Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρεμιέρα για το e- Κτηματολόγιο - Βήμα- βήμα η υποβολή της δήλωσης


Engineer

Recommended Posts

δες αυτη την συζητηση

https://www.michanikos.gr/forums/topic/47673-κτηματολόγιο-και-πράξη-εφαρμογής/

Δεν εχει λογικη να προσκομισεις το προηγούμενο /ή τα προηγουμενα  εως ......20ετίας/ συμβολαια.

Τιτλος ειναι η ΠΕ που εχει μεταγραφει.

Στις παρατηρησεις δεξια στο σεντονι, γραφει τα δικαιωματα επικαρπίας και ψιλης.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 427
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα..

Μια ερώτηση σχετικά με την ηλεκτρονική υποβολή της δήλωσης ιδιοκτησίας για ένα νομικό πρόσωπο. Στο είδος εγγράφου "ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ & ΕΓΓΡΑΦΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΑΦΜ", ποιά είναι τα αρχεία που χρειάζεται να ανεβάσουμε στο σύστημα; Φαντάζομαι το πιο πρόσφατο καταστατικό της εταιρίας + την ταυτότητα του νομίμου εκπροσώπου + ένα αποδεικτικό ΑΦΜ (πχ. screenshot από τα στοιχεία μητρώου του taxisnet) όλα μαζί σε ένα αρχείο. Μια επιβεβαίωση;

 

Link to comment
Share on other sites

Στις δηλώσεις των  γεωτεμαχιων εκεί που γράφουμε την ημερομηνία του τοπογραφικού , πάω να διορθώσω την αρχική μου εγγραφή και δεν την αλλάζει ... καμία γνώμη γιατί συμβαίνει αυτό ? Να σβήσω όλη την εγγραφή και να τα ξαναγράψω μια λύση 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, GEORGE MICHEAL said:

Στις δηλώσεις των  γεωτεμαχιων εκεί που γράφουμε την ημερομηνία του τοπογραφικού , πάω να διορθώσω την αρχική μου εγγραφή και δεν την αλλάζει ... καμία γνώμη γιατί συμβαίνει αυτό ? Να σβήσω όλη την εγγραφή και να τα ξαναγράψω μια λύση 

Αν εννοείς οτι είναι γκριζαρισμένο το πεδίο και δε σε αφήνει, τότε ναι θα πρέπει να ξαναπεράσεις όλη την εγγραφή από την αρχή. Βασικά, μετά τον εντοπισμό, τα πεδία κλειδώνουν...

Link to comment
Share on other sites

οκ το είδα και εγώ αλλά δεν ήθελα να το πιστέψω .... Ευχαριστώ  ΥΣ από ότι είδα ούτε οι εγγραφές σβήνουν ούτε οι δηλώσεις διαγράφονται , κάνω καινούργια δήλωση  και δεν υποβάλω την προηγούμενη με την ημερομηνία που δεν αλλάζει ..σωστά ?   Ίσως φταίει που δεν έχω κάνει ακόμα εντοπισμό και δεν διαγράφει ...

 

 

Ακυρο το ερώτημα ..Τελικά διαγράφονται αλλά κάτι δεν πήγαινε αρχικά καλά ίσως το ιντερνέτ λόγο κακοκαιρίας ... ΄έξω σηκώνει πέτρες και είναι καμπανάτος ο αέρας  

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, kolonos said:

Βασικά, μετά τον εντοπισμό, τα πεδία κλειδώνουν...

... και ξεκλειδώνουν με "επανεντοπισμό"... (το πλήκτρο με την επιλογή "Εντοπισμός" πλέον αναγράφει "Επανεντοπισμός")

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση για την νέα εφαρμογή. Νομίζω θα ήταν ωραίο να μπορούσαμε στο πεδίο ''ΕΓΓΡΑΦΑ" απλά να επιλέξουμε κάποιο έγγραφο που ήδη θα είχαμε περάσει στην αρχή.

Τώρα, σε περίπτωση που δηλώνεις 10 αγροτεμάχια με ένα συμβόλαιο, τι εξυπηρετεί να γράφεις x10 τα ίδια πράγματα? Ίσως θα μπορούσε να ρωτά η εφαρμογή αν θέλουμε να εισάγουμε ένα ήδη ''περασμένο'' έγγραφο από προηγούμενο δικαίωμα

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα, μια ερώτηση και από μένα.

Πρόκειται για δήλωση καθέτου  με ποσοστό 50%. σε κοινότητα. Εχω δηλώσει ότι είναι απλή κάθετος, έχω συμπληρώσει τα στοιχεία του χώρου αποκλειστικής χρήσης , το εμβαδόν ορόφων κτλ. Εχω δηλώσει το δικαίωμα ως πληρη κυριότητα 100% και ε΄χω ανεβάσει κ τα έγγραφα.Στο ακάλυπτο υπάρχει μια αποθήκη 8μ2 που έχει τακτοποιηθεί και είναι παρακολουθημα ( δεν υπάρχουν χιλιοστά ) της ιδιοκτησίας."Γυρίζω" πίσω εκεί που λέει "ακίνητο" και πάω να συμπληρώσω το πεδίο παρακολούθημα.Μόλις κάνω αποθήκευση μου βγάζει "σφάλμα στην εφαρμογή".Το έχει αντιμετωπίσει κανείς συνάδελφος ή  κάνω κάτι λάθος? Να το αναφέρω στις παρατηρήσεις ? ή να μην ασχοληθω καθόλου με την αποθήκη?

Επίσης να σας ενημερώσω για κάτι που διαπίστωσα και μίλησα στο τηλ. μαζι τους. Οταν κάνω στο τελευταίο βήμα πριν την πληρωμή "προεπισκόπηση δήλωσης" , τα πεδία "χώρου αποκλειστικής χρήσης" , "συνολικό εμβαδόν ορόφων" , "αριθμός ορόφων" δεν φαίνονται.Μου απάντησαν ότι δεν υπάρχει θέμα, θα φανούν στην νέα έκδοση γιατί υπάρχει πρόβλημα σε αυτή.Επίσης και με το (,) οταν δηλώνουμε μ2. Και εκει υπάρχει θέμα μου είπαν.  

UPDATE :Μίλησα μαζί τους και μου είπαν να αναφέρω τα παρακολουθήματα στις παρατηρήσεις

Edited by dorita2271
Link to comment
Share on other sites

αν προκειται για αυθαιρετη αποθηκη στον ακαλυπτο, που εχει τακτοποιηθει

δεν ειναι παρακολουθημα, διοτι δεν φαινεται σε κανενα συμβολαιο.

Ισως εκει να ειναι το"λαθος"

Για μενα θα πρεπει να παει στα "κτιρια που δεν εχουν χιλιοστα"

[ετσι θα πηγαινε με το εντυπο]

Αλλα με  αυτα τα ηλεκτρονικα...δεν ανακατευομαι...:mrgreen:

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.