Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρεμιέρα για το e- Κτηματολόγιο - Βήμα- βήμα η υποβολή της δήλωσης


Engineer

Recommended Posts

14 λεπτά πριν, giorgosv said:

Συνάδελφοι,

σε μια ηλεκτρονική δήλωση έχω το εξής θέμα,

έχω 1 οικόπεδο (εντός οικισμού) και 2 αγροτεμάχια σε απόσταση ~500μ απο τα όρια του οικισμού. Το κτηματολόγιο υπολογίζει να πληρώσει ο ιδιοκτήτης 3 δικαιώματα αντί για 2. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι τα αγροτεμάχια τα βάζει ως αστική περιοχή διότι είναι πολύ μακριά απο τον οικισμό και πρόκειται για σαφώς αγροτική περιοχή. Πως μπορώ να δω τα όρια της αστικής περιοχής που έχει ορίσει ο ανάδοχος;

 

δεν εχει σχεση με τα "αστικα χωραφια"

ειναι

- 35 το οικοπεδο

- και απο 35 για τα δυο  πρωτα χωραφια

τα υπολοιπα χωραφια "δωρεάν και τζαμπα"

https://www.ktimatologio.net/pagio-telos/

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 427
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

17 λεπτά πριν, giorgosv said:

Συνάδελφοι, σε μια ηλεκτρονική δήλωση έχω το εξής θέμα, έχω 1 οικόπεδο (εντός οικισμού) και 2 αγροτεμάχια σε απόσταση ~500μ απο τα όρια του οικισμού. Το κτηματολόγιο υπολογίζει να πληρώσει ο ιδιοκτήτης 3 δικαιώματα αντί για 2.

Σωστά σας βάζει να πληρώσετε 3 διακαιώματα...

 

Link to comment
Share on other sites

Ο επαγγελματίας που σέβεται το επιστημονικό του κύρος εξηγεί στον πελάτη τις πραγματικές απαιτήσεις (του κτηματολογίου εν προκειμένω) και του παρέχει (επ’ αμοιβή φυσικά) υπηρεσίες βάσει των γνώσεων και ικανοτήτων του.

Αυτό που δεν κάνει, είναι να καθοδηγεί τον πελάτη του σε ενέργειες που αποσκοπούν στην ενθυλάκωση όσο το δυνατόν μεγαλύτερων χρηματικών ποσών.     

Εκτός από ιδιοκτήτες που δεν ακούνε και θέλουν να κάνουν τα δικά τους (έχω την ατυχία να γνωρίζω ορισμένους), υπάρχουν και ασυνείδητοι επαγγελματίες.   

Ο λόγος, Pavlos33, που θέλει να δηλώσει ένας ιδιοκτήτης τα χωράφια του -έστω και αν αυτά έχουν μηδενική αξία- είναι ο ίδιος με τον λόγο που τα δηλώνει στο Ε9.

Είναι η περιουσία που του κληροδότησαν οι γονείς του και θεωρεί πως έχει υποχρέωση να την διατηρεί στην κατοχή του γιατί τον συνδέει με τις ρίζες του.

Γι’ αυτό τον λόγο είναι διατεθειμένος να πληρώνει ΕΝΦΙΑ, έξοδα ένταξης στο κτηματολόγιο και οτιδήποτε άλλο προκύψει.

Όποιος ιδιοκτήτης δεν το βλέπει έτσι, προφανώς δεν ασχολείται με δήλωση στο Ε9 ή στο κτηματολόγιο.  

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που ήρθε μήνυμα από την ΑΑΔΕ και άρχισα να ασχολούμαι με την ηλεκτρονική καταχώρηση ενός ξεχασμένου κληροτεμαχίου 4 στρ., της συζύγου, σε δασική περιοχή από διανομή Οικ. Συνεταιρισμού της δεκαετίας του '60 (κληρονομικό από τον πατέρα της).

Εντόπισα τη θέση του στο χάρτη και το καταχώρησα με χρήση ¨δασοκομία-δασική έκταση¨, αφού δεν δεν υπάρχει χρήση "πευκοδάσος". Στην επόμενη φόρμα μου βγάζει καταχώρηση ακινήτου με υποχρεωτικά πεδία (αριθμός ορόφου κλπ), ενώ είναι πευκοδάσος!!! Φυσικά, δεν μπορώ να προχωρήσω στις επόμενες φόρμες.

Πως μπορώ να ξεπεράσω το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Αδιαφορώντας για το πεδίο "ακίνητο" και προχωρώντας δυναμικά στο επόμενο πεδίο "δικαίωμα"....

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αλλά έχω προσπαθήσει πολλές φορές να περάσω στο "δικαίωμα" και βγάζει μήνυμα ότι πρέπει να συμπληρώσω την προηγούμενη φόρμα

Link to comment
Share on other sites

Στο αρχικό πεδίο τι έχεις επιλέξει; Π.χ. "απλό γεωτεμάχιο" ή κάτι άλλο;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Στο βήμα 3 "Στοιχεία ακινήτων-Δικαιώματα" εμφανίζεται η καρτέλα με τίτλο "Γεωτεμάχια"  με τα στοιχεία που έχω καταχωρίσει.

Επιλέγοντας το κουμπί "Επεξεργασία" ανοίγει νέα καρτέλα με τίτλο "Κωδικός ιδιοκτησίας ΧΧΧΧΧ" και 4 υποκαρτέλες "Γεωτεμάχιο", "Ακίνητο", "Δικαίωμα", "Έγγραφα".

Συμπλήρωσα την 1η με εμβαδόν και εντοπισμό μέσω του χάρτη και στη χρήση επέλεξα "Δασοκομία" και Δασώδη" αφού δεν βρήκα άλλη σχετική.

Με πάει στην επόμενη που ζητάει (υποχρεωτικά) στοιχεία ακινήτου με προεπιλεγμένο τύπο ακινήτου "Απλή Οριζόντια" και τα επόμενα πεδία είναι "Κατηγορία" με επιλογές "Κύριος Χώρος" ή "Αποθήκη-Πάρκιγκ" !!! 

Κάθε φορά που επιλέγω την καρτέλα "Δικαίωμα" μου λέει να συμπληρώσω πρώτα την προηγούμενη !!!

Τραγέλαφος

Link to comment
Share on other sites

αμα πατησεις στο κελι δυο τρια "μηδενικα"??

το ξεγελας???

άλλως κατι πατας λαθος...

εδιτ

όπως ειπε ηδη ο ιασονας...στην αλλη σελιδα που δεν ειδα]


 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.