Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρεμιέρα για το e- Κτηματολόγιο - Βήμα- βήμα η υποβολή της δήλωσης


Engineer

Recommended Posts

12 minutes ago, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Σε όλες όσες έχω μέχρι σήμερα υποβάλλει οριστικά στη νέα εφαρμογή του κτηματολογίου (και δεν είναι ..."λίγες"), αμέσως μετά την εξόφλησή τους, δόθηκε και η δυνατότητα εκτύπωσης και παράδοσης στον πελάτη, του αποδεικτικού υποβολής τους (με τον barcode)....

Δεν είναι το αποδεικτικό υποβολής δήλωσης είναι απλά ένα έντυπο που αναφέρει τα στοιχεία της δήλωσης. Διάβασε να δεις τι γράφει επάνω:

1.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 427
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προφανώς αφού ελεγχθούν όλα όσα αφορούν στην αποστελλόμενη δήλωση, κάτι θα στείλουν πίσω.... Σαχλαμάρα κείμενο είναι αυτό που γράφουν εκεί, έχει μείνει (!!!) από άλλη διαδικασία και μπερδευόμαστε. Έχει κι άλλες π@π@ριές πάνω του.... Το τελικό "πακετάκι" που θ' αποσταλεί θα πάρει τουλάχιστον 3 με 4 χρόνια!!!

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνήσω ... στο περί ... σαχλαμάρας ...

στο ενδιάμεσο πήρα στο 1015 και ρώτησα σχετικά διότι στην επιλογή των Ηλεκτρονικών Υπηρεσιών του κτηματολογίου "Εκτύπωση Αποδεικτικού Υποβολής Δήλωσης" μου βγάζει ότι όντως έχει υποβληθεί αλλά με ένα θαυμαστικό που γράφει "επικοινωνήστε με το γραφείο κτηματογράφησης".

Στο 1015 λοιπόν μου είπαν ότι το Αποδεικτικό Υποβολής Δήλωσης είναι αυτό που βγάζει αφού πληρώσουμε και ολοκληρωθεί η όλη διαδικασία ηλεκτρονικά.

Αναφορικά  στην επιλογή των Ηλεκτρονικών Υπηρεσιών του κτηματολογίου "Εκτύπωση Αποδεικτικού Υποβολής Δήλωσης" παραπάνω, αυτή αφορά την διαδικασία εφόσον έχει γίνει σε κάποιο γραφείο κτηματογράφησης (είτε πριν το άνοιγμα της νέας εφαρμογής είτε μετά) ή με την παλαιά ηλεκτρονική διαδικασία μετά την 2/7/2014 και εμφανίζεται μετά από περίπου μία εβδομάδα το αποδεικτικό στην περίπτωση της υποβολής σε γραφείο κτηματογράφησης και αρκετές ημέρες περισσότερο αν είχε υποβληθεί με την παλαιά ηλεκτρονική διαδικασία.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

δξ τι συμβολαιο ειναι αυτο που δεν αναγραφει "εμβαδον" και πώς και ποιός το συνεταξε...

αλλά,  ακομα και ηλεκτρονικα να προσπαθουσες να το περασεις

παλι θα σε πεταγε εξω   το συστημα λογω  μη αναγραφης εμβαδου

[και θα ειχες  παιδευτει για κανα δυο ωρες...]

υγ

ειμαι υπερ της αυτοπροσωπης καταθεσης...

Υπήρχε συμβόλαιο και μάλιστα συνοδεύονταν με τοπογραφικό. Απλά στο συμβόλαιο δεν αναγράφονταν το ακριβές εμβαδόν.

1 ώρα πριν, jojo said:

Σκεψου λοιπον laxanos

Να του εκανες την δηλωση "σωστα":

μετα απο κανα 6μηνο (και βαλε) να επικοινωνουσαν οι δικηγοροι του αναδοχου προσωπικα στον πελατη σου και να ελεγαν οτι:

1. Η δηλωση ειναι λαθος, οτι νομικα δεν στεκει και οτι ο νομικος ελεγχος του διακπεραιωτη σου δεν εγινε σωστα γι'αυτο:

2. θα πρεπει να γινει ακυρωση της δηλωσης του (σου)

3. διορθωση συμβολαιου κλπ οπως μας ειπες

4. νεα δηλωση 

5. αιτηση επιστροφης χρηματων

και ολα αυτα ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ του laxanos

και ο πολιτης μια επιπλεον (τουλαχιστον) φορα στο γραφειο (και να ριχνει τον εξαψαλμο στον laxanos) μπροστα τους υπαλληλους του αναδοχου, εν αγνοια του laxanos

Αυτο ακριβώς σκέφτηκα και εγώ όταν με πήρε ο πελάτης και μου είπε τα καθέκαστα. 

54 λεπτά πριν, nmachair said:

Μισό λεπτό συνάδελφοι... Δηλαδή θα μας φέρουν τίτλο ιδιοκτησίας ο οποίος έχει νομικά θέματα και δεν θα κατηγορηθεί ο συμβολαιογράφος και ο δικηγόρος που έχουν πληρωθεί αδρά για να συνταχθεί αυτός ο τίτλος με όποια έγγραφα συνοδεύεται ή θα έπρεπε να συνοδεύεται και θα κατηγορηθούμε εμείς που υποβάλαμε τον τίτλο στο κτηματολόγιο εκ μέρους του πελάτη? Σίγουρα η φυσική παρουσία είναι πιο ασφαλής αλλά και η ηλεκτρονική πλατφόρμα έγινε για κάποιο σκοπό.

Δυστυχώς ο μηχανικός θα κατηγορηθεί. Διότι είναι αυτός ο οποίος θα αναλάβει να συμπληρώσει τη δήλωση. Άρα στην συνείδηση του πελάτη ο έχων την ευθύνη. Και δυστυχώς μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος υπάρχει ο κίνδυνος για την παραπάνω διαδικασία που αναφέρει και ο jojo

 

Υ.Γ Επομένως ή εξουσιοδότηση από τον πελάτη και υποβολή με φυσική παρουσία σε γραφείο ή, ακόμη καλύτερα, συμπλήρωση των εντύπων-εντοπισμός-τοπογραφικό κλπ και ο πελάτης αυτοπροσώπως στο γραφείο. Δυστυχώς ένα μεγάλο ποσοστό συμβολαίων έχει θέματα. Παλιά έκοβαν έραβαν τα πάντα....

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Εχω σπαταλησει πολλες ωρες εδω στο φορουμ να προστατευω οσο μπορω καποιους μηχανικους που με διαβαζουν να μην βρεθουν σε αυτη τη θεση

Παράθεση

Αυτο ακριβώς σκέφτηκα και εγώ όταν με πήρε ο πελάτης και μου είπε τα καθέκαστα. 

Αν δεν με ακουσουν, κακο του κεφαλιου τους, εγω τα ελεγα. Τα δικα μου θα παω στο γραφειο να τα δωσω. Και πιστεψε με στο συστημα ηλεκτρονικων δηλωσεων ειχα προσβαση πριν ανεβει επισημα

Edited by jojo
Link to comment
Share on other sites

[για να μην χασουμε την ουσια του θεματος]

Εγω απαντησα πανω σε αυτο:

"ενω είχε τοπογραφικό δεν αναγράφονταν τα μέτρα στο συμβόλαιο"

Μετα  διευκρινισθηκε οτι:

"Απλά στο συμβόλαιο δεν αναγράφονταν το ακριβές εμβαδόν. "

χωρις διευκρινηση για  το ποσα τμ ηταν η διαφορα.....

Προφανως ειναι διαφορετικη  η μια   περιπτωση σε σχεση με την αλλη.

Και δξ,  γιατι να ελεγχεται  ο ελεγκτής της δηλωσης για  το συμβολαιο αυτο και γιατι να κατηγορειται που ξοδεψε χρονο, προσπαθωντας να καταλαβει το περιεχομενο του...

και να παραπονειται ο πελατης οτι του έψαξαν εξονυχιστικά τα συμβόλαια έχοντας ενστάσεις νομικής φύσεως

πραγμα που σημαινει οτι ο υπαλληλος ασχοληθηκε  πολυ σοβαρα με ενα "ασαφες" συμβολαιο....και του ειπε τι διορθωσεις να κανει...

Επίσης,

δεν αντιλαμβανομαι  τον λογο για τον οποιο  τιθεται  το θεμα των "ευθυνων" του μηχανικου για τυχον νομικα "θεματα" που τυχον θα εχει ενα συμβολαιο

και ποια ειναι τα "νομικα" αυτα θεματα

και απο πού προκυπτει,  άμεσα ή εστω αοριστως ή εκ πλαγιου.... οτι φερει ο μηχανικος καποιου ειδους -απροσδιοριστη- "ευθυνη"

απο ποιά αιτια/ λόγο / ενεργεια ή παραλειψη...

εδιτ

ή  ο δικηγορος ή ο  λογιστής ή ο  καθε ξαδερφος που εχει κομπιουτερ και εξυπηρετει για  μια  δηλωση

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις πως ειναι αυτα δυστυχως  Δημητρη

Κανενας απο το γραφειο κτηματογραφησης δεν θα κατηγορησει τον διεκπεραιωτη, ειναι παιδια/υπαλληλοι ιδιωτικης εταιριας που παντα προσεχουν τα λογια τους. Στο μυαλο ομως του καθε ιδιοκτητη δεν μπορεις να ξερεις τι γινεται.. ολα αυτα δυστυχως.. και μονο που θα παει ξανα στο γραφειο 1-2 φορες, μονο και μονο που θα κανει αιτηση επιστροφης χρηματων και ξανα 35αρι.. ε πολυ ευκολα θα παει το μυαλο του οτι φταις εσυ (χωρις να φταις, δυστυχως παλι)

Link to comment
Share on other sites

Άρα jojo προτείνεις να μην κάνουμε ηλεκτρονικά τις δηλώσεις και να πηγαίνουμε από τα γραφεία;

Αν δηλαδή καταθέσω για λογαριασμό πελάτη την δήλωση θα ελεγχθεί επιτόπου για τυχόν λάθη ή απλά θα παραληφθεί και θα την επεξεργαστούν αργότερα;

Γενικά ποια διαδικασία προτείνεις ως πιο ασφαλή;

Link to comment
Share on other sites

απο τις 10,20,100 δηλωσεις που θα κανεις, ανθρωποι ειμαστε, σε 1 κατι θα σου ξεφυγει. Το ζητημα ειναι να κανεις κατι σωστα προς οφελος του ιδιοκτητη αρχικα

προσωπικα (ΠΑΝΤΑ) προτεινω να πας στο γραφειο. Εκει θα την δει ακομα ενα ζευγαρι ματια δικηγορου και ενα επιπλεον ζευγαρι ματια μηχανικου που εχει παραλαβει πολλα της περιοχης. Τα δικα μου θα τα παω αυτοπροσωπως. Και ας μπορω ανετα (πολυ ανετα) να τα κανω ηλεκτρονικα. Στα γραφειο γινεται επιπλεον διοικητικος+νομικος+χωρικος ελεγχος (περαν αυτου του ελεγχου που εχεις κανει ηδη εσυ). Και οτι λαθη προκυπτουν σε διορθωνουν, σε εξηγουν και κοιμασαι ησυχος(αυτο εχει σημασια)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.