Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γεωαναφορά χαρτών σε AutoCAD


aer

Recommended Posts

Οντως το raster design και to autocad map 3d θα σου κανουν την δουλεια σου.εγω χρησιμοποιω το autocad map 3d και ειμαι ευχαριστημενος, αν κ εχω μαθει πως το raster design σου λεει κ σφαλμα ανα σημειο και μπορεις να αποκλεισεις καποιο σημειο που κλωτσαει για καλυτερο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

αν κ εχω μαθει πως το raster design σου λεει κ σφαλμα ανα σημειο και μπορεις να αποκλεισεις καποιο σημειο που κλωτσαει για καλυτερο αποτελεσμα.

 

Για επεξεργασία raster προορίζεται το raster design για αυτό σου φαίνεται "καλύτερο". Το map είναι ως επί το πλείστον για vector.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι Καλημέρα!!!

 

Θα μπορουσε καποιος να με βοηθήσει με το πως ορίζουμε τα αρχεια περιγραφεις .tfw για διαφορα .tiff που εχω τα οποια τα οριζεις με το raster ?

 

Συγμωμη! Ηθελα να πω με το raster design

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αποσπάσματα από διανομές κλπ που θα ΕΠΡΕΠΕ να έχουν τετραγωνικό κάνναβο, αλλά ΔΕΝ έχουν λόγο παλαιότητας, σκαναρίσματος και άλλων τινών, τα "ισιώνω" με το free προγραμματάκι RasterStretch που μπορείτε να βρείτε εδώ. Μετά από πολλές προσπάθειες μέσω Raster Design και συναφών εργαλείων, κατέληξα στο συγκεκριμένο βασικά επειδή είναι πολύ απλούστερο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι Καλημέρα!!!

 

Θα μπορουσε καποιος να με βοηθήσει με το πως ορίζουμε τα αρχεια περιγραφεις .tfw για διαφορα .tiff που εχω τα οποια τα οριζεις με το raster ?

 

Συγμωμη! Ηθελα να πω με το raster design

 

 

Τι εννοείς πως ορίζουμε;

Θες να δημιουργήσεις tfw ή να εισαγεις εικόνα με world file;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εγώ πάντως αποσπάσματα από διανομές κλπ που θα ΕΠΡΕΠΕ να έχουν τετραγωνικό κάνναβο, αλλά ΔΕΝ έχουν λόγο παλαιότητας, σκαναρίσματος και άλλων τινών, τα "ισιώνω" με το free προγραμματάκι RasterStretch που μπορείτε να βρείτε εδώ. Μετά από πολλές προσπάθειες μέσω Raster Design και συναφών εργαλείων, κατέληξα στο συγκεκριμένο βασικά επειδή είναι πολύ απλούστερο.

 

Mιας και εγώ έχω κάμποσους χάρτες, τώρα που...καθόμαστε, είπα να ασχοληθώ λίγο.

 

Δοκίμασα το πρόγραμμα που πρότεινες αλλά για κάποιο λόγο δε λειτουργεί σε όλο το χάρτη.

Για παράδειγμα παίρνω ενα 5ρι της ΓΥΣ, σε κομμάτια του λειτουργεί σωστά...

 

Υ.Γ. βρήκα εντελει μια εκδοση του ραστερ ντιζαιν και ασχολήθηκα.Μη γνωρίζοντας όμως τα βασικά έκανα τα εξής.

Αρχικά με την εντολή scale εφερα το χάρτα σε πραγματικές διαστάσεις.Με πολύ καλό αποτέλεσμα,σφαλμα 0.12μ στα 2770μ

Παει αυτό.Ο χάρτης μου βέβαια έχει και στροφή,αλλά με το rotate δε γινεται δουλειά.

 

Επειτα,σε ένα αλλο αρχείο dwg δημιουργησα κάναβο στις ιδιες συν/νες με του χάρτη ΓΥΣ.

Τον κάνω επικόλληση στο χάρτη, ώστε να μπορώ να δώ που ειναι οι σταυροί οι σωστοί σε σχέση με του χάρτη.

 

Επειτα με το rubbersheet επιλέγω καμμια 15ρια σημεία του χάρτη και κάνω κλικ στο σωστό κάναβο.

 

Το προϊόν όμως,δε με πείθει.Αρχικά δεν συμπιμπτουν παντου οι 2 κάναβοι.Μηπως θελει περισσοτερα σημεία;

Επίσης, "χαλάνε" οι γραμμές,οι ισοϋψείς,τα γράμματα κτλ, δηλαδή αν ο χάρτης εκτυπωθεί, μοιάζει αλλοιωμένος...

 

Ο,τι προ ερίστε σε πληροφορίες,συμβουλές, δεκτόν...

 

Συγνώμη για το μέγεθος του ποστ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To πρόβλημα που παρουσιαζόταν με το "dissolve" του χάρτη μετά την χρήση του rubbersheet διορθώθηκε, αλλάζοντας το raster design 05 στο 2011.

Πάει αυτό.

"Εφερα" ένα χάρτη διανομής πολύ καλά,μιας και με 2-3 φορές εφαρμογή της rubbersheet είχα καλό αποτέλεσμα,καλό οπτικό πάντα...

 

Εχω όμως ένα άλλο πρόβλημα.ΠΩΣ σώζω την διορθωμένη εικόνα πλέον; Προσοχή,σαν εικόνα θέλω να τη σώσω,οχι σαν dwg που την έχει μέσα.

Θέλω να την μετατρέψω απο raster σε vector για να την χρησιμοποιώ σε οδοιπορικά.

 

Ευχαριστώ τον κόπο,όποιου βρεθεί να απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Kane

Επιλέγεις την εικόνα

Image

Save as

 

Για την ψηφιοποίηση με το Raster Design χρειάζεσαι bitonal image.

Με λίγα λόγια ασπρόμαυρη εικόνα.

Εγω χρησιμοποιώ εξωτερική εφαρμογή για την μετατροπή των εικόνων σε tiff (bitonal)

Συγκεκριμένα το σώζω σε tif CCITT Fax 4.

Tip: Με την παραπάνω εικόνα , μιας και είναι transparent (όταν δουλεύεις το Acad με μαύρο φόντο) μπορείς να να βάλεις μαζί με τη διανομή και έναν ορθοφωτοχάρτη και να πάρεις χρήσιμες πληροφορίες...... ("επίθεση" γραφείου)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Γιώργο.

 

Εννοείται πως προσπάθησα να σώσω την εικόνα με την εντολή αυτή,τι πιο λογικό! Το θέμα είναι πως δεν μου τη σώζει και βγάζει ένα περίεργο μύνημα.

Το έψαξα στο google και εμφανίζει το ίδιο και σε άλλους,χωρίς βεβαίως να βρώ λύση.

 

Οι εικόνες που χρησιμοποιώ είναι πάντοτε μορφής tiff.

 

Αυτό που ουσιαστικά θέλω να καταφέρω είναι το εξής:

Να "φέρω" (συνορθώσω είναι ο όρος; ) τους χάρτες στις σωστές συν/νες,όσο γίνεται φυσικά, να διορθωθεί ο κάναβος,όσο γίνεται κι αυτό φυσικά και επειτα να τις σώσω σα διορθωμένες εικόνες, ώστε να τις μετατρέψω σε vector.

Ολα αυτά ουσιαστικά για να έχω ψηφιοποιημένο το αρχείο χαρτών, για τα διάφορα οδοιπορικά και αντίστοιχες εργασίες. (εννοώ πως δε με ενδιαφέρει η ακρίβεια μέτρων).

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.