτίριο, το ην βγήκε οριακά μεγαλύτερο του 0,60 και με προϋπόθεση να μην συμπεριλαμβάνεται το υπόγειο στον έλεγχο. Νομίζω ότι στις μακριές δοκούς, η τοποθέτηση των χιαστί ράβδων δεν μπορεί να είναι από κόμβο σε κόμβο, αλλά Χ σε κάθε κόμβο.

Link to comment
Share on other sites

 

...... Νομίζω ότι στις μακριές δοκούς, η τοποθέτηση των χιαστί ράβδων δεν μπορεί να είναι από κόμβο σε κόμβο, αλλά Χ σε κάθε κόμβο.

 

Έτσι είναι. Λογικά αν ελέγξεις προσεκτικά εκεί χρειάζεσαι και τον δισδιαγώνιο

 

Όσον αφορά στον ξυλότυπο σου το βρίσκω πολύ λογικό να σου ζητάει δισδιαγώνιους. Έχεις 5-6 δοκούς κοντούς ή μεταξύ τοιχείων...και αν επιτρέπεις όχι μόνο. Τα 66Φ10 πως θα τα τοποθετήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Eκεί που συναντώνται τα δύο δοκάρια τι έχεις έμμεση στήριξη? Στην κοντύτερη δοκό έχει βγάλει περισσότερα σίδερα στο άνοιγμα. Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι καλά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.