Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρεμιέρα για το e- Κτηματολόγιο - Βήμα- βήμα η υποβολή της δήλωσης


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 427
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, giorgosv said:

Με δική μου κάρτα δεν θα πλήρωνα για κανέναν πελάτη, σίγουρα όμως το κάνουν κάποιοι..

Εφιστούμε την προσοχή τους να μην το κάνουν, διότι υπάρχουν φορολογικής φύσης σφάλματα που μπορεί να κοστίσουν ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

Εάν υπάρχει σαφώς συμβόλαιο αλλά η περιγραφή και ο ιδιοκτήτης γνωρίζουν μόνο "γενικά σε αυτόν τον λόφο 30 στρεμμάτων είναι 2 στρέμματα" (σε άγριο μέρος, και οι γείτονες φαίνεται να τα έχουν χαμένα), υπάρχει προβλεπόμενος τρόπος να δηλωθεί ηλεκτρονικά (ή μόνο βρίσκοντάς τα με τους υπόλοιπους (εκ των προτέρων ή υστέρων)) (εκτός και αν προβλέπεται σε πρώτο στάδιο να δηλώσεις εντοπισμό 30 στρεμμάτων με μικρότερη επιφάνεια τεμαχίου σε αυτή την περίπτωση και θεωρείται ορθό και δεν το γνώριζα); 

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρουν που βρίσκεται; εγώ σε μία περίπτωση που δεν ξέρανε καθόλου που βρίσκεται, (τίποτα τίποτα) εβαλα απόσπασμα στο περίπου πολλών στρεμμάτων και έγραψα περίπου εδώ βρίσκεται,  δεν γνωρίζει ο ιδιοκτήτης και ας βρεθεί από τους γειτόνους και από ότι έκταση περισσέψει αδήλωτη. Τι να κάνεις....τον σταυρό σου μόνο.

Edited by Architect90
Link to comment
Share on other sites

sos σε εκτος σχεδιου αγροτεμαχιο με σπιτι

1. στο γεωτεμάχιο χρηση βάζουμε κατοικία ή π.χ ακάλυπτη έκταση?

Link to comment
Share on other sites

http://www.ktimalakonia.gr/index.php/pos-ypovallo-sosta-ti-dilosi/paradeigmata-sympliromenon-ypodeigmaton-entypon-dilosis-d-1-d-2

 

στο παραδειγμα με την χρησικτησια

γραφεις εμβαδον.....  χρηση κατοικια

κτισμα το εμβαδον ...στο  "χωρις συσταση"

ποσοστο.....

και εαν ειναι απο χρησικτησια  βαζεις τα δικαιολογητικα

αν ειναι απο συμβολαιο βαζεις το συμβολαιο.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο είναι το μόνο παράδειγμα που έχει εκτος σχεδίου. Γιατι το έβρισκα και αλλού κατοικία, αλλά όλα ήταν εντός σχεδιου.

1. Αρα όταν έχω εκτός σχεδίου κατοικία μέσα σε στρέμματα αγροτεμαχιου βάζω  κατοικια χρηση και στο γεωτεμάχιο (Β-1) και στον πίνακα Β-2?Και στα δυο?

  Μου κάνει εντυπωση γιατι η λογικη εκει είναι να τα συγκρινουν με τα Ε-9. Οπότε αν το σπίτι είναι μεσα σε ελαιωνα θα έπρεπε να βάλεις ελαιωνας κυρια χρηση του γεωτεμαχιου (αλλη αντικειμενικη)  και απο κάτω κατοικία στα σπίτια που είναι μεσα στο γεωτεμάχιο.

Τωρα βαζοντας κατοικία και στο γεωτεμάχιο δεν ξέρουν ποια είναι η υπολοιπη χρηση του. 

2. αν έχω μια αποθηκη π.χ 30τ.μ, σε ένα γεωτεμαχιο εκτός σχεδιου  10 στρεμματα,  δηλαδη  στο γεωτεμάχιο τι χρηση θα βάλω? αποθήκη πάλι στο Β1 εκτος απο το Β2  που εκει μπαινει φυσικά το κτισμα?

παντως διαβαζοντας παντου οδηγίες π.χ εδω http://www.ktimapella.gr/iso/OE/D1_instructions.pdf πουθενα δεν λένε ότι αν έχει κατοικία το εκτος σχεδιου βάλε κατοικια χρηση στο γεωτεμάχιο .Λενε Ενδεικτικά: Για όσα είναι εντός σχεδίου: ●κατοικία, ●αστικός αδόμητος (για τα οικόπεδα που δεν έχουν κτίσμα) ●κτλ Για όσα είναι εκτός σχεδίου: ●Καλλιέργεια ●Ακάλυπτη έκταση ●κλπ.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2019 at 9:19 ΜΜ, giorgosv said:

Με δική μου κάρτα δεν θα πλήρωνα για κανέναν πελάτη, σίγουρα όμως το κάνουν κάποιοι..

 

On 25/10/2019 at 10:57 ΜΜ, Pavlos33 said:

Εφιστούμε την προσοχή τους να μην το κάνουν, διότι υπάρχουν φορολογικής φύσης σφάλματα που μπορεί να κοστίσουν ακριβά.

 

Δεν υπάρχει απολύτως κανένα, φορολογικό ή μη πρόβλημα, αρκεί να κοπεί μια τυπική ΑΠΥ π.χ. 10 ευρώ.....

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.