Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρεμιέρα για το e- Κτηματολόγιο - Βήμα- βήμα η υποβολή της δήλωσης


Engineer

Recommended Posts

Όσο ζωγραφιζονται πολύγωνα και μπαινουν κεντροβαρικά να τα ζωγραφίσει ο ανάδοχος, τόσο περισσοτερα ΚΑΕΚ μπαίνουν και ολοκληρώνεται σταδιακά το Ελληνικό Κτηματολόγιο. Χωρις προσέλευση δεν θα έχουμε Κτηματολόγιο. Ας τελειώσουμε (κακήν κακώς) την μνημονιακή μας υποχρέωση και με αυτα που διαβάζω καθημερινά θα έχουν δουλειά και τα δισέγγονα μας (αφόσον γίνουν τοπογράφοι *ΔΕΝ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 427
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να κάνω μια ερώτηση, όταν έχω την ψιλή κυριότητα από αποδοχή κληρονομιάς του θανόντος πατέρα, και η μάνα την επικαρπία, παθαίνει και η μάνα άρα έχω 100 πλήρη κυριότητα, δηλώνω ότι έχω την πλήρη και βάζω στις παρατηρήσεις από που πήρα τα διαφορετικά δικαιώματα;

 Επίσης μ,ε ρωτάει εκεί για χρησικτησία, κληρονομιά χωρίς αποδοχή ή άλλο. Εγώ έχω αποδοχή την ψιλή και χωρίς αποδοχή την επικαρπία.

Edited by Pavlos33
συμπλήρωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Είναι οι ατέλειες του συστήματος.

edit:

διορθώθηκε, να μην ληφθεί υπόψιν η απάντηση μου

Edited by jojo
Link to comment
Share on other sites

sissy_arch

Το τέκνο σήμερα έχει την πλήρη κυριότητα. Άρα επιλέγεις πλήρη κυριότητα (100%). Επιπλέον, προσκομίζεις ληξιαρχική πράξη θανάτου της επικαρπωτού μητέρας και αναφέρεις ως παρατήρηση ότι προσκομίστηκε ληξιαρχική πράξη θανάτου της.

αιτία κτήσεως είναι "ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ"

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλές ερωτήσεις και λεπτομερείς απαντήσεις για όλα τα θέματα θα βρείτε εδώ

στη 2η σελίδα και μετά 

http://ktimalakonia.gr/images/pdf-files/FAQ-Lakonia.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, sissy_arch said:

Να κάνω μια ερώτηση, όταν έχω την ψιλή κυριότητα από αποδοχή κληρονομιάς του θανόντος πατέρα, και η μάνα την επικαρπία, παθαίνει και η μάνα άρα έχω 100 πλήρη κυριότητα, δηλώνω ότι έχω την πλήρη και βάζω στις παρατηρήσεις από που πήρα τα διαφορετικά δικαιώματα;

 Επίσης μ,ε ρωτάει εκεί για χρησικτησία, κληρονομιά χωρίς αποδοχή ή άλλο. Εγώ έχω αποδοχή την ψιλή και χωρίς αποδοχή την επικαρπία.

οπως σωστα απαντησαν οι συναδελφοι

[τις καλησπερες μου]

δεν υπαρχει θεμα "αποδοχης" της επικαρπίας.

Αυτη   συνενωνεται αυτοδικαια με την ψιλη κυριότητα που ηδη εχεις, και απαιτειται  μονον η  προσκομιση της ληξιαρχικης πραξης θανατου μαζι με το συμβολαιο της "ψιλης"

και δηλωνεται το δικαιωμα  ως "πληρης κυριοτητας"

εδιτ

σε αυτες τις   αναλυτικες  οδηγιες που κατεβασε ο φιλος ΚΑΝΑ

στην σελ. 40 ειναι η απαντηση για την επικαρπία

και για το θεμα που καποιος αγοραζει ενα ακινητο και μετα πουλαει το 50%

Αυτος, καταγραφει το πρωτο συμβολαιο κατα 100%

και στην επομενη σειρα το συμβολαιο πωλησης με ενδειξη "-50%"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

 το αν το αγροτεμάχιό μου είναι σε αστική ή αγροτική περιοχή το διαλέγει μόνο του το κτηματολόγιο με βάση τον εντοπισμό?

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι καθαρα για λογους χρεωσης.

παλιοτερα ειχε προεπιλογη το τικ στο εντος σχεδιου και αν το ξεχνουσες

σε χρεωνε πχ 350 για 10 αγροτεμαχια αντι για 70

και επρεπε να ακυρωθει η δηλωση και να κανεις αιτηση επιστροφης χρηματων

Link to comment
Share on other sites

σωστα

καιιιι

μπορει  ομως να ανήκει   στην νεα κατηγορια γης που δημιουργησε το Κτηματολογιο

"δια τας αναγκας του και μονον"

δλδ σε  αγροτικη περιοχη  μεν,  αλλά "πυκνοδομημενη"  δε...

"Ως αγροτική ορίζεται η περιοχή η οποία βρίσκεται εκτός σχεδίου πόλης ή εκτός ορίου οικισμού προϋφισταμένου του 1923 ή εκτός ορίου οικισμού κάτω των 2.000 κατοίκων που έχει οριοθετηθεί και δεν παρουσιάζει χαρακτηριστικά συστηματικής δόμησης. Οι περιοχές αυτές έχουν καθοριστεί από το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ και απεικονίζονται στους χάρτες του Γραφείου  Κτηµατογράφησης και λαμβάνονται υπόψη για τον υπολογισμό του τέλους μετά τη καταχώρηση  της δήλωσης στο πληροφοριακό σύστημα του Εθνικού Κτηματολογίου.."

 

[νεολογισμοι και νεοελληνικουρες]
 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.