Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Γεωαναφορά χαρτών σε AutoCAD


aer

Recommended Posts

Άστην την align. Rubbersheet σου συνιστώ κι εγώ όπως ο qmd. Απλά θα πρότεινα σε περισσότερα σημεία και όχι μόνο στα 4 ακραία.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να κάνω rubbersheet αλλά για κάποιο λόγο το πρόγραμμα δεν μπορεί να εκτελέσει την εντολή.Μπορείτε να μου πείτε που εντοπίζετε το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Α! θες και σου εντοπίσουμε το πρόβλημα, μιας και έδωσες τις πολλές κατατοπιστικότατες λεπτομέρειες που βοηθάνε.

 

Κάτσε να φτιάξω έναν ελληνικό να σου πω .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα αυτό ενδιαφέρει και μένα.

 

Μου χει τύχει αρκετές φορές ενώ η προέλευση του χάρτη είναι ο κανονικός 1:5000 με τετραγωνισμένο καναβο, το ψηφιακό αρχείο έχει άλλο scale κατά Χ και άλλο κατά Υ. Δηλαδή αν το ανοίξεις με ένα πρόγραμμα image viewer θα δεις αυτήν την «παραμόρφωση»

Όταν το ανοίγω με το raster design (insert image) βγάζει μήνυμα αν θέλω να χρησιμοποιήσω rubbersheet. Απαντώντας «ναι» πριν ανοίξει η εικόνα «κάνει» processing image και έτσι μόνο μπορώ να χρησιμοποιήσω το rubbersheet. Αν απλά τη σύρω μεσα στο drawing, στην εντολή rubbersheet βγάζει μήνυμα αδυναμίας.

 

Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει που οφείλεται αυτό ας μας ενημερώσει

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου πολλοί χάρτες είναι κλίμακας 1:5000 θεωρητικα, αλλά ο κάναβος μπορεί να ναι 9,5 9,7 cm και δεν ανταποκρίνεται. Γι αυτό βάζουμε όσο πιο πολλά σημεία έχουμε με συντεταγμένες για να "φέρουμε" το imatz(κορυφές κανάβου, ορόσημα)

Link to comment
Share on other sites

geokaloger

 

Οχι συνάδελφε.Δε λέω κατι τέτοιο.

Μιλαει για scale εντελώς διαφορετικό (π.χ. 10 μοναδες σε Χ και 20 σε Υ)

 

Όταν το ανοίγω με το raster design (insert image) βγάζει μήνυμα αν θέλω να χρησιμοποιήσω rubbersheet. Απαντώντας «ναι» πριν ανοίξει η εικόνα «κάνει» processing image και έτσι μόνο μπορώ να χρησιμοποιήσω το rubbersheet. Αν απλά τη σύρω μεσα στο drawing, στην εντολή rubbersheet βγάζει μήνυμα αδυναμίας.

 

Στο πρώτο μήνυμα του AutoCad "λεει" ότι η εικόνα έχει διαφορετικό scale κατα Χ και διαφορετικό κατα Υ.

Link to comment
Share on other sites

Με Rubbersheet. Επιλέγεις 6-8 σημεία ελέγχου στο νέο κάνναβο (με καλή κατανομή στα όρια και μέσα στην εικόνα) που θα φτιάξεις πάνω από το παραμορφωμένο κάνναβο της σκαναρισμένης εικόνας, και κάθε ένα από τα 6-8 σημεία θα είναι κέντρο κύκλου (θα κάνεις 6-8 κύκλους), μετά με rubbersheet τσιμπάς σημεία της εικόνας και τα αντιστοιχείς στα ομόλογα σημεία τους που είναι κέντρα κύκλων (με ενεργοποιημένο το center snap) στο νέο κάνναβο. Όχι με align γιατί το αποτέλεσμα δεν είναι το επιθυμητό συνήθως και θέλει επαναλήψεις.

Link to comment
Share on other sites

Η εντολη που ψάχνεις είναι :image-cleanup-Bias.

Αν θες να συνορθώσεις το χάρτη ώς προς Χ,Υ κάνε ένα line απο ένα σημείο του καννάβου προς ένα άλλο ως πρός τον άξονα Χ και άλλη μία ώς προς τον άξονα του Y(η γραμμή να ξεκινάει απο σταυρό και να τελειώνει σε σταυρό άσχετα αν ο χάρτης είναι λίγο στριμμένος).

Κάνε κλίκ image-clean up-Bias θα σου ζητήση το σταθερό σου σημείο κάνε κλίκ στην αρχή της line μετά θα σου ζητήση specify X calibration distance τότε θα κλικάρεις την απόσταση απο το πρώτο σημείο που κλίκαρες μέχρι το το τέλος της γραμμής που εφτιαξες αλλά στον άξονα τον Y (προσοχη εκεί αν του δώσεις το σημείο της γραμμής που εφτιαξες ώς προς τον άξονα του Χ θα σου αλλάξει το Y και όχι το Χ που εσύ θέλεις) ,μετά θα σου βγάλει spesify desired X distance θα δώσεις την τιμή που εσύ θέλεις (500 για τον πεντάρη χάρτη ),θα σου βγάλει specify Υ calibration distance εκεί θα δώσεις πάλι το σταθερο σου σημείο και μετα θα κλικάρεις πάλι το πρώτο σημείο της γραμμης σου και μετα το τέλος της γραμμής σου στον ΑΞΟΝΑ ΤΟΥ Χ θα σου βγάλει spesify desired Υ distance θα του δώσεις την τιμή που θές (500 για πεντάρη χάρτη) και αυτό ήταν ο χάρτης σου συνορθώθηκε ως προς Χ,Υ.Αν δείς ότι πάλι έχεις διαφορά ξανακάνε το ίδιο πάλι μέχρι να φτάσεις την ακριβεια που θέλεις .Η εντολή υπάρχει MONO στο autocad raster design και όχι στο απλό autocad

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

Έχω αρκετούς χάρτες και σε μια προσπάθεια να τους σώσω, έχω προχωρήσει σε σκανάρισμα.

 

Θέλω να τους περάσω στο autocad και να τους "φτιάξω": Οι κάναβοι είναι λοξοί σε σχέση με το πλάισιο του χάρτη και προφανώς υπάρχει διαφορετική κλίμακα κατά Χ και Υ και λόγω παλαιότητας του χαρτιού αλλά και λόγω σκαναρίσματος.

 

Επειδή δεν έχω ξανακάνει κάτι τέτοιο και με ενδιαφέρει να τους "φέρω" σε ΕΓΣΑ, θα ήθελα να μου προτείνετε το απλούστερο ίσως πρόγραμμα που να κάνει την δουλειά.

Διάβασα γενικά για rubber sheeting αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι μπερδεύτηκα λίγο.

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα από τα προγράμματα που λέτε το οποίο να είναι εύχρηστο για να αρχίσω να ασχολούμαι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καλύτερη εντολή από τη Rubbersheet του παλιότερου CADoverlay ή του νεώτερου Raster Design της Autodesk. Δίνεις τα σημεία αναφοράς σου "από εκεί που είσαι" και "εκεί που θέλεις να πας" και τέλος. Πριν ξεκινήσεις την εντολή καλό είναι με scale να έχεις φέρει το χάρτη περίπου σε πραγματικές διαστάσεις. Βέβαια μεγάλη σημασία έχει η ποιότητα του υποβάθρου που θα σαρώσεις (όχι τσακίσματα, παραμορφώσεις κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.