Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα με ακίνητο - Βεβαίωση μηχανικού


Alejandro.

Recommended Posts

Καλημέρα σας! 

Είμαι κληρονόμος ενός ακινήτου στον Κεραμεικό στην Αθήνα! Το διαμέρισμα έχει ολοκληρωθεί αλλά δεν είναι κατοικήσιμο! Επίσης είναι υποθηκευμένο στην τράπεζα! Λόγω του ότι λείπω χρονιά στο εξωτερικό ενημερώθηκα πως έχουν μπει πάνω από 20 ρομα κι έχουν κάνει κατάληψη στο σπίτι! Κάθε χρόνο πληρώνω ΕΝΦΙΑ και γενικά μου είναι βάρος αυτό το σπίτι! Θέλω να το ξεφορτωθώ δηλαδή να το παραχωρήσω στην τράπεζα αλλά απαιτείται το ΤΑΠ το οποίο απαιτεί βεβαίωση μηχανικού Ν.4495/17 αρ. 83).

Εγώ έχω όλα τα σχέδια από την πολεοδομία καθώς και βεβαιώσεις απο ΔΕΔΗΕ και ΔΕΗ για το ρεύμα!

Ο εισαγγελέας θέλει κοντά 2 χρόνια για να βγάλει απόφαση να τους διώξει συν πάνω απο 2000€ για παράβολα χαρτόσημα κλπ!

Sos έκκληση για κάποια λύση!

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω ολα τα χαρτια , εχω βεβαιωση διακοπης ρευματος, τοπογραφικο, κατοψεις ολα μα ολα εκτος απο τη βεβαιωση μηχανικου που χρειαζομαι...

Χωρις βεβαιωση μηχανικου δε μου εκδιδουν το ΤΑΠ και χωρις ΤΑΠ δε νπορω να παραχωρησω το σπιτι στον οποιοδηποτε

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ψαχνουν να βρουν,  εάν εχεις  μονον τα τμ που γραφει στο συμβολαιο ή μηπως εχεις κανει  τακτοποίηση  αρα εχεις   επι πλεον τμ.

για τα οποια δικαιουνται να σε χρεωσουν.

Θεωρητικα δεν εχουν δικαιωμα να σου ζητανε καμμια βεβαιωση...και δεν προκύπτει αυτο απο τον νομο.

Θα μπορουσαν να ζητησουν μια ΥΔ οτι τα τμ του συμβολαιου  που προσκομιζεις, δεν εχουν αλλαξει....

ή -απο μηχανικο -μια "Αποτύπωση ιδιοκτησίας για έλεγχο τετραγωνικών στο ΤΑΠ  "

Δημοι ειναι αυτοι....ψαχνουν να βρουνε πατημα για αναδρομικα και προστιμα...

Παντως,  η βεβαιωση νομιμοτητας  ειναι υποχρεωτική  για μεταβιβαση αλλά προβλεπεται και για μισθωση.

Επομενως -πρεπει να- την εχεις ήδη.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! Ομως τι να κανω εγω που θελω οπωσδηποτε μια βεβαιωση μηχανικου για το ταπ αλλα ο μηχανικος δε μπορει να μπει μεσα να μετρησει γιατι το διαμερισμα το εχουν καταλυψει ρομα;

Θελει πολυ χρονο και χρημα για εισαγγελικη παρεμβαση και ψαχνω λυση ωστε να το παραχωρησω στην τραπεζα να το ξεφορτωθω!

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Alejandro μήπως έχεις λάθος πληροφόρηση, δεν χρειάζονται δύο χρόνια και σχεδόν 2000 ευρώ για να τους πετάξει έξω ο εισαγγελέας (εκτός κι να πας δικαστικώς με δικηγόρους κλπ), εφόσον είσαι νόμιμος ιδιοκτήτης με όλα τα σχετικά έγγραφα είναι αυτεπάγγελτο. Κάνε μία βόλτα από το οικείο αστυνομικό τμήμα και θα σε κατατοπίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Επομενως,

η ερωτηση  δεν έπρεπε να ειναι για το ΤΑΠ

αλλά,

για τον τροπο αποβολης καποιων  "καταληψιών" απο ενα διαμερισμα.

Θα μιλησεις με τον δικηγορο σου

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για την αποβολή των Ρομά θα απευθυνθείς στην Αστυνομία. Εγγράφως και στο τοπικό αστυνομικό τμήμα και στη διεύθυνση αστυνομίας. Εφόσον βέβαια αυτοί έχουν μπει με το έτσι θέλω στο σπίτι και δε μπήκαν ως ενοικιαστές. Θα ζητήσεις την παρέμβαση της αστυνομίας για την απομάκρυνση των διαρρηκτών - καταληψιών.

Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι μαλλον εγω δεν εγινα σαφης και το θεμα ξεφευγει!

Οπως ειπα το σπιτι ειναι χρεωμενο!

Δεν αξιζει να το κυνηγησω δικαστικα με δικηγορο και εισαγγελεα αφου δεν εχω σκοπο να το κρατησω η να το εκμεταλλευτω... 

Αυτο που θελω ειναι να το ΞΕΦΟΡΤΩΘΩ απο πανω μου και ΜΟΝΟ αυτο!

Ομως για να γινει η παραχωρηση που θελω απαιτειται το ΤΑΠ! 

Ομως το ΤΑΠ απαιτει βεβαιωση μηχανικου!

Αυτο ειναι το προβλημα μου!

Το μονο που μπορω να καταφερω ειναι να μπω στο σπιτι και να το τραβηξω βιντεο φωτογραφιες κλπ και να μετρησουμε ενα ιδιο διαμερισμα της πολυκατοικιας... Εγω αυτο σκεφτηκα πολυ προχειρα και δεν ξερω αν ειναι εφικτο!

Ζηταω γενικα λυσεις... 

Πως θα εχω στα χερια μου βεβαιωση μηχανικου ΧΩΡΙΣ να μπει στο ιδιο το σπιτι να μετρησει ο ιδιος!

Καιγομαι γι αυτη τη βεβαιωση!!!

Ευχαριστω!!!

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.