Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρεμιέρα για το e- Κτηματολόγιο - Βήμα- βήμα η υποβολή της δήλωσης


Engineer

Recommended Posts

εχω δει τετοια γραμμή να κοβει και σπίτι στη μεση..

Το μισό δηλαδή παρουσιάζει χαρακτηριστικά συστηματικής δόμησης, το άλλο μισό όχι..

Ένα σπίτι στο χωριο, δεν το ξέρετε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 427
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, sissy_arch said:

 το αν το αγροτεμάχιό μου είναι σε αστική ή αγροτική περιοχή το διαλέγει μόνο του το κτηματολόγιο με βάση τον εντοπισμό?

Συνάδελφοι, διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά το κτηματολόγιο ΔΕΝ διαλέγει μόνο του στη φάση της ηλεκτρονικής δήλωσης. Αν έχεις αγροτεμάχιο εντός ορίου οικισμού (ή εντός) έχεις οικόπεδο, και νομίζω ότι πρέπει να δηλώσεις «αστικός αδόμητος χώρος».

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

με βαση αυτο

"Οι περιοχές αυτές έχουν καθοριστεί από το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ και απεικονίζονται στους χάρτες του Γραφείου  Κτηµατογράφησης και λαμβάνονται υπόψη για τον υπολογισμό του τέλους μετά τη καταχώρηση  της δήλωσης στο πληροφοριακό σύστημα του Εθνικού Κτηματολογίου.."

 

Υποθετω οτι, μετα την  ηλεκτρονικη υποβολη γινεται η "εκκαθαριση του ποσού"

ή κατα την αυτοπρόσωπη υποβολη  επίσης φαινεται το "ειδος" της περοχης

και αναλογα πληρωνεις 35 ή λιγωτερα.

 

Αυτη -πρεπει να - ειναι η διαδικασια.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

για άλλο πράγμα συζητάμε.. Δε μιλάμε για χρήση, αλλά για χρέωση

*μην ξεχνάμε βέβαια (και εδώ προφανώς έχεις δίκιο) ότι στο αστικό αναφέρεις ως χρήση αστικος αδομητος, ενώ στο μη αστικό ακάλυπτη έκταση

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρωτάω γιατί για τρία αγροτεμάχΙΑ το ένα με ελιές, μου βγαζει 105 ευρώ τέλη. Ενώ είναι στη Παλιοβαρβάσαινα Ηλείας...Επίσης γιατί όταν δεν είναι βοηθητικός-ήτη αποθήκη και parking όπως λέει-είναΙ ΚΎΡΙΟς δεν το έχω καταλάβει.Δηλαδή την ακάλυπτη ΄'εκταση τη θεωρεί κύριο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

α. Πρέπει να δεις το πολύγωνο του αστικού ή μήπως εχεις καταχωρήσει το 3ο διαφορετικά και στο χρεώνει. Αν δε θες να μπεις σε μπελάδες

*σόρυ που σας το λεω καθημερινά και σας πρήζω* ΝΑ ΜΗ  ΚΑΝΕΤΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ, αλλά να πάτε αυτοπροσώπως στο γρ κτ

β. η ακάλυπτη έκταση ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ να είναι βοηθητικός χώρος;;; Αν το καλοσκεφτείς (μπακαλίστικα) μια ακάλυπτη έκταση δεν βοηθάει κανέναν οπότε δεν είναι και βοηθητικός γιατι: ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΙΟΣ ΧΩΡΟΣ 

Link to comment
Share on other sites

Εχω τα παρακάτω σε τίτλο-συμβόλαιο:

Το συμβόλαιο στον κεντρικό του τίτλο αναφέρει:
 "Πωλησης Ακινήτου (Οικοπέδου)
Αξία ευρώ ....
Εκτίμισης ΔΟΥ ευρώ ...
"


Στα σωθικά του αναφέρει

"... μεταξύ των κληρωθέντων στα μέλη του Οικοδομικού Συνεταιρισμού οικοπέδων περιλαμβάνεται και το παρακάτω περιγραφόμενο οικόπεδο με αριθμό 01 του οικοδομικού τετραγώνου 150..."

και συνεχίζει

"... το ανωτέρω κληρωθεν εις την αφετέρω ωδε συμβαλλομένην-αγοράστριαν οικόπεδο ...."
και συνεχίζει
"...ο πωλητής Συνεταιρισμός πωλεί, παραχωρέι, μεταβιβάζει, εκχωρεί ...."

Το ερώτημά μου είναι ως επιλογή στην ηλεκτρονική διαδικασία για την αιτία κτήσης επιλέγουμε το "ΠΩΛΗΣΗ" όπως αναφέρει και το συμβόλαιο ξεκάθαρα-ρητά τόσο στον τίτλο του όσο και στα σωθικά του αφού η ενδιαφερόμενη ουσιαστικά αγόρασε το γεωτεμάχιο-οικόπεδο που της κληρώθηκε ή πρέπει να επιλεχθεί η επιλογή "ΚΛΗΡΟΔΟΣΙΑ" ??? 

[ Μήπως δηλαδή η επιλογή "ΚΛΗΡΟΔΟΣΙΑ" είναι κάτι άλλο π.χ. δεν πρέπει να περιλαμβάνει οικονομικό αντάλλαγμα (πώληση-αγορά)... έχει π.χ. σχέση με την κληρονομιά ... το ρωτάω διότι δεν γνωρίζω δηλαδή μήπως δεν έχει σχέση με το οικόπεδο που κληρώθηκε στην πελάτισσα από το συνεταιρισμό και ακολούθησε η αγοραπωλησία, .... δηλαδή η ερώτησή μου είναι @@ ή στην τελική πρέπει να αναφέρεται ρητά στον τίτλο (επικεφαλίδα) του συμβολαίου ?? ]
 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά δεν επιλέγουμε ότι "ταιριάζει" στο drop down μενου χωρις να γνωρίζουμε τι εστί "κληροδοσία"

Φιλικά πάντα αλλά με προσοχή.. Μην βγάλει φωνή ο αστικός κώδικας..

Link to comment
Share on other sites

Εύστοχο(τατο) σχόλιο ... συμφωνεί πλήρως με το ...

1 hour ago, georgegaleos said:

δηλαδή η ερώτησή μου είναι @@ 

... κατανοητή η επιλογή που .... δεν πρέπει να κάνω.

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, sissy_arch said:

Εγω ρωτάω γιατί για τρία αγροτεμάχΙΑ το ένα με ελιές, μου βγαζει 105 ευρώ τέλη. Ενώ είναι στη Παλιοβαρβάσαινα Ηλείας...Επίσης γιατί όταν δεν είναι βοηθητικός-ήτη αποθήκη και parking όπως λέει-είναΙ ΚΎΡΙΟς δεν το έχω καταλάβει.Δηλαδή την ακάλυπτη ΄'εκταση τη θεωρεί κύριο χώρο.

 

όπως ακριβως τα ειπε ο jojo

Αν ειναι στην ίδια περιοχη ολα, πληρωνεις μονον δυο δικαιωματα, λογω "αγροτικου" χαρακτήρα.

 

Αυτα για τον ακαλυπτο, την αποθηκη  και τη ΘΣΑ, δεν το καταλαβα

Αν εχεις ΟΙ τοτε καθε μια πληρωνει χωριστα. Σαν παρακολουθηματα σημειωνονται χωρις χρεωση  στους βοηθητικους χωρους.

Ο ακαλυπτος σε ενα χτισμενο, ειναι "ακαλυπτος" και συνηθως κοινοχρηστος.

Σε ενα μη  χτισμενο, προκειται για  ενα αδομητο οικοπεδο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.