Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρεμιέρα για το e- Κτηματολόγιο - Βήμα- βήμα η υποβολή της δήλωσης


Engineer

Recommended Posts

να ρωτήσω. Το συμβολαιο στο χωριό λέει π.χ δ.διαμέρισμα τάδε. Ομως πιθανόν είναι σε άλλο (τα συμβολαια πιθανον δεν γραφουν σωστά). Το θέμα είναι πώς ξέρω τα όρια κάθε προκαποδιστριακού δήμου, και κυρίως πώς ξέρω ότι έχω κλικάρει σωστό δ.διαμέρισμα? το δείχνει κάπως ο χαρτης?

1.Στο χάρτη ξέρω που είναι το χωράφι, αλλά δεν ξέρω σε ποιό δ.διαμέρισμα αντιστοιχεί. Πώς το βρίσκω?

2. είναι το ίδιο οι προκαποδιστριακοί οτα με αυτούς που δείχνουν τον δασικό χάρτη?

3. στο δασικό χαρτη κοιτώντας το χωράφι το οποίο ανήκει σε ένα δήμο χρόνια τωρα (Καποδίστρια 1997, Καλλικράτη σε έναν ακόμα μεγαλύτερο), ανήκει σε διαφορετικούς ΟΤΑ όπως τους βγάζουν οι δασικοί χάρτες, δηλαδή πριν τον Καποδίστρια (1997) ένα μικρό κομματάκι. Αυτο τι συνεπάγεται?

 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 427
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης (στην ηλεκτρονική υποβολή) αν κάνεις ΣΩΣΤΑ τον εντοπισμό στον χάρτη στο βήμα 3 ("Στοιχεία Ακινήτων - Δικαιώματα", στην καρτέλα "Γεωτεμάχιο") και δεν έχεις επιλέξει --για οποιονδήποτε λόγο-- τα σωστά στοιχεία στο βήμα 1 (Επιλογή Νομού - ΟΤΑ), τότε "χτυπάει" η διαδικασία και σου γράφει να κάνεις διορθώσεις (προτείνοντάς σου --αν θυμάμαι καλά-- την σωστή επιλογή) στο Βήμα 1.
 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Δεν καταλαβαίνω παντού μιλά για προ- καποδιστριακό και Καλλικρατικό. Πουθενά για καποδιστριακό. Άλλο ο προκαποδιστριακος και άλλο ο καποδιστριακος;

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο ένας είναι προγενέστερος του άλλου...

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Σωστά,

Διοικητικά όρια των Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης (ΟΤΑ) = Όρια ΟΤΑ = Προ Καποδίστρια
Καποδίστριας = Συνένωση των κοινοτήτων σε μεγαλύτερους δήμους = εισάγεται νέος όρος των «δημοτικών διαμερισμάτων» (οι πρώην κοινότητες).

Επομένως πρακτικά προκύπτει αυτή η αντιστοίχηση των (προ-καποδιστριακών) ΟΤΑ,

σε ΟΤΑ του σχεδίου 'Καποδίστριας'

και σε δήμους του προγράμματος 'Καλλικράτης'.

Edit: Στα υπογραμμισμένα υπάρχει το αντίστοιχο link.

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

1. αρα παιδιά αν κατάλαβα καλά επειδή το χωράφι ακουμπά σε 2 οτα (αλλά σε έναν μόνο καποδιστριακό και σε ένα μόνο καλλικρατικό δήμο) δεν γλυτώνω 2 αιτήσεις?

2. θα πληρώσω 2 φορές?

3. θα αναφέρω κάπου ότι είναι κομμάτι από ένα μεγαλύτερο?

4. στο Ε9 δηλώνεται ώς ένα. Σωστά δεν κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι S.O.S., λήγει μεθαύριο 4/10 η προσθεσμια Σπετσών (και δεν γνωρίζω αν θα πάρει άλλη παράταση) για την πρώτη φάση υποβολής στο Κτηματολόγιο και λείπει το πιστοποιητικο μεταγραφής συμβολαίου σε ένα δικαίωμα που θέλω να καταθέσω μέσα από e-Kthmatologio. Η συμβολαιογράφος δε σηκώνει τηλέφωνα, και απομακρυσμένα δε βλέπω να κατορθώνω κάτι με το υποθηκοφυλάκειο του νησιού σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα.

-Υπαρχει η δυνατότητα να στειλω το δικαιώμα για να είμαι εμπρόθεσμος, και να κανω τροποίησει να το προσθέσω στην πορεία (σε 10 μέρες πχ) η δε το δέχεται το σύστημα? Τοπικα όταν παω σε κτηματολογικα γραφεία μου χει τύχει να κανω κατάθεση για να πάρω ημερομηνία και να εχω προσθέσει εντος εβδομαδας τυχον έγγραφα που έλειπαν και έιχαν εκκρεμότητα.

Τώρα μέσα απο ekthmatologio τι ισχύει? Το πιστοποιητικό μεταγραφής ειναι διαφορετικο αρχείο ή συμπεριλαμβάνεται στο pdf του συμβολαίου, και τι γινέται οταν αυτο λείπει?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, προσπαθώ να κάνω μια δήλωση ηλεκτρονικά και είναι περιπτωση χρησικτησίας με ένορκη βεβαίωση.

Στην προσθήκη εγγράφων δεν βρίσκω την επιλογή του Ε9 ενώ στο σύστημα μου βγάζει λεζάντα ότι στη χρησικτησία πρέπει να υποβληθεί το Ε9.

Καμμία ιδέα;

 

Screenshot 2019-10-03 21.45.50.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.