Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρεμιέρα για το e- Κτηματολόγιο - Βήμα- βήμα η υποβολή της δήλωσης


Engineer

Recommended Posts

Οι ιδιοκτησίες σε όλη τη χώρα ήδη χωρίζονται σε τρεις κατηγορίες :

- αυτές που διαπιστώνεται ότι δεν αντέχουν τη συνολική δαπάνη ακριβούς καταγραφής + τελών + πιθανότητα ακριβούς δήλωσης και πληρωμής φόρων στο μέλλον για νόμιμα και αυθαίρετα, που δεν θα περάσουν ποτέ από το κτηματολόγιο και θα εξαφανιστούν και από τα Ε9 που έχουν δηλωθεί

- αυτές που πιθανολογείται ότι αντέχουν την προηγούμενη δαπάνη και θα δηλωθούν όπως-όπως και μόνο με το φόβο ενός διεκδικητή και

- αυτές που με βεβαιότητα αντέχουν την παραπάνω δαπάνη και θα δηλωθούν παντού και κατά προτεραιότητα.

Η σειρά και ο τρόπος της καταγραφής δεν θα είναι διαφορετικός από το 37% της χώρας που έχει ήδη γίνει. Χρόνος και τρόπος υπάρχει ... και προσωπικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 427
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει κανείς ολοκληρώσει δήλωση ηλεκτρονικά, δηλαδή, έχει φτάσει μέχρι το σημείο να πληρώσει με την πιστωτική κάρτα, να λάβει το email εξόφλησης και να τυπώσει τα παραστατικά;;;; Φτάνω τις δηλώσεις μέχρι την πληρωμή.... Πατάω πληρωμή και μου λέει ένα μήνυμα "....η διαδικασία είναι προς το παρόν απενεργοποιημένη", δηλαδή, ...πάπαλα! Μήπως μας δουλεύουν ή κάτι δεν κάνω εγώ καλά;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ προσπαθώ από την Δευτέρα και ούτε καν την ταυτοποίηση μέσω ΑΑΔΕ δεν έχω καταφέρει να περάσω...:evil:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο κάπου εκεί γύρω στις 3,4,5 το πρωί πάει "...σφαίρα"! Αλλά stop πριν την πληρωμή.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Έχει κανείς ολοκληρώσει δήλωση ηλεκτρονικά, δηλαδή, έχει φτάσει μέχρι το σημείο να πληρώσει με την πιστωτική κάρτα, να λάβει το email εξόφλησης και να τυπώσει τα παραστατικά;;;; Φτάνω τις δηλώσεις μέχρι την πληρωμή.... Πατάω πληρωμή και μου λέει ένα μήνυμα "....η διαδικασία είναι προς το παρόν απενεργοποιημένη", δηλαδή, ...πάπαλα! Μήπως μας δουλεύουν ή κάτι δεν κάνω εγώ καλά;

Τελικώς λεβέντες όλη η εφαρμογή του κτηματολογίου είναι ΠΑΙΔΑΡΙΩΔΗΣ και "επικίνδυνα καταστροφική αν κάποιος δεν δώσει τη δέουσα προσοχή", δηλαδή, απευθύνεται σε μαθητές νηπιαγωγείου και κάτω... Ήθελα να 'ξερα πόσο κόστισε.....

Πριν λίγο κατάφερα κι έκανα την πληρωμή μέσω πιστωτικής κάρτας της πρώτης δήλωσης. Ευτυχώς που δεν προχώρησα στις υπόλοιπες πριν τσεκάρω την πρώτη... Ήρθε όντως email επιβεβαιωτικό από την τράπεζα!!! Η συναλλαγή όμως δεν φαίνεται "πραγματοποιηθείσα" στο κτηματολόγιο και η δήλωση παραμένει "εκκρεμής".... Τι στο διάολο να κάνει κανείς στη συνέχεια;;; Προφανώς ΔΕΝ πρέπει να προχωρήσει σε καμία απολύτως άλλη συναλλαγή μέχρι να δει το τι ακριβώς θα γίνει μ' αυτή.... Τους έστειλα και κάποιο mail, αλλά μάλλον "αγρόν θ' αγοράζουν".... Άντε τώρα να την ακυρώνεις κι από την κάρτα κ.λπ. Ντροπή!!! 

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Γιατί όμως οι κόπανοι δεν το γράφουν στις οδηγίες;;; Eίναι ευνόητο, ή δεν τους κόφτει μέχρι του σημείου αυτού..... Αν δε, κάποιος διαβάσει προσεκτικά το σύνολο των οδηγίων της εφαρμογής, θα δει μέσα άπειρες άλλες μαμακίες... Αυτό τους μάρανε;;;

Έπρεπε να βλέπες το γεροντάκι πως έκανε με το αυθαιρετάκι του στο Λουτράκι..... Κόντεψε να μείνει για 35 ευρώ.... Νόμισε ότι, τα 'χασε....

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Είναι ιδέα μου ή έχουν αφαιρέσει την δυνατότητα καταχώρησης του ποσοστού που προκύπτει από κάθε έγγραφο? Δε βρίσκω πουθενά τη δυνατότητα να βάλω π.χ. 1/4 από το συμβόλαιο Α, + 1/4 από το συμβόλαιο Β

 

Link to comment
Share on other sites

Σε δήλωση, πρέπει να δηλωθεί η πραγματική επιφάνεια του γεωτεμαχίου (εξαρτημένο τοπογραφικό, νεότερη καταμέτρηση) ή αυτή που αναγράφει το συμβόλαιο; Για παράδειγμα, αποδοχή κληρονομιάς περιγράφει έστω 2.500 τμ και κατά νεότερη καταμέτρηση 3.000 τμ.

Επιπλέον ερώτημα, σε περίπτωση που δεν προσκομίζεται εξαρτημένο τοπογραφικό και ο εντοπισμός γίνεται μέσω πολυγώνου στο κτημανετ, η επιφάνεια πολυγώνου που θα προκύψει (η οποία δεν σχετίζεται προφανώς με κάποια επίγεια μέτρηση) έχει κάποια βαρύτητα για την συνέχεια της διαδικασίας;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.