Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρεμιέρα για το e- Κτηματολόγιο - Βήμα- βήμα η υποβολή της δήλωσης


Engineer

Recommended Posts

Ντάνο πέρα από το ότι δεν υπήρχε η δυνατότητα ανεβάσματος πλήρως του πολυγώνου, όλα τα υπόλοιπα δούλευαν άψογα και πολύ γρήγορα.

Εγώ προσωπικά αφού δήλωνα ηλεκτρονικά έστελνα ταχυδρομικώς τα δικαιολογητικά μαζί με απόσπασμα και τοπογραφικό. Τώρα αν κάποιοι δηλώνουν αγροτεμάχια δίχως περίφραξη απλώς με κεντροβαρικό σημείο είναι απλά ανεύθυνοι.

Θα μπορούσαν απλώς να αναβαθμίσουν την εφαρμογή της υπόδειξης σημείου και αντί αυτού να υποδεικνύουμε όλο το πολύγωνο.

Καταλαβαίνουμε όμως όλοι γιατί επέλεξαν ορισμένοι την εκ νέου εφαρμογή. Είναι ο γνωστός δρόμος που ακολουθείται γενικά. Ένα μεγάλο μπράβο όχι σε αυτούς... σε εμάς που ψηφίζουμε σάπιους όλη την ώρα

 

Αλλά σε παρακαλώ αν έχεις την καλοσύνη, εξήγησέ μας τι διαφορά έχει η νέα εφαρμογή πέραν των νεων αεροφωτογραφιών και του πολυγώνου? ή πιστεύεις ότι αυτά τα δύο δεν μπορούσαν να τα προσθέσουν.

Είναι αστεία η προπαγάνδα που γίνεται για να δικαιολογηθεί το σκάνδαλο αυτό

 

Εν το μεταξύ ο browser πεισματικά περιμένει ανταπόκριση από το ktimanet.gr. Αστεία πράγματα το 2019 δεν είμαστε στο 1989 κύριοι

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 427
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν η υποβολή δηλώσεων με ανεντόπιστα δικαιώματα. Δεν ήθελε η "Κτηματολόγιο" τέτοιες δηλώσεις και με την εφαρμογή αυτή διευκολύνεται ο εντοπισμός. Τώρα για το αν εκείνη η εφαρμογή ήταν ικανοποιητική με μία απλή αναβάθμιση δεν ξέρω να σου πω, λογικά είναι θέμα πληροφορικής. Σταδιακά θα διορθωθεί η κατάσταση. Γνωρίζω πολύ χειρότερα σκάνδαλα από αυτό :razz:

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

σχετικά με του κωδικούς taxisnet αυτό που μπορείτε να προτείνετε είναι να δημιουργούν προσωρινό κωδικό τύπου 12341234 και να τον αλλάζουν αμέσως μετά !!!

Για αυτό τον λόγο έχουν τον κλειδάριθμο !!!

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλουν να συνεργαστούν με τον μηχανικό τους ας πάνε να το κάνουν μόνοι τους. Μην τους παραχαϊδεύετε. Να δώσουν κωδικούς και με την κάρτα ετοιμοπόλεμη για πληρωμή, αν θέλουν να κάνουν γρήγορα τη δουλειά τους. Δε θα καθόμαστε να ασχολούμαστε και με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ntanos said:

Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν η υποβολή δηλώσεων με ανεντόπιστα δικαιώματα. Δεν ήθελε η "Κτηματολόγιο" τέτοιες δηλώσεις και με την εφαρμογή αυτή διευκολύνεται ο εντοπισμός. Τώρα για το αν εκείνη η εφαρμογή ήταν ικανοποιητική με μία απλή αναβάθμιση δεν ξέρω να σου πω, λογικά είναι θέμα πληροφορικής. Σταδιακά θα διορθωθεί η κατάσταση. Γνωρίζω πολύ χειρότερα σκάνδαλα από αυτό :razz:

Καταρχάς το σκάνδαλο δεν μετριέται από το μέγεθος. Το θέμα είναι αν κάτι είναι ηθικό ή όχι. Το πόσο έβλαψε οικονομικά είναι θέμα άλλο

Αν ήθελε η Κτηματολόγιο να γίνονται σωστά οι δηλώσεις, ειδικά σε αγροτικές περιοχές θα έπρεπε τουλάχιστον να αφήνει τους ιδιώτες σε συνεργασία με τους μηχανικούς τους να παράγουν αυτοί τις συντεταγμένες και εν συνεχεία οι δικηγόροι να κάνουν και έναν έλεγχο.

Αντ' αυτού, ως συνήθως η ευθύνη μεταβιβάζεται στον ανύποπτο που τρώει σανό, πιστεύοντας ότι όλα βαίνουν καλώς...

Εδώ είχε το θράσος η κτηματολόγιο να βγάλει και εφαρμογή μετρήματος αγροτεμαχίων όπου κατευθείαν στέλνει γεωχωρικά δεδομένα στον server της κτηματολόγιο, έτσι απλά από το κινητό. 1ον ποιος συνηθισμένος πολίτης ξέρει να το κάνει αυτό?

2ον μα είναι δυνατόν να υποκαθιστά αυτό κάποιον που είναι ειδικός και θα διορθώσει συντεταγμένες τουλάχιστον από ορθοφωτοχάρτη.

Αλλά υπάρχει η γενική τάση του τύπου έλα μωρέ πάρε τώρα 2-3 συντεταγμένες και τέλος. Η δασική υπηρεσία χρόνια τώρα υπογράφει σε ΕΓΣΑ 87 και ο ΟΠΕΚΕΠΕ έχει ένα κάρο πολύγωνα και δίνει συντεταγμένες στους αγρότες (όπου οι ιδιοκτησίες πολλές φορές πέφτουν μέσα σε δρόμους κ.λπ)

 

Την Κτηματολόγιο ΔΕΝ την ενδιαφέρει να γίνει σωστά τώρα το κτηματολόγιο. Όταν βρεθεί το πρόβλημα, τότε ο ανυποψίαστος πολίτης πέφτει στο κενό... Αυτά φίλε Ντάνο

Μεγια την νέα εφαρμογή

 

Και για πες μου δεν είναι σκάνδαλο οι τόσες εργατοώρες που σπαταλιούνται περιμένοντας ανταπόκριση από το ktimanet?

Edited by WarBlade
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατά τις 3 το βράδυ μπήκα άνετα στο σύστημα Επειδή δεν κοιμάμαι ποτέ το βράδυ δεν ε΄χω π΄ροβλημα αλλά πυο να προσλάβω κάποιον να με βοηθήσει Πρέπει να είναι βρυκόλακας σαν και εμένα Ας ελπίσουμε ότι έτσι θα είναι μόνο στην αρχή .... Και είμαι σε περιοχή που το 90 % είναι ιδιωτικές ιδιοκτησίες με συμβόλαια από το 1830 και ακόμα  παλαιότερα από το Οθωμανικό κράτος με την συνθήκη του Λονδίνου 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, GEORGE MICHEAL said:

Εγώ κατά τις 3 το βράδυ μπήκα άνετα στο σύστημα Επειδή δεν κοιμάμαι ποτέ το βράδυ δεν ε΄χω π΄ροβλημα αλλά πυο να προσλάβω κάποιον να με βοηθήσει Πρέπει να είναι βρυκόλακας σαν και εμένα Ας ελπίσουμε ότι έτσι θα είναι μόνο στην αρχή .... Και είμαι σε περιοχή που το 90 % είναι ιδιωτικές ιδιοκτησίες με συμβόλαια από το 1830 και ακόμα  παλαιότερα από το Οθωμανικό κράτος με την συνθήκη του Λονδίνου 

Αλλαγή ωραρίου.... ρε δεν πάνε να .... κουρευτούν....

Ετοιμασία όπως παλιά και στο χέρι να πάει στο κτηματολογικό γραφείο....

 

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή, η υποβολή μπορεί να γίνει και με φυσικό φάκελο στο γραφείο κτηματογράφησης ή υποχρεωτικά μόνο μέσω ηλεκτρονικής εφαρμογής;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.