Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρεμιέρα για το e- Κτηματολόγιο - Βήμα- βήμα η υποβολή της δήλωσης


Engineer

Recommended Posts

On 11/2/2019 at 7:21 ΜΜ, a.sahinis said:

Καλησπέρα! έχω αγροτεμάχιο που τμήμα του βρίσκεται σε  διαφορετικό νομό απο το υπόλοιπο αγροτεμάχιο, χρειάζεται να γίνουν δυο δηλώσεις στο κτηματολόγιο η μία?αν ξέρει κάποιος θα το εκτιμούσα ευχαριστώ πολύ!

Δεν είδα αν έχεις ήδη πάρει απάντηση από άλλον....

Θα κάνεις 2 ξεχωριστές δηλώσεις στους 2 διαφορετικούς ΟΤΑ για το κάθε τμήμα του αγροτεμαχίου.

 

Στις περιπτώσεις χρησικτησίας , όταν δεν υπάρχει τίτλος ιδιοκτησίας , τι προβλέπεται για την δήλωση και τι δικαιολογητικά προσκομίζονται ?

Πάντως στην πρώτη μου ηλεκτρονική δήλωση πήγαν όλα ΄΄ρολόι΄΄ μέχρι και την πληρωμή με κάρτα. Μόνη  παρατήρηση ότι από τον γεωγραφικό εντοπισμό για οικόπεδο εντός οικισμού  , μου έβγαλε ότι το ακίνητο ήταν εκτός σχεδίου ;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 427
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατάφερε κάποιος να ανεβάσει επιτυχημένα dxf αρχείο στον εντοπισμό του γεωτεμαχίου? Ανέβασα dxf με polyline, εμφανιζόταν κανονικά το σχήμα και το εμβαδόν, αλλά δεν λειτουργούσε καθόλου ο γεωεντοπισμός και το έστελνε στις συντεταγμένες 0,0.

Επίσης τα αρχεία τακτοποίησης αυθαιρέτου υπάρχει κάποιος τρόπος να ανέβουν? Δεν κατάφερα να βρω κάποιο κατάλληλο πεδίο για υποβολή των αντίστοιχων αρχείων. 

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, venezia said:

Δεν είδα αν έχεις ήδη πάρει απάντηση από άλλον....

Θα κάνεις 2 ξεχωριστές δηλώσεις στους 2 διαφορετικούς ΟΤΑ για το κάθε τμήμα του αγροτεμαχίου.

Δεν συμφωνώ απαραίτητα, δες τις παρακάτω απαντήσεις. Το όριο του κτηματολογίου μπορεί να μεταβληθεί, εκτός αν συντρέχουν άλλοι λόγοι που και τότε όμως οδηγούμαστε αναγκαστικά στο να θεωρούμε ούτως ή άλλως ότι οι ιδιοκτησίες είναι δύο.

Link to comment
Share on other sites

On 14/2/2019 at 9:22 ΜΜ, dimitris GM said:

Προφανως, ο "διπλανος" νομός όπου "παταει" δεν εχει μπει στο κτηματολογιο, άλλως θα ειχε ηδη δοθει απαντηση

Επι του ερωτηματος:

Αν προκειται για διαφορα  αγροτεμάχια,  συνενωμενα  μεταξυ τους τοις πραγμασιν, δηλώνονται  όπου και το υποθηκοφυλακειο που μεταγραφηκε το καθε ενα.

Αν προκειται για  "ενα" αγροτεμαχιο, θεωρητικα   θα πρεπει να εχει ηδη μεταγραφει σε ενα υποθηκοφυλακειο.

Πας όπου ανηκει αυτο.

 

εχω ηδη απαντησει

και να προσθεσω οτι το κτηματολογιο  δεν ηρθε για να κοψει ενα μεγαλο χωραφι που "παταει"  σε   τρεις νομούς/ΟΤΑ,

σε τρια  ΚΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, ntanos said:

Δεν συμφωνώ απαραίτητα, δες τις παρακάτω απαντήσεις. Το όριο του κτηματολογίου μπορεί να μεταβληθεί, εκτός αν συντρέχουν άλλοι λόγοι που και τότε όμως οδηγούμαστε αναγκαστικά στο να θεωρούμε ούτως ή άλλως ότι οι ιδιοκτησίες είναι δύο.

Τις απαντήσεις μου τις αναρτώ όταν έχω τεκμηριωμένα στοιχεία .Την υποχρέωση υποβολής 2 δηλώσεων μου την είπαν στο κτηματολογικό γραφείο οι αρμόδιοι μελετητές . Αν αυτοί κάνουν λάθος τότε κι εγώ έχω λάθος ....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, είπα την μαγική λέξη "δεν συμφωνώ απαραίτητα". Αν δεις την απάντηση που είχα δώσει, είχε κάποια ερωτήματα που ο ερωτών δεν είχε απαντήσει για να έχουμε τεκμηριωμένη άποψη. Γενικά τα όρια των παλαιών κοινοτήτων τροποποιούνται αν πρόκειται όντως για ενιαίο αγροτεμάχιο, εκτός από κάποιες εξαιρέσεις που είχα αναφέρει. Θέλω να πω δηλαδή ότι πιθανώς το γραφείο κτηματογράφησης να πρέπει να δεχτεί να τροποποιήσει το κοινό όριο με αυτό του άλλου νομού-μελετητή παρά να ταλαιπωρήσει τον πολίτη.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις μία δήλωση στην οποία θα δηλώσεις ολόκληρο το αγροτεμάχιο, στο νομό που ήδη έχει "ανοίξει" η υποβολή, εφόσον στο εκεί υποθηκοφυλακείο έχει μετεγγραφεί ο τίτλος ιδιοκτησίας του. Αν όχι, περίμενε το διπλανό νομό. Στις παρατηρήσεις να αναφέρεις τις επιμέρους λεπτομέρειες κ.λπ. 

Αυθαίρετα απάντησε έτσι ο υπάλληλος του κτηματολογικού γραφείου.... Έτσι τον βόλευε....

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

το οριο κτηματογραφησης δεν μπορει να το τροποποιησει κανενα γραφειο κτηματογραφησης, ουτε η ιδια η ΕΚ. Γινεται μια αλληλογραφια μεταξυ ΕΚ, υπουργειου και υποθηκοφυλακειου και μετα αλλαζει. Προσφατο παραδειγμα στο νομο Θεσσαλονικης που δηλωθηκαν ΚΑΕΚ μονο απο δασαρχειο και τοπογραφικη (γιατι τους ειχαν σταλει τα υποβαθρα και ειδαν οτι εχουν μεσα ακινητα) ενω οι πολιτες δεν γνωριζαν (τοτε) οτι τα χωραφια τους ειναι υπο κτηματογραφηση και πηγαν να τα δηλωσουν σημερα. Βρεθηκαν "εκτος κτηματογραφησης". Παρομοιο παραδειγμα σε κομματι διανομης Αξιουπολης (καμμια 15αρια χωραφια) που ειχε κενο μεταξυ του και της διανομης Πολυκαστρου

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για μεγάλη αλλαγή είναι έτσι όπως τα λες, αν μιλάμε όμως για μικροαλλαγές ώστε να διορθωθούν όρια ή να συμπεριληφθούν τμήματα της μίας μελέτης στην άλλη, γίνεται και μεταξύ των αναδόχων, αν φυσικά τρέχουν και οι δύο μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε τοτε δεν γινεται συννενοηση και με τους αναδοχους οποτε λιγο προσοχη με τις διαδικασεις αν δεν τις γνωριζουμε ακριβως. Το φορουμ το διαβαζουν αρκετοι και η παραπληροφορηση δεν ειναι καλο να συμβαινει

1. αρχικα το αντιλαμβανονται οι αναδοχοι συνηθως (μπορει να ερθει ενας πχ να δηλωσει εκει πανω στο οριο)

2. ενημερωνουν την ΕΚ για το προβλημα

3. η ΕΚ κινει τις διαδικασιες αλλαγης των μικροαλλαγων που λες(ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ). Ο ενας αναδοχος δεν μπορει να μπει στον αλλο χωρις καποιες διαδικασιες που προβλεπονται απο την ΕΚ και αυτες οι διαδικασιες ΔΕΝ ειναι μια απλη συννενοηση μεταξυ των 2 αναδοχων να κουνανε λιγο απο δω και λιγο απο κει τα ορια κτηματογραφησης. Μη ξεχναμε οτι η ιδια η ΕΚ εχει τα ορια των κτηματογραφησεων και αυτη ειναι η υπευθυνη για αυτα. Δεν μπορει μια οριογραμμη να την συννενοηθουν "ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ" 2 αναδοχοι και να αλλαξει (μικροαλλαγη). Απαιτειται ΕΓΚΡΙΣΗ απο την ΕΚ και καποιες διαδικασιες (διοικητικες) που δεν ειναι του παροντος. Οποτε παλι λιγο προσοχη με οτι ακουμε απο δω και απο κει

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.