Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γεωαναφορά χαρτών σε AutoCAD


aer

Recommended Posts

Άνοιξα κάποια 5άρια και παρατήρησα τις συντ/νες στις άκρες του φύλλου. Για παράδειγμα στα 4 άκρα είναι:

 

-21023,34 -24954,81 -16818,68 -24965,68

 

 

-21031,30 -27730,86 -16823,05 -27741,73

 

Ούτε τα Χ ούτε τα Υ συμπίπτουν. Συνεπώς ενώ ο κάνναβος εσωτερικά έχει τα ίδια Χ κατα τη δ/νση Βορρά Νότου και τα ίδια Υ κατα τη δ/νση Ανατολής Δύσης το εξωτερικό περίγραμμα είναι τετράπλευρο όχι κατ'ανάγκη ορθογώνιο λόγω της ΔΙΑΝΟΜΗΣ ΤΩΝ ΦΥΛΛΩΝ 1:5000 τα οποία χωρίστηκαν με βάση τα φ,λ και όχι τα Χ,Υ.

 

Για παράδειγμα οι 4 γωνίες του παραπάνω 5αριού σε φ,λ είναι:

 

41,0130 -01,3000 41,0130 -01,2700

 

41,0000 -01,3000 41,0000 -01,2700

 

Οι συντεταγμένες σε Ηαττ των άκρων του χάρτη προκύπτουν από μεταταροπή των γεωδαιτικών συντεταγμένων σε προβολικές μέσω των αναλυτικών εξισώσεων απεικόνισης. Γιαυτό δεν ξέρω πως δικαιολογείς την επίδραση της καμπυλότητας σε όλα αυτά. Αν είχαμε να απεικονίσουμε ορθοδρομίες ή λοξοδρομίες ή τους μεσημβρινούς και τους παράλληλους τότε ναι αλλά ο κάνναβος μέσα και στο περίγραμμα του χάρτη είναι ιδεατός (μαθηματικά ορισμενος) και μονοσήμαντα συσχετισμένος για κάθε σημείο με τα αντίστοιχα φ,λ οπότε η γνώμη μου είναι οτι θα έπρεπε σε προβολικό επίπεδο και στο Raster design να μπορεί να "κάτσει" ο χάρτης στον κάνναβο που έφτιαξες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς μπερδευτηκα και θεώρησα καμπυλότητα το μή ορθογώνιο περίγραμμα.Τετράπλευρο όπως ανέφερες.

Απλώς όταν είναι να γίνει ο χάρτης scale βρίσκεις την αποσταση του χάρτη μεταξύ των Χ,Ψ του.

Απο τις συν/μες (ενός 5ριου μου) προκύπτει πως το Βόρειο μήκος Χ του χάρτη κατα ΑΔ είναι πχ 4215.775μ ενώ το Νότιο μήκος Χ του χάρτα κατά ΑΔ είναι 4217.118

Τα Ψ, είτε ανατολικά είτε δυτικά είναι τα ίδια.Σε όλα τα 5ρια που διαθέτω.

Συνεπώς δε το scale δεν φέρνει σωστά αποτελέσματα,μιας και το τετραπλευρο εχει τις πλευρές Ψ ίδιες, ενω τις Χ όχι.

Χρησιμοποιώντας την εντολή Bias πάντα.

 

Το οξύμωρο είναι το εξης: Με το rubbersheet στα ακρα, "φεύγει" αρκετά ο κάναβος του χάρτη απο τον σχεδιασμένο,με την εντολή σε ολο το καναβο του χάρτη σύμφωνα με το σχεδιασμένο, "φεύγουν" τα άκρα.

Και να πω,αντε τυχαίνει να ειναι σε ένα 5ρι; κι όμως όχι...Στατιστικα,δε μπορεί όλα τα 5ρια μου να είναι προβληματικά. Προβληματικά εννοώ να είναι λάθος τα άκρα του κανάβου ή κακής ποιότητας αντίγραφο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

@ Kane

 

Για το πρόβλημα μνήμης φταίει το οτι η εισάγεις την εικόνα αρχικά πολύ μικρή. Πριν την αναγωγή δοκίμασε ενα scale, φέρτην κοντά στο πραγματικό (στο περίπου) και πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

ΌΣο για το άλλο που λες, τα σημεία του κανάβου μπορεί να είναι προβληματικά.

Δώσε συντεταγμένες στα σημεία του κανάβου, αποθήκευσε τον χάρτη και στην συνέχεια "τράβηξε" τον πάνω σε ένα ακραίο. Θα χρειαστείς άλλο ένα για την στροφή. Προσοχή στον βαθμό που δίνεις στα πολυώνυμα όταν κάνεις την αναγωγή.

 

Τέλος ο χάρτης σου μπορεί να πάρει τιμές 0 και 1 μόνο, με το 0 άσπρο και το 1 μαύρο, ώστε να ψηφιοποιήσεις με snap οτι θές, δοκίμασε arcmap ειναι πολύ πιο γρήγορο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγώ πάντως αποσπάσματα από διανομές κλπ που θα ΕΠΡΕΠΕ να έχουν τετραγωνικό κάνναβο, αλλά ΔΕΝ έχουν λόγο παλαιότητας, σκαναρίσματος και άλλων τινών, τα "ισιώνω" με το free προγραμματάκι RasterStretch

 

Προσπαθησα να χρησιμοποιήσω αυτό το πρόγραμμα σε πεντοχίλιαρο της ΓΥΣ αλλά δεν τα κατάφερα. Δεν μπορώ να καταλάβω ποιες τιμές πρέπει να μπούν στα ακραία γωνιακά σημεία (προφανώς αυτές του χάρτη - αλλά όταν είναι αρνητικές δεν τις δέχεται). Αν μπορείς να εξηγήσεις λίγο τη λειτουργία του software θα σου ήμουν υπόχρεος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δε παίζει το software στο δικο μου pc. Μου σώζει βέβαια ενα αρχείο bitmap το οποίο όμως είναι απλώς λευκό όταν το ανοίγω (παρόλο που εχει μέγεθος 300b).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Στο rubbersheet του rasterdesign ποια μέθοδος ειναι θεωρητικά

αποδεκτή για ενα χάρτη με ακρίβεια 1/5000 (διανομη Υπ Γεωργ. - ΓΥΣ κλπ...)

polynomial ή triangular? ποιά η διαφορά τους?

 

Μετα απο πειραματισμούς κατέληξα οτι η polynomial

κανει μετασχηματισμό σύμφωνα με τα control points

και δίνει την βέλτιστη λύση (rms error κλπ) ενω η

triangular πάει κατευθείαν πάνω στα control points

χωρίς πολλά - πολλά...

 

Aπόψεις?

Edited by lou
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα και απο μένα.

Μία ερώτηση. Έχω ένα Autocad σχέδιο και θέλω να γεωαναφέρω το ίδιο σχέδιο το οποίο το έχω σε εικόνα.

Το πρόβλημα μου είναι οτι στο dwg δεν έχω κάνναβο. Οπότε η γεωαναφορά θα γίνει με βάση κάποιες γωνίες κτιρίων.

Καλό το rubersheet αλλα οτι είναι έξω απο τα σημεία που θα επιλέξω μου τα σβήνει.

Υπάρχει κάποια εντολή για γεωαναφορα εικόνας χωρίς να μου σβήνει κάτι;

Η πρέπει να πάω σε άλλο πρόγραμμα;

 

 

Μήπως παίζει ρόλο αν θα επιλέξω polynomial η triangular;

Edited by idnik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.